Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

żarówka led - świeci mimo odcięcia prądu

19 Mar 2012 19:31 8387 7
 • Poziom 13  
  Witam, posiadam żarówkę typu Led, włożoną do kinkietu z wyłącznikiem On/Off (pociągowym), po wyłączeniu żarówki - diody bardzo słabo ale dalej świecą.... dlaczego ?
 • Poziom 13  
  Zapomniałem o tym wspomnieć - nie, nie ma nigdzie żadnego podświetlania włącznika itp.
 • Poziom 11  
  Witam, najwyraźniej za pomocą wyłącznika jest odłączany przewód zerowy, a faza jest cały czas podpięta pod żarówkę. Dla bezpieczeństwa radzę przełożyć przełącznik na przewód fazowy, wówczas wymiana żarówki będzie bezpieczna a efekt świecenia po wyłączeniu zniknie. Oczywiście przełożenie włącznika należy wykonać po wyłączeniu prądu bezpiecznikiem głównym. Przewód zerowy po odłączeniu włącznika należy złączyć kostką.
 • Poziom 13  
  Tak właśnie myślałem, zmienię i napiszę jaki efekt. :)
 • Poziom 23  
  Tak jak napisał jaccuzi2. Prawdopodobnie masz cały czas fazę na żarówce a przełącznik jest na przewodzie zerowym i cały czas z fazy gdzieś troszeczkę prądu ucieka co powoduje delikatne świecenie żarówki. Myślę że łatwiejszym sposobem w stosunku do proponowanego przez jaccuzi2 będzie zamiana miejscami przewodów w puszce (jeżeli taka istnieje) w której rozgałęziają się przewody na światło i na przełącznik.
 • Poziom 11  
  Nie jestem przekonany czy łatwiej będzie przełożyć przewody w puszce, zależy ile ich tam jest i na jakim przewodzie jest zrobiona, jeżeli aluminium, to lepiej nie ruszać, bardzo łatwo jest ułamać. Jeżeli instalacja jest nowsza, to proponuje aby trzymać się oznaczeń barwnych, czyli faza na brązowy lub czarny, a zero na niebieski. W przyszłości, jak się już zapomni o przeróbce, pozwoli to uniknąć błędów.
  PS.
  Jeżeli to włącznik pociągany, to rozumiem że w lampce, dlatego myślę, że nie powinna taka przeróbka przysporzyć kłopotów.
 • Poziom 13  
  Oczywiście pomogło - wątek rozwiązany, dzięki. :)