Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TespolTespol
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sharp Aquos LC-37GD7E - Bardzo głośna praca inwertera.

19 Mar 2012 11:04 2221 3
  • Level 24  
    Witam.

Dostałem do naprawy w/w odbiornik. Klient zadzwonił twierdząc iż zanika mu głos. Przyniósł telewizor do warsztatu i włączyłem go przy nim. Po uruchomieniu tak ja jak i on zrobiliśmy "wielkie oczy" . Odbiornik uruchomił się normalnie pojawił się normalny obraz i głos jednak z wnętrza było słychać bardzo ,bardzo głośny syk wysokiego napięcia z inwerterów - Tak jakby w kineskopie starego telewizora był uszkodzony trafopowielacz i "siał" bardzo głośno . Syk jest na tyle głośny że jak ustawimy siłę głosu cicho (jak przy śpiącym dziecku powiedzmy ) to słychać tylko syk bo fonia jest nim zagłuszona. Klient twierdzi że nigdy tego nie było i że odbiornik u niego w domu był cichutki jak myszka. Rozebrałem telewizor i sprawdziłem co nieco. Napięcia na inwerterze są prawidłowe ,pod kątem zimnych lutów nic nie znalazłem. Transformatorki bardzo mocno się grzeją jak na moje oko to trochę nadmiernie ,ale może ten typ tak ma. Klient twierdzi ze wiózł go w bagażniku położonego na płasko .... trochę to niebezpieczne dla matrycy i świetlówek jednak niby wszystko działa prawidłowo -obraz i dźwięk bez zastrzeżeń . Czy to może być objaw kończących się świetlówek które obciążają nadmiernie inwerter? Tylko dlaczego godzinę wcześniej u klienta w domu telewizor pracował cichutko ? Co do pierwotnego zgłaszanego uszkodzenia fonii nic nie stwierdziłem -fonia prawidłowa.

pozdrawiam
  • TespolTespol
  • Helpful post
    Level 37  
    Może zła praca zasilacza powodować głośną pracę inwertera a to że u klienta działał dobrze to też nie dziwi bo zasilacz często u klienta działa na okrągło 24h/dobę i nie ma czasu ostygnąć. Jak tv klient wiózł do ciebie to go wyłączył zasilacz ostygł i teraz zaczyna źle pracować. Jak by neonówki źle pracowały to powinno się włączać zabezpieczenie i tv by się wyłączył. Oczywiście przyczyna może też być inna.
  • TespolTespol
  • Helpful post
    Level 40  
    Czy ten szum zanika gdy przełącza się programy. Mam model LC-32LE705E z ledowym podświetleniem i po pewnym czasie od włączenia pojawia się dodatkowy podkład szumu, zanika na chwilę tylko w czasie przełączenia programu gdy wzmacniacz akustyczny jest blokowany funkcją mute. Może to być podobny przypadek i muszę się za niego zabrać.
  • Level 24  
    Witam.

Telewizor naprawiłem. Wymiana wszystkich kondensatorów w zasilaczu i inwerterze przywróciła calkowitą sprawność odbiornikowi. Temperatura transformatorków także znacząco spadła . Satgal - ten syk był cały czas także podczas zmiany programów.

pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie.