Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

skraplacz chłodzony cieczą - zawór WVFX

maciej nieinaczej 23 Mar 2012 15:09 1759 1
  • #1 23 Mar 2012 15:09
    maciej nieinaczej
    Poziom 1  

Dzień dobry,

Mam pytanie - czy nie wiedzą państwo, czy zawory wodne typu WVFX mogą być stosowane do regulacji ciśnienia skraplania, ale nie w układzie chłodzenia skraplacza wodą przepływową a w układzie zamkniętym, tj. skraplacz -> zawór WVFX -> drycooler (lub wieża chłodnicza) -> pompa -> skraplacz?
    W dokumentacji technicznej zaworów WVFX produkcji Danfossu napisane jest, że "konstrukcja zaworów z tzw. odciążonym grzybkiem sprawia, że zmiany ciśnienia wody nie wpływają na wartość nastawy". A w układzie zamkniętym z takim zaworem zmiany ciśnienia są nieuniknione ze względu na zmienne kv zaworu wraz z jego przymykaniem lub otwieraniem w celu utrzymania ciśnienia skraplania. I czy takie zmiany przepływu nie spowodowoałyby jakichs problemow z wydajnością wentylatorów w drycoolerze itp. Wiem, że jest masa innych rozwiązań, ale mam zastanawiam się, czy nie można w takim obiegu zainstalować zaworu WVFX wraz z pompą i elektronicznym regulatorem zmniejszającym obroty pompy na skutek wzrostu ciśnienia dyspozycyjnego pompy, która to zmiana wiąże się z przymknięciem zaworu WVFX - ogólnie trochę jak w zmiennoprzepływowych obiegach klimatyzacyjnych - gwarantowałoby to spore oszczędności eksploatacyjne, których nie można uzyskać w klasycznym roziązaniu z pompą i zaworem trójdrogowym gwarantującymi stałoprzepływowość przez skraplacz. Bardzo państwa proszę o opinie - jak już wspomniałem - nie spotkałem się dotąd z takim rozwiązaniem, wiec może być tak, że się nie da tak zrobić, ale sam nie dostrzegam jakichś większych wad takiego rozwiązania, z góry go dyskwalifikujących.

• #2 20 Kwi 2012 21:36
    SpecCarrier
    Poziom 9  

Witam

Pytanie dobre, tylko po co ten zawór skoro myślisz o układach zmieno przepływowych to ja bym oparł sie na pompie wraz z falownikiem. Sama istota zaworu jest może i dobra ale trochę w innych zastosowaniach. W obecnym zastosowaniu zaworu kiedy dry cooler będzie coraz bardziej przechładzał to zawór będzie się bardziej zamykał, pompa będzie redukować spręż dyspozycyjny wiec w penym momencie mozesz zerwać ciągłosc przepływu.
    Kwestia jedynie wyregulowania by nie osiągał wartości minimalnych, tak pod względem dynamiki przepływu ok. zostaje jedynie pytanie jak duża ma być instalacja i poniesione koszty do potencjalnych oszczędności energetycznych.

Z reguły układy zmieno przepływowe stosuje się w dużych instalacjach

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME