Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konwersja composite video -> S-Video

18 Mar 2012 14:58 2433 15
  • Poziom 9  
    Posiadam prosty system monitoringu złożony z dwóch kamerek oraz komputera z dwoma video grabberami podłączonymi poprzez USB (easycap). Kamerki posiadają wyłącznie wyjścia composite video więc sygnał idzie po zwykłym dwużyłowym kablu. Obraz z kamery umieszczonej bliżej (14m) jest zadowalającej jakości. Niestety obraz z kamery umieszczonej dalej (ok. 20m) jest zniekształcony. Do kamerki umieszczonej dalej dodatkowo dochodzi drugi dwużyłowy kabel (dla potrzeb rejestracji dźwięku). Jestem w stanie zrezygnować z rejestracji dźwięku na rzecz poprawy jakości obrazu. Czy jest możliwość rozdzielenia sygnału composite video na dwa kanały i przesłania go jako s-video? Na allegro widziałem takie proste przejściówki między tymi standardami. Czy w tym przypadku są w stanie coś poprawić?
  • Poziom 25  
    pribina napisał:
    jest zniekształcony.

Możesz konkretniej?Skacze falujle mrowi mgli?Jak masz zasilone kamery z zasilacza przy kompie czy z różnych punktów?zamieniałeś kamery miejscami?Jakie zasilacze/zasilacz masz?sprawdzałeś kamerę zaraz przy kompie?
  • Poziom 31  
    pribina napisał:
    Kamerki posiadają wyłącznie wyjścia composite video więc sygnał idzie po zwykłym dwużyłowym kablu.

Konkretnie, jaki to kabel?
    Sygnału video nie przesyła się "zwykłym dwużyłowym kablem".
  • Poziom 9  
    scandaliks napisał:

Możesz konkretniej?Skacze falujle mrowi mgli?Jak masz zasilone kamery z zasilacza przy kompie czy z różnych punktów?zamieniałeś kamery miejscami?Jakie zasilacze/zasilacz masz?sprawdzałeś kamerę zaraz przy kompie?

Obraz faluje. Każda z kamer jest zasilana oddzielnie (zasilacz impulsowy stabilizowany 12V). Zasilacze są podłączone do instalacji elektrycznej w różnych punktach (są w innych pomieszczeniach). Jeżeli chodzi o kamery to są sprawne. Przy krótkich kablach sygnałowych (i zasilania z tego samego punktu) nie było na nich żadnych zniekształceń obrazu.

Marek31415 napisał:

Konkretnie, jaki to kabel?
    Sygnału video nie przesyła się "zwykłym dwużyłowym kablem".

Jest to kabel 2xRCA. Niestety na kablu nie ma żadnego oznaczenia.
  • Poziom 25  
    Spróbuj zapiąć kamerkę do akumulatorka,albo do serwisówki,ale chyba będzie z tym kłopot.Stawiam,że kłopoty z wizją są od zasilania,ale to na miejscu trzeba by było przebadać :/
  • Poziom 41  
    pribina, podłącz kamerę kablem o impedancji 75om, czyli antenowym od TV. Zapraw z obu stron złącza F, oraz daj przejściówkę F na RCA, oraz F na coś co masz w rejestratorze. A obraz będzie OK
  • Poziom 9  
    ciasteczkowypotwor napisał:
    pribina, podłącz kamerę kablem o impedancji 75om, czyli antenowym od TV. Zapraw z obu stron złącza F, oraz daj przejściówkę F na RCA, oraz F na coś co masz w rejestratorze. A obraz będzie OK

Problem w tym, że ten monitoring jest ukryty. Kabla antenowego nie schowam w fudze między płytkami, a RCA już tak:)
  • Poziom 41  
    Są inne kable o impedancji falowej 75om, cienkie, grube...
    Np RG179, sommercable: monomax, astral.
  • Poziom 24  
    A może skrętka komputerowa i 2 transformatorki Video (na odległości do 300 metrów obraz idealny),
    Konwersja composite video -> S-Video Konwersja composite video -> S-Video
    a dźwięk to też są specjalne mikrofony podłączane do skrętki i na 200 metrach działa doskonale. Często nazywany moduł fonii.
    Wszystko kupisz w sklepie elektronicznym

Dodam że skrętka komputerowa ma 4 pary przewodów czyli podłączysz np. 2 kamery i 2 podsłuchy.
  • Poziom 25  
    weryfany napisał:
    (na odległości do 300 metrów obraz idealny),

Z tym twierdzeniem bym tak nie szalał :) Zależy czy transformatory markowe czy China.
  • Poziom 24  
    scandaliks napisał:
    weryfany napisał:
    (na odległości do 300 metrów obraz idealny),

Z tym twierdzeniem bym tak nie szalał :) Zależy czy transformatory markowe czy China.

