Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka Magnum Snake 200 nie spawa

18 Mar 2012 21:36 21840 27
  • Poziom 34  
    Witam.

Problem jest następujący. Spawarka włącza się normalnie, zielona dioda świeci, wentylator się załącza, wyświetlacz pokazuje ograniczenie prądowe i reaguje na ruch potencjometru. Słychać przekaźnik przy włączaniu.

Natomiast nie ma prądu do spawania.

Jakiś tam serwis wcześniej stwierdził, że mikroprocesor się spalił ale żadnych uszkodzeń powierzchownych nie widzę. Dziwi mnie też fakt, że reaguje na ograniczenie prądowe.

Nic wizualnie nie jest uszkodzone. Zdjęcia (uwaga, duża rozdzielczość):
    Spawarka Magnum Snake 200 nie spawa Spawarka Magnum Snake 200 nie spawa Spawarka Magnum Snake 200 nie spawa Spawarka Magnum Snake 200 nie spawa Spawarka Magnum Snake 200 nie spawa Spawarka Magnum Snake 200 nie spawa Spawarka Magnum Snake 200 nie spawa Spawarka Magnum Snake 200 nie spawa Spawarka Magnum Snake 200 nie spawa

Chciałbym się więc zapytać zanim zacznę to rozbierać, czy da się to naprawić samemu czy raczej zlecić to komuś innemu? Spawarka nie jest tania i w sumie warto było by ją naprawiać gdyby koszty nie przekroczyły kilku stówek. Ale może da się to zrobić samemu?
    Przyznam szczerze, że nie zajmuje się takimi urządzeniami ALE z kolei zajmuje się mikroprocesorami (oh! ironio).

Może jest to jakaś typowa usterka?
  • Relpol przekaźniki
  • Specjalista - spawarki
    W tej spawarce nie ma mikroprocesora, jest ona bardzo podobna do spawarki Dedra jak i Scherman.
    Przy takich objawach, (oczywiście jeśli nie ma zwarcia na wyjściu) trzeba sprawdzić układ KA3525 (SG3525).
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 26  
    Witam. Sprawdź również tranzystory widoczne na zdjęciu 7 (jeżeli są to IRFZ i IRF9Z;obudowa TO220)
  • Admin DIY, Automatyka
    Dość popularny "środek" spawarki :)
    W pierwszej kolejności to weź sprężone powietrzem pędzelek i wyczyść dokładnie to co na zdjęciach.

Jak już będzie czyściutka to sprawdź tranzystory po obu stronach pod kątem przebić.
  • Poziom 34  
    Sory że tak długo nie odpisywałem ale nie miałem dostępu do spawarki.

Napięcia na wyjściu nie ma. Zwarcia też nie.
    Przebicia na linii tranzystor -> radiator nie ma. Po żadnej stronie.

Co w dalszej kolejności sprawdzać? Odkręcić tą górną płytkę i zlokalizować ten układ KA.. ?
  • Admin DIY, Automatyka
    Ale nie przebicie na radiator tylko między nóżkami. Jeśli trafisz na jakiekolwiek zwarcie na dowolnej kombinacji nóżek na jednym tranzystorze to niestety....
  • Poziom 34  
    Hmm, a to nie jest przypadkiem ostatni stopień wzmacniający? Wydaje mi się, że gdyby tam było zwarcie, to byłoby to widać gołym okiem, ale mogę się mylić.

W każdym razie co mogę jeszcze sprawdzić, żebym nie pytał 20 razy?
  • Poziom 26  
    Witam.
    Cytat:
    W każdym razie co mogę jeszcze sprawdzić, żebym nie pytał 20 razy?
    Sprawdzałeś (lokalizowałeś) tranzystory o których pisałem wyżej?
    Jak są tam IRF9Z34N, to sprawdź również rezystor (około 1-2Ω) przez który są zasilane napięciem 24V.
  • Poziom 17  
    Jedna z lepszych spawarek magnum'a idelanie dobrane trafka i tranzystor nie wyżyłowane jak inne dedropodobne. Sprawdz czy blok mocy chodzi. odepnij trafka od bloku mocy sprawdz napięcie. Uwaga bo tam się moduluje około 450 V. Jesli nie będzie nic a nie zaświeca się dioda przegrzania tzn ze leży blok mocy tzn. nie ma sterowania tranzystorami. i wówczas należy sprawdzić dlaczemu :)

Dodano po 2 [minuty]:

a i co masz na myśli pisząc zielona dioda się swieci? czy chodzi o diodę na panelu przednim czy diodę na płycie sterującej?
  • Poziom 15  
    Obstawiam albo upalona ścieżka koło bocznika (to ta blaszka widoczna na foto 4.
    Albo zwarta któraś dioda wyjściowa (dolna płytka).
  • Poziom 34  
    Wreszcie znalazłem trochę czasu i ją rozebrałem całkowicie. Niestety żadnych wizualnych uszkodzeń nie ma.

