Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chopper prądowy (?) możliwości zmiany klucza

21 Mar 2012 21:25 1220 2
  • Poziom 2  
    Na wstępie chciałbym wszystkich serdecznie powitać, ponieważ jest to mój pierwszy post na tym forum. Mam prośbę: czy ktoś z doświadczonych ( lub nie :)
    ) Kolegów spotkał się kiedyś z układem, którego schemat zamieściłem w załączniku? Jest to stopień wejściowy falownika napięcia. Wydaje mi się, że to chopper odpowiedzialny za regulację prądu (ograniczenie go). Dodam tylko że tyrystory widoczne na schemacie kluczują z częstotliwością 120kHz. Moje podstawowe pytanie brzmi: czy szeregowe połączenie tych dwóch tyrystorów ma na celu coś innego niż zwiększenie wytrzymałości napięciowej i czy jeśli tak to czy jest możliwość zastąpienia tej pary tyrystorów tranzystorem IGBT? Jeśli tak to jakie elementy zabezpieczające tranzystor należałoby zastosować? Aha, każdy z tych tyrystorów jest na napięcie 1200V. Z góry dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam

Chopper prądowy (?) możliwości zmiany klucza
  • Poziom 2  
    Cytat:
    Na pewno? Bo coś nie widzę możliwosci wyłączenia...

Tak, na pewno. Za nimi znajduje się 6 tranzystorów IGBT połączonych typowo dla układu falownika (trzy półmostki) i to one wyłączają prąd (przestają falować). Nie narysowałem dalszej części obwodu, gdyż interesuje mnie analiza tylko tego fragmentu. Jeśli jednak jest to niezbędne to mogę dorysować resztę.