Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

urządzenie do zmiękczania wody

21 Mar 2012 15:43 8796 13
  • Level 10  
    Witam,
    mam w domu potwornie twardą wodę i wynikające z tego problemy z kamieniem. Chciałem kupić jakieś urządzenie do zmiękczania wody. Przejrzałem kilka systemów i niestety ceny powyżej tysiąca zł nie zachęcają.
    Ostatnio zaintrygowało mnie jednak pewne urządzonko:
    http://www.calmat.net/calmat/pl/technologia.html
    Nie wiem na jakiej działa to zasadzie, ale podobno nie jest to żaden magnetyzer...
    Co o tym sądzicie?
    Czy to naprawdę może zmiękczać wodę, jak zapewnia producent?
    A może znacie jakieś inne, skuteczne i nie za drogie sposoby uzdatniania wody?
  • Level 43  
    No w zasadzie to zabawa z tym rozbija się o filtry, które co jakiś czas trzeba by wymienić, bo się zapchają. Osobiście od kilku lat mam w domu filtry wykorzystujące odwróconą osmozę ale to sobie kosztowało trochę, niemniej czasem raz na rok od biedy filtry wystarczy wymienić.
    To coś może działać ale wzmianki o zachowaniu naturalnego smaku mogli pominąć... No i najważniejsze - gdzie w okolicy jest ich placówka żeby w razie czego można było się z uśmiechem na ustach pofatygować ?
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Ty chcesz zabezpieczać sobie rury przed kamieniem? Czy chodzi Ci o jej spożywanie?

Film na stronie którą podałeś mówi o zmianie kształtu kryształków kamienia, a nie o jego usuwaniu.
  • Level 10  
    Chodzi o wydajny system, który filtrowałby całą wodę użytkową: do prania, bojlera, kąpieli i spożywania. Nie chodzi tyle o ochronę rur, co sprzętu, który przez kamień jest systematycznie niszczony. Teraz taki czajnik elektryczny muszę odkamieniać raz w tygodniu a woda po przegotowaniu jest prawie biała.
    Są jakieś filtry żywiczne, które reagując z solami oczyszczają wodę z wapnia, ale to dość kosztowna sprawa i trzeba to co jakiś czas uzupełniać specjalną solą.
    Pomyślałem, że ten Calmat, jeśli naprawdę to działa, byłby wystarczający bo kamień nie osadzałby się na sprzętach.
    Ale nie rozumiem na jakiej to zasadzie działa i boję się, że może być to ściema.
  • User removed account  
  • Level 34  
    Stosowane to przygotowania wody do akwarium.
  • Level 15  
    Ten filtr stosowany jest w akwarystyce morskiej zasada działania butla z dwutlenkiem węgla kosztowna obsługa butla wystarcza na jakieś 2 tygodnie i trzeba ją uzupełniać znam te filtry bo mam szwagra który hoduje koralowce i z takich filtrów korzysta.
  • Level 39  
    Albo będzie tanio albo będzie działać. Nie ma żadnych supertanich technologii demineralizacji wody - albo odwrócona osmoza albo jonity. Koszty w przeliczeniu na jednostkę odmineralizowanej wody nie są aż tak wysokie. Wodę można zmiękczać również chemicznie, jak to się robiło dawniej ale to już wymaga zbudowania odpowiednich zbiorników buforowych, mieszadeł, filtrów itp., bo na rynku nie widziałem takich instalacji.
  • Level 10  
    A może powie ktoś, co sądzi o samym urządzeniu z linka na początku. Wg. opisu ma ono same zalety, bo nie demineralizuje wody i nie pijemy jałowej cieczy jak przy odwróconej osmozie. Zmienia się tu natomiast strukturę wapnia w taki sposób, że nie osadza się nic na rurach i sprzętach AGD.
    Czy to możliwe? I na jakiej zasadzie można uzyskać taki efekt? Tu widać, że te zwoje na rurach to nie są cewki, więc nie ma to nic wspólnego z wytwarzaniem pola magnetycznego?
    Kit czy Hit?
  • User removed account  
  • Level 10  
    krzysztofer5 wrote:
    czaszkins wrote:
    Wg. opisu ma ono same zalety, bo nie demineralizuje wody i nie pijemy jałowej cieczy jak przy odwróconej osmozie. Zmienia się tu natomiast strukturę wapnia w taki sposób, że nie osadza się nic na rurach i sprzętach AGD.

Same zalety to kwestia dyskusyjna w przypadku spożywania takiej wody. Lepiej mieć czyste rury, czy to co się na nich osadza mieć w posiłkach... Pomijam już czy to działa czy nie.

W moim przypadku wodę mam czystą ze źródła głębinowego 60m i syfów raczej tam nie ma a nadmiar minerałów przy mojej diecie raczej mi nie grozi. Nie chcę się więc niczego pozbywać ze względu na zdrowie, ale chodzi o wyłącznie ochronę sprzętów przed kamieniem. Także sama zmiana struktury wapnia, jeśli to naprawdę ma szanse działać, byłaby dla mnie zadowalająca.
  • Level 15  
    Dwutlenek węgla wpuszczany do wody łączy się z wapniem co powoduje wytrącenie wapnia z wody i tyle na temat tego filtra .
  • Level 39  
    angelo1966 wrote:
    Dwutlenek węgla wpuszczany do wody łączy się z wapniem co powoduje wytrącenie wapnia z wody i tyle na temat tego filtra .

Dwutlenek węgla powoduje rozpuszczanie wapnia w wodzie czyli dokładnie na odwrót. Żeby spowodować wytracanie się wapnia trzeba albo usunąć dwutlenek węgla albo dodać wapna.
  • Level 2  
    Witam
    Tak jak kolega ampresa napisał, aby zmiękczyć wodę dla całego domu najlepszym rozwiązaniem jest montaż zmiękczacza. Koszty są zależne przedewszystkim od tego jaką wydajność ma mieć urządzenie (ile osób mieszka). Po za tym oczywiście koszty też zależą od jakości urządzenia zresztą jak w każdym przypadku ;). Czym lepsze i bardziej niezawodne tym droższe :).
    Chętnie pomogę w doborze odpowiedniej stacji uzdatniania :)

Tomek