Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prąd za darmo, prawda czy fikcja?

kamill 67 21 Mar 2012 21:09 20384 44
 • #1 21 Mar 2012 21:09
  kamill 67
  Poziom 8  

  Czy zetknęliście się z urządzeniem prezentowanym na: www.prad-zadarmo.pl
  Przez tę stronę można kupić schemat lub całe urządzenie, dzięki któremu licznik kilowatogodzin zwalnia do minimum przy obciążeniu do 2 kWh.
  Urządzenie jest podłączone do inst. elektr. za licznikiem.
  Co o tym sądzicie ?
  Pozdrawiam.
  Kamil

 • #2 21 Mar 2012 21:51
  Gregory_bg
  Poziom 26  

  Nawet jeżeli to coś działa to jest to kradzież i nie może być to akceptowalne w świetle prawa.

 • #3 21 Mar 2012 22:33
  michalekk1
  Poziom 24  

  Ciekawi mnie "jak to oszukuje".

 • #4 21 Mar 2012 22:40
  Usunięty
 • #5 21 Mar 2012 22:44
  REVISOR
  Poziom 25  

  Po pierwsze to urządzenie nie powoduje że oszczędzasz energię elektryczną tylko zakłucasz pracę licznika energii elektrycznej , jak znam życie to działa to tylko zz tymi starymi, elektroniczne już sobie z tym poradzą i nie dadzą się nabrać. Autor tego urządzenia zapewne niedługo będzie miał problemy z prawem. Schemat z tej strony praktycznie niewiele mówi, ponadto wiadomo że znając zasadę działania tradycyjnego licznika z cewką i aluminiową tarczą można wykorzystać pewne niuanse i sprawić że licznik będzie się kręcił wolniej. staną w miejscu lub nawet kręcił w drugą stronę o ile jego mechanika na to pozwoli, dawno dawno temu bawiłem się tym zagadnieniem i wystarczy aby kierunek pola magnetycznego wytwarzanego przez cewkę prądowa był odwrotny do tego wytwarzanego przez cewkę napięciową, czyli albo zamieniamy fazy co jest kłopotliwe albo podłączamy urządzenie której charakterystyka poboru prądu jest odwrotna do wartości napięcia w czasie trwania każdego półokresu sinusoidy. w praktyce jest źródło prądowe sterowane napięciem z sieci a wykres prądu i napięcia wygląda jakby był w przeciw fazie względem siebie. Polega to na tym że jeżeli napięcie w gniazdku jest rzędu kilku volt to źródło prądu ciągnie prąd prawie na maxa, a z wzrastającym napięciem pobierany prąd maleje prawie do zera, aż do osiągnięcia szczytu sinusoidy, następnie prąd wzrasta wraz z malejącym napięciem aż do prawie pełnego zwarcia źródła prądowego przy kilku voltach w gniazdku ale jak wiadomo są momenty w czasie trwania przebiegu sinusoidalnego gdy napięcie maleje do zera, wtedy prąd z maksymalnej wartości nagle musi zejść do zera, trwa to tak szybko że mechanika licznika nie jest w stanie tego odczuć i wogóle na to nie reaguje. Kierunek sił cewki prądowej które działają na talerz licznika są odwrotne niż normalnie i to powoduje hamowanie, zatrzymanie lub nawet cofanie licznika bez ingerencji do jego wnętrza, są to podstawowe zasady fizyki z dziedziny elektromagnetyzmu, prosta zasada indukcji elektromagnetycznej. wszystko sprawdziłem na modelu który pracował na niskim napięciu i rzeczywiście to działało jednak z wielu powodów, min. technicznych, prawnych i moralnych nie zrobiłem tego z prawdziwym licznikiem, ponadto w większości przypadków montuje się elektroniczne liczniki które są odporne na takie metody. Jak chcesz naprawdę płacić mniejsze rachunki za prąd to zacznij oszczędzać prąd lub kup oszczędne urządzenia lub postaw jakiś wiatrak lub coś podobnego o ile możesz zamiast kupować wynalazki które naruszają prawo i za to naruszenie możesz beknąć i ty. To tyle od kogoś który płaci mniej niż jego sąsiedzi za prąd bo korzysta z niego z głową i więcej mu zostaje na napoje rozweselające z których właśnie korzysta w wolnej chwili i z tego powodu za błędy w pisowni wszystkich z góry przeprasza.

