Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Banalne pytanie. Diody signal, a oddawana moc TA2400.

kriskul15 19 Mar 2012 18:24 1854 7
    kriskul15
    Level 21  
    Witam. Mam małe pytanko, może wydawać się banalne. Otóż orientuje się ktoś od jakich mocy wyjściowych zapalają sie poszczególne diody signal w końcówce mocy TA2400. Rozumiem że jest to poziom sygnału podawanego aby wysterować końcówkę. Jak to się ma mniej więcej na oddawaną moc? Np w niektórych końcówkach jest napisane -20db czy -10db itd. Jak to sie ma w tym przypadku?
    Luke15
    User under supervision
    Na to pytanie nie odpowie Ci chyba nikt, bo nie ma to żadnego znaczenia - doświadczony gość słysząc jak gra sprzęt wie, na ile może sobie jeszcze pozwolić i ile mocy dołożyć.

Pewnie nawet sam producent tego nie wie. Jedno jest pewne, Mrugające delikatnie dioda CLIP sygnalizuje oddawanie pełnej mocy ;)
    kriskul15
    Level 21  
    Chyba nie moge do końca zgodzić się z kolegą. Nikt chyba nie wsadził tam tych diód żeby sobie migały "od tak se". Nie chodzi mi tutaj żeby ktoś napisał mi konkretnie jaką moc oddaje a co za tym idzie jaka dioda się zapala. Chodzi mi raczej tutaj o wartość w przybliżeniu. Czy ktoś mógłby zapisać logikę tego układu. Posiadam tą końcówkę, lecz nie mogę jej za bardzo rozbierać ponieważ jest na gwarancji, co za tym idzie pomiarów nie wykonam :)
    Pytam dlatego, ponieważ pożyczam końcówkę koledze do napędzania TR225 i raczej ustawienie "na ucho" może tutaj zawodzić i kolumny mogą ulec uszkodzeniu. Nie każdy wie kiedy przestać kręcić :)
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    Dlaczego sobie nie skalibrujesz sam?
    Bez podpiętych głośników, puść szum różowy z komputera na wzmacniacz, najlepiej przez mikser.
    Przy ustawieniu 0db w komputerze, ustaw głośność na końcówce (gałkami końcówki lub miksera) tak żeby zaczął mrugać clip. Na komputerze ściszaj sygnał, będziesz widział w dB kiedy gasną diody na wzmacniaczu.
    Jak to się ma na oddawaną moc? To zależy jakie jest obciążenie, i o jakiej mocy mówisz. Przy tym samym poziomie miernika, przy sygnale przesterowanym, np gitara będzie oddawana duża moc, przy sygnale z dużą dynamiką, jak np fortepian, moc będzie dużo mniejsza.

Dla tego producenci nie podają takich informacji. A jak ci na niej tak bardzo zależy, to załóż sobie Watomierz.
    Luke15
    User under supervision
    kriskul15 wrote:
    Chyba nie moge do końca zgodzić się z kolegą. Nikt chyba nie wsadził tam tych diód żeby sobie migały "od tak se".

Pewnie że nie "od tak se" ponieważ diody mają informować użytkownika o poziomie wysterowania końcówki a nie o ilości oddawanej mocy.

kriskul15 wrote:
    Nie każdy wie kiedy przestać kręcić :)

Nie każdy też powinien zajmować się tą branżą ;)

adambyw wrote:
    Dlaczego sobie nie skalibrujesz sam?

Tak jak pisze kolega wyżej, możesz sobie skalibrować diody w skali dB'owej ale co Ci to da? I tak nie będziesz wiedział jakie masz odniesienie do oddawanej mocy. Chcesz to wiedzieć, to załóż na wyjście watomierz jak to już zasugerował moderator i mierz - ale po co? ;) Czy widziałeś gdziekolwiek podczas nagłaśniania, aby realizator używał watomierzy i cały czas go obserwował?
    kriskul15
    Level 21  
    Rzeczywiście. Dziękuję za podpowiedź.
    Tak jak pisałem, pytanie było czysto teoretyczne. Po prostu pytałem, jak by można było dodatkowo wytłumaczyć laikowi aby nie uszkodził sobie sprzętu. Nieumiejętne napędzanie kolumn 450W wzmacniaczem 1200W moze prowadzić do ich szybkiego uszkodzenia :D (zresztą, każde nieumiejętne korzystanie może prowadzić do uszkodzenia sprzętu) :) W każdym razie dziękuje za porade.
    wolek14
    Level 31  
    Te diody na panelu pokazują jednak siłę sygnału wchodzącego na końcówkę. Teraz zależnie czy to mierniki VU czy Peak, kalibracja względem sygnału wejściowego, oraz późniejsze przeliczenie na moc oddawaną na wyjściu, będzie dosyć skomplikowana.

Zauważ, że moc oddawana nie jest wcale równa wskazaniom tych diod. One mniej więcej pokazują jaka moc jest "aktualnie dostępna" na wyjściu. Głośnik jednak jest elementem nieliniowym, więc w zależności od tego jakiej częstotliwości przebieg jest na wyjściu, przy takim samym wysterowaniu na diodach będzie pobierana inna moc.

EDIT, spóźniłem się...
    User removed account
    User removed account