Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projektor z telewizora

zasoby 10 Sty 2005 12:52 25059 59
  • #31 10 Sty 2005 12:52
    ZeeWolf
    Poziom 27  

Hmmm... wlasciwie to nie wiem, czy wielkosc soczewki ma znaczenie - na pewno nie ma, jezeli chodzi o powiekszenie (zalezy tylko od krzywizny soczewki). Porady co do projektora: moj pierwszy projektor zrobilem wg. projektu, ktory dostalem razem z soczewka Fresnela (kupilem na Allegro za 19 PLN). Bylo to prostopdaloscian (bez obu podstaw, czyli 4 scianki), w ktory wsuwalo sie mniejszy, z jedna podstawa, w ktorej byl wyciety otwor.
    Jak ktos chce, to mu wysle ten i kilka innych projektow na maila. Przy budowie popelnilem kilka bledow: uzylem plyty OSB (12mm!), przez co pudlo bylo deczko slabo wygodne ( :> ). Po drugie, pudlo musi byc wykonane starannie - moje wewnetrzne latalo w zewnetrznym, jak chcialo. Po trzecie, i najwazniejsze - soczewka MUSI byc dobrze naciagnieta i idealnie rownolegla do plaszczyzny ekranu. Patent wsadzenia soczewki miedzy 2 szybki jest niezly, ale szybki najlepiej kupic (musza byc czysciuchne i nie porysowane, bo inaczej bedzie lipa). Ja uzylem starych, wycietych z jakiegos zapomnianego okna i efekt byl gorszy niz bez nich. Soczewka musi byc wycentrowana w stosunku do ekranu. Pozdrawiam.

Dodano po 7 [minuty]:

robgr10: nie, moja soczewka jest mniejsza niz 14'', a co ciekawe, i tak jest umocowana w okraglym owtworze o srednicy 17,5 cm.

• #32 10 Sty 2005 15:38
    Lopek1986
    Poziom 11  

ssiema wszystkim mam pytanko zrobił ten projektor ktoś z was
    chciał bym tozobaczyć ja to działa
    ja jestem z nowego sącza jak ktoś jest z okolić to fajnie
    do kraka moge też dojechać

• #33 10 Sty 2005 15:49
    Tomej
    Poziom 12  

Zamówiłem na markery.pl tą największą i dzisiaj mi napisali, że czekają na dostawę i będą za około 2 tygodnie :(

• #34 10 Sty 2005 16:58
    grus1
    Poziom 10  

Witam. Gdyby ktoś przybliżył mi budowę projektora LCD byłbym wdzięczny.Prosił bym o dokładny opis. Mam zamiar zrobić coś w tym stylu.

• #35 10 Sty 2005 20:10
    robgr10
    Poziom 13  

ZeeWolf napisał:
    Hmmm... wlasciwie to nie wiem, czy wielkosc soczewki ma znaczenie - na pewno nie ma, jezeli chodzi o powiekszenie (zalezy tylko od krzywizny soczewki). Porady co do projektora: moj pierwszy projektor zrobilem wg. projektu, ktory dostalem razem z soczewka Fresnela (kupilem na Allegro za 19 PLN). Bylo to prostopdaloscian (bez obu podstaw, czyli 4 scianki), w ktory wsuwalo się mniejszy, z jedna podstawa, w ktorej byl wyciety otwor.
    Jak ktos chce, to mu wysle ten i kilka innych projektow na maila. Przy budowie popelnilem kilka bledow: uzylem plyty OSB (12mm!), przez co pudlo bylo deczko slabo wygodne ( :> ). Po drugie, pudlo musi byc wykonane starannie - moje wewnetrzne latalo w zewnetrznym, jak chcialo. Po trzecie, i najwazniejsze - soczewka MUSI byc dobrze naciagnieta i idealnie rownolegla do plaszczyzny ekranu. Patent wsadzenia soczewki miedzy 2 szybki jest niezly, ale szybki najlepiej kupic (musza byc czysciuchne i nie porysowane, bo inaczej bedzie lipa). Ja uzylem starych, wycietych z jakiegos zapomnianego okna i efekt byl gorszy niz bez nich. Soczewka musi byc wycentrowana w stosunku do ekranu. Pozdrawiam.

Dodano po 7 [minuty]:

robgr10: nie, moja soczewka jest mniejsza niz 14'', a co ciekawe, i tak jest umocowana w okraglym owtworze o srednicy 17,5 cm.

Tylko ze ja mam nieuzywany monitor 17" i nie weim czy az tak duza roznica moze byc w wielkosci soczewki. Wlasciwie to niedlugo sobie monitor LCD mam zamiar kupic, wiec bym do niego pudlo dorobil, ewentualne modyfikacje to po utracie gwarancji, czyli raczej nie za szybko. Przeslij te proj na robgr10(malpa)o2.pl

• #36 10 Sty 2005 22:48
    PAULIN
    Poziom 15  

jakie najlepiej wykorzystać elementy (parametry) aby projekt był możliwie jak najtańszy a nadawał się do używania na codzień??

• #37 11 Sty 2005 13:32
    linx
    Poziom 21  

Można spróbować z CRT 15", choć lepszy LCD 15" i soczewka fresnela, a obudowa to już pikuś.

• #38 11 Sty 2005 15:23
    Osmo
    Poziom 18  

Co dotego to już prawie rok temu zastanawiałem się nad takim rozwiązaniem.
    Moim zdaniem TV 14' ma za małą jasność.

• #39 11 Sty 2005 16:52
    pawel_scibior
    Poziom 13  

No dobra, wszystko ładnie, pięknie, ale czy ktoś już się dokopał do jakiegoś progsa, który odwróci obraz horyzontalnie (w poziomie mi chodzi, lustrko :) ), czy niestety pozostaje tu tylko fizyczne ustawienie lustra za projektorem?

• #40 12 Sty 2005 15:57
    granacik
    Poziom 22  

zakladajac ze wiekszosc ludzi posiada juz geforce to polecam sciagnac najnowsze sterowniki NVidia - przewracanie ekranu jest juz tam wbudowane

• #41 12 Sty 2005 16:29
    agrestpl
    Poziom 2  

Moja wiedza z zakresu fizyki/optyki podpowiada mi tak:

- soczewka jak największa, bo tu chodzi o jasność
    - nie ma znaczenia czy prostokątna czy okrągła, otwór równie dobrze może być okrągły przy prostokątnej soczewce, byle jak największy (znów jasność)
    - obraz będzie odwrócony. ODWRÓCONY dla optyka nie znaczy obrócony o 180 stopni...
    - im większe powiększenie tym lepiej (rzutowany obraz im bliżej tym jaśniejszy) ale nie do końca (zniekształcenia)
    - czy napewno z LCD będzie jaśniej? Myślę, że z kineskopu extra-bright (np. monitory Nec go mają) będzie najlepiej. No chyba że LCD z jakimś mocnym podświetlaniem (nie mówię to u LCD podświetlanych halogenem 250W) HEHE tak mi do głowy przyszło, żeby taki projekt rzutnika (niepodświetlany) nazwać 'rzutnikiem pasywnym' a podświetlany 'aktywnym' :D
    - skrzynka lepiej jak czarna od środka (lepszy kontrast) ale nie jest to konieczne, a już napewno nie poprawi jasności. Skrzynka ma przede wszystkim spowodować, że jej otwór z soczewką jest jedynym źródłem światła w pomieszczeniu (no i oczywiście musi soczewkę utrzymać we właściwym miejscu)
    - soczewka freshnella musi być PŁASKA, najlepiej między dwiema jak najcieńszymi szybami (jasność...) ewentualnie naciągnięta
    - ekran projekcyjny bardzo ważny, im jaśniejszy tym lepiej (tak prześcieradło nie będzie najlepsze :))

Ale to tylko teoria, w praktyce natomiast to widziałem bajer z LCD na rzutniku - tylko to nie była samoruba tylko profesjonalny sprzęt (dość leciwy) - całkiem przyjemnie się na tym mecz w pubie oglądało :D A obraz w granicach średniej wielkości pomieszczenia mógł być dosłownie dowolny np. cała ściana :) Próbowałem też się bawić soczewką freshnella i malutkim, bardzo wypalonym monitorem B/W 14'' ale poddałem się szybko ze względu na trudności z wyprostowaniem soczewki. Spróbuję chyba 'odgrzać temat' na moim Nec-u :)

Jeżeli chodzi o odbicie lustrzane obrazu to jest to w kodekach np. ffdshow i w sterownikach karty graficznej.

