Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Rozwiązany] Zmywarka Ariston LI 42. Zmywa nie spuszcza wody

drock 21 Mar 2012 13:21 12180 13
 • #1
  drock
  Level 11  
  Witam,  Zmywarka Ariston LI 42 zmywa następnie podczas wypuszczania wody próbuje ją usunąć. Jeśli obniżymy przewód wylewowy np. do wysokości miski na podłodze - radzi sobie i wylewa. Cykl kończy się normalnie. Jeśli pozostawimy na normalnej wysokości, tak około połowa wysokości zmywarki, przy zakończeniu cyklu zmywarka siłuje się z wylewaniem. Na koniec daje sobie spokój i migają dwie diody po lewej stronie. Woda pozostaje nie spuszczona.

  Nie znam budowy tej zmywarki, a nie chciałbym się narozkręcać, gdy później się okaże, że i tak nie mam dostępu do części, do której ma dostęp wyłącznie serwisant certyfikowany przez producenta.

  Rozumiem, że pompa spustowa jest oddzielna od pompy, którą wykorzystuje się w czasie pracy.
  1. Czy jest tam jakiś filtr który można przeczyścić, bo tak jakby pompa była przytkana?
  2. Jeśli silnik jest lekko nie sprawny to czy jeśli chodzi o pompę silnik pompy można oddzielić od wirnika, tak aby naprawić (przewinąć) sam silnik nie rozkręcając części hydraulicznej (nie znam się na pompach)?
 • #3
  drock
  Level 11  
  Hej, dzięki za podpowiedź sprawdziłem drożność węża spustowego i jest drożny. Liczyłem na to, że w takim razie może pompa jest zabrudzona, ale była czysta.
  Gdyby nie chodziła zupełnie - sprawa byłaby prosta - uszkodzona pompa. Jednak pompa "nie ma siły".

  Poniżej zamieszczam zdjęcia rozmontowanej pompy wylewowej ARISTON LI-42:

  Hydraulika: Wlew od lewej, wylew w dół. Dalej wirnik na osi z magnesem obudowany plastykiem i elektromagnesem.
  [Rozwiązany] Zmywarka Ariston LI 42. Zmywa nie spuszcza wody

  Tutaj to samo ze zdjętym elektromagnesem z plastyku obudowującego oś wirnika.
  [Rozwiązany] Zmywarka Ariston LI 42. Zmywa nie spuszcza wody

  Tak jak wspominałem, nie jestem praktykiem w temacie pomp. Na tabliczce znamionowej jest informacja, że pompa pracuje 230V AC. Wygląda na to, że pompa ma następującą budowę:
  * Wirnik jest na jednej osi z magnesem. Oś wirnika jest zabudowana białym plastykiem.
  * Wokół plastyku obudującego magnesy i oś wirnika osadzony jest elektromagnes składający się z dwóch połączonych (jak przypuszczam) szeregowo uzwojeń.
  Nie jestem elektromechanikiem i pierwszy raz spotykam się z silnikiem, który nie ma szczotek.

  Podłączyłem pompę do prądu z sieci elektrycznej. Okazało się, że wirnik nie wiruje jak w silniku elektrycznym, tylko wykonuje szybko ruch wahadłowy : tak jakby część ruchu w lewo, część ruchu w prawo. Tak jakby rozchlapując wodę na boki.

  1. Zastanawiam się czy jest to poprawne działanie (rochlapywanie na boki), czy też, do pompy powinien być podłączony jakiś układ do synchronizacji silnika (w takim przypadku uszkodzony mógłby być element tego układu) ? Nie potrafię tylko sobie wyobrazić jaki mógłby być to układ bo wyprowadzenia są dwa. Ewentualnie czy uszkodzenie uzwojenia, może spowodować taki efekt - wtedy powstaje pasożytnicza pojemność ?

  2. Zmierzona rezystancja na stykach nie stanowi zwarcia. Rozumiem, że jeśli jest to jak przypuszczam powyżej elektromagnes składający się z dwóch uzwojeń to zwarcie powinno być dla prądu stałego. Jeśli to nie elektromagnes to co to może być ?

  Dzięki z góry za podpowiedź,
  pozdrawiam
  Drock
 • #5
  drock
  Level 11  
  1. Podlutowałem przewody odchodzące od elektromagnesu do styków pompy. Poprzednio tylko owijały styki.

  2. Wirnik kręci się zbyt szybko, żeby zaobserwować czy rzeczywiście się kręci czy tylko wykonuje jakieś ruchy wahadłowe. Dokleiłem więc do niego kawałki papieru, żeby zaobserwować jak pracuje. Kręci się chyba bardziej regularnie po podlutowaniu styków (pkt. 1.) i generalnie myślę, że wykonuje jednak ruch obrotowy :) .

