Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

router N (DLNA) do dużego mieszkania

adamaxtychy 19 Mar 2012 16:59 9543 15
Altium Designer Computer Controls
    adamaxtychy
    Level 9  
    Witam
    Od dłuższego czasu przeczesuję internet w poszukiwaniu wydajnego router do DLNA (filmy HD) działającego sprawnie po WiFi.
    Problem polega na tym, że mam kilka dodatkowych wymogów:
    1. porty WAN i LAN mają być 1Gbit
    2. router musi mieć duuży zasięg (do najdalszych odbiorników w lini prostej jakieś 15-20m - 4-5 ścian działowych z cegły)

Może ktoś instalował taki sprzęt u siebie i może się podzielić swoją opinią?
    Proszę o wszelkie sugestie.
  • Altium Designer Computer Controls
    jimasek
    Moderator of Networks, Internet
    Draytek Vigor 2130Vn - z pokryciem całego mieszkania sygnałem zapewniającym stabilne łącze możesz mieć problem, ze względu na tłumienie ścian i potencjalne zakłócenia występujące w powietrzu.
    adamaxtychy
    Level 9  
    Dzięki, ale właśnie szukam sposobu na pełne pokrycie.
    Mieszkanie ma 140m mniej wiecej w kwadracie.
    Router będzie na środku jednego z bokow.
    A jak ten sprzęt sobie radzi z transferem dużych multimediów?
  • Altium Designer Computer Controls
    jimasek
    Moderator of Networks, Internet
    adamaxtychy wrote:
    Mieszkanie ma 140m mniej wiecej w kwadracie.

To już będziesz widział doświadczalnie, że będzie problem z pokryciem całego domu jednym urządzeniem.
    adamaxtychy wrote:
    A jak ten sprzęt sobie radzi z transferem dużych multimediów?

Nie ma na to regułki, wszystko zależy co jest po drugiej stronie i jak będą się "dogadywać". Ogólnie urządzenie bardzo stabilne, proste w konfiguracji i posiadające wiele przydatnych funkcji.
    adamaxtychy
    Level 9  
    Dzieki za informacje.
    Z tego co widze, to są to modele wyposazone bardzo bogato.
    Ja bedę mieć go podłączony do switcha 24 porty 1gbit.
    Do switch'a będzie tez NAS i VOIP podłaczone.
    Myslalem tez o jakims tanszym rozwiazaniu + drugi access point jako routing (nie wiem czy tak to się fachowo nazywa, ale chodzi mi o zestaw dwóch AP dzialajacych w tej samej sieci WiFi - jeden wzmacnia sygnal drugiego).
    Panowie, jak takie rozwiazanie ma się w praktyce?
    hermes-80
    Level 43  
    Roaming - czyli automatyczne przełączanie się stacji pomiędzy AP w tej samej sieci Wi-Fi w zależności od siły sygnału.
    Do tego służy funkcja w AP IAPP.

Wzmacnianie jeden drugiego to raczej kiepski pomysł (Repeater).
    Gawcio90
    Level 16  
    Nie masz możliwości spięcia tego kablem? Wifi to wifi, a filmy HD potrzebują sporo przepustowości.
    adamaxtychy
    Level 9  
    Po kablu ostatecznie będzie wpięty w sieć Apple TV, amplituner.,
    Mam jeszcze jedno wolne gniazdko i tu albo PS3, albo TV, ale jedno z nich musi działać po WiFi.
    Dlaczego reapeter się nie sprawdza, używał go ktoś, czy to tylko "informacja od znajmego"?
    Aha, jeszcze jedno. Ponieważ router będzie siedział w szafie rack (lub na niej) nie potrzebuję wyjść USB i tego typu cudów, bo i tak nic tam nie będę podłanczać.
    Może zatem istnieje jakieś tańsze rozwiązanie niż proponowane przez Was sprzęty za 600-700 PLN ? :)
    Gawcio90
    Level 16  
    adamaxtychy wrote:
    Mam jeszcze jedno wolne gniazdko i tu albo PS3, albo TV, ale jedno z nich musi działać po WiFi.

No to switcha kup i zepnij to kablem.
    adamaxtychy
    Level 9  
    Gawcio90 wrote:
    adamaxtychy wrote:

No to switcha kup i zepnij to kablem.

