Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz samochodowy Pioneer GM-1200,70W+70W. Przepala bezpiecznik.

9izik9 30 Mar 2015 18:53 10233 42
 • #31
  9izik9
  Level 12  
  Witam ponownie panowie. Odkopuje temat. Dawno mnie nie było:D. Kolego daroo12329 sprawdź tranzystory k1191 w moim przypadku (zamiennik IRFZ44N) u mnie to one robiły zwarcie, oczywiście najpierw je wylutój z płytki. Tak samo 4 tranzystory w końcówce mocy te największe, nie pamiętam oznaczeń. Na YouTube znajdziesz filmik jak sprawdzić tranzystory. Dasz rade sam go naprawić.
  Co do mnie to przetwornica działa, końcówka mocy też sprawna. Uszkodzenie jest w przedwzmacniaczu podejrzewam scalak C4570AH w układzie (isolator) chyba izolator pętli masy ale nie jestem pewien. Może ktoś ma pomysł jak prawidłowo zmierzyć napięcia na tym scalaku bo gdy mierzę między masą a nóżkami scalaka pokazuje mi napięcia nie zgodne z tymi ze schematu. Gdy zewrę (-) od RCA z masą wzmacniacz zaczyna grać a po rozłączeniu gra przez ok 2s poziom głośności wzrasta i po chwili znowu cisza.
 • #32
  Domer44
  Level 12  
  Przestaje grać bo się zabezpiecza czy porostu cisza w głośnikach?
 • #33
  9izik9
  Level 12  
  Pisząc zabezpiecza masz na myśli wyłączenie przekaźnika od wyjścia do głośników? Raczej cisza, przekaźnik nie rozłącza. Jak się przysłucham to słychać lekki szum,bardzo cichy ale to raczej norma.
 • #34
  Domer44
  Level 12  
  Chodzi o to czy zapala się dioda protect. Sprawdź czy wejście DIN zachowuje się tak samo.
 • #35
  9izik9
  Level 12  
  W tym wzmacniaczu jest tylko 1 dioda (power). Wejście DIN działa, gra ładnie ale gdy trochę pod-głoszę niskie tony są zniekształcane jakby przesterowanie. Zauważyłem, że do scalaka C4570HA w układzie (isolator) nie dochodzi napięcie. W nocie katalogowej sprawdziłem wyprowadzenia scalaka i mierzyłem napięcie zasilania między 1 a 5 nóżką i 9 a 5 napięcie to 30v a w tym jednym 0v. Jakieś sugestie?
 • #36
  Domer44
  Level 12  
  Zmierz napięcie na nodze 9 układu IC851 (chyba o niego ci chodzi).
 • #37
  9izik9
  Level 12  
  Domer44 wrote:
  Zmierz napięcie na nodze 9 układu IC851 (chyba o niego ci chodzi).

  Tak o ten mi chodzi. Mierzyłem napięcie na 1,5,9 nóżce wszędzie jest 0V gdy połączę (-)RCA z masą pojawia się napięcie (5v) na 1 nóżce ,(-5v) na 5 i (5v) na 9 i wzmacniacz gra ale takie mostkowa-nie mija się z celem, chce go naprawić :D. W święta będę miał więcej czasu
  to pokombinuje.
 • #38
  Domer44
  Level 12  
  A kondensator C912 jest minusem na masie? Ma połączenie z minusem RCA?
 • #39
  9izik9
  Level 12  
  Z tego co dziś przeczytałem wynika, że to nie jest uszkodzenie:D Po prostu ten wzmacniacz jest tak zbudowany.
 • #40
  Domer44
  Level 12  
  No to wzmacniacz naprawiony:D Gratuluję
 • #41
  9izik9
  Level 12  
  Dziękuję za chęci i pomoc. Wzmacniacz miał współpracować z radiem które miało (-) sygnału audio na masie a po odłączeniu RCA się mutował :D. Zmasowałem (-) z RCA na stałe i działa jak należy. Zostaje jeszcze kwestia braku RCA w moim radiu. Nie mogę podłączyć wzmacniacza pod wyjście głośnikowe bo (-) sygnału audio w radiu nie jest zmasowany i gdy podłączam RCA muszę robić reset . Jeszcze spróbuje podłączyć przez rezystory. Temat zamknę za tydzień.
 • #42
  Domer44
  Level 12  
  Służy do tego interfejs Hi-Low. Mogę Ci taki załatwić.
 • #43
  9izik9
  Level 12  
  Poradziłem sobie z tym problemem. Wpiąłem 2 rezystory po 1kΩ, jeden szeregowo i do niego równolegle kondensator i drugi równolegle, oczywiście to było montowane na szybko tylko do testów później dobiorę inne rezystancje. Na początku były słyszalne zakłócenia ale przyciszyłem wzmacniacz ile się dało i są prawie niesłyszalne, nie przeszkadza mi to. Minusa od Hi-audio nie podłączam wcale do wzmacniacza tylko plusowe i gra jak należy, gdy podłączałem też minus to musiałem resetować pamięć radia, prawdopodobnie zadziałało zabezpieczenie końcówki mocy. Dźwięk jest dobrej jakości, niema zniekształceń. Wzmacniacz dobrze sobie radzi z kolumną Mildton 110 którą mam w samochodzie. Interfejsu raczej nie zastosuje przynajmniej nie teraz. Może kiedyś wyprowadzę RCA z przedwzmacniacza w radiu. Posiadam filtr niskotonowy do montażu od strony wyjścia audio wzmacniacza , pewnie zlikwidował by zakłócenia. Zabawne jest to ,że wzmacniacz naprawiłem już ponad rok temu ale o tym nie wiedziałem.

  Podłączyłem tylne głośniki i od nich wyprowadziłem RCA. Odlutowałem masę wzmacniacza od - RCA i podłączyłem +i- od tylnich głośników pod RCA wzmacniacza, teraz niema zakłóceń. Obyło się bez wpinania rezystorów. Temat zamykam.