  3. Przyszła pora na test, czyli montaż w zmywarce i niestety efekt jak na początku - woda nie spuszczona po myciu.

  4. Poszukiwanie przekaźników. Wczoraj odkręciłem obudowę przednich drzwiczek - niestety jest tam elektronika z jednym przekaźnikiem załączającym całość. Przewody od elektroniki idą gdzieś w dół osi łączącej drzwi z "pudłem" zmywarki.

  Rozumiem, że mam szukać pod spodem. Ciepło, ciepło ? :D
 • #7
  drock
  Level 11  
  proste i trudne pytanie zarazem. Chyba mój multimetr, albo ma słabą baterię, albo nadszedł jego czas (dlatego też nie jestem pewny co rezystancji na elektromagnesie) .

  Pożyczę multimetr i sprawdzę... Dzięki za szybkie odpowiedzi...
 • #8
  boe666
  Level 11  
  może się jeszcze przyda. Miałem ten sam problem wczoraj, taka sama zmywarka - nie spuszcza wody.
  Rozkręciłem zalewając pół kuchni. Okazało się że pomiędzy łopaty pompy a obudowę, dostała się łupinka z jajka i zablokowała ją. Objawy były takie że przpeływ był (dmuchałem w rurę spustową i też "ciągnąłem" przez nią, wlewałem też przez nią wodę), pompa buczała a woda nie była pompowana.

  Rozebrałem pompę tylko od części hydraulicznej. Wyczyściłem i złożyłem, nie ściągałem gumek (to czarne za wirnikiem) ale odnoszę wrażenie że u kolegi tam może być problem. Proszę sprawdzić jak się wirnik kręci palcem po ściągnięciu elektromagnesu, a po założeniu elektromagnesu (ale bez prądu) powinien skakać po próbie jego obracania.

  No i polecam też dmuchnąć w rurę wylotową, albo podłączyć ją do kranu. Jesli coś jest zatkane to się odetka.

  Ja swoją skręciłem i działa. pozdrawiam.
 • #9
  drock
  Level 11  
  @boe666 dzięki za post z informacją. Jednak w moim przypadku wirnik chodzi w porządku. Bez prądu skacze tak jak piszesz. Podłączony do prądu obraca się chociaż trudno mi określić z jaką efektywnością. Mam wrażenie, że chodzi trochę nieregularnie - ale może to tylko wrażenie. Rura spustowa jest drożna.

  Podepnę zaciski multimetru pod pompę w zmywarce, tak jak radzi czolgista i sprawdzę napięcie podczas pracy. Nie mam tylko, kiedy i jak to zrobić, gdyż mam małe dzieci i otwartą kuchnię. Jest to trochę niebezpieczny zabieg, bo dostęp do zacisków pompy jest od dołu zmywarki, a zmywarka musi pracować w pionie. W związku z tym chyba trzeba będzie zmywarkę na czymś postawić. Ewentualnie znajdę długie przewody i je odpowiednio zabezpieczę, aby wystawały spod spodu zmywarki.
 • Helpful post
  #10
  boe666
  Level 11  
  drock wrote:

  Podepnę zaciski multimetru pod pompę w zmywarce, tak jak radzi czolgista i sprawdzę napięcie podczas pracy. Nie mam tylko, kiedy i jak to zrobić, gdyż mam małe dzieci i otwartą kuchnię. Jest to trochę niebezpieczny zabieg, bo dostęp do zacisków pompy jest od dołu zmywarki, a zmywarka musi pracować w pionie.


  Z postawieniem na czymś zmywarki to nie głupi pomysł, ale z tego co pamiętam to do pompy przychodzi wtyczka dostępna z boku nie od dołu (biały+różowy przewód).
  Ja nie podnosiłem zmywarki i spokojnie wypiąłem przewód. Ale już zeby odpiąć pompę od rury trzeba było nieco przechylić całość.

  Ta pompa to nic skomplikowanego, dlatego dziwię się że pomimo że kręci to nie pompuje. No bo z drugiej strony ma ona budowę identyczną jak pompka do akwarium.

  Może rzeczywiście pomierz tą pompę jak pracuje, ale z tego co sobie ja przypominam, jak pierwszy raz dmuchnąłem w przewód spustowy to naprawdę ciężko było go przedmuchać (potem już lekko) i pamiętam że naprawdę "różnośći" wówczas znalazły się we wnętrzu zmywarki. Może przewód masz drożny, ale przed pompą jest zatkane.

