Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
EuroPol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uziemienie szaf rack-owych w małej serwerowni i szafy dla TPSA do szyny PE.

arte7 22 Mar 2012 00:24 5134 4
  • #1 22 Mar 2012 00:24
    arte7
    Poziom 15  

Witam,
    Pracuję w niedużej firmie jako elektryk. TPSA będzie doprowadzać światłowodowe łącze internetowe. Dodatkowo będziemy mieć zapasowe łącze WLAN z anteną na dachu. Mamy instalację elektryczną w budynku typu TN-S, gdzie od transformatora (kilkadziesiąt metrów od budynku) jest położona w ziemi bednarka uziemiająca, która idzie do szyny uziemiającej w głównej rozdzielni (z licznikami). Ta szyna jest połączona kablem zasilającym 5x16mm z szyną w rozdzielnicy piętrowej (piąta żyła). Z piętrowej kablem 5x10mm jest połączona rozdzielnica serwerowni, gdzie także 5 przewód jest jako PE. Rozdzielnica zasila serwerownie , pomieszczenie z monitorami i oświetlenie. W naszej niedużej serwerowni (pomieszczenie 3,5x3,5m) jest już jedna szafa rackowa, w której jest kilka patch-paneli i 2 rejestratory do monitoringu. Dodatkowo jest 1 serwer który obsługuje ok 40 komputerów na obiekcie i cyfrowa centrala telefoniczna na ok 40 tel. TPSA chce zainstalować swoją szafę ze swoimi urządzeniami. Jako jej specyfikacje podali moc zainstalowanych w niej urządzeń nie przekraczającą 1200 W. Zażyczyli sobie dorobić dodatkowe gniazdo zasilające ich szafę z zabezpieczeniem nadpr. B16. i na ścianie dodatkową szynę uziemiająco-wyrównawczą do podpięcia obudowy swojej szafy. W sumie w serwerowni będą 2 lub 3 szafy rackowe o mocy urządzeń ok 3,5 KW (w sumie). Zasilanie tej serwerowni jest w skrzynce rozdzielczej za ścianą, więc długości kabli do urządzeń wynoszą ok 5m.
    Pytanie moje jest takie; czy mogę zamontować na ścianie szynę wyrównawczą do której będą podpięte przewodami uziemiającymi obudowy tych szaf, a samą szynę przewodem np. linką 6mm połączyć z szyną PE w rozdzielnicy zasilającej serwerownię, skoro wszystkie szyny w rozdzielnicach w budynku są spięte razem z bednarką, która idzie do trafo? Czy to dopuszczalne i wystarczające (mamy aktualne pomiary uziemień rozdzielnic i instalacji odgromowej), czy niezbędne jest wykonanie dla samych szaf dodatkowego niezależnego uziemienia bednarką, którą trzeba zakopać w ziemi?

0 4
  • EuroPro
  • #2 22 Mar 2012 10:25
    Miniax
    Poziom 30  

Nie ma potrzeby wykonywania osobnego uziemienia, jest to nawet niezalecane.

0
  • EuroPro
  • #3 22 Mar 2012 15:26
    mar_cik
    Specjalista elektryk

A gdzie uziemiona główna szyna wyrównawcza?

0
  • #4 22 Mar 2012 18:18
    arte7
    Poziom 15  

O którą główną szynę wyrównawcza ci chodzi? W serwerowni - właśnie pytam jak można to zrobić. W głównej szafie rozdzielczej budynku - jak pisałem wyżej, do bednarki, która wychodzi z budynku i idzie ziemią od transformatora (jak przekazał mi mój poprzednik) i pewnie jest jak to zwykle przytwierdzone do konstrukcji trafa, do punktu zerowego trafa. ale nad tym kontroli już nie mam, bo od budynku jest już przyłącze energetyki i do tego dostępu nie mam.

0
  • #5 22 Mar 2012 19:03
    mar_cik
    Specjalista elektryk

arte7 napisał:
    O którą główną szynę wyrównawcza ci chodzi? W serwerowni - właśnie pytam jak można to zrobić. W głównej szafie rozdzielczej budynku - jak pisałem wyżej, do bednarki, która wychodzi z budynku i idzie ziemią od transformatora (jak przekazał mi mój poprzednik) i pewnie jest jak to zwykle przytwierdzone do konstrukcji trafa, do punktu zerowego trafa. ale nad tym kontroli już nie mam, bo od budynku jest już przyłącze energetyki i do tego dostępu nie mam.

Dziwne pytanie zadajesz.
    A co do tej bednarki do stacji. Masz w rozdzielni w budynku bednarkę podłączoną ... do uziemienia stacji energetyki. To jakaś paranoja. To uziemienie energetyki (sam zauważyłeś że nad tym kontroli nie masz).

0