Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projekt: Integra 128-WRL+czujki zbicia+dualne+kontaktrony

anekr 19 Mar 2012 22:11 10865 6
Optex
 • #1
  anekr
  Level 2  
  Witajcie,

  przymierzam się do założenia instalacji alarmowej we własnym domu - mam już wstępny projekt instalacji, jak i co miałbym kupić, i zamontować. Chciałbym poznać Wasze opinie co można zmienić, dodać, itd. Do rzeczy:

  Plan parteru:
  Projekt: Integra 128-WRL+czujki zbicia+dualne+kontaktrony

  Plan poddasza:
  Projekt: Integra 128-WRL+czujki zbicia+dualne+kontaktrony

  Całość chciałbym oprzeć na produktach jednej firmy i padło na Satel:
  - 1 x centrala Integra 128-WRL
  - 3 x ekspander wejść CA-64 E
  - 1 x manipulator - zastanawiam się czy nie dać również na poddaszu?
  - 12 x kontaktron S1 lub S2 jeśli uda się wpuścić w ramę
  - 2 x czujka wibracyjna VD-1
  - 1 x czujka gazowa do kotłowni DG-1 ME
  - 4 x czujka dualna Cobalt Pro (na projekcie oznaczona na żółto)
  - 1 x akumulator, skrzynka, sygnalizator, transformator, kabel YTDY 6x0,5mm


  Chciałbym wszystko połączyć w miarę na oddzielnych przewodach - dlatego na rysunku w jasnoniebieskim kolorze zaznaczyłem obwody - czy taki projekt i lista wyposażenia ma ręce i nogi?

  Będę wdzięczny za opinie.
 • Optex
 • #2
  bercikmk
  Level 18  
  Witam. Wg mnie przerost formy nad treścią. MINUSY. Drzwi tarasowe i okna jak masz z plastiku to je łatwiej wyjąć z ramy i ciszej niż otwierać czy wybijać -- kontaktrony i stłuczeniówki nie zadziałają , czujnik wibracyjny na ramie, jak będziesz miał złośliwego sąsiada to koncert masz co chwilę. Integra WRL to duży wydatek, a nie wykożystasz jej potencjału nawet w 20%.
  Propozycja z mojej strony jest taka:
  Na parter jako jedna strefa 5x czujnik ruchu - czyli
  1 Wejście do budynku
  2 Kuchnia
  3 Salon
  4 Garaż ale nie na jego końcu bo auto zasłoni
  5 Kotłownia koniecznie dualna + czujnik gazu
  Poddasze jako druga strefa bo domyślam się, że tam jest sypialnia
  Tu możesz dać stłuczeniówki bo z drabiny ciężko wyjąć okno łatwiej np za pomocnika użyć kamienia, a przy okazji nawet w nocy przy uchylonym oknie możesz spać.
  Manipulatory przy wejściu i przy sypialni
  Razem 11 + sabotaż syren(y) i centrali
  Centrala Integra jak pisałem to droga zabawka a potrzebujesz 13 wejść to wystarczy wersa 15 do tego GPRS1 i masz pełną wiedzę o alarmach niezależnie z każdej lini w postaci SMS
 • Optex
 • #3
  Piotrek_gda
  Level 15  
  Witam,

  nie często się tu udzielam ale .... po przeczytaniu ostatniej odpowiedzi nie mogę wyjść z podziwu na temat tego jak można zabezpieczyć dom ....

  Pierwsze pytanie ma być tanio czy bezpiecznie?

  Tanio - czujki PIR wystarczą razem z centralą Versa i modułem GPRS .... tylko kto to zaprogramuje i kto będzie miał nad tym kontrolę? Jak w sposób "pewny" powiadamiać użytkownika o zaistniałym zdarzeniu z pełną lokalizacją alarmu tudzież innym? Czyżby przez moduł GPRS za pomocą dialera centrali i DTMF? Trochę to chyba zawodne może się okazać ....

  Bezpiecznie - czujki kontaktronowe jak najbardziej tak wystarczą na parterze, przyda się porządna czujka stłuczeniowa w pomieszczeniach najbardziej zagrożonych (porządna znaczy taka która nie wywoła alarmu jak kot zamiauczy, polecam sprawdzoną też Polską firmy Alarmtech). Czujki PIR jak najbardziej tak. Centrala INTEGRA WRL - niestety nie ma jeszcze konkurencji - fakt nie jest najtańsza ale ... z tą centralą zawsze można rozbudować system o cokolwiek od sterowania światłem (pseudo kontrola obecności za pomocą ASW-100), przez sterowanie bramą alarmem i czym tylko klient zechce za pomocą pilota, na którym zobaczyć można czy system czuwa czy nie. Dla bardziej ambitnych można dołożyć sterowanie roletami elektrycznymi, każdej osobno i zbiorczo. Ktoś proponuje dwa manipulatory jeden przy wejściu a drugi na piętrze .... czy to znaczy że jeżeli klient ma garaż musi za każdym razem podjechać pod dom wyjść z samochodu otworzyć drzwi wejściowe, wyłączyć czuwanie, cofnąć się do samochodu i dopiero wtedy wjechać do garażu? Proponuję piloty dwukierunkowe myślę że można sobie wtedy nawet odpuścić dodatkowe manipulatory chyba że ktoś wybitnie będzie potrzebował takiego rozwiązania. Co jeszcze daje Nam ta centrala? Powiadamianie ... nie takie jak w ubogiej wersji Versa + GPRS zawodnej a na dodatek działającej z opóźnieniem kilku ... kilkunastu sekund ... daje Nam powiadomienie natychmiastowe wraz z konkretną informacją głosową lub SMS na temat tego co dzieje się w Naszym domu. Co jeszcze choćby to że można włączać wyłączać czuwanie czy sterować innymi urzadzeniami (dla chętnych) zdalnie za pomocą SMS lub dzwoniąc do centrali. Mało? Dorzucę jeszcze stabilność i bardziej przyjazny i przejrzysty interfejs użytkowania a dla gadżeciarzy centralę można podpiąć do internetu i sterować alarmem przez iPhona czy Androida :)

  Wybór zawsze należy do klienta ale proponowanie najtańszego rozwiązania obarczonego z racji ceny "wadami" mija się z celem, niech klient sam wybierze czy chce system dobry ale tańszy (nieznacznie) czy też bezpieczniejszy i taki który zawsze będzie mógł rozbudować.
  Mój wybór w tym przypadku Integra WRL mimo ceny postawiłbym na jakość za różnicę w cenie nie kupimy drugiego TV kiedy pierwszego się pozbędziemy bo sms nie doszedł .... bo DTMF nie został poprawnie zdekodowany przez GPRS.


  Rada do wszystkich którzy dotrą do tego miejsca:
  kontaktrony na oknach powinny być standardem tak jak czujki PIR, o ile to możliwe oprócz (lub zamiast) kontaktronów na oknach poleciłbym montaż kontaktronów na roletach lub okiennicach ( o ile takie są w domu), rozwiązanie takie pomoże wykryć intruza już przed domem przy próbie otwarcia rolet. Należy bowiem pamiętać, że alarm nie chroni przed włamaniem, chroni raczej przed splądrowaniem a im wcześniej wykryty zostanie złodziej szansa na to że coś ukradnie jest mniejsza.

  Dlaczego część instalatorów nie proponuje kontaktronów?
  Gdyż nakład pracy do położenia okablowania jest często niewspółmierny z nakładem pracy do montażu czujek a co za tym idzie system z 20 kontaktronów i 5 czujek montuje się znacznie dłużej niż system z nawet 30 czujek ruchu więc i cena robocizny rośnie.
  Może boją się także że klient i tak wybierze tańsze rozwiązanie ... i zapewne tak będzie jeśli nie zaproponują i nie wytłumaczą mu rozwiązania lepszego które będzie pracować na jego bezpieczeństwo.

  Na koniec jeszcze jeden przykład i pytanie:
  Co jest najcenniejsze dla każdego z Nas?
  Telewizor?
  Laptop?
  a może Nasz kolekcja płyt?
  hmmmm może jednak życie Nasze i Rodziny.

  Jeśli tak to kiedy system powinien najbardziej Nas chronić? Wtedy kiedy nie ma Nas w domu czy jednak wtedy kiedy śpimy na piętrze?

  Może warto więc zainwestować w dodatkową ochronę zabezpieczającą Nas przed nieproszonymi gośćmi lub zdarzeniami wtedy kiedy właśnie jesteśmy w domu i odpoczywamy? Załóżmy wtedy kontaktrony może dodatkowo czujki wibracyjne może stłuczeniowe (i nie najtańsze które wzbudzać się będą jak tramwaj przejedzie przed domem ale lepsze niekoniecznie droższe o 100 złotych bo są na rynku dobre droższe o 20 od tych najtańszych), dołóżmy do tego dwie trzy czujki dymu może jedną tlenku węgla i śpijmy spokojnie niech alarm dba o to żebyśmy na drugi dzień obudzili się cali i zdrowi.

