Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator ładowania do paneli słonecznych.

lukaszeks83 20 Mar 2012 20:48 10493 6
  • #1 20 Mar 2012 20:48
    lukaszeks83
    Poziom 14  

Witam.
    Na początek nie wiem czy w dobrym dziale zakładam temat ale proszę o wyrozumiałość.
    W związku że do lata coraz bliżej rozpoczyna się sezon na lampki solarne.
    Jako że całkiem głupi nie jestem chcę sam (z pomocą kolegów z forum) zrobić taką lampkę, tylko kilkadziesiąt razy wydajniejszą od tych z marketów.
    Przechodząc do sedna. Posiadam 6 paneli słonecznych o parametrach znamionowych 6V/167mA. Połączę je w jedną baterię słoneczną o parametrach 12V/501mA. Będę nią ładował akumulator żelowy 6V/14Ah, którym w nocy zasilane będą diody power LED 6x3W. Do całego układu brakuje mi tylko dobrego regulatora ładowania. Znalazłem jeden sensowny (w innych tematach na elektrodzie był podany). Jedyny problem że jest do akumulatorów 12V a ja potrzebuję do 6V. Tu jest moje pytanie: które elementy zmienić i na jakie aby przystosować go do 6V akumulatorów? Jeśli jest to daremne (przerabianie tego układu) to proszę o jakiś inny schemat równie prosty a zarazem porządnego regulatora. Z góry dziękuję za pomoc.
    Uprzedzając pytania. Chcę ładować 6V akumulator bo taki posiadam a 12V musiałbym kupić. Poza tym łącząc panele aby było 18V uzyskam tylko 334mA a to jest troszkę za mało.

• #2 20 Mar 2012 21:14
    Fazi87
    Poziom 24  

Może się oprzesz na schemacie ze strony Link Masz tam też krótki opis.

• #3 20 Mar 2012 21:40
    lukaszeks83
    Poziom 14  

Schemat bardzo prosty tylko mam kilka pytań. Co reguluje się tym potencjometrem? Nie uszkodzi się paneli tym regulatorem gdy coś będzie przesłaniać słońce i będą skoki napięcia?
    Jaką wartość R3 dać aby ładować akumulator 14Ah zamiast 4,5Ah? Jeśli będzie pochmurno i panele wytworzą tylko około 8V to akumulator będzie się w ogóle ładował czy przez stabilizator będzie to niemożliwe?

• #4 20 Mar 2012 21:51
    Fazi87
    Poziom 24  

Potencjometr reguluje prąd i napięcie, R3 ogranicza prąd, im mniejsza wartość R3 tym większy maksymalny prąd jaki da się uzyskać, LM317 wytrzyma do 1,5A. D1 zabezpiecza panel słoneczny, D2 LM317

Przeczytaj opis na stronie lub przetłumacz w google translator :)

Nic nie stoi na przeszkodzie żeby podłączyć to do baterii 14Ah tylko byś musiał R3 dobrać tak żeby prąd ładowania był większy.

• #5 20 Mar 2012 22:28
    lukaszeks83
    Poziom 14  

A czy w pochmurny dzień stabilizator umożliwi ładowanie? Napięcie wejściowe musi być chyba 3V wyższe od wyjściowego. Więc jak panele dadzą 8V to za stabilizatorem będzie 5V czyli panele muszą dawać co najmniej 10V. Jeśli się mylę proszę o sprostowanie. Przetłumaczyłem Google ale niewiele zrozumiałem (niezbyt dokładnie tłumaczy i niektóre rzeczy są nie zrozumiałe).

• #6 20 Mar 2012 22:32
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

Wrzuć w google LM 317, jest mnóstwo polskich opracowań.

• #7 23 Mar 2012 17:36
    lukaszeks83
    Poziom 14  

Wykonałem ten regulator i tak jak myślałem napięcie wejściowe musi być około 2,4V wyższe od wyjściowego. Teraz jest tylko problem bo od 9V do 15V na wejściu na wyjściu jest tylko 6,4V a to za mało aby w pełni naładować akumulator 6V. Czy to napięcie zwiększy się jak dam diode zenera na większe napięcie? Dałem 6,8V jak w schemacie i mam 6,4V więc jaką dać aby wyszło 7,2V? Może wystarczy w szereg z tą 6,8V dać zwykłą 4007 tylko w przeciwnym kierunku?

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo