Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór mikrofonu pojemnościowego

20 Mar 2012 21:15 3348 18
  • Poziom 8  
    Witam,

Od wielu, wielu tygodni przeszukuję różne strony internetowe dotyczące mikrofonów, ale wciąż, jak tradycyjnej kobiecie, wszystkie te parametry i nazwy wydają się takie same. Dlatego ostatecznie narażając się na krzyki i żarciki, zebrałam się na odwagę chcąc prosić o pomoc. :-) Zdaję sobie sprawę, że być może takich tematów było już trochę, ale wciąż większość tych rzeczy jest dla mnie prawie identyczna. :-(

Mikrofon, którego szukam nie musi być mikrofonem profesjonalnym. Wystarczy, aby zbierał głos wystarczająco dobrze i nie szumiał. Kwota, którą mogę przeznaczyć to maks. ok. 150 złotych. Ma być on używany w calu najzwyklejszego karaoke, ćwiczenia wokalu, tworzenia domowych coverów, ale nie musi to być nic widowiskowego. :-)

Jeśli nie możecie podać konkretnego modelu, z króciutkim opisem, proszę o podanie informacji, parametrów, na które powinnam zwrócić uwagę.

W zamian - kobieca wdzięczność, a ta, nawet wirtualna, jest ogromna. :-)

Pozdrawiam, i z góry dziękuję!
    Aye
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    W tej cenie mogę polecić:

1. Behringer C1

http://allegro.pl/.html

2. Behringer C3

3. Behringer B1

P.S. Gdybym miał dokonać wyboru, to padłby na Behringera B1.

Moderowany przez adambyw:

To nie jest dział co kupić i w tym dziale linki do portali aukcyjnych są zabronione. Kolega już raz dostał ostrzeżenie za takie działanie. Czy może koledze potrzebna jest przerwa na przestudiowanie regulaminu?
    3.1.18. (10.11) Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).

• Poziom 8  
    Ojej! Dziękuję! Zaraz się dorwę do przeglądania! :-)

A co sądzicie o BCM-6000 Azusa i BCM 6100?
  • Pomocny post
    Moderator Akustyka
    Do czego koleżanka chce to podłączyć?
    Do karaoke myślę że nie ma potrzeby stosowania pojemnościowego mikrofonu. Poszedł bym w stronę dynamicznego.
    Jeżeli to karaoke publiczne, to duży mikrofon jak wyżej wspomniany B1 będzie przeszkadzał. Ze względu na gabaryty. Druga kwestia trzeba koniecznie zastosować jakiś popfiltr. Albo siatkę albo gąbkę. Bo będzie strasznie strzelał podczas śpiewania z bliska.

Z ciekawych niedrogich mikrofonów pojemnościowych wokalowych, przewinął mi się jakiś czas temu Supelux Pro238C. Tylko budżetem troszkę odstaje do twoich wytycznych.
  • Poziom 8  
    Koleżanka jeszcze nie wie do czego chciałaby to podłączyć. :-(
    Pierwsza opcja, najbardziej prawdopodobna, to przedwzmacniacz, jakiś, dopasowany wtedy do mikrofonu, akurat z tym nie będzie problemu, ale gdyby tylko można było, to chciałabym nawet do komputera bezpośrednio :-P

Do karaoke nie ma potrzeby zastosowania pojemnościowego mikrofonu, lepiej dynamiczny? Ale... jakość nagrywania przez taki mikrofon dynamiczny, jest dużoooo gorsza. :-( Spotkałam się z taką sytuacją, że mikrofon pojemnościowy za 30 złotych zbierał głos lepiej od lepszego dynamicznego. :-(

W takim razie, jakie powinnam wybrać mikrofon, tak na prosty, kobiecy umysł mówiąc :-) aby:
    *niedużo przekroczyć budżet ,

*aby nie trzeszczał, a już przede wszystkim nie szumiał (lata temu, zakupiłam zwykły mikrofonik pojemnościowy vivanco, i wcale bym na niego nie narzekała, nawet dziś, gdyby nie fakt, że okrutnie szumiał i nie dało się za nic wokalu oczyścić),

*i móc nagrywać wokal w domowym zaciszu?
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Pojemnościowy nie nadaje się na scene ani karaoke, nie ma szans, kompletnie, totalnie, absolutnie, zero! Polecam dynamiczny Prodipe, lub JTS, niestety nie pamietam nazw modeli. W ogóle to znajdź fajnych chłopaków z gitarami, róbcie piosenki i idźcie nagrać płyte! I nie zawracaj sobie głowy mikrofonami :) Od tego są dźwiękowcy, a Ty masz ładnie śpiewac :)
  • Pomocny post
    Moderator Akustyka
    wafelki napisał:
    Pojemnościowy nie nadaje się na scene ani karaoke, nie ma szans, kompletnie, totalnie, absolutnie, zero!

