Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oscyloskop CYFROWY - wybór

lewaros 27 Mar 2012 00:18 13730 61
  • #31 27 Mar 2012 00:18
    Payti
    Poziom 12  

Funkcja jak DPO to: Waveform persistent ustawiana 0.2sec-> 8.0sec jak i nieskończoność i jak dla mnie to działa nieźle, nic jej nie brakuje.

Oscyloskop CYFROWY - wybór

pozdrawiam,

• #32 27 Mar 2012 09:58
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

DPO to nie variable persistence, to dwie różne funkcje, tą druga ma teraz każda tania cyfra.
    Jak możesz to wrzuć printscreena sygnału video, bo tym zawsze testuję jak oscyloskop radzi sobie z skomplikowanym sygnałem.

Dodano po 5 [minuty]:

A i jeszcze jedno, czy ma możliwość pomiarów na bieżąco, tylko części wyświetlanego sygnału? Tzn, no przy sygnale TV, pokazując np 2-4linie, podawać parametry wyłącznie dla jednego wycinka, np burstu?

• #33 27 Mar 2012 19:09
    Payti
    Poziom 12  

No własnie nie bardzo mam jak zmierzyć sygnał video ....

Moim zdaniem to DPO działa całkiem podobnie jak Waveform persistent (nie variable persistence). Jak masz Teka to jaką widzisz różnice w działaniu tych funkcji?

Pozdrawiam,

• #34 28 Mar 2012 00:08
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

Przepraszam Waveform persistance to jedno, a variable persistance to drugie, mój błąd. Ale do czego zmierzam, owe Waveform persistance, to "uśrednianie" przebiegu z określonej liczby akwizycji, u mnie np można wybrać od 1 do 200 i ∞. Variable persistance spotkałem natomiast w analogowym oscyloskopie.
    A o co chodzi z DPO, właśnie ono imituje obraz lampy oscyloskopowej, wygaszania luminoforu, czy włączenia funkcji pamiętania o wydłużonej poświacie.

• #35 28 Mar 2012 20:16
    Payti
    Poziom 12  

No tak ale z punktu widzenia analizy przebiegu który obserwujesz na DPO i jak za chwilę znikają dłużej 'przytrzymane' przebiegi a te co wyświetla funkcja Waveform persistance dochodzisz do w sumie takich samych wniosków moim zdaniem ... tylko trochę inna jest prezentacja tego na TFT ... Jak ustawisz 8s Waveform persistance to też tylko zlicza i prezentuje przebiegi z 8 sekund podobnie jak poświata w DPO ...

pozdr,

• #36 28 Mar 2012 21:22
    atc2
    Poziom 11  

Dorzucę swoje 5 groszy. Hantek kupił licencje od Tekway'a i produkuje je pod nazwą DSO5102B lub dso5202B.Voltcraft to firma podróbka,kupuje duże ilości sprzętu od innych i sprzedaje pod swoim logiem

Natomiast co do oscyloskopów, to wg.mnie nie jest tak do końca ważne z jakich podzespołów się składa ,czy to 40MS czy 100MS(Chinole też podrabiają przecież układy), ważne aby był stabilny i nie sprawiał problemów przez kolejne lata.Druga ważna rzecz to soft (firmware), tutaj jest różnie a bug'i są przez producentów bardzo wolno poprawiane. Tektronix ma ten plus, że soft jest stabilny choć ubogi, Chińczycy mają fajny soft ale często z robaczkami i widocznym niedopracowaniem

to tyle co chciałem dodać
    pozdrawiam wszystkich
    atc2

• #37 28 Mar 2012 21:47
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

atc2, dlatego zdecydowałem się na leciwą firmową cyfrę.

Payti, nie waveform persistance, to nie DPO, odpal DPO w Tektornixie o którym mówiłem, a odpal wafeform persistance w Tekwayu, to są dwie różne funkcje. Druga z nich ma chyba każda cyfra.

