Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Intek AR-109, zasieg w psp.

18 Mar 2012 19:16 2999 7
  • Poziom 2  
    Witam forumowiczów. Mam problem z zasięgiem w swoim skanerze intek ar-109. Zmontowałem sobie antenę dipolową(na dipolu) z rurek miedzianych, z tego opisu ogólnie dostępnego. Długość rurek to 48cm ponieważ zależy mi na podsłuchu psp oddalonego o ok. 5km od mojej miejscowości która odbiera na 149 z groszami. I słyszę tylko jak mówi dyspozytor a nie słyszę co mówią z aut strażacy. Udało mi się złapać dyspozytora z miejscowości oddalonej o około 30km a z aut nic albo szumy w których nic nie słychać. Antenę mam wywieszoną na wysokość ok. 5m nad ziemią wśród niedużych budynków. Da się coś zrobić aby łapać z okręgu około 50km i żeby auta było słychać?? Czy jeżeli wywieszę tą anten wyżej to coś pomoże? Z góry dziękuje za pomoc.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 33  
    1) Daj wyżej, znacznie wyżej (wtedy lepszy jakościowo kabel by się przydał).
    2) Sprawdź czy coś nie pochrzaniłeś z tą anteną - samoróbką (np. zwarcie we wtyczce, przerwa w kablu antenowym, powieszenie tego dipola poziomo itp ...).
    3) Sprawdź jak słychać na innych radiach podpiętych pod Twoją antenę (być może Twoje radio ma słabą czułość, jest uszkodzone).
    4) ...

Tak więc zacznij od podstaw i napisz o wynikach przeglądu swojej instalacji. To pasmo VHF to nie CB, wymaga większego przyłożenia się do spaw technicznych.
    Ja mając prostą antenę (32812 Radmora) na wysokości około 13 m nad terenem, w luźnej zabudowie jednorodzinnej, w terenie równinnym, słyszę wozy bojowe z odległości około 30 km, może nawet ciut więcej.
  • Poziom 2  
    teraz złapałem elegancko z miejscowości 30km ode mnie i drugie z miejscowości 12km ode mnie w przeciwnych kierunkach(z szumami ten drugi a pierwszy czyściutki). W kierunku tej miejscowości co bliżej złapało po drodze jest siedziba psp oraz całe miasto z kilkoma wieżowcami a tam gdzie dalej praktycznie same pola. To też może mieć duży wpływ(miasto, antena psp itp)?
    Spróbuje wyżej podnieść antenę i jeszcze raz coś skonstruować na dniach. a lepiej jeden cały przewód 75ohm czy dwa po 10m 50 ohm? Taki mam tylko wybór.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    nanuna2007 napisał:
    teraz złapałem elegancko z miejscowości 30km ode mnie i drugie z miejscowości 12km ode mnie w przeciwnych kierunkach(z szumami ten drugi a pierwszy czyściutki).

Coś jest NIE tak z Twoją konstrukcją.
    Pamiętaj, że stacje bazowe mają instalowane anteny na dość dużych wysokościach tak aby była możliwość "połączenia" się z większym poziomem w.cz. (piwnice, blokowisko).
    Cytat:
    a lepiej jeden cały przewód 75ohm czy dwa po 10m 50 ohm? Taki mam tylko wybór.

Kabel łączony wprowadza tłumienie na tych złączach.

Jednolity w całości kabel koncentryczny - tylko aby NIE RG-58 czy RG-59.

Pozdrawiam.
  • Poziom 30  
    4) Może wlazłeś na wejście przemiennika (częstotliwość, na której korespondenci się nie słyszą)
    5) BTW: zerknij Link być może któreś z tych urządzeń powinno być w zasięgu tej anteny
    6) ...
  • Poziom 37  
    bc211 napisał:
    4) Może być, że wlazłeś na wejście przemiennika.

PSP nie stosuje przemienników- przynajmniej na kanałach roboczych.

nanuna2007 napisał:
    Czy jeżeli wywieszę tą anten wyżej to coś pomoże?

Oczywiście że pomoże. Antena jak najwyżej, porządny kabel (może być np. RG213 (RG214) ) porządna antena dookólna, np. taka ( KATHREIN)

Intek AR-109, zasieg w psp.

i wszystko będzie OK.

PS. Pisząc o antenie, omylnie wstawiłem innę firmę, - cóż zdarza się.
    Oczywiście, że jest to Kathrein :D
  • Poziom 30  
    Stosuje/nie stesuje nie wiemy, czy to ma być kanał roboczy a nie "walizka wypadowa" np. Jeszcze mogą być winne zakłócenia lokalne (np. od komputera PC, monitora, zasilacza...). Albo też przestarzały system łączności, bo z mętnego opisu nie idzie stwierdzić czy "te 5km ode mnie" to na pewno właściwa częstotliwość PSP.
  • Poziom 34  
    Rozwiązanie to takie, które podali już koledzy wyżej, czyli zastosowanie anteny bazowej umieszczonej wysoko nad ziemią. Ile metrów nad gruntem? Tyle ile się da.

Antenę, którą wskazał Kolega serwis, czyli, np. Kathrein K51262: www.kathrein-scala.com/catalog/K51262.pdf w Polsce będzie trudno kupić.

Poza tym jak pokazuje załącznik ta antena ma zysk 2 dBi co daje 0 dBd, czyli na popularnej pałce Radmora uzyskamy ten sam efekt.

W przypadku pałki dyskomfortem może być fakt, że ma ona 1 m 30 cm.