Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

oznakowanie CE na baterię kondensatorów do kompensacji

b0czek 18 Mar 2012 22:18 990 0
 • #1
  b0czek
  Poziom 10  
  Dzień Dobry.

  Zostałem poproszony o pomoc w sprawie jak w temacie - oznakowanie CE dla baterii kondensatorów do kompensacji mocy biernej - wprawdzie od 10u lat czynnie zawowodowo uprawiam informatykę, ale wydział elektryczny skończyłem i nikogo lepszego nie było w pobliżu ;). Czyli zebrać wymagania, zreferować i zrobione. Poszukałem, poszperałem, poczytałem... I mam mętlik.

  Pierwsza sprawa to dyrektywa 2006/95/WE i wykaz norm zharmonizowanych.
  Zgodnie z dyrektywą należy sporządzić dokumentację techniczną:
  - ogólny opis sprzętu elektrycznego,
  - założenia projektowe i rysunki wykonwacze oraz schematy części składowych, podzespołów, obwodów itp.
  - opisy i wyjaśnienia dla potrzeb wyjaśnienia rysunków i zasad funkcjonowania sprzętu
  - wykaz norm, które znalazły zastosowanie (tu jest pierwsza ciekawa sytuacja - bo jak popatrzyłem na deklaracje innych producentów to normy się dobiera trochę na zasadzie widzimisia) oraz opis rozwiązań przyjętych w celu zrealizowania aspektów bezpieczeństwa gdy nie zastosowano norm,
  - wyniki obliczeń, przeprowadzonych kontroli,
  - sprawozdania z testów.

  W zasadzie jasne - wytyczne, założenia, obliczenia, projekt jest niezbędny. No to teraz normy.

  PN-EN 61921:2005 - baterie kondensatorów niskiego napięica do poprawy współczynnika mocy. Z lektury wynika, że aby sprawę zrobić jak należy - koniecznym jest przeprowadzenie badań typu i badań wyrobu (z czego pierwsza wątpliwość to taka, że całość jest składana z gotowych komponentów - jak to się ma do badań typu?) - są tu odniesienia do normy 60439-1. Norma 60439 stała się w międzyczasie normami 61439-1 i 61439-2.

  I tu zaczynam mieć wątpliwość - przykładowo, skoro całość jest składana z gotowych komponentów, które są oznaczone symbolem CE, to w jaki sposób odnieść się do konieczności przeprowadzania badań związanych z odpornością antykorozyjną(i tym podobne)? W jaki sposób podejść do sprawy? Gdzie można znależć wytyczne - które zapisy się aplikuje a które nie?