 • #6 22 Mar 2012 08:32
  Darom
  Specjalista elektryk

  Witam.
  Jakieś podobieństowo między silnikiem indukcyjnym i licznikiem indukcyjnym jest (wykorzystanie pola magnetycznego). Ale są i diametralne różnice. Jak pamiętam w liczniku wykorzystuje się prądy wirowe, w silniku są one czymś niepożądanym. Zależnie jak się na to spojrzy - można zobaczyć podobieństwa i różnice.

  Urządzenia do "oszczędzania" energii elektrycznej podłączane do instalacji zalicznikowej można podzielić na:

  - te robiące w trąbkę użytkownika instalacji. Czyli wszelkiej maści EnergySavery z Allegro. Zazwyczaj zmniejszają one nieco pobierany prąd - ale nie energię elektryczną. Liczniki liczą pobór energii.
  Ja w swoim domu prąd to zawsze mam za darmo (no powiedzmy w cenie abonamentu), ale za zużytą energię elektryczną muszę płacić wg wskazań licznika energii.

  - te zakłócające układ pomiarowy, a tym samym przyczyniające się do kradzieży energii elektrycznej. Będąc na Ukrainie - spotkałem się z takim urządzeniem u koleżanki. Jak chciała "oszczędnie" ogrzać mieszkanie to grzejnik włączała przez ten "oszczedzacz". I faktycznie licznik indukcyjny nie zliczał energii. Z podobnymi urządzeniami spotkałem się jeszcze kilkakrotnie w Polsce. Raz - była to oferta na instalację takiego gadzetu w raz z jego dostrojeniem, innym razem było to przypadkowe zdarzenie - efekt był nie zamierzony - źle wykonane/podłączone urządzenie - zakłóciło licznik energii. Na szczęście współczesne liczniki energii nie jest tak łatwo nabrać.

  Urządzenie www.prad-zadarmo.pl na pierwszy rzut oka można zakwalifikować do tej drugiej grupy (zakłócające licznik) - ale najprawdopodobniej celem sprzedających jest oszukanie kupującego - wyciągniecie pieniędzy za bezużyteczny schemat lub urządzenie.

  pzdr
  -DAREK-

 • #7 22 Mar 2012 13:55
  Christophorus
  Poziom 40  

  Pobieżny opis tego "wynalazku" wskazuje, że jest to raczej oszustwo. Opis tego "urządzenia" pisany jest łamaną polszczyzną i wygląda jakby był tłumaczony za pomocą jakiegoś automatycznego translatora. Całkiem możliwe, że sprzedawca stosuje metodę sprzedaj i zapomnij. Pieniądze trafią gdzieś za granicę i kontakt ze sprzedającym się urwie.

 • #8 22 Mar 2012 18:59
  Elmont
  Poziom 23  

  Hmm to ustrojstwo jedynie "za darmo " kasuje pieniądze od naiwnych .

 • #9 22 Mar 2012 21:28
  628467
  Usunięty  
 • #11 23 Mar 2012 09:49
  Darom
  Specjalista elektryk

  Witam
  To że są tam napisy po rosyjsku to mnie nic nie dziwi. Bo wiele takich urządzeń pochodzi ze wschodu.

  pzdr
  -DAREK-

 • #12 23 Mar 2012 10:44
  Usunięty
 • #13 23 Mar 2012 14:19
  Christophorus
  Poziom 40  

  A jak zgarną "biznesmena" to będą mieli listę jego klientów i do nich też zapewne dotrą. Pojawił się na wskazanej stronie film z działania urządzenia z komentarzem w języku polskim z silnym akcentem języka rosyjskiego. Więc urządzenie ma zapewne wschodni rodowód.

 • #14 25 Mar 2012 10:35
  Marudnis
  Poziom 9  

  Ja się pytam!
  Jakiego rodzaju przestępstwo jest gdy włączę takie urządzenie w instalację zalicznikową?
  To co mam za licznikiem nie powinno nikogo interesować.
  A to, że (jeżeli urządzenie działa) zakłóca pracę licznika i spowalnia jego działanie, to już problem energetyki.
  Ich działką jest instalacja urządzenia pomiarowego odpornego na zakłócenia.
  A teraz weźmy przypadek, gdzie wykażemy, że urządzenie pomiarowe zainstalowane przez energetykę (np. planowana wymiana liczników) liczy więcej kW niż faktycznie pobieramy?
  Uznanie tego przez energetykę graniczy z cudem. Od razu wezmą i oskarżą nas o ingerencję w licznik za pomocą np. magnesów neodymowych i dowalą jeszcze karę...

  Zatem... Proszę nie pisać tutaj o kradzieży...

 • #15 25 Mar 2012 10:58
  caveman67
  Poziom 12  

  Marudnis napisał:
  Zatem... Proszę nie pisać tutaj o kradzieży...

  Typowe podejście Kalego: jeśli Kali ukraść komuś krowę to dobrze a jeśli Kalemu ukradną to bardzo źle :)

 • #16 25 Mar 2012 11:30
  Marudnis
  Poziom 9  

  A jak się odniesiesz do przykładu gdzie złym charakterem jest energetyka?


  Zresztą...
  Ustalmy.
  Kradzieżą jest ingerencja w licznik i instalację przedlicznikową. Koniec kropka.
  Nawet energetyka w poważaniu ma instalację wewnątrz budynku.
  W przypadku awarii bezpłatnie sprawdzają tylko swoje bezpieczniki na głównym przyłączu do budynku, a dalej to już problem odbiorcy...
  Idąc tym samym tokiem rozumowania to co mam za licznikiem mają w głębokim poważaniu.
  A to, że nie przyłożyli się do odpornego na zakłócenia urządzenia pomiarowego, to już ich problem.

 • #17 25 Mar 2012 11:49
  pm.001
  Specjalista elektryk

  Witam

  Marudnis napisał:
  Idąc tym samym tokiem rozumowania to co mam za licznikiem mają w głębokim poważaniu.

  Mamy wolny kraj więc proszę korzystać z przywilejów wywalczonych nie tak dawno. Może kolega kupić zainstalować i jeśli tylko będzie kolega chciał się podzielić swoimi doświadczeniami to chętnie po czasie przeczytam czy:
  - czy urządzenie działa a jeśli tak to czy:
  > najpierw uszkodził się licznik albo elektronika w domu?
  > nakłady na zabawkę okazały się inwestycją lub też kosztami nauki?
  P.S. Jeśli okaże się iż uszkodzeniu uległ sprzęt także u sąsiadów a ktoś to udowodnił to bardzo proszę też to uwzględnić. :cry:
  pozdrawiam
  pm001

 • #18 25 Mar 2012 12:44
  Christophorus
  Poziom 40  

  Marudnis napisał:
  Zatem... Proszę nie pisać tutaj o kradzieży...

  Myślę, że z udowodnieniem tego zakład energetyczny nie będzie miał żadnych problemów. To takie samo działanie jak z wykorzystaniem magnesu na liczniku mające na celu zafałszować wskazania licznika na niekorzyść "ZE", tylko sposób inny zakładając, że to urządzenia działa. Niech Kolega "przetrze szlak" i podzieli się tu z nami swoimi uwagami z testów. Szczególnie uwagami "ZE" do sposobu oszczędzania energii.

 • #19 25 Mar 2012 13:13
  slawekx
  Poziom 28  

  Prąd za darmo to fikcja chyba ze mamy własną elektrownię i nie liczymy kosztów .

 • #21 25 Mar 2012 22:39
  reedfilu
  Poziom 9  

  Przecież zakłady energetyczne też zakładają liczniki mierzące energie pobraną i oddaną do sieci

 • #22 03 Lut 2013 22:00
  jewasss
  Poziom 1  

  Witam.
  Nie polecam tego typu urządzeń, czy to zakłócających, czy wykorzystujących luki w budowie liczników.
  Są one łatwo wykrywalne w sieci elektrycznej a uciec przed konsekwencjami kradzieży energii się nie da.
  Są specjalne urządzenia które wykrywają takowe urządzenia bez żadnych problemów.