  Pozdrawiam wszystkich i w razie jakichkolwiek pytań służę pomocą.


  Odpowiedź do ANEKR

  Bardzo ładny projekt poglądowy. Pozmieniałbym jednak pare drobiazgów.
  1. Chyba zbyt dużo czujek stłuczeniowych i w tym przypadku nie polecam Satel'a tylko czujki Alarmtech, montaż czujek także można nieznacznie pozmieniać albo nad oknem na tej samej ścianie gdzie okno lub na przeciw okien, pierwsze rozwiązanie może okazać się bardziej dyskretne.
  2. Czujki kontaktronowe mogą być Satel, wibracyjne wspomniany już Alarmtech.
  3. Na dole brakuje czujek PIR myślę że instalacja dodatkowej jednej lub dwóch czujek nie zmieni kosztu a czułbym się bezpieczniej.
  3a. Rozmieszczenie czujek PIR, podeślij mi ten schemat postaram się zaproponować małą korektę umiejscowienia. Pamiętaj także by czujek PIR nie montować w pobliżu nawiewów i otworów wentylacyjnych.
  4. Poddasze - z racji panującyh temp nie polecam PIR, może być PIR+MW lub tylko kontaktrony w miejscu włazu dachowego.
  5. Czujki stłuczeniowe na piętrze mogą być.
  6.W projekcie brakuje czujek pożarowych, dobrze zabezpieczony dom przed złodziejem a w ogóle przed innymi zagrożeniami.
  7. Jeżeli masz ochotę "pobawić się" bardziej poszukaj zaworu na dopływ gazu blokowanego w przypadku wykrycia gazu. Uważaj jednak wtedy jaką czujkę wykorzystasz czy taką która posiada jakąś klasę czy taką która posiada tylko klasę "popularną"
  8 Podobnie z wodą, możesz dołożyć czujki zalania i odcinać wodę gdy one zadziałają razem lub osobno do wyboru.
  9. Ostatnia już rada ... jeśli zabraknie Ci funduszy na jakąkolwiek czujkę nie rezygnuj rozprowadź kable (koszt żaden) a zawsze będziesz mógł kiedyś rozbudować swój system.
  10. Zastanów się nad czujkami zewnętrznymi, jeśli nie teraz wyprowadź kable na zewnątrz budynku być może kiedyś się przydadzą.

  Pozdrawiam jeszcze raz i udanej instalacji
 • #4
  bercikmk
  Level 18  
  Dziękuję za krytykę. Satel instrukcję daje wraz z centralą aby elektryk rozłożył kable i myślał, że jest instalator. Przepraszam poniosło mnie. Chyba nie zrozumieliśmy się do końca. Sugerowałem Wersę bo to też Satel, a założyciel tematu mówił właśnie o tej firmie. Na parterze są czujniki ruchu dlaczego ano z praktyki. Przerabiałem (nie w sensie zmieniałem) instalację gdzie w każdym pomieszczeniu była stłóczeniówka, kontaktron i PIR. I co? było włamanie zadziałał tylko PIR dlaczego bo szybę wyjęto z ramy.Wierz mi, lub nie ale włamywacz i hałas nie idą razem na robotę. I w buty można schować tyeorię o szybszym wykryciu intruza przez pozostałe dwa zabezpieczenia. Gdy są rolety zewnętrzne wówczas kontaktron ma jakiś sens właśnie na nich. Sprawa stłóczeniówek jest taka, że jak ktoś wywali szybę to nawet najprostszy PIR to zarejestruje bo będzię ruch powietrza i przedmiotu Klawiatura przed sypialnią jest po to aby na noc załączyć sobie system bo jak stwierdziłeś i to 1000% racji życie ponad wszystko. I tu można zastosować pilot ale co gdy przyjechała rodzinka i potrzeba ominąć jedną lub kilka czujników zrobisz to z pilota to gratuluję. W zaproponowanej przezemnie centrali pozostały jeszcze dwa wejścia, a podłącz pod nie pilota i jusz masz rozbrajanie systemu i otwieranie bramy garażowej. Kolejna sprawa pilota można zgubić, kodu NIE. Kwestia powiadomienia. GPRS1 to konwerter DTMF na SMS tak. A czym jest wobec tego modem GSM w Integrze nie tym samym tylko wbudowanym za cenę ok 1400 złotych za to że jest jedna olbrzymia płyta. Moim skromnym zdaniem centrala Integra 128 WRL nie oferuje za swoją cenę mega rewelacji.Versa z manipulatore LCD to połowa ceny Integry ok 730zł. Montuję dużo central EVO192,zwłaszcza z czujnikami adresowalnymi. Tak niezawodnego, prostego w użytkowaniu i instalacji systemu można tylko pozazdrościć Kanadyjczykom. Ale Paradoxa elektryk nie zaprogramuje bo czujka adresowalna ma za malo śrubek i nie wie gdzie podłączyć sabotaż w swoją ukochaną pętle, a wejść miało być tak dużo, a na płycie widzi 8 ale analogowych bo cyfrowych jest 192 za cenę ok 400 zł. Na codzień mam do czynienia właśnie z Paradoxem i nie zamienił bym go nigdy na Satela ale to jest moje zdanie. Mój poprzednik ma ciekawe podejście do tematu. Zachwala jedną centralę ganiąc pozostałe urządzenia tegoż samego producenta, a bo to złe, a bo jak nie zadziała, jak tak będziemy do tego podchodzić to wszystko jest tylko kawałkiem elektroniki która ma niestety prawo do awarii niekoniecznie z własnej winy.
 • #5
  anekr
  Level 2  
  Z góry dziękuję za poprzednie odpowiedzi! :D Kilka wyjaśnień:

