Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja prądu ładowania za pomocą tyrystora.

Cojestzajete 18 Mar 2012 18:51 4019 13
  • #1 18 Mar 2012 18:51
    Cojestzajete
    Poziom 16  

Witam.
    Mam prostownik i przestał ładować. Stało się tak już kiedyś i znajomy elektryk powiedział co mam wymienić jak by się stało to znowu. I stało się. Wylutowałem to i zaniosłem do sklepu za 3 zł kupiłem nowe. Ale prostownik nie dział choć przylutowałem tak samo. Poszedłem wymienić na drugi element który kupiłem. Ale nie pomogło. Zastanawiałem się co jest nie tak. W internecie szukałem nazwy i symbol odpowiada tyrystorowi. Na całe nieszczęście wyrzuciłem to co mi nie działało i nie wiem jaki miało symbol. A kapiłem już 2 tyrystory i urządzenie nie działa. Szukałem dalej i wynika ze tyrystor może jedynie włączać przepływ prądu ale nie regulować go. Regulować można tranzystorem. I teraz nie wiem czy w sklepie dali mi zły element czy coś się innego popsuło. Pewien jestem ze transformator działa i daje napięcie 26V a po przejściu przez most jest 25V prądy stałego. I teraz jeden kabel szedł na ten powiedzmy tyrystor i dalej na zacisk od klem. Ale nie przechodzi przez ten element i nie ma ładowania. Chciałbym prosić o wyjaśnienie czy ten element jest właściwy a jak nie to co mam dokupić.

0 13
  • Pomocny post
    #2 18 Mar 2012 19:09
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

Cojestzajete napisał:
    znajomy elektryk powiedział co mam wymienić jak by się stało to znowu.

Konkretniej napisz - co kazał wymienić...

Cojestzajete napisał:
    Szukałem dalej i wynika ze tyrystor może jedynie włączać przepływ prądu ale nie regulować go.

Nieprawda - poczytaj o regulacji fazowej.

Cojestzajete napisał:
    Na całe nieszczęście wyrzuciłem to co mi nie działało i nie wiem jaki miało symbol.

A jaki to prostownik (producent, typ)?
    Zdjęcia (ostre!!!) mogą też coś wyjaśnić.

Cojestzajete napisał:
    teraz nie wiem czy w sklepie dali mi zły element czy coś się innego popsuło.

A co ci dali w sklepie?

Cojestzajete napisał:
    Chciałbym prosić o wyjaśnienie czy ten element jest właściwy a jak nie to co mam dokupić.

Zero konkretów w twej wypowiedzi a wróżek na forum nie zauważyłem. podaj brakujące informacje, albo zanieś jeszcze raz do fachowca.

0
  • Pomocny post
    #3 18 Mar 2012 19:09
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

Napisałeś stertę straszliwych bzdur :cry: Może zanim to w Koszu nie wyląduje, dodaj foto tej plytki drukowanej w tym nieszczęsnym prostowniku.

0
  • #4 18 Mar 2012 19:13
    Cojestzajete
    Poziom 16  

jak bzdur? chwila... no napisałem to na tyle zrozumiale że sam bym to zrozumiał. zdjęcie płytki bedzie jak tylko rozmontuję, jest poskładany zeby nie zagracał miejsca.

0
  • Pomocny post
    #5 18 Mar 2012 19:31
    jdubowski

Cojestzajete napisał:
    jak bzdur? chwila... no napisałem to na tyle zrozumiale że sam bym to zrozumiał.

No bzdur może nie ma, ale jest "bleble" zamiast konkretów.

Cojestzajete napisał:
    zdjęcie płytki bedzie jak tylko rozmontuję, jest poskładany zeby nie zagracał miejsca.

To choć typ i producenta podaj.

0
  • #6 18 Mar 2012 20:45
    Cojestzajete
    Poziom 16  

Regulacja prądu ładowania za pomocą tyrystora. Regulacja prądu ładowania za pomocą tyrystora. Regulacja prądu ładowania za pomocą tyrystora. Regulacja prądu ładowania za pomocą tyrystora. Regulacja prądu ładowania za pomocą tyrystora.

to są zdjecia nie wiem jaka to marka typ czy coś. jest to stara podejrzewam rosyjska konstrukcja.

jedno zdjecie pokazuje od góry co jest w środku.
    na drugim widoszne te elementy o których mowa. mają symbole tyrystorów.
    są też 2 zdjęcia na których starałem się pokazać miejsce podlączenia. kabel z przymocowaną podkładką był od strony gwintu czyli na dole. niebieski trzeba do dłuższej nóżki przylutować, a biały do krótkiej. tak to było.

