Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tania instalacja domu inteligentnego w technologii EIB/KNX

21 Mar 2012 07:00 19834 19
  • Użytkownik usunął konto  
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 9  
    Cytat:

A tu polski tutorial do ETS4- programu do programowania KNX
    i trochę nowinek

Kolego możesz podać linka do tego tutorialu??
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 1  
    Mam pytanie, co jest potrzebne, żeby samodzielnie uruchomić instalację na KNX, zakladając, że:

1. Mam wykonane okablowanie pod taką instalację.
    2. Kupię i zamontuję osprzęt (aktory, włączniki, itp).

Co dalej ? Kupuje ETS Lite (albo i Pro) i pod warunkiem, że się nauczę go obsługiwać, i że mój elektryk umie prawidłowo połączyć osprzęt - mogę uruchomić system i algorytmy ? Zakładam oczywiście, że potrafię posługiwać się logiką i programem. Jeśli tak jest, to nawet cena 950 Euro za ETS Pro jest do przełknięcia, osprzęt do rozbudowanej instalacji kosztuje wielokrotnie więcej.

Czy to jest uproszczone myślenie, potrzebne jakieś szkolenia, certyfikaty ?

PK

Albo poprawisz pisownię na polską, albo post powędruje do kosza. [retrofood]
  • Poziom 15  
    Cytat:
    Możesz kupić w intelektroniku...

Małe OT. Czy miałeś okazję bliżej przyjrzeć się urządzeniom Intelelektronik... tj. kupić, zainstalować, uruchomić...? Jakieś wrażenia?

ps. Używają tych monostabilnych przekaźników czyli potrzebne dodatkowe 0,4W na 1 aktywne wyjście. Widzę, żę zastosowali również złącza V EXT[ernal], czyli zasilanie zewnętrzne modułu. Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Czytam i czytam na temat knx i coraz bardziej się przekonuję do tego rozwiązania. Po zastosowaniu modułów intelelektronik wychodzi naprawdę fajna cena. Zastanawia mnie kilka rzeczy.
    Przeglądam różne sklepy i fora i wychodzi, że za znaczek knx trzeba bardzo dużo zapłacić. Czy mogą koledzy polecić moduły wejść/wyjść innych producentów. Może takie, których sami używacie i są w dobrych cenach.
    Druga rzecz przyciski. Jak dla mnie bardzo drogie, chociaż bardzo ładne. Za przycisk pojedynczy 300zł + port magistralny 350zł to trochę sporo. No ale coś za coś. Więc myślę, że u siebie zastosuję zwykłe łączniki i na przykład moduły dopuszkowe intelelektronik, a jak się trochę kasy pojawi to może jakiś taki fikuśny przycisk kxn. ;) Co sądzicie o takim rozwiązaniu?
  • Poziom 9  
    Dzięki kolego za odpowiedź.
    Zastanawiam się nad szkoleniem z knx. Z tego co się dowiedziałem to dostaje się za darmo ets lite, więc szkolenie wychodzi taniej o te 100€.
    Ten moduł 32we/wy ABB bardzo fajnie cenowo wychodzi. Fajnie też wychodzą przekaźniki pear.
    Pojawia mi się jednak pytanie, gdzie kolego kupujesz te wszystkie rzeczy? Te 32 we/wy znalazłem w Polsce, ale moduł pear to chyba tylko za granicą? Chyba, że może polecisz jakąś firmę/sklep/przedstawiciela?
  • Poziom 1  
    Witam,

Teraz można mieć ETS Lite za darmo. Wystarczy ukończyć szkolenie online.

pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Zaczynam zbierać "zabawki" knx do nauki. Nie mam problemu z urządzaniami do rozdzielni. Jednak zastanawia mnie czy port magistralny firmy berker pasuje do urządzeń ABB czy gira? Czy muszę mieć komplet tzn przyciski abb i port magistralny abb?
  • Poziom 10  
    Ponieważ ostatnio dowiedziałem się, że niemożna klientowi powiedzieć, że czegoś system nie potrafi, tylko należy mu ukręcić bat z gó*na, byleby zarobić. Dotyczyło to co prawda innego systemu i chodziło o założenie elektrozaworów od kaloryfera do sterowania podłogówką.
    Ponieważ wielu instalatorów może wpadać na podobne pomysły, postanowiłam napisać jak powinno się wykonać i jak się wykonuje PRAWIDŁOWO sterowanie ogrzewaniem, w tym podłogowym, w KNX-ie

http://www.automatykabudynku.pl/index.php?opt...entne-oszczdzanieq&catid=14:artykuly&Itemid=5

Instalatorom mniej ale firmą, które te prdukty sprzedają - napewno pomoże.
    Przy cenach produktów firmy Theben "inteligentne" oszczędzanie zamienia się w (przepraszam) "debilne" oszczędzanie.
    Koszt zakupu "zabawek" zakładając, ze zaoszczędzimy 30% kosztów ogrzewania zwróci się pewnie po 50 latach.
    Podstawowy termostat pokojowy za 900PLN - bezcenne.
    O zegarze z tarczą 25cm za 2500PLN nie wspomnę.
  • Poziom 22  
    Ma ktoś może wersję ETS 4.0.3 do instalacji?