Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BMW e46 wymiana oleju w skrzyni automatycznej GM (Lifetime oil)

Bolo159 22 Mar 2012 22:16 33534 21
  • #1 22 Mar 2012 22:16
    Bolo159
    Poziom 9  

Zakupiłem bmw e46 320d 150 KM z 2005 roku i chciał bym wymienić olej w skrzyni automatycznej. Skrzynia GM.
    Na skrzyni jest zielona nalepka i informacja że oleju się nie wymienia. ( lifetime oil)
    Czy wymienić ten olej czy go zostawić?
    Auto ma przejechane 207 tyś i olej nie był wymieniany. Skrzynia pracuje normalnie.
    Zakupiłem filtr, uszczelkę i olej castrol transmax z 10 litrów.
    Olej który jest w skrzyni w katalogu bmw ma numer: 83220026922 ( według naklejki na skrzyni).

Jak byście mi doradzili?
    Wymieniać?

0 21
  • #2 22 Mar 2012 22:49
    panam
    Poziom 29  

Nie. to chyba był mój najkródszy post.

3
  • #3 23 Mar 2012 08:12
    Bolo159
    Poziom 9  

Mógł byś to jakoś uzasadnić.

Wydaje mi się że niema czegoś takiego jak wieczny olej.

3
  • #4 23 Mar 2012 23:17
    panam
    Poziom 29  

Jeżeli producent nie zaleca wymiany tylko uzupełnianie to się tego nie robi.

1
  • #6 24 Mar 2012 19:37
    Bolo159
    Poziom 9  

Na forum bmw wyczytałem że najlepszy olej do tej skrzyni to Texaco ETL 7045E
    jest to chyba minerał.
    Prawdą jest że to jest olej do tej skrzyni?
    Transmax z to chyba syntetyk i teraz jestem w kropce bo nie wiem jaki olej zalać.

Co do ilości to podobno najlepiej spuścić stary korkiem spustowym, wymienić filtr itp. wlać nowy olej do stanu ok 4l zdjąć przewód z chłodniczki oleju na powrocie i odpalić auto wtedy olej zacznie lecieć powrotem a do skrzyni dolewać aż z powrotu zacznie lecieć nowy olej. Następnie założyć przewód na chłodniczkę, przewajchować biegami i uzupełnić stan.

Tak podobno wymienimy prawie cały olej którego jest 9 litrów. Czy tak to ma wyglądać?
    Kupić ten Texaco ETL 7045E ?

1
  • #7 26 Mar 2012 15:49
    romuald-f
    Spec Automatyczne skrzynie biegów

Przy statycznej tak jak pisałem 5L. Zaś przy dynamicznej potrzebne będzie 12-13L. (samemu nie radzę robić). Zastosuj Mobil LT71141 (był na rynku Esso LT71141 ale już go nie ma). Najtaniej kupisz w hurtowni u Wawrzyna koło Urzedu Pracy (zakłady Michelin Olsztyn, bo widzę że jesteś ze Szczytna). Poczytaj to: http://oto.to/schematy/automat/statidyn.pdf

0
  • #8 26 Mar 2012 20:03
    Bolo159
    Poziom 9  

Kurcze już sam nie wiem jaki tam ten olej wlać. Mam taką skrzynię jak na foto w aukcji. Taka sama zielona tabliczka i numery takie same ( tylko seryjny się nie zgadza ale to oczywiste). Skrzynia GM

http://allegro.pl/automatyczna-skrzynia-biegow-i2212236062.html

Na pewno ten co mi napisałeś? On ma żółty kolor a nie różowy.

1
  • #10 27 Mar 2012 11:40
    romuald-f

Możesz wlać Texaco, nie wiem jaka jest jego cena. Ja stosuję LT71141. Kolor oleju nie ma znaczenia, ważne aby był syntetyczny.