  1. Mam dwa koty i jeden z nich używa mebli, ścian do nabierania prędkości... potrafi wejść wszędzie - zrezygnowałem z czujek PIR z pomieszczeń, które normalnie będą otwarte dla zwierzaków.
  2. Nie będzie rolet ani okiennic.
  3. Jeśli czujki Alarmtecha są w pełni kompatybilne z centralą Satela to dla mnie nie ma problemu.
  4. System ma być dobry, jednak nie chcę zbudować twierdzy - to ma być mój domek ;-)
  5. Jestem na etapie stanu surowego zamkniętego, więc kabli mogę pociągnąć ile dusza zapragnie.
  6. Czy możecie napisać kilka słów więcej o czujkach zewnętrznych? W tym roku nie planuję pełnego ogrodzenia działki, więc mogą się kręcić zwierzęta (koty, psy) na froncie, ale można czujki zewnętrzne połączyć w jedną strefę i skorzystać z tego później (włączyć).
  7. PW poszło z projektem.
  8. W planach korzystanie z usług jednej z agencji ochrony.
 • #6
  humek
  Level 32  
  Kilka cennych uwag już było.Robisz to dla siebie więc powinno być wykonane dobrze ,bez oszczędności.Trudno jest czasami pertraktować z ludźmi kiedy przedstawiciel "popularnej firmy ochrony" za wszelką cenę próbuje się "wcisnąć" na obiekt zaniżając cenę systemu ,proponując popularną "kaszanę" . Ich nie interesuje rozbudowany system za dosyć duże pieniądze (jak rozbudowany -wiadomo musi kosztować) tylko prymitywna instalacja z nadajnikiem ,wiadomo co miesiąc haracz za monitorowanie -to jest dla nich istotne! Nie zdrowie,życie domowników .Różnie zachowują się napastnicy wykryci w domu ,ze strach mogą i zabić. Trudno jest czasem przekonać przyszłego inwestora " by zainstalował sobie dobry zgodny z normami i logiką system za np. 8000zł skoro sąsiad dał 2999 więc on chce być "cwańszy" i da 2500.Bardzo często inwestora nie interesuje co będzie miał byle było troszkę taniej od sąsiada! to najważniejsze.Rezultaty są widoczne kiedy "nieszczęście" nawiedzi taki dom czy biuro.Firma była (podobno) zaraz w 2 min po alarmie ale już nikogo nie było a straty są.Zwrócą za szkody??? Nie ,nie znam takiej sytuacji by komuś oddali za szkody . Dlatego uważam że system powinien jak najwcześniej zaalarmować o próbie naruszenia cudzej własności . Czujniki zewnętrzne TAK choć to tylko dodatkowe wskaźniki intruza ,skoro odporne na zwierzęta dają się w pewnym stopniu oszukać ale warte instalacji choć dosyć drogie. Kontaktrony OCZYWIŚCIE ale w wersji z antysabotażem by "intruz" nie wykrył kompasem harcerskim i nie zablokował magnesem neodymowym .Czujniki kontaktronowe w roletach zewnętrznych DOBRY POMYSŁ próba podniesienia ,uszkodzenia powoduje alarm choć intruza jeszcze nie ma w domu ,nie wynosi tego co mu w ręce wpadnie (aparat foto,laptop.droga komórka,kosztowności czasem leżące na regale zauważalne po wejsciu do pomieszczenia. Bariery podczerwieni w oknach -BARDZO DOBRE -SKUTECZNE mogą czuwać cały czas -wada kosztowne.Czujniki wibracyjne i bicia szkła -średnio skuteczne gdyż w oknach plastikowych z gumowymi uszczelkami nie działają dobrze (kolega powyżej opisał dlaczego) .Są zwierzaki (koty nieprzewidywalne jak kobiety ,psy ) czy czasem nie opłaca się