Do chwili obecnej nie mam problemu z transformatorkami video china bądź markowymi.
    Dodam że kupuję je czasem w elektronicznym sklepie za 12 zł komplet dwóch sztuk i myślę że na pewno są wykonane w chinach.

Dodam że producent (nawet china) zapewnia działanie na większym dystansie, a w razie nie działania masz paragon przecież.
  • specjalista-kamery przemysłowe
    weryfany napisał:
    (...) na odległości do 300 metrów obraz idealny (...) Dodam że producent (nawet china) zapewnia działanie na większym dystansie, a w razie nie działania masz paragon przecież.
    Widzę, że wiara w informacje podawane w ulotkach (bo trudno to nazwać danymi katalogowymi) jest wielka. Nawet, jeśli nie ma to pokrycia w fizycznych możliwościach...

Zalecanym do transmisji kablem symetrycznym jest przewód typu skrętka komputerowa nieekranowana (UTP) kategorii 5-ej AWG24 (czyli 4x2x0,5 - o średnicy. pojedynczej żyły 0,5mm). Przewód ten to mniej więcej odpowiednik przewodu koncentrycznego RG-59, dla którego maksymalna (spadek poziomu sygnału o 3dB) odległość transmisji w kolorze to ok. 230 metrów.
    Jak przy użyciu konwerterów pasywnych (nie wnoszących wzmocnienia sygnału, a wręcz przeciwnie - wprowadzających tłumienie) można uzyskać "idealny obraz" przy transmisji na 300 metrów, czyli znacznie dalej (co najmniej 30 procent) niż przy użyciu kabla koncentrycznego? Perpetum mobile?

W tym przypadku trzymam stronę kolegi scandaliksa. Czekam, kiedy na rynku pojawią się ocieplane sandały z gwarancją utrzymywania ciepła do minus 30 stopni Celsjusza.
  • Poziom 24  
    OK a więc miałem Nieustające Pasmo Sukcesów że mi zawsze działało na te odległości, lecz autor postu ma problem na odległości kilkunastu metrów więc żeby nie wiem jaka to skrętka była na pewno pomoże w poprawie wizji

Pozdrawiam. Ale wasze posty na pewno nie pomogą koledze w rozwiązaniu problemu.
  • Poziom 25  
    weryfany napisał:
    OK a więc miałem Nieustające Pasmo Sukcesów

Może nie widziałeś obrazu z porządnego sprzętu,"widać" będzie zawsze ale jak.Dla Ciebie może to być super a ja przyjadę i zrobię WOW co to jest :)
    Kolega Pribina ma podane rozwiązanie na talerzu tylko pewno koszty przerosły trochę.
  • Poziom 31  
    pribina napisał:
    Problem w tym, że ten monitoring jest ukryty. Kabla antenowego nie schowam w fudze między płytkami, a RCA już tak:)

Myślę, że tu jest problem.
    Prawdopodobnie ukrywając kabel w fudze upychałeś go przy pomocy śrubokrętu lub innego ostrego narzędzia.
    Do tego parę ostrych zakrętów i kabel jest uszkodzony.
    Tego typu kabli nie wolno zniekształcać, ostro zaginać.
    Zmienia się impedancja, pojemność kabla, występują odbicia sygnału.
    Jeżeli mam rację, to w tym wypadku wymiana na skrętkę powinna pomóc.
  • specjalista-kamery przemysłowe
    weryfany napisał:
    OK a więc miałem Nieustające Pasmo Sukcesów że mi zawsze działało na te odległości, lecz autor postu ma problem na odległości kilkunastu metrów więc żeby nie wiem jaka to skrętka była na pewno pomoże w poprawie wizji.
    Pozdrawiam. Ale wasze posty na pewno nie pomogą koledze w rozwiązaniu problemu.

Już kiedyś ustosunkowywałem się do takich porad - jednak powtórzę.
    Zapewne wiele osób przechodzi notorycznie na pasach na czerwonym świetle (bez mandatu lub "w całości" Wink) - nie oznacza to jednak, że jest to właściwy sposób postępowania i należy go promować na Forum profesjonalistów. Taki był cel mojego wpisu, choć nic nie wnosił do pomocy w rozwiązaniu tego problemu.

Co do problemu - 20 metrów jest dalekie od odległości krytycznej. Czy sprawdzałeś ten przewód "na sucho"? Lub jakikolwiek inny (pod warunkiem, że koncentryczny)?
    Falujący obraz może wskazywać na dwie (może trzy) przyczyny:
    1) przewód: niewłaściwy (o innej impedancji, nie współosiowy, itp.), uszkodzony (co sugerował Marek31415)
    2) zasilacz (czy zasilanie jest lokalnie wpięte do kamery, czy także "transmitowane" wraz z sygnałem wideo
    3) zakłócenia od sieci zasilającej 230VAC lub energetycznej (jeśli np. przewód wideo "idzie" w pobliżu (kilka cm) od kabla wideo).