Natomiast znalazłem w jej wnętrzu opiłek metalu dużej wielkości który mógł spowodować zwarcie.

Mam taki plan, żeby jutro tą elektronikę wypłukać dokładnie i zrobić zdjęcia lepsze. Chyba nic się nie stanie nie? Oczywiście zanim będę ją uruchamiał (minie kilka dni) to na pewno zdąży wyschnąć.
  • Poziom 17  
    Wypłukać? proponuje użyć benzyny ekstrakcyjnej:)
  • Poziom 34  
    Tak wypłukać wodą, płyty główne tak czyszczę ale tutaj jest inna historia. Nie wiem czy nie ma tam jakichś metalowych elementów które mogą zardzewieć?
  • Poziom 17  
    No metalowy bywa bocznik jeśli nie jest pocynowany. Bałbym się o trafka aby nie za bardzo je zamoczyć. Zresztą nigdy nie wiadomo jak na chińską miedź działa woda :):)
  • Admin DIY, Automatyka
    qscgu napisał:
    Mam taki plan, żeby jutro tą elektronikę wypłukać dokładnie
    qscgu napisał:
    Tak wypłukać wodą, płyty główne tak czyszczę

Odradzam wody do mycia elektroniki. Stosuj PCC lub inny środek np. FLU lub zwykły spirytus. Woda jest niedopuszczalna.
  • Poziom 34  
    Bardzo dużo elektroniki wymyłem wodą. Generalnie płyty główne, karty graficzne znoszą to bez problemu. Zawsze po wymyciu wędrują nad kaloryfer albo na słońce jak jest lato.

Nigdy problemów nie było a zawsze tak myje komputery swoje. Czym się różni taka płyta od spawarki od płyty głównej?
  • Admin DIY, Automatyka
    qscgu napisał:
    Bardzo dużo elektroniki wymyłem wodą. Generalnie płyty główne, karty graficzne znoszą to bez problemu. Zawsze po wymyciu wędrują nad kaloryfer albo na słońce jak jest lato.

Nigdy problemów nie było a zawsze tak myje komputery swoje. Czym się różni taka płyta od spawarki od płyty głównej?

Jeżeli to są Twoje urządzenia, to możesz je myć czym chcesz - Twoja sprawa.
    Powinieneś jednak wiedzieć, że woda nie nadaje się do mycia elektroniki bo nie rozpuszcza topników, kalafonii, fluxów, a przede wszystkim woda wolno odparowuje i w trudno dostępnych miejscach zostaje na długo powodując zwarcia i korozje złącz co w późniejszym terminie prowadzi do nieodwracalnych uszkodzeń urządzenia.
    Najprościej płytki myje się zwykłym spirytusem. Na rynku jest dużo preparatów specjalnie do mycia PCB.
  • Poziom 34  
    Nie chodziło mi o rozpuszczenie czegokolwiek. Woda ma mi wymyć kilogram kurzu i do tego nadaje się idealnie.

Generalnie wypłukałem go, znalazłem kondensator wybuchnięty
    Na tej fotce:
    https://obrazki.elektroda.pl/4868358500_1332102927.jpg
    Widać go na środkowej płytce z prawej strony. Tuż przed samym wyjściem na ostatnią dolną płytkę.
    475K250V
    czyli 4.7 uF na 250V z 10% tolerancją, wymieniłem na podobny MKT, niestety dalej nie działa spawarka. Na wyjściu jest 0.26V

Za co te kondensatory odpowiadają i z jakiej przyczyny mogły wybuchnąć?