wydzielić im jednego pomieszczenia w którym przebywają podczas nieobecności domowników?.Monitorowanie za pomocą moduły GSM Super !!!!! Wiesz wtedy kolego (poprzez informację głosową (natychmiast prawie) o naruszeniu ważnych czujników a dodatkowo dostajesz wiadomość SMS jako potwierdzenie.SMS -ami masz monitorowane zaniki i powroty napięcia 230V stan naładowania akumulatora i inne techniczne oraz alarmy lecz pamiętaj (miałem kilka takich przypadków) gdy wiadomość SMS dotarła po kilku godzinach do adresata a wiadomość głosowa natychmiast dociera .Monitorowanie przez GSM daje Ci kontrole nad firmą ochrony ,nie mieszczą sie w umówionym czasie ! kopa w tyłek -bierzesz inną. Czujnik dymu .czadu ratuje Tobie życie (180zł) to śmieszna wartość w porównaniu z Twoim i Twoich bliskich życiem.Kilka klawiatur TAK bardzo pomocne tak jak kilka stref. INTEGRA 128 WRL OCZYWIŚCIE że tak droga skuteczna (widziałeś coś taniego i dobrego? -sznurek z puszkami po mielonce rozwieszony wokół domu złodziej wejdzie zaplącze się będą dzwonić ! a jak wieje wiatr???? hmmmm.Moja uwaga do INTEGRY 128WRL dodaj przy dużym systemie dodatkowy zasilacz gdyż sama centrala ma wydajność zasilacza 2A na wszystko (ładowanie aku,zasilanie centrali,szyfratorów.expanderów itd. Ma jeszcze jedną zaletę ,ma już w sobie ABAXA możesz dołożyć dodatkowe czujniki bezprzewodowe też skuteczne . To chyba tyle .Poprzednie wpisy kolegów bardzo realne !!! myślę że otworzyły tobie oczy na dobry skuteczny system.Kolega mój mawia że z g......a bata nie ukręcisz !! to prawda a system ma "kosztować ile waży" .Miejscowy elektryk niech raczej zajmie sie kinkietami i żyrandolami ja bym mu systemu nie powierzał , ile sie po "nich" napoprawiałem okablowania do TV,sieci internetu i alarmowej. Do tej pory nie wiem dlaczego kabel zawsze jest wyprowadzony na bocznej ściance okna (czujka ma być w oknie mawiają) POZDRAWIAM
 • #7
  adwlodar
  Level 28  
  humek, wg. mnie masz rację, zwierzakom należy wydzielić oddzielne pomieszczenie w sytuacji gdy uzbrajamy system alarmowy. Mam jednak wątpliwości co do Twojej tezy na temat czujników wibracyjnych: uważasz, że zabezpieczenie okien samymi kontaktronami jest skuteczne? Padł przykład wycięcia szyby i wielkie zdziwienie, że wejście nie zostało naruszone. A jak wyglądała by taka sama sytuacja z samym kontaktronem? Tak samo. I intruz zostałby nakryty dopiero przez PIR. Moim zdaniem ochrona obwodowa, kontaktron + czujka inercyjna, a w miejscach szczególnie przeszklonych, czujka zbicia szkła i PIR w miejscach newralgicznych, to absolutna podstawa. Ile jest przypadków, że złodziej wycina szybę, a ile gdzie wbija łom w futrynę, albo wali kamieniem w szybę? Idealnym rozwiązaniem tak jak wspomniałeś są bariery w oknach, ale ile klientów na dzień dzisiejszy chce ponieść takie koszta? Oczywiście dodatkowym "opóźniaczem" dla złodzieja są zabezpieczenia mechaniczne bez których najlepszy alarm nic nie da. A rolety zewnętrzne mogą spełniać również funkcje poprawiające komfort właścicieli.
  To tylko moja opinia, nie chcę kłótni. :)
  Pozdrawiam!