Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt instalacji na działce

masgar 19 Mar 2012 10:31 1798 1
  • #1 19 Mar 2012 10:31
    masgar
    Poziom 7  

Witam serdecznie.
    Jest to mój pierwszy post, więc jeszcze raz kłaniam się nisko, pozdrawiając kolegów, którzy bezinteresownie i kosztem własnego czasu pomagają innym. Mam problem organizacji sieci elektrycznej i jeśli kogoś to zainteresuje proszę o pomoc.
    Mam działkę budowlaną około 1000 m2 i chciałbym do czasu wybudowania domu (około 3-4 lata) zagospodarować ją, a przede wszystkim wykonać sieć ogrodową elektryczną w pełni zaspokajając moje ambicje. Oto mój plan, pytania i wątpliwości.
    1. Sieć jest napowietrzna TN-C (to co wiem). Chciałbym pociągnąć kabel do ziemi i podłączyć do skrzynki na granicy działki – skrzynka no.1. Od skrzynki jako TN-S pociągnąć do skrzynki no.2, gdzie miałbym licznik i rozdzieliłbym prąd na obwody. Skrzynka no.2 oddalona o 10 m od skrzynki no. 1 w głąb działki. Jest to zezwolenie tymczasowe i wykonuję te pracę na własny koszt. Nie znam jeszcze przydzielonej mocy – walczę o większą.
    Pytanie – czy ten pomysł jest do wykonania.
    Ze skrzynki no.2 planuję obwody: a/ trzy fazy do napędu bramy, b/ jedna faza do napędu furtki, c/ jedna faza do dzwonka furtki, d/ trzy fazy do zagospodarowania do domku holenderskiego. e/ trzy fazy do skrzynki no.3 w głębi ogrodu (hydrofor, zastosowanie gospodarcze i inne), f/ oświetlenie części zachodniej ogrodu – redukcja do 24 volt., g/ sieć TV-kablówka, inne media, no i chyba muszę dać kable do domku holenderskiego - h/ powrót do włączenia napędu bramki i dzwonka, i/ powrót do włączenia oświetlenia części zachodniej ogrodu, j/ powrót TV-kablówka, inne media.
    Pytanie – jak oceniacie takie rozplanowanie.

Taki stan utrzymałby się do czasu wybudowania domu. Po założeniu rozdzielni (planuję w garażu) przeprowadziłbym kabel ze skrzynki no. 1 do skrzynki w domu eliminując kabel zakopany poprzednio (ze skrzynki no.1 do skrzynki no.2). Następnie przeprowadziłbym obwody założone wcześniej w skrzynce no.2 (od a do j) od rozdzielni w domu do skrzynki no.2. W ten sposób odzyskałbym pełną kontrolę nad tymi obwodami w domu nie eliminując starych do domku holenderskiego. Zamierzam go pozostawić, jako domek gościnny.
    Chciałbym wykonać wszystkie prace ziemne, zakopując kable i dlatego zależy mi na waszej opinii, czy ten pomysł jest zasadny i logiczny. Nie chcę dojść do wniosku, że czegoś nie dopatrzyłem i jestem mądry po szkodzie. Za zainteresowanie i pomoc z góry dziękuję i jako rekompensatę jestem do dyspozycji w pomocy finansowej na prowadzenie strony lub prywatnie, jeśli zajdzie taka potrzeba.
    Nie jestem elektrykiem- pracuję na statkach handlowych. Jestem w stanie wiele zrobić, ale do czasu, gdy dla bezpieczeństwa wymagana jest wiedza fachowa. Każdy z nas powinien wykonywać to, co umie i do czego został wyszkolony i niech tak pozostanie.
    Proszę śmiało o krytykę, jeśli uzasadniona.
    Z uszanowaniem

masgar

1 1
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #2 19 Mar 2012 10:43
    retrofood
    Moderator

masgar napisał:

Nie jestem elektrykiem- pracuję na statkach handlowych. Jestem w stanie wiele zrobić, ale do czasu, gdy dla bezpieczeństwa wymagana jest wiedza fachowa. Każdy z nas powinien wykonywać to, co umie i do czego został wyszkolony i niech tak pozostanie.
    Proszę śmiało o krytykę, jeśli uzasadniona.

Takie instalacje wykonuje się wyłącznie w oparciu o projekt, sporządzony przez osobę z uprawnieniami budowlanymi w zakresie projektowania instalacji elektrycznych.
    Temat zamykam.

0