Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyj±tek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

fotocela HYK-3 z lamp± Canon 580ex

21 Mar 2012 16:54 8086 27
  • Poziom 9  
    Witam, ostatnimi czasy na allegro ciężko o inne fotocelę jak te z seri HYK.
    Jak zapewniaj± sprzedawcy działa z wieloma lampami, jednak tak nie jest. Mam lampę Canon 580ex kupiłem najpierw fotocelę HYK-3 póĽniej HYK-4 w których różnica to gniazdo synchro. W jednym i drugim wypadku fotocele pracuj± tak samo błyska raz po czym lampa się zawiesza. Trzeba ja wył±czyć i wł±czyć i znów można raz błysn±ć co dla lampy wcale dobre nie jest.

Na wielu forach szukałem odpowiedzi na to pytanie jednak napotykałem tylko zarys problemu. Sam postanowiłem to jako¶ sprawdzić i udało mi się ustalić tyle, że napięcie na stopce lampy jest za niskie, a fotocela pracuje z lampami, które maja napięcie na stopce min 6V. nie posiadam zbytnio wiedzy elektronicznej dlatego do was chciałem skierować to pytanie. Czy da się co¶ zrobić żeby to działało, może np. domontować do tego układu dodatkowe Ľródło zasilania mał± bateryjkę...?
    Doszedłem jeszcze do innego wniosku oczywi¶cie metoda czysto empiryczn±, że po wyzwoleniu błysku przez fotocelę styki pozostaj± zwarte i dlatego lampa się blokuje. ¦ci±gnięcie i założenie fotoceli ponownie również pozwala na kolejny błysk.
    Poniżej zamieszczam zdjęcia układu, nie narysuje bo nie potrafię.
    Czerwony drucik dochodzi do ¶rodkowego styku stopki. Zielony do pozostałej czę¶ci
  • Poziom 9  
    Patrz±c pod ¶wiatło żeby widzieć ¶cieżki spróbowałem narysować schemat tej fotoceli. Nie wiem czy zrobiłem to dobrze więc proszę o wyrozumiało¶ć nie jestem elektronikiem. A może to jako¶ pomoże w odpowiedzi na moje pytanie.

Je¶li ¶ci±gniecie fotoceli i założenie jej ponownie pozwala na kolejny błysk, może jednak to nie kwestia dodatkowego zasilania jak s±dziłem na pocz±tku, tylko jakiej¶ drobnej zmiany w tym układzie:P czego¶ co zerowało by układ... tak żeby nie pozostawał zwarty po błysku...

Jest kto¶ w stanie pomóc mi znaleĽć rozwi±zanie?
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Wlutuj równoległe poł±czony rezystor z kondensatorem między anodę tyrystora CR02AM a ¶rodkowy styk stopki synchronizacji.
    ( w miejsce czerwonego przewodu )

Powinno pomóc.
  • Poziom 9  
    Bardzo dziękuje za odpowiedĽ.

Przejechałem dzisiaj miasto wzdłuż i w szerz. I niestety mamy, aż jeden taki sklep w którym można dostać elementy elektroniczne. W każdym razie kupiłem rezystor (fot niżej) ale niestety kondensatora nie mieli natomiast w domu przegrzebałem elektroniczne trupy i znalazłem tam taki (fot poniżej) 50v 0.1µF 35°C, czy to się nadaje? (Z tego co udało mi się znaleĽć 100nF - 0.1µF )
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Rezystor może być od 470kΩ do 1MΩ.
    Kondensator od 47nF do 220nF ( 0.047µF do 0,22µF ) napięcie pracy większe od 10V.
    Kondensator elektrolityczny ze zdjęcia nie nadaje się do tego zastosowania.
  • Poziom 9  
    Je¶li tamten kondensator ze zdjęcia mie¶ci się w podanym przez Pana zakresie, a jest nieodpowiedni to czy to znaczy, że potrzebuję kondensatora innego typu?
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Tak, kondensator bipolarny
  • Poziom 9  
    Rozebrałem w domu chyba wszystko co było możliwe w poszukiwaniu tego kondensatora, a w sumie sam nie wiem do końca czego miałem szukać. Przeczytałem też, że można zast±pić kondensator bipolarny dwoma poł±czonymi biegunami kondensatorami spolaryzowanymi. W radio odbiorniku znalazłem taki kondensator ceramiczny o symbolu 104 czyli według tabeli 100n, czy on się nadaje do tego celu?
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Można spróbować, najlepsze kondensatory do tego celu to kondensatory foliowe poliestrowe.
  • Poziom 9  
    W sklepie udało mi się kupić jedynie taki czy on będzie lepszy 2E 224K?