• #38 28 Mar 2012 22:02
    Payti
    Poziom 12  

@atc2 miałeś w łapkach Tekway/Hantek czy tylko piszesz co wyczytałeś z ogólników gdzieś?
    Heh wogóle nie rozumiem osób, które coś krytykują zupełnie bez używania. A myślisz, że Tek nie produkuje w Chinach? Bądź, że Tekway składa z podrób chipów CPLD/FPGA Altery lub przetworniki ma podrabiane? Tak samo skąd wiesz, że Tek nie ma bugów w sofcie? Ile razy aktualizowałeś Tek'a? Co do Tekway to od dwóch lat było już kilkanaście wersji softu, gdzie co jakiś czas masz nowe funkcje dodane i wychwycone bugi poprawione. A co do różnic 40Ms/s a 1Gs/s to już chyba wogóle nie rozumiesz jak to działa (bez urazy) ;) Piszesz przez kolejne lata, jak długo chcesz używać oscyloskopu bez nowszych funkcji? Tekway oferuje ich rozwój, Tek już nie, choć powinien za takie pieniądze co trzeba wydać.

Nie faworyzuję żadnego, każdy ma wybór i kupuje co chce, jednakże trochę obiektywizmu w sprawie pozwala wydać zarobiony grosz na coś co może służyć w szerszej mierze za mniejsze pieniądze.

@ciasteczkowypotwor tak DPO i waveform persistance to dwie różne funkcje natomiast wytłumacz mi różnice w ich działaniu wg Ciebie i wniosków, które wyciągasz z analizy przebiegu jak ich używasz - masz Tek'a, ja podałem jak to działa na Tekway. Funkcje używasz bo nazywa się DPO czy do analizy przebiegu i wyciągnięcia wniosków co do niego ... ?

pozdrawiam,

• #39 28 Mar 2012 22:34
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

Payti napisał:

Ja mam porównanie fizyczne Tekway DST1102B@DST1202B do Tektronix TDS3032C i dopiero ten model Tektronixa można powiedzieć 'bije' Tekway'a choć nie we wszystkim. No ale zobacz na jego cenę.

pozdrawiam,

Masz porównanie fizyczne, to porównaj. Ja teraz nie ma cyfry Tektronixa, nie mam tej funkcji. Ale miałem okazję z niej korzystać i mi się bardzo podobała i nie miała nic wspólnego z waveform persistance w tanich cyfrach.

• #40 28 Mar 2012 22:37
    Payti
    Poziom 12  

ciasteczkowypotwor napisał:

Masz porównanie fizyczne, to porównaj. Ja teraz nie ma cyfry Tektronixa, nie mam tej funkcji. Ale miałem okazję z niej korzystać i mi się bardzo podobała i nie miała nic wspólnego z waveform persistance w tanich cyfrach.

No mam i porównywałem i dalej twierdze, że działa to całkiem podobnie i wniosek wyciągany co do przebiegu jest taki sam na podstawie obu tych funkcji.

Napisz Twoim zdaniem różnice jak testowałeś - o to pytam czym się wg Ciebie różni jej funkcjonalność, bo narazie ciągle piszesz bardzo lakonicznie na ten temat i to samo, że jedno jest 'be' bo tania cyfra a drugie dobre bo Tek i nazywa się DPO ;).

• #41 28 Mar 2012 23:02
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

Z tego co pamiętam tek również ma funkcję persistence. Ale ma też i dpo, co daje dpo, czasem jak masz skomplikowany przebieg, jak np sygnał wizji, to możesz zamiast dużej plamy, zobaczyć ten sygnał jak na analogu, czy ładnie święcący sygnał linii. Tak samo badając szybkozmienne sygnały, możesz zobaczyć ich fluktuacje, bez zakładania maski, czy czekania aż uzbiera się uśredniony przebieg. Mi się ta opcja bardzo podobała. Sam używam analoga z lampą o wydłużonej poświacie i jest to bardzo pomocne.

