Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kondensatory. Komputer nie chce się uruchamiać przy starcie.

02 Sty 2005 18:52 1091 4
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 14  
  witam!! musisz odczytać główne parametry tych kondensatorów ( pojemość, max. napięcie pracy oraz max. temp. pracy ) najprawdopodobniej posiadasz kondensatory o poj. 1100 mikro bądz 2200 mikro na napięcie 6.3 V - musisz dokladnie sprawdzić (pojemość nowych kondensatorów nie moze być mniejsza od tych co posiadasz) a napięcie pracy moze być wyżesze co da pewne zabezpiecznie.:D
 • Spec od komputerów
  :arrow: bomk
  Wymien wszystkie, a nie tylko te napuchniete.
  Kup takie na 105 stopni i koniecznie LSR, pojemnosc musi byc ta sama.Powinny byc na nich oznaczenia, wiec postaraj sie odczytac.
 • Poziom 39  
  Bonkot napisał:
  Witam
  Musisz odczytać przynajmniej pojemności poszczególnych kondensatorów, żeby nie wmontować o zbyt małej pojemności. Napięcie będzie pewnie na 6,6V przy 5V, lub
  15V przy 12V. Jeżeli zastosujesz kondensatory na napięcie wyższe to nic się nie stanie, temperaturą pracy nie musisz się przejmować, gdyż nawet te, na których jest brak podanej temperatury pracują poprawnie do 85ºC. Pojemności powinny być takie same lub zbliżone, ale w górę.

  Nie powinno się montować innych kondensatorów, niż nominalne. Nic również nie daje montowanie kondensatorów na większe napięcie, ponieważ kondensatory te pracują pod napięciem ok. 5V. Wzrost tego napięcia w pierwszej kolejności uszkodzi płytę i procesor, a nie kondensatory. Kondensatory muszą być na 105° i przeznaczone do pracy impulsowej (jak wspomniał Kolobos). Panowie, nie mylcie zasilaczy transformatorowych z impulsowymi. Dla filtracji napięcia w zasilaczu transformatorowym (50Hz) można sobie eksperymentować z pojemnością kondensatorów, przy zasilaczach impulsowych pracujących z częstotliwościami ponad 10KHz (czasem dużo więcej), pojemność kondensatorów ma znaczenie i nie można sobie bezkrytycznie jej zwiększać. Poza tym, kondensatory na wyższe napięcia maja większe gabaryty, co nie jest bez znaczenia w niektórych płytach głównych. W obecnych czasach jest taki duży wybór kondensatorów, że nie powinno się eksperymentować i zmieniać ani typów, ani pojemności.