OK zlutowałem to wła¶nie z tym kondensatorem i układ działa. Bardzo dziękuję za pomoc. Nie wiem tylko czy czasem nie osłabiło to czuło¶ci fotoceli bo wcze¶niej wyzwalała błysk nawet od ¶ciany teraz trzeba kierować lampę praktycznie bezpo¶rednio

Dodano po 3 [godziny] 2 [minuty]:

Wstępnie to sprawdziłem i układ działa ale niestety fotocela z lampa canon 580EX oraz drug± inn± Quantaray QDC800 reaguje tylko z bardzo bliskich odległo¶ci nie przekraczaj±cych metra trzeba błysn±ć bezpo¶rednio w element ¶wiatłoczuły.
    Natomiast podpi±łem j± do starej lampy WOCTRON 15B i działa rewelacyjnie nawet jak błyskam z dowolnego miejsca w pokoju od ¶ciany lamp± Canon ustawion± na 1/128 mocy.
    Lampa Canon i Quantaray maja napięcie na stopce nie przekraczaj±ce 5V natomiast lampa Woctron 15B ma na stopce napięcie OK 16V.
  • Poziom 17  
    Jeżeli prawidłowo narysowałe¶ schemat fotoceli,
    to podł±czenie rezystora i równoległego kondensatora powinno wygl±dać tak jak na tym rysunku.

( kondensator C1 z równoległym rezystorem R1 z jednej strony przylutować do ¶rodkowej nóżki tyrystora,
    drug± stronę przylutować do płytki drukowanej gdzie była wlutowana ¶rodkowa nóżka tyrystora ).
    Przy takim poł±czeniu nie powinno być spadku czuło¶ci fotocelii.
  • Poziom 9  
    Tak, wła¶nie w ten sposób to wlutowałem, i układ działa jak powinien z pocz±tkowym założeniem. Lampa się nie wiesza i nie trzeba ani ¶ci±gać fotoceli ani wył±czać i wł±czać lampę.

Jednak jej czuło¶ć ogranicza się do metra w przypadku lampy canon, ale wydaje mi się że ten problem również występował przed dolutowaniem układu.

Mam jeszcze jedna tak± fotocelę wmontuje do niej ten sam układ i sprawdzę bo sprawdziłem j± wła¶nie i działa normalnie z dużo większej odległo¶ci.
  • Poziom 17  
    Zauważ ze najpierw sugerowałem Ci zrobić tak,

a ostatnio tak,

Tak to wygl±da na schemacie czytelnym dla elektronika,

• Poziom 9  
    Tak na pocz±tku zrobiłem tym pierwszym sposobem, potem po twoim przedostatnim po¶cie przelutowałem tak żeby ten drugi rezystor dochodził za układem (patrz±c od strony CR02AM) równolegle poł±czonego rezystora z kondensatorem. W obydwu wypadkach lampa Canon działała tak samo, czyli z ograniczon± czuło¶ci±.
    Pamiętam, że na opakowaniu fotoceli pisało, że działa z lampami od 6V-500V, a lampa Canon ma niecałe 5V ale nie wiem czy ma to jakie¶ znaczenie. Ta druga lampa (quantaray) również działa tylko z małej odległo¶ci i w jej wypadku wiem, że już na pocz±tku z t± czuło¶ci± było co¶ nie tak.

Oczywi¶cie możliwe, że to ja gdzie¶ popełniam bł±d ale jakkolwiek patrzę nie potrafię go zauważyć.

Wiem, że to wła¶ciwie nic nie da ale tak to wygl±da. (Zielony przewód nie styka się z rezystorem bo tak trochę to na zdjęciu wygl±da)

Wstyd trochę pokazywać tak± pracę ale pierwszy raz w życiu takie co¶ lutowałem, a chciałem żeby jeszcze do obudowy wlazło.
  • Poziom 17  
    My¶lę, że nie popełniłe¶ błędu.
    Z mojego do¶wiadczenia wynika że taka budowa fotocelii charakteryzuje się nie duż± czuło¶ci±.
    Jak chce Ci się poeksperymentować ze wzrostem czuło¶ci fotocelii,
    to proponuje wstawić dodatkowo dowolny tranzystor n-p-n jak na poniższym schemacie,

• Poziom 9  
    Spróbuję wstawić choć z moimi zdolno¶ciami manualnymi to już tego do obudowy nie zmieszczę. Najdziwniejsze że z t± star± lamp± której napięcie na stopce to ok 16V zasięg tej fotoceli to bez większego problemu 10 metrów.
  • Poziom 17  
    Bez zwiększania ilo¶ci elementów, czuło¶ć można spróbować poprawić zmieniaj±c rezystor R1 na 1MΩ.

Taka fotocela będzie pracowała z lampami błyskowymi których napięcie na stopce nie będzie większe od 20V
  • Poziom 9  
    Kupiłem dzi¶ rezystor 1MΩ i wlutowałem zamiast tamtego. Czuło¶ć w wypadku lampy Canon nieznacznie się poprawiła ok 1,5m i wci±ż trzeba błyskać bezpo¶rednio w element optyczny. Natomiast czuło¶ć przy starej lampie Woctron wzrosła jeszcze bardziej zgodnie z tym co Pan pisał, mogę błyskać najniższ± moc± spod biurka, a lampa gdziekolwiek by nie stała to zadziała:]
    Kupiłem także tranzystor (fot. niżej) C547B.

Chciałem go wlutować jednak nie jestem pewny co do miejsca przylutowania nóżek patrz±c na schemat elektryczny. Czy mógłbym prosić o ich oznaczenie z tym moim rysunkiem.
  • Poziom 17  
    Może taki opis będzie pomocny,

Jak będziesz montował układ z tranzystorem to wstaw poprzedni rezystor R1
  • Poziom 9  
    A czy jest szansa, że układ z tranzystorem będzie cechował się większa wydajno¶ci± niż z rezystorem 1MΩ? Może zamiast tego, można by zastosować jakie¶ dodatkowe Ľródło zasilania.
  • Poziom 17  
    Teoretycznie z tranzystorem czuło¶ć powinna wzrosn±ć .
    Można do rezystora R1 1MΩ podł±czyć baterie 12V ( tak± od pilota do samochodu )

• Poziom 9  
    Niestety moja próba z rezystorem zakończyła się niepowodzeniem, układ nie odpowiada. To prawdopodobnie jaki¶ mój bł±d. Poł±czyłem tak.

1.Bramkę CR02AM bezpo¶rednio z Emiterem BC547
    2.Anodę CR02AM poł±czyłem z kolektorem BC547 i układem równolegle poł±czonego rezystora z kondensatorem.
    3. Bazę BC547 do rezystora R2 w układzie z diod±

lampa błyska podczas zakładania na fotocelę, więc pewnie gdzie¶ jest zwarcie. Nic się nie zwiera w innych miejscach w układzie.

Z pewno¶ci± wina leży po mojej stronie. Nie wiem czy układ się nie spalił je¶li co¶ Ľle poł±czyłem. Wrócę do poprzedniej wersji ale dołożę baterię z wył±cznikiem na zewn±trz obudowy bo do ¶rodka nie wejdzie.
  • Poziom 17  
    Trudno zdiagnozować przyczyny nie maj±c możliwo¶ci zrobienia pomiarów.
    Spróbuj wrócić do układu z rezystorem R1 1MΩ, z równoczesnym usunięciem rezystora R2.

Jak co¶ nieodpowiednio poł±czyłe¶ to nie ma szans że jaki¶ element uległ uszkodzeniu.
  • Poziom 9  
    Wróciłem z układem do poziomu 0 ale wci±ż nie odpowiada. Nie mam pojęcia co może być tego powodem. Chyba spisze t± fotocelę na straty.

Ostatecznie rozmontowałem druga fotocelę i wlutowałem w ni± układ z pocz±tkowego schematu
    dziwne bo działa lepiej niż w tamtej poprzedniej, a elementy s± te same.
    Wydaje mi się, że w tej pierwszej gdzie¶ jest przerwa w układzie lecz bez wiedzy i przyrz±du tego nie stwierdzę.

Dzi¶ się zorientowałem, że przy montowaniu drugiego układu zrobiłem mał± pomyłkę bo zamiast wymienić rezystor R1 to wlutowałem układ kondensatora z rezystorem R3 1MΩ. A rezystor R1 został taki jaki był oryginalnie taki jak na zdj z pierwszego postu.
    Oczywi¶cie nie jestem ¶wiadom co powoduje moja pomyłka ale fotocela działa:P Lampę Canon spokojnie można wywołać z 10m po lini prostej, ¶wiatłem rozproszonym np od ¶cian wynik jest trochę gorszy.

Powalczę jeszcze z ta pierwsz± fotocel± je¶li uda mi się to ogarn±ć to napisze.

Natomiast nie znam warto¶ci rezystora R2 [czerwony, żółty, czarny,br±zowy,br±zowy]
  • Poziom 17  
    Wynika ze R2 24Ω. Spróbuj go wylutować.
    R1 pozostaw oryginalny 51MΩ.
    Powinna wzrosn±ć czuło¶ć z lamp± Canon.
  • Poziom 9  
    On ł±czy diodę z tranzystorem je¶li go wylutuję zł±czyć przerwę w ¶cieżce kawałkiem drucika?
  • Poziom 17  
    Mam na my¶li zmianę w tym schemacie
    Po wylutowaniu R2 równolegle podł±czonego rezystora do fotodiody,
    schemat wygl±da tak,bez żadnego drucika w miejsce rezystora R2

Ps. Staraj się zał±czać wersję schematu, które zamie¶ciłem.
    Będę wiedział nad któr± wersj± pracujesz.
  • Poziom 9  
    Pierwszej fotoceli niestety żadnymi siłami nie przywróciłem do życia. Koniec końców zostałem przy tym schemacie. Gdzie rezystor R3 1MΩ jest poł±czony równolegle z kondensatorem 2E 224K. I taki też wmontowałem do drugiej fotoceli.

Przy tym schemacie kiedy wylutowałem rezystor R2 czuło¶ć spadła ale sprawdzałem to tylko z lamp± Woctron więc go spowrotem wlutowałem.

Ogólnie z t± drug± fotocel± przy tym układzie lampa Canon 580ex pracuje dobrze do warunków studyjnych na pewno wystarczy. Lampa się nie wiesza, i pracuje pocz±wszy od najmniejszej mocy 1/128

Bardzo panu dziękuję za pomoc i po¶więcony czas. Mimo,że to było moje pierwsze zetknięcie z elektronik± wskazówki były zrozumiałe i czytelne.

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.