Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATmega32, atmel, max232, porady do projektu

kokosik7 20 Mar 2012 18:10 2210 17
  • #1 20 Mar 2012 18:10
    kokosik7
    Poziom 8  

Witam

Proszę o sprawdzenie schematu. I pomoc w 3 problemach:

1. Szczególnie proszę o sprawdzenie mojej interpretacji trybu programowania ATmegi zrobiłem jak w datasheet tj. naciskamy jeden przycisk resetu robi on "0" na RESET a następnie drugi który rzuca 12V na RESET.

2. Nie mam pojęcia jakiego kompilatora użyć do programowania próbowałem BASECOM i AVR studio ale wychodzi ze one sa pod oryginalne podstawki proszę o podpowiedz

3. Czy ogólnie ten układ ma szanse zadziałać? :) Jakieś poprawki podpowiedzi?

Proszę o pomoc i z góry dziekuję :)

Pozdrawiam

0 17
  • #2 20 Mar 2012 18:38
    gaskoin
    Poziom 38  

Z takim resetem ta atmega padnie :P

Wywal przycisk pod R9 i kondensator c5.

Przydało by się więcej kondensatorów filtrujących pomiędzy wszelakimi vcc a gnd.

0
  • #3 20 Mar 2012 19:06
    kokosik7
    Poziom 8  

Usunąć a co z trybem programowania? :) Jak inaczej go wlaczyc

0
  • #5 20 Mar 2012 19:23
    kokosik7
    Poziom 8  

A możecie potwierdzić czy usunięcie tego co 2 posty wyżej było podane wystarczy aby te resety działały jak powinny :)

I jak podejść wtedy do wlaczenia trybu programowania?

0
  • #6 20 Mar 2012 20:47
    gaskoin
    Poziom 38  

Nie musisz się tym martwić, ponieważ programator dba o to, żeby reset był ściągany do gnd kiedy trzeba - resztę załatwia rezystor R9. Btw nie jest to 12V tylko 5. Przycisk wywal tak jak pisałem bo możesz uszkodzić sobie układ. Kondensator jak się uprzesz możesz zostawić ale polecam wtedy dodać jakiś mały rezystor w szereg do resetu, bo może się zdarzyć, że energia z kondensatora również uszkodzi uC.

Poczytaj notę

0
  • #7 21 Mar 2012 17:36
    kokosik7
    Poziom 8  

Cytat:
    The following algorithm puts the device in Parallel Programming mode:
    1. Apply 4.5V - 5.5V between VCC and GND, and wait at least 100 μs.
    2. Set RESET to “0” and toggle XTAL1 at least 6 times
    3. Set the Prog_enable pins listed in Table 109 on page 260 to “0000” and wait at least 100
    ns.
    4. Apply 11.5V - 12.5V to RESET. Any activity on Prog_enable pins within 100 ns after
    +12V has been applied to RESET, will cause the device to fail entering Programming
    mode.

No to jak to wytłumaczysz?

Jest to fragment z ATmega32 datasheet strona 261

0
  • #8 21 Mar 2012 20:56
    janbernat
    Poziom 38  

kokosik7- znalazłeś fragment mówiący o początku programowania równoległego.
    W tym celu stosuje się programator równoległy który podłączasz to procesora zgodnie z instrukcją i i ten programator ma to zrobić a nie Ty.
    Programatory równoległe stosuje się rzadko i tylko w szczególnych okolicznościach.
    Normalnie stosuje się programatory szeregowe pozwalające zaprogramować procesor wlutowany w gotowy układ.
    To się nazywa ISP- In Sytem Programmer.
    W tym wypadku także odpowiednie stany na pinach wymusza programator i program w komputerze który nim steruje.
    Programator taki jest tańszy, prostszy i nie wymaga wyjmowania procesora z układu.
    Potrzebne jest wtedy tylko na płytce odpowiednie złącze podłączone do konkretnych pinów procesora.

0
  • #9 21 Mar 2012 21:20
    kokosik7
    Poziom 8  

A i teraz rozumiem :)

No to ok podłączam się + BASECOM klikam read (którąkolwiek wartość) i wyskakuje ze prawdopodobnie nie podpięte urządzenie lub identyfikator nieznany

Co to może być?

Orientacyjnie RS i max232 sprawdziłem podpięte są prawidłowo :]

0
  • Pomocny post
    #10 21 Mar 2012 21:46
    janbernat
    Poziom 38  

kokosik7- jescze nie tak.
    Potrzebny Ci programator.
    Samo podłączenie portu szeregowego nic nie daje bo masz pusty procesor- bez programu.
    No i nie masz żadnego programatora podłączonego do procesora.
    Bascom słusznie Ci odpowiada- nic nie ma.

0
  • #13 21 Mar 2012 22:22
    kokosik7
    Poziom 8  

Spróbuję 100n Dzięki dam znać

0
  • #14 27 Mar 2012 09:30
    kokosik7
    Poziom 8  

I BasCom nie widzi

Jakieś podpowiedzi??

Może źle wybieram metodę komunikacji?

0
  • #15 27 Mar 2012 10:28
    gaskoin
    Poziom 38  

A masz programator czy czym się tam łączysz ?

0
  • #16 27 Mar 2012 10:46
    kokosik7
    Poziom 8  

No to nie wystarczy tak jak na schemacie + komputer przez RS?

0
  • Pomocny post
    #17 27 Mar 2012 11:18
    gaskoin
    Poziom 38  

Nie :) musisz mieć do tego programator. Na początek STK200 bo nie wymaga wcześniejszego zaprogramowania czegokolwiek. Potem USBASP (albo jak masz kogoś kto Ci go zaprogramuje to zacznij od tego) albo nie pamiętam co, ale jest jeszcze taki programator który obsługuje wiele Atmeg, w tym interfejs TPI. Jak poszukasz to znajdziesz w dziale DIY. Z AVRami jestem trochę do tyłu od jakiegoś czasu, ale tyle mogę Ci poradzić :)

0