• #42 13 Sty 2005 18:34
    wayne gacy
    Poziom 2  

bardzo ale to bardzo ciekawa konstrukcja

zrobie to chocby po to zeby sprawdzic na wlasne oczy czy dziala :)

• #43 14 Sty 2005 00:19
    krawiec77
    Poziom 15  

panowie i panie? niewiem może niedoczytałem trochę tego dużo a jak się ma sprawa z odległością od ekranu wyświetlacza .

• #44 14 Sty 2005 14:45
    ZeeWolf
    Poziom 27  

odleglosc teoretycznie moze byc dowolna, ale tylko teoretycznie, bo praktycznie im dalej od zrodla swiatla (monitora) tym ciemniejszy obraz (i mniej wyrazny). W praktyce najpierw ustawiasz sobie ekran (czyli to, na co bedziesz rzucal) a potem doswiadczalnie dopasowujesz odleglosc soczewki od zrodla (monitora). Przy okolo 3 metrach uzyskalem obraz (niestety, bardzo ciemny) wielkosci sciany (3 / 4 m). Pozdrawiam.

• #45 14 Sty 2005 23:33
    pawel_scibior
    Poziom 13  

Qrde, czy nikt tu nie czyta poprzednich postów? Pytałem o progsa do ODBICIA LUSTRZNEGO !! (granacik)LOL, ludzie, przewrócenie ekranu o 180° przy użyciu sterownikow nic tu nie da!! Właśnie dopiero po tej operacji jest potrzebne odbicie lustrzane!! -.- zieF!!

• #46 20 Sty 2005 16:38
    l_skoczek
    Poziom 10  

do odwrucenia o 180° może być programik rotscw32 :)

• #47 21 Sty 2005 18:37
    PAULIN
    Poziom 15  

l_skoczek napisał:
    do odwrucenia o 180° może być programik rotscw32 :)

zanim odpowiesz w temacie przeczytaj posty. odwrócenie o 180 stopni nic nie da
    tak jak to napisano wyżej potrzebne jest odbicie lustrzane

• #48 22 Sty 2005 22:10
    aceton
    Poziom 26  

rozbierz monitor i pozamieniaj wyprowadzenia cewek :)

• #49 23 Sty 2005 21:33
    PAULIN
    Poziom 15  

pozamieniać wyprowadzenia cewek?? wsumie najciekawszy pomysł z tych które się pojawiły
    i nie trzeba się bawić z programami do odbicia lustrzanego obrazu

• #50 02 Lut 2005 22:25
    lady
    Poziom 2  

kupiłem, drodzy panowie i panie - tą soczewkę fresnela.
    1) zrobiłem konstrukcję dwóch pudeł na tv 29". i niestety całość była potwornie dużą i i nie było gdzie wyświetlić obrazu nie mówiąc o ewent. ogladającym. rozebrałem i odstawiłem na dwa tygodnie. (mówiąc krótko zdanie na ten temat miałem jedno - do d....y
    2) po dwóch tygodniach zawziałem się i zrobiłe konstrukcję na monitor ctx 15" (troche wysłużony) no i.... no, no. rozdziawiłem gębę. rezultat niczego sobie. obraz z dwóch metrów od soczewki łoł - kurna a i owszem. . już czułem że jestem blisko. podkręciłem karte (mam ati radeon) jasność i kontrast - juz było lepiej. obróciłem obraz wraz z napisami (lustrzane odbicie) kodekami "ffdshow" i juz teoretycznie można było ogladać. ale nie do końca. za żadną cholerę nie mogę uzyskać pełnej ostrości. faktem jest żę mój ekran to najpierw była to mapa (taka jak w szkołach) ale dawała za jasne odbicia (efekt taki jakby ktoś latarką świecił z ekranu), potem płótno (tez nie dobre) - wyświetlanie na ścianie nie wchodzi w grę. musze postarać sie o tkaninę z domieszką sztucznego ( taka jak na ekrany) ale gdzie to kupic na metry?
    może ktoś podpowie co z tym fantem zrobić (może metodą prób i błędów).
    mimo malkontentów (ale słowo - co?) bedę próbował. i chętnie podziele się z innymi.
    lady vel zbynek

