Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie tranzystorami mosfet.

pepebiskup 21 Mar 2012 21:42 3771 9
    pepebiskup
    Level 14  
    Witam proszę o pomoc.
    Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć jak płynie prąd w tym układzie?
    Kiedy górny mosfet jest otwarty prąd przepływa z drenu do źródła przez obciążenie i dalej co?
    Przepływa przez dolnego mosfeta?
    Przecież on jest nie otwarty.
    W drugą stronę jeszcze gorzej?
    Prąd płynie "do góry".
    Proszę o pomoc.
    Przeszukałem Google i nie znalazłem odpowiedzi.
    Pozdrawiam.
    dste5
    Level 17  
    Musza być otwarte obydwa jednocześnie.
    pepebiskup
    Level 14  
    Sterowane sa z drivera. Jeden pracuje drugi nie . Gdyby dwa przewodzily to bylo by zwarcie.
    lechoo
    Level 39  
    @pepebiskup
    Przytoczyłeś fragment schematu z jakiejś noty katalogowej IR, która miała pokazać sposób podłączenia tranzystorów z driverem, a to w jaki sposób projektant podłączy obciążenie to już zależy od konkretnego projektu.
    W praktyce najczęściej dren dolnego tranzystora jest połączony bezpośrednio ze źródłem górnego, aby utworzyć gałąź mostka.
    Więcej konkretnych przykładów znajdziesz w tych dokumentach:
    http://www.irf.com/technical-info/appnotes/an-978.pdf
    http://www.irf.com/technical-info/designtp/dt04-4.pdf

W 2-tranzystorowej przetwornicy przepustowej oba tranzystory są otwierane jednocześnie, ale oprócz 2 tranzystorów w układzie występują jeszcze 2 diody zwrotne.
    pepebiskup
    Level 14  
    Witam. Tak dokładnie przytoczyłem notę aplikacyjną drivera IR 2213.

Nie rozumiem, jak prąd płynie w takim układzie. Tranzystory są kluczowane.

Potrzebuję tego do sterowania silnikiem. Kiedy tranzystor Q2 jest otwarty, prąd płynie od przez niego do silnika. Kiedy tranzystor jest zamknięty (q2), wtedy tranzystor q3 jest otwarty. Wtedy jak płynie prąd? Nie mogę sobie tego wyobrazić. Czy silnik będzie kręcił się w drugą stronę?
    Proszę o pomoc, nie jestem w stanie tego rozgryźć.
    Pozdrawiam.
    lechoo
    Level 39  
    Dla silnika 3-fazowego potrzebne są 3 takie gałęzie z 6 mosfetami i 3 driverami.
    Dla silnika na prąd stały drivery na układach IR nie nadają się, gdyż ze względu na bootstrap nie mogą one pracować statycznie.
    pepebiskup
    Level 14  
    Taki układ jest już zastosowany i wszystko pracowało w porządku. Trzeba to teraz poskładać do kupy. Po prostu nie rozumiem, jak prąd może płynąć w drugą stronę tym mosfetem. Pozdrawiam.
    ronwald
    Level 27  
    Narysuj cały schemat i dopiera analizuj! Połącz źródło z drenem obu tranzystorów, dołącz rezystor jednym końcem w punkcie połączenia kluczy a drugi koniec do środka dwóch kondensatorów połączonych szeregowo oraz podłączonych do zasilania (między GND A +200V).

Dodano po 1 [sekundy]:
    pepebiskup
    Level 14  
    Dalej nie ogarniam tego jak ten prąd płynie .