• #42 28 Mar 2012 23:11
    atc2
    Poziom 11  

do Payti...To się dołączę ponownie.Oczywiście miałem w rękach oba oscyloskopy i to co piszę jest pewniakiem a źródła mam producenckie. Gdybym nie miał, bym nie mówił,staram się zawsze być kompetentny a te sprzęty znam dość dobrze.

Co do ADC to może się mylę ale bez względu na częstotliwość próbkowania,dobrze dobrane przesunięcia fazowe zaowocują zadowalającym efektem zbiorczym. Nie będę się kłócił,projektantem oscyli nie jestem

Teka nie faworyzuje bo tam się płaci za logo. Co do softu w Tekwayach raczej się nie mylę, sprawdź czy działa u Ciebie funkcja próbkowania ET (ale tak realnie), założę się że do tej pory tego nie poprawili

Dodam jeszcze, że w pierwszych wersjach Tekway/Hantek, tych bez wentylatora,zdarzały się problemy z kanałami wejściowymi po jakimś czasie.Dlatego teraz Hantek robi je z wentylatorkami

Osobiście Tekway/Hantek mi się podoba,ma fajny ekran, pracuje całkiem dobrze.To że Chińczycy robią fajne urządzenia to prawda,ale często na poprawki trzeba długo czekać. Tektronix też produkuje w Chinach,wiem o tym,nie urwałem się z choinki :-) ale oni przeznaczają większe pieniądze na Quality Control i dzięki temu mniej wychodzi bubli. Dlaczego o tym piszę, bo zbyt wiele tego widziałem i testowałem żebym nie wiedział :-)

• #43 28 Mar 2012 23:19
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

A ja wam powiem tak, za tego nowego chińczyka, można kupić kombajn z lat 90' który posłuży wam jeszcze kolejne 20lat. Nie psując się, mimo, że po gwarancji, że softu nowego już nie ma... Ale przede wszystkim trzyma parametry, wszystko ma jak należy wykonane.

Co do jakości Tektronixa, a chińczyków, coś w tym jest, bo wysokie modele, nie są klepane w chinach, oscyloskopy o próbkowaniu powyżej 10GS/s są raczej made in US.

• #44 28 Mar 2012 23:41
    Payti
    Poziom 12  

O widzisz @atc2 teraz piszesz bardzo rzeczowo. Tak to, że Tek ma większy quality control jak najbardziej. Ale w obecnym czasie produkcji w pełni zautomatyzowanych fabryk nie jest już tyle 'bubli' z powiedzmy taśmy, a zepsuć się może z takim samym prawdopodobieństwem Tekway jak i Tek. Dlatego firma Tekway/Hantek cały czas pracuje i rewizja hardware jest już 1.00.2->1.00.3->1.00.5 i obecnie 1.00.7 gdzie znacznie poprawiono to co go bolało, jak piszesz jest montowany cooler, dodatkowo radiatorki na ADC itd. Co do próbkowania ET to tak, był taki błąd w starszych softach zobaczę czy w aktualnym sofcie dalej jest. Jednakże konstrukcja jest powiedzmy dwuletnia i cały czas 'żyje' w przeciwieństwie do Tek'a, który jak wypuści model stabilny to tak stoi i jak nie wydasz kolejnych kilku/kilkunastu tysięcy to zapomnij, że masz coś nowego i więcej funkcjonalnego. Porównaj sobie prosty moduł RS232 do Teka choćby jego koszt a to co oferują DSO 'chińskie' w kontekście funkcji i portów oraz możliwości 'grzebania' rozbudowy HW jak i SW (Linux). Poprostu w tej klasie Tek niestety oferuje za mało za analogiczne pieniądze jak Tekway i odwrotnie kupujesz dobrego Tek'a to wydajesz kilka do kilkanaście tysięcy PLN.

Dla mnie wybór w tym kontekście jest prosty.

ciasteczkowypotwor napisał:
    A ja wam powiem tak, za tego nowego chińczyka, można kupić kombajn z lat 90' który posłuży wam jeszcze kolejne 20lat. Nie psując się, mimo, że po gwarancji, że softu nowego już nie ma... Ale przede wszystkim trzyma parametry, wszystko ma jak należy wykonane.

Uczepię się dalej ;) Weź takiego kombajna 20 paro kilowego do pracy w terenie i spróbuj nim coś mierzyć np. w sprzęcie transmisyjnym zainstalowanym w szafach ulicznych ... Wszystko zależy od tego co kto potrzebuje i przede wszystkim do czego będzie używał. Skupiamy się na dywagacji sprzętów porównywalnych i cyfrówkach. Ja osobiście nie chcę używać oscyloskopu 20 lat bo 'trąci' już ... tak jak radia w samochodzie UNITRA Diora SAFARI 5A ... choć był to klasyk ...
    Wątek zaczął się od pytania o dobrą cyfrówkę w rozsądnych pieniądzach dla średnio zaawansowanej pracy. To co dostajesz dodatkowo w rozsądnej cenie ma jak najbardziej dla mnie znaczenie.

Pozdrawiam,

• #45 29 Mar 2012 00:15
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

Ale tanim chińczykiem, nie zmierzysz bezpośrednio światłowodu, czy sieci 1Gb wzwyż. Odbić w kablach, błędów w szybkich magistralach, jittera, dobra cyfra o próbkowaniu 10GS/s-20GS/s dalej waży 20-30kg i nie jest ba baterie.

Albo się kupuje sprzęt do zastosowań amatorskich, czy prostych pomiarów, albo do dokładnych i pewnych pomiarów.

Ale każdy lubi to co lubi :) Jedni wolą wodotryski, inni stabilną pracę bez bajerów. Np zamiast gratisowego analizatora widma, wolę osobne w pełni funkcjonalne urządzenie. Jeden analogowy, jeden FFT.

• #46 29 Mar 2012 00:46
    Payti
    Poziom 12  

No tak ale to już zupełnie inne pieniądze trzeba wydać na dobrą cyfrę o próbkowaniu 10GS/s-20GS/s która dalej waży 20-30kg i nie jest na baterie. Wiadomo, że funkcjonalnie osobne urządzenia zastąpią multi kilkukrotnie z nadwyżką ale pieniądze też trzeba wydać znacznie inne.

Stabilną pracę też dla amatorskiej robótki w konstrukcji chińskiej DSO uzyskasz jeśli jest dopracowane.

Ale w sumie to chyba wszystko zostało powiedziane ;) Wybór należy do tego co kupuje, ile chce wydać i co preferuje. Mnie jedynie osobiście wnerwia to, że markowe firmy 'żerują' na tych, którzy nie analizują i kupują w ciemno bo markowe choć nie zawsze dobre i funkcjonalne, ale praktycznie zawsze sporo droższe, nie tylko w kwestii oscyloskopów.

Pozdrawiam,

• #47 29 Mar 2012 06:24
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

Payti, tak niskiej półki od Tektronixa, czy Agilenta się nie opłaca, bo chińska wersja ma to za pół ceny. Ale zaawansowane oscyloskopy, o dużym paśmie przenoszenia, no to niestety ale chińczyka nie uświadczysz.

• #48 29 Mar 2012 09:10
    atc2
    Poziom 11  

Ja tu się w pełni zgadzam z kolegami, bo faktem jest że starsze urządzenia HP czy Tek są bardziej wytrzymałe na mijający czas.Są też ciężkie i do pracy w terenie się nie nadają (ot chociażby analizator widma ważący 30kg).Plusem ich jest jednak konstrukcja dość stabilna, są one też łatwiejsze w naprawie (mówie o urządzeniach modułowych). Aktualnie Chinczyki robią fajne urządzenia,sam ich używam i widzę, że są coraz lepsze. Gdyby tylko poprawili te QC to byłoby super

W dobrej "niskiej" cenie możemy sobie pozwolić tylko na Chińczyka bo co komu po tektronixie chociażby z serii tds1000 gdzie mamy stary LCD STN i mło rozbudowany soft. To jest najniższa półka Teka a i tak trzeba wydać na sprzęt kilka tysięcy

Sprzętu z wysokiej półki u Chinczyka nie uświadczysz dlatego przy dużych wymaganiach trzeba się liczyć ze sporym wydatkiem

....a na koniec....są gusta i guściki, o nich się ponoć nie dyskutuje jednakże cokolwiek kupujecie, nie patrzcie na logo, czasami za znany "napis" nie warto przepłacać

• #49 02 Kwi 2012 16:45
    alagner
    Poziom 25  

jeszcze jedno pytanie - jak się sprawują oscyloskopy Owon? Bo na Allegro trochę ich jest, a za 2300 mam już 100MHz i 2Gs. Jestem prawie zdecydowany na Tekway'a ale patrzę właśnie po tych Owonach i może bym dołożył te 2 stówy. Pytanie czy warto.

Pozdrawiam

• #50 02 Kwi 2012 17:47
    atc2
    Poziom 11  

Owony,to juz pewnie kwestia gustu. Nie są jakoś awaryjne ale jakość wyświetlanych przebiegów jest gorsza niż tekway/hantek no i na pewno mają mniej funkcji.Jakość obudowy owonów też nie przypadła mi do gustu, czuć te oszczędności.Najlepiej było by gdyby ktoś z kolegów potwierdził moje odczucia

Ostatnia sprawa,to że w owonie nie zrobisz upgradeu softu, bo owon ich nie udostepnia. Hantek natomiast umieszcza na stronie najnowsze wersje

• #51 05 Kwi 2012 16:54
    ^Rachel
    Poziom 21  

Też myślałem nad zakupem oscyloskopu i Rigol DS1052E można powiedzieć że spełnia moje oczekiwania. Ktoś właśnie na elektrodzie napisał że 1GSa/s to minimum żeby wygodnie przeglądać przebiegi.

W szkole mamy ATTEN ADS1022C 50MHz i oglądanie na nim jakich kolwiek przebiegów jest bardzo męczące jakoś bardzo wolno pracuje. Już wolę uruchomić analoga i na nim sobie wygodnie oglądać przebiegi.

Jednak cyfrowy był nie zastąpiony gdy np. chciałem sprawdzić kod RC5.

Teraz mam dylemat jaki kupić.

Druga sprawa to właśnie gdzie kupić ?
    Kupowałem już na ebay.com i wiem na jakiej zasadzie kupować za granicą.

Tylko że najtańszy RIGOL DS1052e na e-bay kosztuje 399$ * 3,2 = 1276,8 zł
    na aliexpress znalazłem w cenie 310$ * 3,2 = 1000 zł
    a w Polsce najtaniej za 1600zł ( gwarancja na rok, a czasem nie powinna być na min. 2 lata ?)

I teraz dylemat gdzie kupić ?

Może lepiej dopłacić te kilka set zł i mieć gwarancję, bo co jeśli się taki popsuje ?[/b]

• #52 05 Kwi 2012 17:55
    alagner
    Poziom 25  

ja kupiłem koniec końców Tekway'a w Atlantecu, ze względu na gwarancję właśnie. Jak doleci do mnie podzielę się wrażeniami. :)

• #53 05 Kwi 2012 19:51
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

^Rachel, wspominany Rigol pracuje na 1GS/s tylko na najkrótszych podstawach czasu, na dłuższych, pracuje na odpowiednio mniejszym próbkowaniu.
    Aby oscyloskop 100MHz działał, to można kupić np HP serii 546 one mają 20MS/s i działają.

• #54 06 Kwi 2012 17:26
    ZBIQ
    Poziom 17  

Witam, podłączę się do tematu.
    U mnie tak samo zaszła potrzeba kupna oscyloskopu. Nie jest to mój pierwszy oscyloskop (miałem jakiś ruski ale lampa padła, teraz pracuję na Telequipment z 1960r) .
    Na studiach dużo skaczę po różnych sprzętach i chciałbym coś sobie sprawić do domu. Im człowiek starszy tym bardziej wygodnicki - oscyl musi mieć markery. Najlepiej cyfra albo analog-cyfra. Jedyną przeszkodą jest próg cenowy tj. 900zł .

Wpadł mi w oko ADS1022C +. Nie drogi, pasmo dla mnie wystarczające.
    Dodam, że ww. sprzętu chciałbym używać jako małego analizator stanów logicznych.

Co myślicie o tym sprzęcie ? Nie rozpadnie to się po roku ?

• #55 06 Kwi 2012 19:12
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

Jeśli waga nie gra roli, szukaj HP cyfry z lat 80', lub analogowo cyfrowy Tektronix serii 24xx. Niestety za 900 łatwo nie będzie.

• #56 06 Kwi 2012 20:06
    ZBIQ
    Poziom 17  

Mógłbyś rzucić jakimś modelem tego HP ?

Czyli mam rozumieć, że mam się trzymać zdala od takich cyfr za 900zł które podałem ?

• #57 06 Kwi 2012 20:37
    ^Rachel
    Poziom 21  

Właśnie te HP na e-bay są dosyć tanie, to ogólnie się chyba kupuje jako komputer i można tam wsadzić karty pomiarowe tak ?

• #58 07 Kwi 2012 12:16
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

Był tu temat o zakupie cyfry, tam wrzuciłem tabelki z parametrami oscyloskopów. Musisz poszukać.

^Rachel te HP mainframe z takim pokrętłem i dotykowym ekranem, wcale tanie nie są. Ramkę kupić za 500zł, ale karty są po 1000-3000zł

To jest ten temat.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2173507.html

• #59 31 Maj 2012 11:49
    Grzegorz_madera
    Poziom 30  

alagner napisał:
    ja kupiłem koniec końców Tekway'a w Atlantecu, ze względu na gwarancję właśnie. Jak doleci do mnie podzielę się wrażeniami. :)

No to kolego czekamy, bo po przeczytaniu tego tematu (i wielu innych) też chyba zdecyduję się na oscyloskop Hantek DSO5102B.

• #60 31 Maj 2012 15:13
    alagner
    Poziom 25  

To tak - dobrze że miałem gwarancję, bo po 1.5 miecha zdechł. Atlantec zachował się wzorowo, rozpatrzył wszystko na moją korzyść, a jak dobrze pójdzie to dostanę wersję 200MHz z gwarancją ;) Natomiast póki oscyloskop działał:
    ekran duży, czytelny, wszystko na miejscu. Menu przejrzyste, wiadomo gdzie co jest. Generalnie bardzo intuicyjny. Uśrednianie przebiegów działa ok (w Attenach nie działa)
    Co jest złe/ nie działa:
    -brak próbkowania ekwiwalentnego. Jest w menu, ale ustawienie tej opcji nic nie daje. (jak w UNI-T u kumpla.)
    - potrafi być mułowaty. Ten Linux działa tak na granicy wydolności mikrokontrolera który w nim siedzi i lubi czasem przyciąć ;)
    -brak driverów do Win7
    -no i niestety po gałkach i plastikach czuć że to chinol.

Podsumowanie? Kupiłem, pomierzyłem ile mogłem, jak do mnie wróci będę mierzyć dalej, zakupu nie żałuję. Zepsuł się szybko i parszywie, ale dystrybutor ma serio wzorowe podejście do klienta także nie martwiłbym się jeżeli nie będziemy go przerabiać. Chyba, że zdechnie znowu, wtedy zrobi się problem ;)

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo