Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przełączniki miejsc pomiarowych.

Andy74 21 Mar 2012 14:41 925 0
  • #1 21 Mar 2012 14:41
    Andy74
    Poziom 24  

Witam.
    Poszukuję niedrogiego rozwiązania problemu jaki przede mną stanął. Otóż mam do wykonania układ opomiarowania i wizualizacji, w którym muszę mierzyć m. in. 20 sygnałów analogowych 4-20mA, oraz 20 temperatur za pomocą czujników PT100. Wskazana jest możliwość rozszerzenia o kilka kolejnych punktów pomiarowych. Ponieważ wielkości mierzone są na tyle wolnozmienne, że w zupełności wystarczy odczyt co kilka, kilkanaście, czy nawet kilkadziesiąt sekund z każdego punktu, chcę zamiast baterii dość kosztownych wejść analogowych do sterownika (pomijając już fakt, że ten który jest nie obsłuży ich nawet tylu) zastosować dwa przełączniki miejsc pomiarowych i odczytywać wartości temperatury (PT100) i ciśnienia (4-20mA) kolejno parami. W ten sposób wystarczyły by mi tylko dwa wejścia analogowe sterownika, które akurat mam wolne.
    I tutaj właśnie mam kłopot. Kiedyś w jakiejś firmie spotkałem się z takim prostym przełącznikiem w jednym z urządzeń, tylko że nie pamiętam producenta, ani żadnych szczegółów poza tym że przełączał on 24 wejścia na jedno wyjście, był montowany na szynę DIN35 i sterownik wybierał sobie numer wejścia które potrzebował odczytać za pomocą kombinacji stanów logicznych na pięciu wyjściach cyfrowych.
    Znalazłem co prawda PMP-420 , rozwiązanie myślę że dobre i ciekawe, które zastosuję jeśli nie znajdę nic prostszego, ale dla mnie i tak zbyt rozbudowane jeszcze, bo nie potrzeba mi w przełączniku żadnej inteligencji, ani komunikacji po RS485 (wszystko będzie zabudowane w jednej szafie). Wystarczył by sposób przełączania jaki opisałem w urządzeniu z którym się spotkałem.

Moja prośba jest o podanie namiaru na taki przełącznik jeśli ktoś się spotkał, lub podsunięcie innego niedrogiego rozwiązania problemu.

Dodam jeszcze dla lepszego obrazu, że użyty sterownik to S7-1200 CPU 1214C DC + 15'' panel HMI. Mierzona będzie temperatura, oraz masa cieczy w kilogramach w 20 zbiornikach. Pomiar masy cieczy, poprzez pomiar ciśnienia na dnie każdego zbiornika (wysokości słupa cieczy) czujnikami z wyjściem 4-20mA. Przeliczaniem na masę i linearyzacją pomiarów zajmie się sterownik. Mam akurat dwa wolne wejścia analogowe na module SM1231, oraz kilka wyjść cyfrowych. Dokupił bym ewentualnie moduł komunikacyjny CM1241 RS485 do sterowania przełącznikiem jeśli nie znajdzie się prostszy niż wspomniany PMP-420.

Dziękuję za cierpliwe dobrnięcie do tego miejsca i będę wdzięczny za pomoc.
    Pozdrawiam
    Andy

0 0
  • SterControl