Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Gazowy podgrzewacz przepływowy montaż, demontaż uprawnienia

p_kacper 22 Mar 2012 09:50 2608 4
    p_kacper
    Level 11  
    Witam!
    Posiadam podgrzewacz przepływowy gazowy (na butlę propan butan) wielopunktowy firmy Ferroli. Ostatnio występuje problem z zapłonem: iskra zaczyna "pstrykać" dopiero po całkowitym odkręceniu kranu, płomień (jesli zapłon nastąpi) nie jest tak intensywny jak kiedyś, woda nie nagrzewa się do takiej temperatury jak kiedyś.
    Dzwonię więc do serwisu gwarancyjnego (autoryzowanego w Płocku), a tam "miła" Pani informuje mnie, żebym własnoręcznie zdemontował podgrzewacz i przywiózł im do siedziby.

Dzwonię więc do centrali Ferroli i tam otrzymuję inf. zgodne z moimi oczekiwaniami - nie mam prawa ani obowiązku samodzielnie demontować urządzeń zasilanych gazem propan butan (co innego wymiana butli, gdzie złącze jest przystosowane do użytku nawet przez laika).

Moje pytania:
    - czy mam prawo demontować takie urządzenie i potem je samodzielnie montować?
    - jeśli nie, to czy ta Pani nie popełnia jakiegoś wykroczenia lub nawet przestępstwa sugerując mi wykonanie takiej operacji?
    - co z gwarancją producenta, która wyraźnie mówi, że obowiązuje tylko w przypadku montażu przez autoryzowany serwis?

Proszę o wypowiedź jakiegoś specjalisty w dziedzinie.

Z góry dziękuję i pozdrawiam!
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    p_kacper
    Level 11  
    Dziękuję za szybką odpowiedź mirrzo.
    Rozumiem, że jest to regulowane przez prawo. Czyli jeśliby, odpukać, zdarzył się jakiś wypadek, nawet nie będący następstwem mojej ingerencji (jakiś wyciek gazu, eksplozja itp.), to ja mógłbym zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej, ponieważ wykonywałem czynności wymagające specjalnych uprawnień, tak?
    mirrzo

Moderator on vacation ...
    Dokładnie tak. Jako użytkownik, masz obowiązek czuwać nad dokonywaniem wszelkich czynności serwisowych i terminowych (raz w roku) konserwacji, POTWIERDZONYCH protokółem osoby uprawnionej. Bez protokółu konserwacja jest nieważna.
    p_kacper
    Level 11  
    Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!
    Wątpliwości zostały rozwiane. :)