  Pozdrawiam i życzę sukcesów.
 • #11
  drock
  Level 11  
  W sumie to od przedmuchania zacząłem - niestety żadnego oporu. Dla pewności - nawet przelałem trochę wody. Później wyjąłem i rozkręciłem pompę - podpiąłem pod sieć, itd. Zdjęcia z tej operacji są powyżej.
  Gdybym miał inną sprawną pompę, wiedziałbym chociaż, czy to pompa nawala. Dlatego jeśli napięcie będzie ok, to chyba zainwestuję w pompę - w serwisie Ariston w Warszawie 190zł . Na szczęście na Internecie można namierzyć ją za połowę ceny...
 • #12
  drock
  Level 11  
  Podpiąłem multimetr do pompy. Okazało się, że odkręcenie prawej strony zmywarki (patrząc od przodu) daje łatwy dostęp do zacisków pompy, bez konieczności demontażu spodu i stawiania na czymś.

  Przy okazji mając dostęp do jeszcze kilku innych styków profilaktycznie poruszałem nimi; niektóre pozdejmowałem i założyłem z powrotem.

  Multimetr skalibrowałem poprzez przemierzenie napięcia w gniazdku: 230V

  Wyniki:
  0 V - gdy nie pracuje (ok)
  215 V w czasie pracy

  Pompa wypompowała wodę bez problemu :D . Ponieważ zdziwiony byłem tym zachowaniem, włączyłem kolejny cykl i znowu z sukcesem. :)
  Czyli działa :) :) :) .


  Dzięki za pomoc. Czołgisto i Boe666 podsyłam Wam kilka punktów w podzięce.


  1. I teraz pytanie co to było ? Podejrzewam przekaźnik - być może zawilgotniał i kilkutygodniowa przerwa w pracy pomogła go dosuszyć. Ewentualnie zaśniedziały jakieś styki, które przeczyściłem poprzez poruszanie nimi.
  2. Czy spadek napięcia 15V na przekaźniku to jest norma ? Czy też są to symptomy tego, że nie jest sprawny i za jakiś czas może być powtórka z rozrywki ? Przypominam sobie, że przed aktualną awarią jakieś 2-3 lata temu też był jeden przypadek niespuszczenia wody. Ponieważ zdarzył się jednorazowo, wiec go zignorowałem.
 • Helpful post
  #13
  czolgista
  Level 27  
  drock wrote:
  I teraz pytanie co to było ? Podejrzewam przekaźnik - być może zawilgotniał i kilkutygodniowa przerwa w pracy pomogła go dosuszyć. Ewentualnie zaśniedziały jakieś styki, które przeczyściłem poprzez poruszanie nimi.
  Bardzo możliwe ,wilgoć dużo powoduje awarii jak i lużne styki.Posprawdzałbym i profilaktycznie pod lutował niepewne łączenia.A przekażniki wymienił .
 • #14
  drock
  Level 11  
  @czolgista dzięki za podpowiedzi. Zrobię tak jak radzisz.

  Podsumowanie:
  Prawdopodobnie problem stanowiły zawilgotniałe styki, lub przekaźnik, który załącza pompę wylewową.
  Pomogło przeczyszczenie styków i wysuszenie zmywarki poprzez kilkutygodniowe nieużytkowanie. :D

  W wątku powyżej zamieszczone jest zdjęcie rozmontowanej pompy wylewowej. Gdyby ktoś szukał takiej pompy to poniżej wstawiam informacje z tabliczki znamionowej:
  Code:
  PLASET - ITALY 
  
  COD. 61413
  230 V AC-50Hz  22W 
  CLF 06-2003


  Dodatkowo zamieszczam zdjęcia z rozebrania drzwi zmywarki. W drzwiach znajduje się elektronika i jeden przekaźnik załączający całość. Przewody idą od elektroniki w dół - prawdopodobnie do panelu z przekaźnikami.

  Płytka elektroniczna - umiejscowienie na plastykowej obudowie, która jest przykręcona do drzwi:
  [Rozwiązany] Zmywarka Ariston LI 42. Zmywa nie spuszcza wody

  Elektronika zmywarki - rozmieszczenie przewodów na drzwiach:
  [Rozwiązany] Zmywarka Ariston LI 42. Zmywa nie spuszcza wody

  Elektronika zmywarki - widok od strony elementów:
  [Rozwiązany] Zmywarka Ariston LI 42. Zmywa nie spuszcza wody

  Elektronika zmywarki - widok od strony ścieżek:
  [Rozwiązany] Zmywarka Ariston LI 42. Zmywa nie spuszcza wody

  Plastykowa obudowa płytki:
  [Rozwiązany] Zmywarka Ariston LI 42. Zmywa nie spuszcza wody


  serdeczne pozdrowienia
  drock