1
  • #11 06 Kwi 2012 21:32
    skiss
    Poziom 2  

Wymieniać Wymieniać ! ! Wiele osób ma problemy ze skrzynią Biegów w tym miałem i ja ponieważ na najwyższych biegach przy delikatnym dodaniu gazu pojawiały się wibracje, ala jazda po kostce brukowej ! Obszerny temat wraz z rozwiązaniem podam niżej w Linku, obecnie strona nie działa ale może zaraz naprawią :
    Dodam że wszystko robiłem w Niemczech ! W Salonie BMW Zwingenberg ! !
    Serwisant oświadczył że oficjalnie nie ma zapisu o wymianach oleju w tych skrzyniach ale przy około 200.tysiącach kilometrów pojawiają się problemy i olej należy wymienić ! Po wymianie auto jak nowe ! Koszt ponad 300 Euro ( 1200 pln ) ! Wylewają stary olej, przepłukują całą skrzynie i zalewają ! Dochodzi wymiana Filtra Plus Wgranie Nowego oprogramowania !
    Stary olej wyglądał jak Błoto ! Moje BMW to 320 D 150 koni, Touring 2003 Rok Steptronic GM

Radzę zastanowić się przy wyborze serwisu !
    Ps. Jeśli link do strony jest niezgodny z regulaminem proszę o wykasowanie !
    Pozdrawiam..
    Link

1
  • #12 14 Kwi 2012 22:27
    ravenlol
    Poziom 10  

Z ASO bmw: "Oleju się nie wymienia , jeżdzi Pan..."
    Z warsztatu : " Oleju się nie wymienia, tylko skrzynie po 200tys, jeździ Pan.... "
    Nie slyszałem o takim oleju co się nie starzeje, nie mówiąc o stracie parametrów smarnych itd.
    Z takiej skrzyni niby longlife to po 200 tys razem z olejem wylatują wnetrzności :D Polecam

2
  • #13 24 Maj 2012 00:50
    h4cker
    Poziom 10  

Moja skrzynia GM w 530d pokonała 360 000km. Po spuszczeniu oleju przeraziłem się jego kolorem i zacząłem ją płukać wlewając zwykłego Lotosa ATF. Przejechałem z 500km i po drugiej wymianie oleju pokonałem jakieś 50km i auto zaczęło wchodzić w tryb serwisowy aż w końcu stanęło... pomyślałem, że zapchał się sterownik ale po rozebraniu skrzyni okazało się, że nowy olej wypłukał syf ze skrzyni i na tarczach sprzęgłowych zaczęły się poślizgi ponieważ były trochę powycierane... zmieniłem komplet tarcz, umyłem sterownik, skrzynia została zalana olejem Valvoline i nawet nie czuć kiedy zmienia biegi :) pali mniej i zawija bokiem jak zła :D

Komentarz co to pomysłu BMW na niewymienianie oleju: nie ma czegoś takiego jak wieczny olej... wszystko z czasem traci swoje właściwości! Tym bardziej w skrzyni automatycznej gdzie przez ostre traktowanie ścierają się tarcze i psuje konwerter powinno być czysto! Mój olej był czarny jak smoła i pełny metalicznych opiłków co nie wpływa dobrze na skrzynię i pompę... filtr po 10 latach pracy z takim olejem też się może zapchać...

1
  • #14 27 Maj 2012 20:03
    sfinks311
    Poziom 9  

Oczywiście ze mozna wymieniać.ASO gada głupoty i tyle.Przecież kazda rzecz się zuzywa i warto czasami sprawdzić jak wygląda olej w silniku czy skrzyni po zakupie auta.Sam wymieniałem ale w X3 i dziwnym trafem olej był zużyty po przejechaniu 150.000 na autostradach w większości.ASO zaleca też np. wymianę oleju w silniku w BMW z dpf co 30.000 km a użytkownicy wymieniają co 10.000.Dlaczego ??

Bo olej zalecany przez ASO ( Castrol ) jest słabej jakości mimo oznaczenia LLO4.Filtr DPF się szybciej zużywa.

Wielu użytkowników min. i ja leje Motula bo ma lepsze parametry zdecydowanie

Sporo masz o tym na forum bmw

Dodano po 54 [sekundy]:

[/quote]

Komentarz co to pomysłu BMW na niewymienianie oleju: nie ma czegoś takiego jak wieczny olej... wszystko z czasem traci swoje właściwości! Tym bardziej w skrzyni automatycznej gdzie przez ostre traktowanie ścierają się tarcze i psuje konwerter powinno być czysto! Mój olej był czarny jak smoła i pełny metalicznych opiłków co nie wpływa dobrze na skrzynię i pompę... filtr po 10 latach pracy z takim olejem też się może zapchać...[/quote]

Potwierdzam

1
  • #15 03 Cze 2012 15:33
    pryjom
    Poziom 10  

Mam taką skrzynię u siebie w BMW i po zmianie oleju nic złego się nie dzieje. Jedyne co to kup oryginalny filtr oleju, bo zamienniki trafiały się z wadą fabryczną. Miałem wlany zarówno texaco jak i mobil i oba sprawowały się dobrze.

3
  • #16 07 Maj 2017 11:07
    gregor_pn
    Poziom 15  

Potwierdzam.
    PO 300tys (przebieg realny) olej w skrzyni miał na moje oko właściwości smarne i nawet nie był jakiś strasznie zły ale przypominał już coś czarnego niż czerwony olej. Po wymianie jego i filtra, uszczelki itp. od razu zmiana pracy skrzyni - nie szarpie przy załączeniu drive`a, przy zmianie biegów robi to bardziej miękko.

0
  • #17 08 Maj 2017 21:22
    Eidems
    Poziom 28  

Wymiana oleju w skrzyni automatycznej gdzie nie wiadomo kiedy był ostatnio wymieniany olej to loteria. Jednemu użytkownikowi nic się nie stanie, ponieważ skrzynia jest sprawna i ma prawidłowe zużycie. Inny przy wymianie wypłucze nowym olejem cały syf, i skrzynia która była uszkodzona (ale jeździła w aucie, ciężko było ją zdiagnozować) to w momencie ją bardziej uszkodzi i może ją regenerować. Proszę brać "poprawkę" na opinie, że nic się nie dzieje, że wszystko jest dobrze po wymianie itd;)

1
  • #18 08 Maj 2017 22:27
    gregor_pn
    Poziom 15  

Eidems całkowicie się z tą opinią zgadzam. "Naprawa" uszkodzonej skrzyni wymianą oleju może tylko pogorszyć i doprowadzić do poważniejszych uszkodzeń. Więc wpierw oceńmy stan skrzyni a potem dopiero zabierajmy się za pracę. To bardzo indywidualna sprawa.

0
  • #19 06 Paź 2018 11:35
    mariusz.70
    Poziom 10  

Panowie potrzebuje info do wymiany skrzynia automat e46 2002r 2.2 170km silnik m54. Mam olej texaco rando wm 32 nadaje się ? Jest on używany do skrzyni w turbinach wiatrowych

0
  • #20 06 Paź 2018 21:23
    gregor_pn
    Poziom 15  

Chcesz wlać olej do turbin wiatrowych do skrzyni automatycznej?
    Moim zdaniem bardzo zły pomysł. Inna lepkość, inne parametry smarne i hydrauliczne, inne założenia ciśnienia, temperatury pracy.
    To już lepiej nic nie rób niż zmiana na ten olej.

0
  • #21 14 Mar 2019 07:06
    swa audi b2
    Poziom 2  

Witam posiadam bmw e53 x5 3.0i 2002 rok przedlift mam skrzynie GM auto ma 230tys km chce wymienic olej ale mam dylemat czy wymieniac u czy lac revanol dexron 6 lub texaco tecamatic 7045E ?????

0
  • #22 14 Mar 2019 08:46
    romuald-f

Możesz zastosować:
    - Elf: G3 Syn.
    - Ravenol Dexton IV.
    - Texaco: Synthetic ATF Heavy Duty.
    - Mobil LT 71141.

1