• #51 07 Lut 2005 13:36
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #52 18 Mar 2005 15:46
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #53 19 Mar 2005 21:36
    mariuz
    Poziom 32  

Czyli soczewka ustawiona miedzy szybkami da mozliwosc uzycia zarowno z CRT 14", CRT 17" i TV21"(tv-out z kompa) ?

Ktore rozwiazanie byloby najlepsze?

Ps.
    Jaka grubosc szkla zamowic? Zeby byla dobra jasnosc a nie bylo zbyt kruche...

PS PS
    Czy soczewka moze byc szerokokatna? Chodzi mi o taka z samochodu.
    http://allegro.pl/show_item.php?item=44517795

• #54 21 Mar 2005 11:34
    ZeeWolf
    Poziom 27  

Witam. Soczewke mozna wykorzystac z monitorem o dowolnej przekatnej (przynajmniej teoretycznie). Grubosc szybek - polecam 3 mm - nie za cienkie, nie za ciezkie. A czy mozna zastosowac soczewke szerokokatna - nie wiem. Najlepiej sprawdzic :). Pozdrawiam.

Dodano po 18 [minuty]:

Witam. Ze wzgledu na duza ilosc prosb, zamieszczam projekty tutaj. Pozdrawiam.

Załączniki:
  • #55 04 Maj 2005 14:56
    Mirek88jbl
    Poziom 11  

Projektor na bazie telewizora hmmmmm, telewizor ma zbyt słabe natężenie światła nawet w nocy obraz bedzie blady, szkoda zachodu.

• #56 10 Maj 2005 19:18
    mariuz
    Poziom 32  

A jakbym korzystal z LCD to moge go podswietlac zwyklym halogenem 500W z wiatrakiem? Chodzi mi glownie o to czy bialy kolor bedzie bialy ;)
    Jasnosc jest na drugim miejscu - i tak nie bede czesto uzywal. W tej chwili licza sie dla mne koszty.

jeszcze jedno pytanko: Czy da sie w jakis prosty sposob przeksztalcic sygnal VGA, composite albo s-Video dla matryc LCD? Jesli tak to w jaki sposob i dla jakich matryc?

z gory dziekuje,
    Mariusz

P.S.
    Zdecydowalem. Jak tylko bede mial kase to biore sie za robote ;)

• #57 15 Cze 2005 20:34
    zipon
    Poziom 10  

Witam jestem tu nowy i mam pytanie w internecie mozna kupic dwie polaczone soczewki fresnela i zwykle pojedyncze. Czym one sie roznia ? ktora jest lepsza do projektora ? Pojedyncza tylko ok 30 zl a podwojna ok 80 zl.

Podaje ceny nowych

• #58 25 Kwi 2006 11:00
    leciu
    Poziom 10  

bardzo dobry opis wielkie dzieki

Dodano po 2 [minuty]:

chyba lepiej uzbierac troche kasy na nowy projekotor

• #59 22 Maj 2006 01:51
    B o n u s
    Poziom 15  

co do wykorzystania rzutnika do foli to zdaje mi się że będzie nie najlepiej wiadomo rzutniki mają specjalną mocną lampe z dużą soczewką na której bezpośrednio leży folia trzeba by podświetlic matryce LCD pewnie w ten sposób co taka folie czyli bezpośrednio pod LCD i do tego światło przez tą soczewke

• #60 29 Maj 2006 19:23
    zin3
    Poziom 10  

Im mniejsza będzie soczewka tym nmiej będzie kierowała światła na ściane. Bawiłem sie w to przy pomocy komurki. Wpadł mi taki pomysł do głowy w którąś z bessennych nocy. W całkowitej ciemności było widać obraz o małej jakości i jasności, ale o przekątnej ok. 50 cm. :D