 • #23 13 Lut 2013 21:06
  viper-gutek
  Poziom 1  

  jewasss, kondensatory niwelujące moc bierną są legalne i oficjalnie stosowane w każdej firmie masowo używającej urządzenia indukcyjne. To nie jest oszustwo bo moc czynna pobierana z sieci jest faktycznie mniejsza niż bez nich. Nie wiem jak działa kondensator w odbiornikiem oporowym ale z indukcyjnym zmniejsza pobór mocy bez szkody dla dostawcy energii.

 • #24 10 Cze 2013 22:03
  przemszt
  Poziom 10  

  Oj ludzie. Powiem tak: To nie żadne czary tylko Fizyka. Osobiście tego nie stosuje i stosować nie będę! Napiszę tylko, że chodzi tu o fakt, że licznik zaprezentowany na filmiku liczy moc czynną a nie bierną. Nowsze liczniki najprawdopodobniej liczą wszystko czyli ten trick wam nie wyjdzie. :cry:

 • #25 10 Cze 2013 22:07
  retrofood
  Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

  viper-gutek napisał:
  Nie wiem jak działa kondensator w odbiornikiem oporowym ale z indukcyjnym zmniejsza pobór mocy bez szkody dla dostawcy energii.


  Skoro nie wiesz jak działa, to nie ucz ojców dzieci robić. W szkole tego uczą i to na samym początku. Więc dla elektryków nie ma tutaj żadnych tajemnic.

 • #26 15 Wrz 2013 13:32
  Darom
  Specjalista elektryk

  Witam kolegów

  Może trochę nie w temacie, ale dzisiaj dostałem od Alledrogo (Citeam) namiar na ciekawe i pożyteczne urządzenie, które też każdemu użytkownikowi czterech kółek ma przynieść wymierne oszczędności.

  Reduktor zużycia paliwa

  Urządzenie wykorzystuje instalację elektryczną samochodu, więc poza oszczędzaniem ma wiele wspólnego z elektryką.

  pzdr
  -DAREK-

 • #27 15 Wrz 2013 13:41
  elpapiotr
  Specjalista elektryk

  Jeszcze trochę, a zaoferują reduktor zużycia ... małżonki :D :D

 • #28 15 Wrz 2013 14:47
  Darom
  Specjalista elektryk

  elpapiotr napisał:
  Jeszcze trochę, a zaoferują reduktor zużycia ... małżonki :D :D


  Podobno ma się ukazać w przyszłym roku. Tylko jeszcze nie wiadomo, czy będzie to wersja stacjonarna (wtyczka 230V) czy mobilna (wtyczka do zapalniczki).

  Jak to miło, że są producenci ciekawych urządzeń - dbający o nasze oszczędności na każdym kroku. :-)

  pzdr
  -DAREK-

  PS. Póki nie ma reduktorka. Rada dla kolegi Pawła - kupić sobie materac z korą kokosa i dopiero sobie używać. Małżonkę trzeba oszczędzać.

 • #29 15 Wrz 2013 18:41
  DiZMar
  Spec od TV

  Darom napisał:
  Witam kolegów

  Może trochę nie w temacie, ale dzisiaj dostałem od Alledrogo (Citeam) namiar na ciekawe i pożyteczne urządzenie, które też każdemu użytkownikowi czterech kółek ma przynieść wymierne oszczędności.

  Reduktor zużycia paliwa

  Urządzenie wykorzystuje instalację elektryczną samochodu, więc poza oszczędzaniem ma wiele wspólnego z elektryką.

  pzdr
  -DAREK-

  BZDURA!!! pisana jak największymi literami (system tego forum nie pozwala na to niestety). Wyłudzacze pieniędzy.
  Dzięki retrofood za poprawkę.

 • #30 15 Wrz 2013 18:45
  retrofood
  Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

  DiZMar napisał:

  BZDURA!!! pisana jak największymi literami (system tego forum nie pozwala na to niestety). Wyłudzacze pieniędzy.


  Ironiu nie poniał?

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME