Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zamienić 12V stałe na 12V zminne??

michmarmik 02 Sty 2005 21:56 2012 10
  • #1 02 Sty 2005 21:56
    michmarmik
    Poziom 14  

Witam !
    mam pytanie jak z 12V napiecia stałego zrobić 12V napięcia zminnego i o wydajności min. 3A??

• Pomocny post
    #2 02 Sty 2005 22:19
    pavulon
    Poziom 20  

Napisz do czego i co będzie źródłem zasilania

• Pomocny post
    #3 02 Sty 2005 22:35
    DAREK4444
    Poziom 19  

Gdy zmieniasz napięcie zmienne na stałe używasz prostownika, czyli gdy chcesz zmienić napięcie stałe na zmienne użyj falownika. Pozdrawiam

• #4 02 Sty 2005 22:40
    michmarmik
    Poziom 14  

źrudłem zasilani bedzi akumulator somochodowy,a to mi potrzebne do zasilania zestawu głośników 2.1,maje wejście 12Vzminne.

Dodano po 3 [minuty]:

Slyszalem o falowniku ale nie wiem jak działa ani jak go zrobić.

• Pomocny post
    #5 02 Sty 2005 23:04
    cymbi
    Poziom 27  

raczej tego nie zrobisz. Polecam wyjęcie prostownika z tych głośniczków.

• Pomocny post
    #6 02 Sty 2005 23:40
    elektronik321
    Poziom 21  

jezeli w głosnikach istnieje tylko mostek prostowniczy i kondenstator bez zadnych transformatorów mozna bez problemu podłączyc prąd stały do wejscia obojetnie polaryzacją i tak mostek wypolaryzuje prąd wewnątrz układu

• Pomocny post
    #7 03 Sty 2005 01:22
    -RoMan-
    Poziom 42  

elektronik321 napisał:
    jezeli w głosnikach istnieje tylko mostek prostowniczy i kondenstator bez zadnych transformatorów mozna bez problemu podłączyc prąd stały do wejscia obojetnie polaryzacją i tak mostek wypolaryzuje prąd wewnątrz układu

Może być duży problem, gdy okaże się, że z tego samego akumulatora ma być zasilane też źródło sygnału... Na dokładkę 12V AC oznacza po wyprostowaniu ok. 16V DC, z akumulatora, po mostku będzie jednak mniej.

RoMan

• #8 03 Sty 2005 18:16
    michmarmik
    Poziom 14  

a nie macie jakiegoś prostego schematu przetwornicy??.sa przecież przetwornice 12V DC na 220V AC ,a ja chcę taką: 12V DC na 12V AC, a może by zrobic taka na 220V AC i zmiejszyć liczbę zwojów na transformatorze zeby dawał 12V AC???

• Pomocny post
    #9 03 Sty 2005 19:12
    -RoMan-
    Poziom 42  

Jednak zdecydowanie lepiej byłoby pominąć wejściowy mostek i wejść z zasilaniem bezposrednio na wzmacniacz. Wtedy też można pomyśleć o prostej i taniej przetwornicy, żeby zapewnić te 16V stałego.
    Robienie przetwornicy na 50 Hz sensu wielkiego nie ma w tym przypadku.

Jest jeszcze inne rozwiązanie - przetwornica o stosunkowo niskiej częstotliwości pracy - np. 3 kHz w układzie push-pull. Wyjdzie wtedy na rdzeniu ETD39 - dość małym i lekkim, z sensowną ilością zwojów a i wbudowany w głosniki mostek z taką częstotliwością sobie poradzi.
    Sterowanie np. TL494 + wyjściowe tranzystory bipolarne, bez zabawy w sprzężenia zwrotne itd.

Oczywiście można dokładnie w taki sam sposób zrobić przetwornicę na 50 Hz ale chyba jednak łatwiej nawinąć małe trafo na rdzeniu ferrytowym, niż bawić się z rozbieraniem ciężkiego (względnie) trafa blaszanego.

RoMan

• #10 03 Sty 2005 19:29
    michmarmik
    Poziom 14  

-RoMan- napisał:
    Jednak zdecydowanie lepiej byłoby pominąć wejściowy mostek i wejść z zasilaniem bezposrednio na wzmacniacz.
    wiem tylko tego nie moge zrobić bo głośniki są na gwarancji!! gdybym mugł je rozkręcić to bym nie pytał o przetwornice.jak masz taki schemat tej przetwornicy 3 kHz w układzie push-pull to daj bo jestem poczatkujacym elektronikiem i nie bardzo umiem taką zrobić,a jak nie masz schematu to chyba zrobie przetwornice na 50 Hz(z nią sobie poradze) i będzie OK.

• Pomocny post
    #11 03 Sty 2005 19:43
    -RoMan-
    Poziom 42  

Schemat jest praktycznie identyczny, bez względu na to, czy to jest 50 Hz czy 3 kHz. Zazwyczaj w przetwornicach na 50 Hz są stosowane klasyczne sterowniki - SG3525 albo TL494. To jest kwestia zmiany zazwyczaj jednego kondensatora.

Tak jak pisałem wcześniej: różnica jest w trafie - przy wyższej częstotliwości masz mniejsze i lżejsze trafo i potrzebujesz mniej drutu na nawijanie.

RoMan

PS: wystarczy już tych 'pomógł', bo mi jeszcze wszystkie za karę skasują ;->

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME