Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop Asus K52Jr - czarny ekran, diody świecą

Kisko 21 Mar 2012 18:22 11487 5
  • #1 21 Mar 2012 18:22
    Kisko
    Poziom 2  

Witam,
    Chciałbym zadać następujące pytanie, może ktoś będzie w stanie mi pomóc:
    Pewnej nocy zamknąłem mojego Asusa K52JR podczas aktualizacji Windowsa. Zamknąłem pokrywę, ponieważ miałem zamiar wrócić, ale zasnąłem. Moja żona poszła sprawdzić coś na Internecie, ale jak widziała, że komputer aktualizuje się, nie chcąc czekać, wyłączyła laptopa. Wyjaśnię to wszystko, bo może być ważne.
    Następnego dnia, ekran laptopa nie chciał się włączyć. Byłem naprawdę bardzo zły, ponieważ laptop był już w serwisie dwa miesiące temu (wymienili dysk twardy), ale już laptop nie jest w gwarancji. Miesiąc po naprawie w serwisie, spaliła się płytka zasilająca (w moim modelu jest oddzielona od płyty głównej, są połączone zworą). Widząc, że płyta główna nie była spalona, zmieniłem płytę zasilania na własną rękę (była jeszcze na gwarancji, ale nie mogłem czekać, ponieważ to moje narzędzie pracy). To była używana płyta, ale jak wymieniłem laptop zachował się super przez miesiąc.
    Teraz jak włączam kabla zasilającego, zapalają się tylko przycisk zasilania oraz jedna dioda LED. Wentylator działa przez chwilkę i jest prąd na DVD, ale w dysku twardym nie ma (na innym laptopie dysk działa). Po około 30 sekundach wentylator zaczyna obracać się maksymalnie (myślę że, to dlatego, że karta graficzna i procesor są gorące). Jeżeli dłużej naciskam przycisk zasilania, laptop się nie wyłącza, za to prawie wszystkie diody LED (oprócz WIFI i baterii) i DVD jest głośny, ale tylko 2 sekundy a następnie laptop uruchomi się ponownie i tak cały czas do nieskończoności.
    Co jeszcze mogę powiedzieć: RAM wyczyściłem gumką do wycierania. Mimo to, nie sądzę, żeby to był powód, ponieważ bez pamięci laptop działa tak samo. Po podłączeniu samego akumulatora, przynajmniej laptop nie włączy się sam, ale robi to samo.
    Usunąłem baterię CMOS, testowałem z nową, naprawdę nie wiem, co próbować dalej. Próbowałem też podłączyć zewnętrzny monitor (bez sygnału). Wyjąłem wszystkie moduły, tj. tylko zostawiłem płytę główną, ale ta ostatnia i wentylator nadal robią to samo.
    Oczyszczyłem procesor (i5) i kartę graficzną (zintegrowaną ATI) oraz dodałem pastę termoprzewodzącą, ale nadal nic.
    Myślę, że problem może być w BIOS-ie, ale nie wykluczam płyty głównej. Mam nadzieję, że ktoś może mi pomóc.
    Z góry dziękuję i przepraszam za błędy, jestem Hiszpanem.
    Pozdrawiam

0 5
  • #2 21 Mar 2012 23:47
    luis_elektr
    Poziom 11  

Witam.
    Zanim zaczniesz cokolwiek wygrzewań/podgrzewać na płycie zacznij od przeprogramowania kości BIOSu. Jeśli dobrze pamiętam w tych laptopach kość ma pojemność 32Mbit, a właściwy BIOS znajduje się w drugiej jej części czyli od 16Mbit.
    Przed modyfikacją czegokolwiek zrób kopię CAŁEJ zawartości kości (będzie tego w sumie 4MB).
    Następnie w jakimś edytorze (np. hexeditor) podmień drugą część wsadu (wsad = to co skopiowałeś z kości) na BIOS ze strony Asusa (BIOS ma 2MB = 16Mbit) i zaprogramuj tym kość (nowy wsad powinien mieć IDENTYCZNĄ pojemność jak oryginalny zgrany). Najprawdopodobniej BIOS możesz również znaleźć na ukrytej partycji swojego dysku. Jeśli to jest błąd BIOSu i pierwsza połowa zawartość kości jest sprawna to powinno ruszyć w innym przypadku pozostaje wgranie wsadu z działającego komputera.
    Po przeprogramowaniu i pierwszym uruchomieniu laptopa być może będziesz musiał poczekać od 30-60 sek., aby pojawił się obraz (podłącz radiator i wentylator).
    Podobną batalię przeszedłem w K52Jc.

0
  • #3 22 Mar 2012 00:22
    Kisko
    Poziom 2  

luis_elektr napisał:
    Witam.
    Zanim zaczniesz cokolwiek wygrzewań/podgrzewać na płycie zacznij od przeprogramowania kości BIOSu. Jeśli dobrze pamiętam w tych laptopach kość ma pojemność 32Mbit, a właściwy BIOS znajduje się w drugiej jej części czyli od 16Mbit.
    Przed modyfikacją czegokolwiek zrób kopię CAŁEJ zawartości kości (będzie tego w sumie 4MB).
    Następnie w jakimś edytorze (np. hexeditor) podmień drugą część wsadu (wsad = to co skopiowałeś z kości) na BIOS ze strony Asusa (BIOS ma 2MB = 16Mbit) i zaprogramuj tym kość (nowy wsad powinien mieć IDENTYCZNĄ pojemność jak oryginalny zgrany). Najprawdopodobniej BIOS możesz również znaleźć na ukrytej partycji swojego dysku. Jeśli to jest błąd BIOSu i pierwsza połowa zawartość kości jest sprawna to powinno ruszyć w innym przypadku pozostaje wgranie wsadu z działającego komputera.
    Po przeprogramowaniu i pierwszym uruchomieniu laptopa być może będziesz musiał poczekać od 30-60 sek., aby pojawił się obraz (podłącz radiator i wentylator).
    Podobną batalię przeszedłem w K52Jc.