Innych uszkodzeń nie znalazłem. Myślę o tym żeby znaleźć kogoś w okolicy katowic kto mógłby rzucić okiem na to i odpłatnie mi go zrobić bo szkoda spawarki. Długo bezawaryjnie pracowała.
  • Poziom 15  
    W podobnej spawarce objaw był taki, że prąd spawania był bardzo mały w stosunku do ustawienia i bardzo szybko włączało się zabezpieczenie termiczne. Naprawa okazała się banalna - na górnej płytce siedzi kondensator 1000µ/35V - miał ok. 200µ, po wymianie spawarka śmiga. Pozdrawiam.
  • Poziom 8  
    Witam podepnę się pod temat może tu mi ktoś pomoże . Mianowicie posiadam spawarkę magnum thf200a po włączeniu spawarka się wolno rozkręca słychać to po obrotach wentylatora by chodziła jak zawsze potrzebuje z 5s po czym chodzi z 10sekund i się wyłącza , nie można jej potem przez chwile włączyć tak jakby musiała ostygnąć i po włączeniu znowu się wyłącza i tak w kółko . Nie słychać żeby przekażnik tyknął i napięcie na złączach jest ok 70v.jak ktoś się oriętuje co to może być to proszę o pomoc
  • Admin DIY, Automatyka
  • Poziom 8  
    czyli do wymiany ,tylko wydaje mi sie ze to zbyt łatwe bo spawarka była juz u jednego pana co zna się na elektronice i powiedział ze tylko serwis mi to naprawi.

Dodano po 5 [minuty]:

A można w jakiś sposób sprawdzić ten przekaznik
  • Admin DIY, Automatyka
    A kto Ci powiedział, że przekaźnik jest uszkodzony? Nie załącza się a uszkodzony to różnica. Więcej nikt Ci nie wymyśli na odległość, coś się uszkodziło w sterowaniu ale żadnych reguł tu nie ma.
  • Poziom 8  
    ok. Widzę ze Pan się zajmuje naprawa takich urządzeń jest mozliwość wysłania spawarki do pana w celu naprawy.
  • Poziom 19  
    Serwisem Magnuma zajmuje się jego dystrybutor, firma SPAW z krakowa. Serwis mają na ul. Grzegórzeckiej.
  • Poziom 12  
    Witam. Mam podobny problem ze spawarką magnum mig200. Wszystko wygląda na sprawne ale spawarka nie spawa nie spawa. Jedyne uszkodzenie jakie mogłem zmierzyć to przed stabilizatorem 7815 mam około 20V natomiast już za stabilizatorem jest około 13V. Z trafa zasilającego wychodzi kilka uzwojeń 24 V i 12 V osobne zasilanie do wentylatora (działa) do zaworu gazu (działa) i do silnika posuwu drutu (działa). Kolejne uzwojenia to 12V jest ( 11.5 ) i +- 20. Dziwnie też syczy trafo a po odpięciu płytki sterującej nie można pomierzyć miernikiem nic bo napięcia sięgają 200 v. Założyłem osobny temat który można zobaczyć tu https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3033104&highlight=
  • Poziom 10  
    ponawiam temat SNAKE 160, DOSTAŁEM DO NAPRAWY TEGO CHIŃCZYKA ,, PO ZAŁĄCZENIU DO SIECI SPAWARKA NIBY PRACOWAŁA BYŁA REGULACJA NA WYŚWIETLACZU , WENTYLATOR CHODZIŁ -BRAK PRĄDU SPAWANIA , PO MINUCIE TRZASK,WYBIŁO BEZPIECZNIK, PO NASTĘPNYM WŁĄCZENIU NIC NIE CHODZIŁO, ROZKRĘCIŁEM JĄ I STWIERDZIŁEM SPALONY IGBT JEDEN Z 4 ,WYMIENIŁEM GO ALE NADAL SPAWARKA JEST MARTWA ,,, PROSZĘ O POMOC
  • Poziom 10  
    Em ja wiem że temat stary ale dla potomnych, gdy świeci dioda protect to można jeszcze odpiąć wtyczkę na górnej płytce, tj wtyczka od transformatorów i uruchomić spawarkę bez nich, jeśli dioda protect zgaśnie to wtedy po kolei wpinamy przewody z tej wtyczki transformatorów. Ja tak miałem, jeden z trafoczków miał zwarcie zwojowe i wykrywał to przekładniczek ten na górnej płytce i powodował uruchomienie diody protect (nieprawidłowy prąd na szynie DC).