Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

podłaczenie silnika 3 fazowego wiertarki stołowej z przełącznikiem predkosci

walus84 21 Mar 2012 18:14 8833 9
    walus84
    Level 9  
    Witam. Mam bardzo duzy problem. Od tego byc moze zalezy moja praca. Mianowicie: jestem poczatkujacym elektrykiem i w pracy gdzie dostalem umowe na okres probny kazali mi podlaczyc silnik do do bardzo starej wiertarki stolowej. Wczesniej byl tam zamontowany silnik 3 fazowy na 380V, a teraz chca go zmienic na silnik 3 fazowy 230V. Silnik ma byc podlaczony do jednego wylacznika 0/1, oraz pedala startowego. Ma rowniez osobny przelacznik zmiany na dwie predkosci obrotowe. Jak mam to podlaczyc?? Czy znajdzie sie jakas uprzejma osoba ktora pomoze mi wyjsc z bardzo trudnej dla mnie sytuacji?? Nowy silnik to model: MT100LA 28-4; 2,2kW / 2,5kW; 1430/1720 obr; 380-420/440-480V Gwiazda; 220-240/250-280V Trojkat. Prad 5,2/4,9A Gwiazda i 9,0/8,5a Trojkat; cos phi 0.76/0.79.
    Prosze o jakis schemacik i jezeli to nie za wiele jakies objasnienie (oczywiscie jak dla debila:))
    Dzieki wielkie i Pozdrawiam
    Jerzy Bartnicki
    Level 23  
    Pana opis jest nie spójny, rozumiem że nowy silnik ma być podłączony do napięcia 3x400V. Jeżeli tak to oba wewnętrzne połączenia silnika mają być w gwiazdę. Nie podał Pan czy stara instalacja istnieje.
    Problem jest do rozwiązania.
    Jerzy
    Myślę że szybciej Panu pomogę przez e-mail: jerzyhome(malpa)wp.pl
    walus84
    Level 9  
    Witam. nowy silnik ma byc podlaczone do sieci (chyba) 3x230V. Miedzy Faza L1 i L2 jest 230 tp. Jest to niebieska wtyczka z 4 bolcami (3 fazy plus PE). opis na wtyczce to 230-250V 16A i (chyba) 6h. ..co do starej instalacji, to ona istnieje ale wydaje mi sie ze latwiej bedzie zrobic calkiem nowa. Szczerze mowiac to nie wiem czy ten silnik w ogole sie nadaje do tego typu podlaczenia tzn zeby zrobic mozna bylo przelaczyc na dwie rozne predkosci obrotowe...
    Szczerze mowiac to nie bardzo wiem od czego zaczac tym bardziej ze jak wspominalem dopiero zaczynam zabawe z elektryka:)
    Jerzy Bartnicki
    Level 23  
    Proszę sprawdzić czy jest to instalacja 3x220V, nie można podłączać silnika na nieznane napięcie. Jeżeli silnik ten który jest skojarzony w gwiazdę, czyli na napięcie 400V, można bezpiecznie załączyć go do sieci 3x220V na pewno przy wiertarce będzie pracował, tylko będzie słabszy.
    Jerzy
    Nie rozumiem dlaczego nie wyśle mi Pan wiadomości na jerzyhome(malpa)wp.pl

Dodano po 18 [minuty]:

Szanowny Panie jeżeli Pracuje Pan w Polsce to według mojej wiedzy jest to instalacja 3x400V, chyba że to jakaś sytuacja specjalna, ale do tego potrzebny jest jakiś transformator, przetwornica lub coś podobnego. Ja pracuję na takich instalacjach, ale są to specjalne układy na statkach, występuje to również w Ameryce Południowej.
    krzysiek7
    Moderator of Electricity
    walus84 wrote:
    Szczerze mowiac to nie wiem czy ten silnik w ogole sie nadaje do tego typu podlaczenia tzn zeby zrobic mozna bylo przelaczyc na dwie rozne predkosci obrotowe...

Dwóch różnych prędkości to nie uzyskasz, chyba że przez falownik. To jest silnik jednobiegowy.
    walus84 wrote:
    2,2kW / 2,5kW; 1430/1720 obr; 380-420/440-480V Gwiazda; 220-240/250-280V Trojkat. Prad 5,2/4,9A Gwiazda i 9,0/8,5a Trojkat; cos phi 0.76/0.79.

Moc, prędkość obrotowa itd., odnoszą się do dwóch różnych częstotliwości sieci zasilającej, odpowiednio 50 Hz i 60 Hz.
    walus84
    Level 9  
    Dziekuje kolego sympatyczny za podpowiedz, co i tak nie zmienia faktu ze z falownikiem czy bez i tak musze to jakos podlaczyc:/ Wydaje mi sie ze mam juz jakas koncepcje lecz dalej nie jestem w stanie tego uruchomic bez gotowego schematu. Falownik dodatkowo utrudnia mi wykonanie zadania. Dlatego licze na pomoc bardziej zaawansowanych (w tej jakze trudnej sztuce) fachowcow:):)

Dodano po 3 [minuty]:

Szanowny Panie jeżeli Pracuje Pan w Polsce to według mojej wiedzy jest to instalacja 3x400V, chyba że to jakaś sytuacja specjalna, ale do tego potrzebny jest jakiś transformator, przetwornica lub coś podobnego. Ja pracuję na takich instalacjach, ale są to specjalne układy na statkach, występuje to również w Ameryce Południowej.[/quote]

Dodano po 1 [minuty]:

dotyczy to sieci w norwegii, jest to instalacja 3x 230V
    Jerzy Bartnicki
    Level 23  
    Wziołem schemat z postu
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2252594.html
    i przystosowałem do Pana potrzeb. Z boku dorysowałem połączenie gdy Pan potrzebuje dodatkową prace z krańcówki uruchamianej nogą, będzie to praca wtedy tylko w jedną stronę, ale nie problem zamontować dodatkowy przełącznik.
    Jerzy
    podłaczenie silnika 3 fazowego wiertarki stołowej z przełącznikiem predkosci

Dodano po 1 [godziny] 7 [minuty]:

Przewód podłączony do styczników jako A2 może być również podłączony do L1 lub L2, zależy to od napięcia cewek styczników.
    walus84
    Level 9  
    Dziekuje Panie Jerzy. wydaje mi sie, ze to jest wlasnie to czego potrzebuje:) Mam tylko mala prosbe: czy moglbym mi Pan podac opis poszczegolnych elementow i krociutko opisac za co poszczegolny stycznik lub wylacznik ma odpowiadac? np ktory odpowiedzialny jest za przelaczenie z gwiazdy w trojkat. I czy nie ma to znaczenia dla motoru ze przelacze go w gwiazde przy napieciu 230V?? co sie wtedy bedzie dzialo z silnikiem, o ile bedzie wolniejszy i przy ktorym polaczeniu najlepiej uruchamiac silnik??

Dodano po 8 [minuty]:

przypomnialo mi sie jeszcze jedno pytanko:) Gdybym mial zastosowac falownik do tego silnika to czy nie byloby to bardziej praktyczne, a do regulacji obrotow gdybym wykorzystal przekladnie silnika? Jakby to wtedy mialo wygladac?
    User removed account
    User removed account