Przede wszystkim, bardzo dziękuję za odpowiedź, naprawdę.
    W innym forum po hiszpańsku poradzili mi ogrzać suszarką luty karty graficznej do 180 stopni. Na razie nie jestem na tyle odważny. Jeżeli nie znajdę żadnego wyjścia, spróbuję.
    Jeśli chodzi o BIOSie, przepraszam, ale nie zrozumiałem połowy twojego postu :-). Nigdy tego nie robiłem, ani słyszałem, że coś takiego można zrobić. Myślałem, że jak zdjąłem bateryjkę, BIOS zresetował się... Ale jak mówisz, że miałeś podobną sytuację z innym ASrUSem... :-).
    Można przeprogramować BIOS w innym laptopie czy chodzi o odlutowanie kości? Jak to dokładnie zrobić? Krok po kroku, bardzo proszę :-), albo ewentualnie jakiś podręcznik.

Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź.
    Pozdrawiam

2
  • #4 22 Mar 2012 16:00
    luis_elektr
    Poziom 11  

Wyjęcie baterii nie powoduje "resetu" BIOSu bo BIOS to program, który jest wgrany do pamięci FALSH. Wyjęcie baterii spowoduje zresetowanie zegara czasu rzeczywistego (tj. daty, godziny), ustawień BIOSu, które można zmieniać z poziomu użytkownika i jeśli się nie mylę to ustawień przerwań urządzeń (jeśli się mylę to proszę mnie poprawić :D ) .
    Co do kości z BIOSem.
    Najlepiej wylutować kość, zgrać jej zawartość przy pomocy programatora i jeśli nie masz takiej samej kopii z innego działającego laptopa to trzeba edytować zawartość którą skopiowałeś ze swojej kości ręcznie, czyli:
    - wchodzisz na stronę Asusa i ściągasz BIOS do swojego laptopa (proponowałbym do tego typu zabawy nie ściągać najnowszej wersji),
    - otworzyć w jakimś edytorze plików binarnych skopiowany wsad z twojej kości,
    - otworzyć w tym samym edytorze BIOS ściągnięty ze strony Asusa,
    - usunąć ze swojego wsadu drugą część jego zawartości (dokładnie tyle ile zajmuje BIOS ze strony Asusa - np. wsad ma 64bajty, a BIOS od Asusa 32bajty, ty usuwasz ostatnie 32bajty ze wsadu i wklejasz 32bajty BIOSu),
    - zapisujesz i programujesz kość.

0
  • #5 22 Mar 2012 23:26
    Kisko
    Poziom 2  

luis_elektr napisał:
    Wyjęcie baterii nie powoduje "resetu" BIOSu bo BIOS to program, który jest wgrany do pamięci FALSH. Wyjęcie baterii spowoduje zresetowanie zegara czasu rzeczywistego (tj. daty, godziny), ustawień BIOSu, które można zmieniać z poziomu użytkownika i jeśli się nie mylę to ustawień przerwań urządzeń (jeśli się mylę to proszę mnie poprawić :D ) .
    Co do kości z BIOSem.
    Najlepiej wylutować kość, zgrać jej zawartość przy pomocy programatora i jeśli nie masz takiej samej kopii z innego działającego laptopa to trzeba edytować zawartość którą skopiowałeś ze swojej kości ręcznie, czyli:
    - wchodzisz na stronę Asusa i ściągasz BIOS do swojego laptopa (proponowałbym do tego typu zabawy nie ściągać najnowszej wersji),
    - otworzyć w jakimś edytorze plików binarnych skopiowany wsad z twojej kości,
    - otworzyć w tym samym edytorze BIOS ściągnięty ze strony Asusa,
    - usunąć ze swojego wsadu drugą część jego zawartości (dokładnie tyle ile zajmuje BIOS ze strony Asusa - np. wsad ma 64bajty, a BIOS od Asusa 32bajty, ty usuwasz ostatnie 32bajty ze wsadu i wklejasz 32bajty BIOSu),
    - zapisujesz i programujesz kość.

Bardzo dziękuję za odpowiedź :-).

Teraz mnie więcej rozumiem o co chodzi z tą kopią BIOSu, ale nie jestem na tyle odważny, żeby coś odlutować. Nie posiadam dobrego sprzętu do tej czynności.

Próbowałem nagrzać suszarką kartę graficzną. Cała płyta była naprawdę bardzo gorąca, ale nic nie pomogło. Laptop robi cały czas to samo. Już BIOS mnie nie martwi aż tak, gdyż wiem, że musi być coś poważniejszego uszkodzonego. Ale kurde, nie wiem, dlaczego płyta próbuje się uruchomić (DVD i wentylator działają) a reszta nie. Ot tak, z dnia na dzień.

Czekam na dalsze sugestie, tylko chciałbym być pewny, czego to powoduje. Jeżeli to płyta główna, wyrzucę ASrUSa przez okno :-). Też wiem, że w serwisie będzie wtedy bardzo drogo.

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam

0
  • #6 22 Mar 2012 23:57
    luis_elektr
    Poziom 11  

Napiszę krótko - bez upewnienia się czy zawartość pamięci FLASH jest poprawna grzebanie w płycie jest tylko stratą czasu bo nie masz pewności, że komputer nie przechodzi procedury POST właśnie z powodu błędu w BIOSie bo wstępnie widać, że podstawowe napięcia na płycie głównej występują.
    Pozdrawiam i życzę nie spowodowania kolejnej usterki płyty

0