0
  • Pomocny post
    #7 18 Mar 2012 21:01
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

Niech mnie ktoś poprawi, jeżeli się mylę, ale wiekszość rosyjskich tyrystorów miała odwróconą polaryzacje czyli anoda na wkręcie-obudowie, o czym ani sprzedawca ani Uzytkownik nie wie i stąd to całe zamieszanie. Trudno z tej plątaniny na zdjęciach wywnioskować o spolaryzowaniu tego tyrystora i o reszcie układu.

0
  • #8 18 Mar 2012 21:05
    Cojestzajete
    Poziom 16  

takich tajników to nie wiem. ale wiem że jak zamieniłem przewody to nie działało.

0
  • Pomocny post
    #9 18 Mar 2012 21:11
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

Kolego, to może inaczej, chcę Ci pomóc, ale jak widać, ciężka to sprawa. :cry: Do czego podłączony jest ten przewód, niebieski, gruby od podkładki lutowniczej pod tyrystorem? Do wyjścia układu czyli do krokodylka do akumulatora? Jeżeli tak, to do jakiego bieguna ?? (+) czy (-) ??

0
  • #10 18 Mar 2012 21:17
    Cojestzajete
    Poziom 16  

to jest tak. niebieski bez podkladki wychodzi z mostu z bieguna minus, powinien trafić na górę tego niby tyrystora, kabelek z podkładką powinien iść od spodu, potem na amperomierz i na zacisk minus.

to jest zdjęcie płytki
    Regulacja prądu ładowania za pomocą tyrystora.

jak widać pobiera ona zasilanie z przewodu idącego od mostu. ten biały przewód przylutowany do grubego niebieskiego. a drugi biały szedł na ten element zwany tyrystorem. i jak widac 2 cienkie niebieskie przewody do potencjometru którym powinno się ustawiać prąd.

no ale ja zapomniałem a nikt nie zapytał... otóż jak podłącze to tak jak było to nie działa wcale. ale jak wezmę ten biały przewód który zasila płytkę podłącze do przewodu z podkładką, czyli odwrotnie, to podaje mi prąd ale pełny czyli 25V i nie mam regulacji.
    Nie pomyślałem że ktoś będzie chciał mi pomóc to naprawić. Chciałem tylko wiedzieć czy mam dobry element bo te tyrystory które mam działają tak samo. Czyli nie mogę regulować. Myślałem że w sklepie się pomylił i dał mi tyrystor zamiast tranzystora. A że ja wiem tyle ile wyczytam w internecie to nie możemy się dogadać.

0
  • Pomocny post
    #11 18 Mar 2012 22:10
    Oprzemeko
    Poziom 10  

Na płytce widać że są tam dwa tranzystory prawdopodobnie któryś z nich padł i to cała przyczyna

0
  • Pomocny post
    #12 18 Mar 2012 22:43
    jdubowski

Krzysztof Kamienski napisał:
    Niech mnie ktoś poprawi, jeżeli się mylę, ale wiekszość rosyjskich tyrystorów miała odwróconą polaryzacje czyli anoda na wkręcie-obudowie

Ja cię poprawię - większość tyrystorów na świecie (ruskich i nie) ma na anodzie śrubę przy pomocy których są przymocowane do radiatora.

0
  • Pomocny post
    #13 18 Mar 2012 22:59
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

Cojestzajete napisał:
    podkładką powinien iść od spodu, potem na amperomierz i na zacisk minus.
    czyli z tego by wynikało, że tyrystor podłącza prawidłowo. Secundo, zdechł układ sterowania (fazowego) bramki. Dawać to porządne foto tej płytki drukowanej! Taaa, dwa tranzystory, dioda- ruski Zener, parę rezystorów i nieśmiertelny kondensator. O ile kolega sobie poradzi od ,,dolnego" tranzystora bym zaczął- pomierzyć i w razie uszkodzenia zamiennik kupić. Dasz radę go sprawdzić?? Multimetrem?

Kol._jdubowski_dziekuję, sprawdziłem , masz rację, nawet jakiś tyrystor w warsztacie wygrzebałem......do oględzin :D

0
  • #14 19 Mar 2012 04:23
    Mirek Z.
    Moderator

Zamykam - p.3.1.13, p.3.1.15, p.3.1.17.

jdubowski napisał:
    albo zanieś jeszcze raz do fachowca

0