No nie przesadzaj. Jest sporo mikrofonów pojemnościowych scenicznych wokalowych, począwszy od podanego wyżej taniego superluxa, przez np jts NX8.8 o którym wspominałeś, kończąc na wyższych modelach jak np Sencheisser z serii evolution.
    A tu masz NX8.8 w akcji: http://www.youtube.com/watch?v=WTeEQgU4ZXI

Do karaoke się o tyle średnio nadaje że większość urządzeń posiada wejścia mikrofonowe niesymetryczne na jacka, z którymi współpracują właściwie tylko mikrofony dynamiczne. Ale nie wyklucza pojemnościowych.

W miarę dobry mikrofon dynamiczny też da dobry rezultat:
    http://www.youtube.com/watch?v=eIQEtpyg_s4
    Wokal główny to sencheisser e840, chórek audix f50. Oczywiście pojemnościowy daje jaśniejsze brzmienie, z większą liczbą detali w górze. Brzmi po prostu inaczej.

Sprawny mikrofon nie będzie trzeszczał. Większe szumy będzie generował sam przedwzmacniacz mikrofonowy niż mikrofon. W komputerze nie jest on najwyższych lotów, więc musisz pomyśleć o zewnętrznym przedwzmacniaczu/mikserze/interfejsie.

Bezpośrednio do komputera nie podłączysz mikrofonu w standardzie profesjonalnym, bo wymaga on zasilania phantom, i ma złącze symetryczne, a komputer ma wejście mikrofonowe konsumenckie niesymetryczne z niższym zasilaniem bias.
    Chyba że będzie to mikrofon ze złączem USB, ale tu mowa o raczej większych pieniądzach. Np dynamiczny Samson Q1U. I ograniczy cię tylko do pracy z komputerem.
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    No w sumie co by nie powiedzieć - faktycznie Aye'u, jak chcesz żebyśmy Ci jakoś sensownie pomogli, to musisz napisać, do czego planujesz podłącząć ten mikrofon. To jest w zasadzie kluczowa sprawa.
  • Poziom 8  
    To może tak: jeszcze raz, od początku. :-)

Ja tutaj tak czytam, czytam, i swoją drogą, co do sceny, też bardzo przydadzą mi się te typy, bo z moimi chłopakami z gitarami, choć daleko nam do płyty, to właśnie będziemy wkrótce się pokazywać. Ale to już oni będą się tym zajmować.

Ten temat założyłam w celu znalezienia takiego zwykłego mikrofonu, do warunków domowych, do nagrywania coverów... Po prostu :-)
    Chcę nagrywać, ale nagrywać tak, aby ludziom uszu nie oberwało od trzasków i szumów. :-) Zwykły, ale dość dobry. Który będę mogła podłączyć do komputera. Albo w miarę potrzeby – wzmacniacza. :-) Dlatego napisałam, że nie musi być profesjonalny, widowiskowy :-(

Przepraszam, jeśli napisałam za bardzo zagmatwanie.
  • Poziom 10  
    A śpiewałaś już do jakiegokolwiek mikrofonu?
  • Poziom 8  
    Oczywiście, że tak. Ale do takich kiepskich, żadnego szaleństwa. Thomson, Vivanco, bardzo stary odziedziczony Shure, stary Sony. Aktualnie nawet nie pamiętam ich modeli. :-(
  • Poziom 10  
    A nie masz możliwości pójścia do jakiegoś sklepu i przetestowania kilku modeli? To by było najlepsze.
  • Poziom 8  
    Właśnie... nie mam takiej możliwości niestety... :-( W duży centrach handlowych sklepy muzyczne mają tylko takie mega wypasione mikrofonu +600 złotych. W MediaMarkt, Saturnach, Jowiszach, Marsach i innych :-) dysponują raczej mikrofonami konferencyjnymi i takimi strasznymi, no, złomkami... :-) I raczej nie testują. W innych sklepach muzycznych, jedynie sprowadzają sprzęty i o nich opowiadają. :-(
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    W takim razie myśle, że najlepszą opcją byłoby gdybyś kupiła to urządzenie (a w zasadzie "kabelek") które umożliwi Ci podłączenie majka do kompa:

Link

I jakiś mikrofon dynamiczny (do pojemnościowego się to nie nadaje). W cenie koło 50zł da się coś kupić, patrzyłbym na marki: Superlux, JTS i Samson, ale nie wiem, może inne są lepsze, nie znam się niestety na tak tanich mikrofonach :P Natomiast jeśli ja miałbym wybierać, to kupiłbym ten (tak po prostu, z powodu przeczucia):

Link

Czego byś nie wymyśliła, to kupując na ślepo to i w tej cenie to będzie trochę ruletka. Gdybyś mogła wydać 200- 250zł byłoby troche lepiej. Ale nic, spróbuj może napisać, czy śpiewasz raczej wysoko czy nisko, łagodnie czy agresywnie, głośno czy cicho?