Switch już dawno jest.
    iPada i tego typu sprzętu raczej do niego nie podepnę :)

Serio pytam, o rozsądne rozwiązanie problemu z zasięgiem.
    Mój aktualny d-link DI-524 (prócz tego, że jest wolny) nie daje rady w kwesti zasięgu :(
  • Helpful post
    K2
    Level 13  
    Rok temu miałem podobny dylemat co Ty.Teraz nie wyobrażam sobie domu(mieszkania) bez dobrej instalacji WiFi.Jest to duża wygoda jak wyciągasz z kieszeni smarta i pokazujesz zdjęcia, filmy z wakacji z jakością 1080P towarzystwu wygodnie rozpartemu w fotelach i patrzącemu na spory ekran telewizora a raczej monitora w salonie ,a do tego dobry dźwięk z odpowiedniego sprzętu.A po chwili goście też nie są gorsi i ze swoich smartów pokazuja co wyprawiali w tym sezonie na nartach czy desce a wszystko dzięki DLNA.
    Jako software w smarcie doskonałym wyborem jest iMediaShare(Android) a po stronie PC (ja ma specjalny HTPC z odpowiednią grafiką podłączony przez HDMI do TV) XBMC.
    Przetestowałem wszystkie playery ale XBMC uważam ,że jest najlepszy a do tego
    free.
    U kolegi ,który używa tylko sprzęt Apple XBMC(dla Apple) działa wyśmienicie w trybie DLNA.

Odpowiadając już konkretnie na twoje pytanie to u mnie wszystko płynnie działa (materiał HD)na routerze Netgear WNDR3700v2 który tworzy most z WNDA3100 tego samego producenta.
    WNDR3700 ma dwa pasma
    2,4GHz tutaj DLNA ze smartfonami
    i pasmo 5GHz po którym łaczę się z dyskiem NAS wpiętym do 1 z 4 gniazd gigabitowego switcha ethernetowego.
    WAN też jest gigabitowy.
    WNDR3700v2 na paśmie 5GHz ma specjalną opcję "streaming video" z której korzystam.

U znajomego który mieszka na odludziu i używa modemu LTE do połączenia z siecią a który prosił o coś
    "bardzo dobrego i taniego" wybraliśmu router Sapido RB-1830 dual-band 2,4 -5Ghz 300Mb LTE 3G/ 4G
    wybór był w ciemno bo producent mało znany ale sprzęt okazał się znakomity.Silny i stabilny sygnał w jego przepastnym domu.
    Modem LTE ,DLNA i jego Apple działają super i to za ok 200zł.Jedyny minus tego routera to switche 100 ale w jego przypadku to bez znaczenia.
    Teraz z pewnością wybralibyśmy router też Sapido ale nowość czyli GR-1736 Wireless N600 2T2R 3G xDSL router 4xGbLAN, 1xGbWAN, 2xUSB
    Za ok mniej jak 300 zł masz naprawdę router który spełni twoje oczekiwania.Oba routery Sapido maja niezależne radia 2,4GHz i 5GHz
    i np. można jednocześnie odbierać sygnał jedną anteną w trybie AP Client na 5GHz, a drugą na 2,4Ghz tworzyć odrębną sieć wifi (super sprawa w dużych domach,hotelach)

Tyle moge doradzić co wybierzesz to sam zadecydujesz.Oczywiście jest jeszcze dobry WNDR4500 - Netgear'a lub Asus RTN66u ale drogi
    a sprzęt o którym pisałem powyżej sam sprawdziłem i działa bardzo dobrze a moje wymagania są spore.
    Osobom króre nie miały jeszcze styczności z DLNA krótki filmik demonstrujacy jak to działa,a działa super w jakości HD.Te małe pudełko pod TV to HTC Media Link można go dostać w Polsce a telefon to HTC One X z 5 rdzeniami Tegry 3 ale powiem że filmik HD wysłany z Galaxy Mini też działa płynnie pomimo tego ,że sam Mini nie jest w stanie odtworzyć tego materiału na swoim ekraniku.

DLNA w akcji (tak od połowy filmiku)

Dodam jeszcze ,że już trwają próby z Wireless Gigabit (IEEE 802.11ac, 802.11ad)
    ale to będzie zupełnie inny sprzet ... ale już za rok.

Ja osobiście uważam,że to co się da, to łączę kablem.Po co narażać bliskich a czasami małe dzieci na ciągłe promieniowanie w.cz bo tym co twierdzą ,że jest to nieszkodliwe jakoś tak niedowierzam a router który nie ma fizycznego wyłącznika sygnału Wi-Fi nie powinien byc dopuszczony do sprzedaży.Co innego łaczność ze smartfonami tu WiFi to koniecznośc.
    adamaxtychy
    Level 9  
    Wielkie dzięki za wyczerpującą odpowiedź, bardzo dla mnie przydatna :)

Tak na zakończenie, to zastanawiam się chyba już ostatecznie, czy wrzucić tam Netgear'a WNDR 4000 lub WNDR 4500.
    Czy ktoś dysponuje jakimś testem porównującym ww modele?
    K2
    Level 13  
    WNDR3700,3800,4000,4500 to dobry wybór.Pamiętaj jednak o tym że to są routery z wewnetrznymi antenami(8 anten) a Ty masz duże mieszkanie.
    Pomyśl też o TRENDnet TEW-692GR to super sprinter
    TRENDnet TEW-692GR można dostać taniej jak WNDR4500 a parametry ma doskonałe(i wygląd) niestety brak gniazd USB.

