Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Texa Poland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik Solarny CWU - Funkcje i pomysły

20 Mar 2012 18:49 3822 14
 • Poziom 20  
  Witam

  Chce zrobić sterownik do ogólnego użytku dla nas wszystkich. Funkcje podstawowe i rozszerzone.
  Mile widziane Nowatorskie pomysły w sterowaniu.

  Jak wiadomo zasada działania takiego sterowania to załączanie różnicowe z 2 punktów pomiarowych.

  Moje pomysły
  - temperatura zadana (od 10 do 127oC dla czujnika DS18B20) i histereza (od 1 do 30oC)
  - 2 Czujniki - Panel Solarny i Zasobnik
  - Sterowanie 1 lub dwiema pompami
  - Alarm przekroczenia temperatury
  - Alarm dla temperatury niższej od 5oC - chyba na stałe w programie

  Wszystkie ustawienia zapamiętywane w pamięci eeprom.

  Czy taki sterownik powinien mieć coś jeszcze?

  pozdrawiam
  Grzesiek
 • Texa Poland
 • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
 • Texa Poland
 • Poziom 20  
  Hmm - patrząc po poziomie nie jesteś początkującym - A czy wszyscy używają Glikol ? - I jaka odpowiedz prosta aż zaskakująca.
 • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  A ci co nie używają spuszczają wodę z instalacji na zimę? Nie ma jak sobie utrudniać życie dla oszczędności paru złotych, a potem wymyślać dziwaczne rozwiązania.
 • Poziom 10  
  Szukam właśnie sterownika solarnego z płynną regulacją przepływu. Myślę, że taki sterowni powinien mieć trzeci punkt pomiarowy na wyjściu z nagrzewnicy zasobnika lub na wejściu do panela. Porównując temperaturę na wejściu i wyjściu panelu i dostosowując odpowiednio przepływ cieczy, można by lepiej wykorzystać okresy słabszego nasłonecznienia.
 • Poziom 25  
  Czy ktoś myślał nad regulacją przepływ w pompie od kolektora?
  Płynna regulacja przepływu wody/glikolu.
  Sterowanie fazowe czy możne grupowe a możne coś bardziej wykwintnego? - przy zaognieniu pompy z zasiekaniem jednofazowym.
 • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  snnaap napisał:
  Czy ktoś myślał nad regulacją przepływ w pompie od kolektora?


  To ma jakiś sens przy olbrzymich kolektorach, gdzie zyski rzędu paru % przekładają się na konkretne moce, ale nie dla kolektorów domowych o powierzchni paru m2. Mam dwa kolektory i wydajność jest taka, że limitem są moje możliwości odbioru ciepłej wody, a nie sprawność kolektora.
  Z drugiej strony jak spojrzysz na pojemność cieplną kolektora to widać wyraźnie, że nie ma sensu robić małych przepływów, bo energia zużyta przez pompę nie będzie rekompensowana zyskiem energii cieplnej. W praktyce wystarczające jest ustawienie odpowiedniego deltaT i mocy pompy zgrubnie, chociażby przez wybór jednego z 3 biegów, jakie zwykle pompy posiadają. Mam pompy elektroniczne grundfosa (z niestety już nieprodukowanej serii UPE), którymi steruje się przez GeniBus lub IR, ale żadne cudowne regulacje nie okazały się sensowne z punktu widzenia ekonomicznego.
 • Poziom 10  
  Zmniejszenie obrotów pompy spowoduje zmniejszenie zużycia prądu i podniesienie temperatury wody lub glikolu w obwodzie. Przedłuży to ładowanie zasobnika na koniec dnia i w okresie pochmurnej pogody. Jednocześnie układ może pracować pełną mocą przy dobrej pogodzie. W sterownikach kotłów co powszechnie już stosuje się płynną regulację obrotów dmuchawy. W pompie obiegowej jest taki sam silnik. Można by użyć takiego samego układu, ja jestem elektrykiem ale na elektronice niestety się nie znam.
 • Poziom 19  
  IMEX napisał:
  Witam

  Chce zrobić sterownik do ogólnego użytku dla nas wszystkich. Funkcje podstawowe i rozszerzone.
  Mile widziane Nowatorskie pomysły w sterowaniu.


