Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Migotanie oświetlenia - czasem miga czasem nie

yakoob85 21 Mar 2012 16:58 1468 5
  • #1 21 Mar 2012 16:58
    yakoob85
    Poziom 9  

Witam, mieszkam w bloku ok 50 mieszkań, zabezpieczenie przedlicznikowe 1x 25A topik gF. Czasami migota mi oświetlenie w całym mieszkaniu a czasami nie. W rozdzielnicy mam 2 obwody na gniazda, 1 na oświetlenie, 1 pralka w łazience. Zauważyłem że jak włączy się lodówka to zaczyna migotać ale jak odłączę ją spod napięcia to migota dalej. PO jakimś czasie przestaje i jest ok. Ale nie tylko lodówka powoduje to migotanie. W czym problem?

0 5
  • #2 21 Mar 2012 17:22
    elektryk83
    Poziom 14  

Trochę więcej info. Blok z jakich lat jaki układ sieci. Może być to powodowane luźnym stykiem na przewodzie N badź PEN. Bez wizji lokalnej się nie obejdzie

0
  • #3 21 Mar 2012 17:24
    tehaceole

Poziom 28  

IMHO problem powinien szczególnie nasilać się w momencie pracy pralki (grzanie wody). Przyczyną jest luźne połączenie któregoś z przewodów w okolicach licznika lub w rozdzielni. Sugerowałbym wezwanie elektryka, który zdiagnozuje problem na miejscu, ew. po poinformowaniu ZE zerwie plombę z licznika i dokręci luźne połączenie. Zawsze możesz również wezwać ZE (jeżeli sytuacja występuje przed licznikiem), ale to wszystko zależy od punktu podziału własności wyszczególnionego w Twojej umowie z dostawcą energii.
    Zastosuj się czym prędzej do rady, gdyż takie luźne połączenie po jakimś czasie doprowadzi (poprzez iskrzenie) do upalenia przewodu a w najgorszym wypadku nawet do pożaru.

0
  • #4 21 Mar 2012 17:36
    yakoob85
    Poziom 9  

układ TNC, blok 1984r. dodam że migotanie jest wszędzie, nawet w gniazdach (podłączyłem żarówkę pod gniazdo), ale jak włączyłem piekarnik i czajnik elektryczny to nie zawsze miga, różnie, czasem miga, czasem nie, obszedłem puszki, gniazda, łączniki i nie usłyszałem jakiegoś iskrzenia, najlepsze że przy tablicy licznikowej z zabezpieczeniem też nic nie usłyszałem, nie mogę dostać się do tablicy bo jest plomba, szkoda bo już dawno sprawdziłbym te połączenia

0
  • #5 21 Mar 2012 17:40
    elektryk83
    Poziom 14  

Luźny styk w rozdzielni bądź w układzie pomiarowym. Bierz telefon w dłoń i dzwon po elektryka niech sprawdzi i pomierzy zanim dojdzie do tragedii. Podpisałeś pod swoim adresem elektroenergetyka i nie dajesz sobie rady z taką awarią?

0
  • #6 23 Mar 2012 20:53
    yakoob85
    Poziom 9  

dzięki; luźny, przypalony zacisk przy podstawach bezpiecznikowych zabezpieczenia głównego, sama podstawa w stanie nie najlepszym, czarne wstawki; rozwiązanie - wymiana podstawy

0