godny rywal to Asus RT N66U następca znakomitego RT N56U

w tandemie z ASUS WIRELESS ADAPTER EAN66 to dobre rozwiązanie dla Ciebie
    Ten bardzo interesujący tandem jest świetnie opisany tutaj
    http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Asus_RT-N66U_i_EA-N66_-_wydajna_siec_WiFi-4467.html
    trzeba przyznać,że Asus pod względem wzornictwa nie ma sobie równych

Dosyć istotnym paramertem przy streamingu Video HD jest ilość pamięci RAM jaką dysponuje router. Duży bufor jest gwarantem płynnego przekazu treści HD.
    Tutaj królem jest Asus RT N66U który miał miec 1GB RAM(tak się chwalono w zapowiedziach) ostatecznie jednak stanęło na 256MB.

Asus RT N66U 256MB
    Asus RT N56U 128MB
    WNDR4500 128MB
    WNDR3800 128MB
    WNDR4000 64MB
    WNDR3700 64MB
    TRENDnet TEW-692GR 64MB

To są w tej chwili topowe modele każdy z nich jest dobry jednak i tańsze modele (patrz mój post wyżej) też spełniają swoją rolę.

Jeżeli kasa nie stanowi problemu to WNDR4500 lub Asus RT N66U

Na CES 2012 Netgear pokazał Media Storage Router WNDR4700 pędzony prockiem 1GHz z wbudowanym juz dyskiem 2TB SATA i gniazdkiem USB3
    przeznaczonym dla duzych domów ,ale to zapowiedź.Będzie dostępny w połowie roku.
    Quote:
    WNDR4700 Highlights:

N900 wireless technology, ultimate range for larger home
    Powerful 1GHz processor
    Ready-share Vault for automatic backup strategy
    Time machine support for Mac
    Integrated storage SATA hard disk up to 2TB
    Ready-share cloud
    Built-in DLNA media server
    External USB 3.0 port (for additional storage or printer) and gigabit Ethernet ports

Standardy sprzętu 802.11ac oferuje trzy razy szybciej od 802.11n.
    Jest na rynku juz oferuję np. NETGEAR R6300 450+1300 Mbps

Asus RT-AC66U to router obsługujący WiFi piątej generacji. Z racji wykorzystania dobrodziejstw standardu 802.11ac pozwala na transfer do 1,75 Gb/s danych (równocześnie na paśmie 2,4 GHz i 5 GHz).

A nadchodzi Wi-Fi 802.11ad .
    Nowe Wi-Fi 802.11ad dzięki zastosowaniu częstotliwości 60 GHz, uzyskać można transfer do 7 Gb/s.Do zapełnienia terabajtowego dysku z tą prędkością potrzeba będzie niespełna 20 minut !!!!!
    Wilocity’s Wil6100 60-GHz transceiver PCI

Jak chcesz korzystać z DLNA coś musisz wybrać.
    Temat rzeka. Mozna napisać książkę.

pozdrawiam
    deyvi
    Level 2  
    Witam,
    pytanie w temacie. Kupiłem TV z DLNA, chciał bym kupić do domu przyzwoity router z USB, do którego chciał bym podłączyć dysk na USB, tak aby filmy (raczej na razie mało w HD, zwykłe DivX) można było oglądać na TV. TV i router połączony poprzez kabel. Oczywiście router zapewnił by mi również internet poprzez Wifi w mieszkaniu (mieszkanko 50 m2). Na tą chwilę mam lapka z kartą 2,4GHz, ale w przyszłości pewnie karta 2,4/5GHz. Zastanawiałem się nad Netgear WNR3500L V1 ponieważ jest w przyzwoitej cenie na alle.. (158 zł już z Tomato). @K2 pisał o Sapido GR-1736, zaciekawił mnie z uwagi na dwa porty USB i dwuzakresowy, ale z kolei nie znalazłem nic na temat tego jaki ma procesor i ile RAM. Jeśli faktycznie RAM routera ma znaczenie przy DLNA, zacząłem się zastanawiać nad Netgear WNR3500L V2 (128RAM), ale jest on 100zł droższy od wersji V1 i nie wiem czy warto. Prosił bym forumowiczów o poradę, który router wybrać? Dodam jeszcze że budżet to MAX 350zł, jednak wolał bym coś tańszego.
    asterro
    Level 10  
    Jestem w identycznej sytuacji i potrzebuję routera do dużego domu, tak aby zasięg był przez kilka ścian oraz np. na poddaszu.

W temacie widzę, że gdyby nie cena to Asus RT-N66U jest tu polecany. Wymieniono też kilka routerów firmy Netgear.

Jak byście tu radzili jeśli wybór byłby między tym wspomnianym Asusem a nowszym modelem Netgear R6300?