Moderowany przez adambyw:

3.1.18. (10.11) Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).

• Poziom 8  
    Co do śpiewu - to zależy d.użo od kawałku... pełna różnorodność gatunków, ale na pewno, na pewno nie cicho. :-) Choć raczej też nie nazbyt agresywnie.

Dobrze, jeszcze poukładam sobie w głowie wszystkie informację, spróbuję poszukać jakiegoś sklepu, gdzie może dadzą mi coś wypróbować, i nie będą na mnie patrzyć jak na kogoś zupełnie bez pojęcia z nadzieją szybkiego pozbycia się. :-)
    I zgodnie z tym co mówisz, chyba właśnie pójdę w stronę tego dynamicznego mikrofonu...
    Może okaże się wystarczający. :-) W razie czego to ode mnie można będzie go kupić na allegro, i będę szukać dalej... Wiele nie stracę. :-)

Mam jeszcze pytanie co do... parametrów właśnie... Które są najważniejsze? Na co patrzeć? Od czego jest uzależnione szumienie, trzeszczenie? ;>
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Wiesz, w takich sklepach sprzedawcy siedzą nie raz po 8 godzin i sie nudzą, wiec myśle że jak pójdziesz potestować mikrofony to raczej bedą Ci wdzięczni za to, że chociaż coś się chociaż dzieje :) A mikrofony dynamiczne nie są gorsze od pojemnościowych, mają tylko inny charakter :) Co do tych parametrów... niestety nie wydaje mi się, żeby można było się czegoś sensownego z nich dowiedzieć... Już lepiej na przykład pogadać z kimś kto ma taki a taki mikrofon i zobaczyć, czy na niego narzeka czy nie :) Poszukanie testów czy opini na forach i róznych stronach też nie zaszkodzi :) Aczkolwiek pamietaj, że to tylko czyjeś opinie. Ja na przykład jak puszczam ludziom swoją, muze to wszyscy się pytają co tak fajnie brzmi. Natomiast Ci ludzie, którzy przychodzą do mnie i widzą mój sprzęt pytają po co mi taki złom i czemu nie kupie sobie tego i tamtego ;] Więc wiesz..:]
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Pierwsza rada - przestań szukać sklepów muzycznych w centrach handlowych. Zajrzyj do małych sklepów dla muzyków albo do sieci Riff - to taki supermarket muzyczny, scheda po PRLowskim CHPM.

Kolejna rzecz, to sprzęt do którego mikrofon podłączasz. Do domowego wzmacniacza Hi-Fi nie da rady, a "zwykły" mikrofon o jakim piszesz, to zazwyczaj typowy mikrofon dynamiczny pokroju SM58, ktory wymaga przedwzmacniacza albo miksera. W domowym graniu (home recording, nagrywanie coverów, itp) typowe rozwiązania, to:

- mikser: albo jakiś bardzo mały, jeżeli chodzi o 1...2 mikrofony albo większy jeżeli macie zespół
    - przedwzmacniacz domowej roboty - rozwiązanie popularne u ludzi, którzy "wiecznie coś konstruują"
    - karta dźwiękowa na USB, częściej nazywana Interfejsem Audio
    - mikrofon na USB (np. Behringer) - ma wbudowany przedwzmacniacz i przetwornik, komputer widzi go jako drugą kartę muzyczną

Ze swojej strony mogę jeszcze polecić t.bone SC300 - daje radę, raz nawet widziałem jak jakiś wariat używał na scenie :)

Jeżeli kupisz mikser i mikrofon, to do podłączenia używasz kabla SYMETRYCZNEGO, ze złączami XLR. Koszt od kilkunastu zł wzwyż.

--
    pozdrawiam
    Hefi
  • Poziom 8  
    Wezmę sobie wszystkie Wasze rady pod uwagę! :-)
    Dziękuję Wam! :-))
  • Poziom 43  
    Wybierz sobie któryś: http://www.elmuz.com.pl/sklep/index.php?k20,mikrofony-mikrofony-dynamiczne,,4,carol Nawet najtańszy GS-55, zabrzmi dobrze, bez podbarwień.
    Pierwszy mikrofon Carol, kupiłem w latach 80-tych i spisywał się znakomicie kilkanaście lat, do momentu gdy mi go skradziono z sali prób. Później jeszcze kilkakrotnie miałem z tymi mikrofonami styczność i nie było z nimi problemów.

Pozdrawiam.