  Żebyśmy potem my wszyscy nie musieli za niego bulić na allegro :P


  :arrow: SNAP
  "przy zaognieniu pompy z zasiekaniem jednofazowym." he? :)

  :arrow: Tosiu
  Jeśli będziesz nią sterował fazowo to niekoniecznie zaoszczędzisz.


  :arrow: TMF
  Co do sterowania przepływem to się nie zgodzę- bardzo dobrze trzymie delte i przy małym słońcu cały cas coś pcha. A uwierz mi jest to lepsze niż naprzemienne pchanie i stanie- zanim dojdzie do zbiornika to wystygnie.

  Pompy nie są takie same jak wentylatory w piecach- te ostatnie mają cięższe wirniki i lepiej znoszą regulacje. Pompą grupowo już nie posterujesz, fazowo-grupowo też nie bardzo. Najlepiej działa regulacja fazowa. Mininalnie odpalisz ją na kilkadziesiąt %, poniżej gwałtownie traci moment.
  Jak są chętni to wsadze mój soft, mega 32 i ks0108 128x64.Obsługa dwóch obiegów, blokowanie obiegu przy małym świetle, cyrkulacja bojera, sterowanie fazowe, wykresy, pomiar przepływu, a nawet ilość wody w studni. Ogólnie mówiąc działa, ale były to pierwsze kroki w C, nie mniej może będzie dla kogoś inspiracją.
  Poza tym, na temat kolektorów jest dobra dyskusja w dziale systemy grzewcze.
 • Poziom 10  
  Moja pompa działa już przy dziesięcioprocentowym naj mniejszym ustawieniu sterownika. Na pierwszym biegu pompy.
 • Poziom 11  
  Myślałem nad takim sterownikiem solarnym i jeśli o mnie chodzi to taki sterownik powinien porównywać temperaturę w wymienniku ciepła z temperaturą w solarze i włączać pompkę tylko wtedy jak temperatura w solarze jest wyższa od tej w wymienniku.
 • Poziom 30  
  Mam kolektory od 7 lat z chyba najtańszym wtedy sterownikiem różnicowym i z perspektywy czasu nawet nie widzę potrzeby aby go zmienić/przerobić/itp... w przeciwieństwie do sterownika pieca CO, ale o tym już pisałem kiedyś. Doświadczenie pokazało, że dobre ustawienie różnicy włączania i wyłączania jest absolutnie wystarczające. Latem na dwóch płaskich uzyskuję spokojnie ponad 70 stopni w bojlerze 150L i nie jest to temp przy samej wężownicy. Dla porównania w zimie przy normalnym opalaniu w piecu raz na jakiś czas wskoczy ...aż 50 stopni... Instalację mam z rur 3/4 ciągnących się około 20m w jedną stronę. Pompa chodzi na pierwszym biegu, a kiedy robiłem testy ze zmniejszeniem przepływu to drastycznie spadała mi wydajność grzewcza. Aha, średnio o kilka stopni (nie pamiętam już, ale chyba około 5) podniosłem temperaturę w bojlerze tylko ocieplając szczelnie wszystkie rury instalacji bodajże 2cm izolatorami (dopasowanymi tunelami) z wełny mineralnej.
 • Poziom 11  
  SylwekK mądrze pisze widziałem takie regulatory różnicowe temperatury na internecie można kupić za około 100zł. Myślę zrobić solara z paneli grzejnikowych, tylko nie wiem czy w tym roku mi się uda, może w przyszłym.
 • Poziom 30  
  Mój ojciec zrobił z grzejników - pomalował na czarno, zamknął pod szybą w drewnianej ramie, a od spodu trochę styropianu. Zalewa wodą na okres letni i spokojnie na samej cyrkulacji bez pomp mu grzeje (bojler ma nieco wyżej niż panele) :)
 • Poziom 11  
  SylwekK napisał:
  Mój ojciec zrobił z grzejników - pomalował na czarno, zamknął pod szybą w drewnianej ramie, a od spodu trochę styropianu. Zalewa wodą na okres letni i spokojnie na samej cyrkulacji bez pomp mu grzeje (bojler ma nieco wyżej niż panele) :)


  No właśnie bojler ma nieco wyżej niż panele u mnie panele będą nieco wyżej od bojlera (wymiennika ciepła) pompka jest nieodzowna w takim przypadku.