Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stare radio samochodowe jako miernik częstotliwości.

mario205 23 Mar 2012 16:21 2260 4
  • #1 23 Mar 2012 16:21
    mario205
    Poziom 18  

Witam. Poniewiera mi się w domu stare, częściowo zdemontowane radio samochodowe Sony CDX7580 ( z wyświetlaniem częstotliwości poszczególnych stacji, zakres 87,5-108 MHz). Radio ma wymontowane CD i brak mu końcówki mocy. Ponieważ nie mam zamiaru używania go w jego podstawowej funkcji, pomyślałem sobie, że przerobię go na miernik częstotliwości. Mam w domu jeszcze dwa stare radyjka z epoki PRL-u, więc przydałby się taki mierniczek do ich przestrojenia. Ponieważ w elektronice jestem totalnym amatorem, żeby nie powiedzieć laikiem , prosiłbym o jakieś wskazówki, jak to zrobić. Niestety nie mam schematu tego radia sony ( byłoby łatwiej zaznaczyć, co i jak połączyć). Tak sobie amatorsko kombinuję, ale nie wiem czy dobrze, że aby to radio wykorzystać jako miernik należy:
    1. Odłączyć sygnał z heterodyny, który podawany jest na ,,wyświetlacz,, Pewnie jest tam jakiś preskaler wsadzony i przedwzmacniacz. Jak rozkręcę panel to podam jeszcze, co na min za bebechy siedzą i załączę fotki płyty i panela z wyswietlaczem.
    2. Wykonać sondę pomiarową, którą będę sprzęgał z cewką heterodyny przestrajanego radia ( 2-3 zwoje drutu 0,5-0,8 mm, fi 6mm)
    3. Podłączyć sondę do ,, wyświetlacza,, łącząc razem masy, a drugi koniec cewki pomiarowej połączyć z miejscem rozłączenia heterodyny.
    Jeśli dobrze kombinuje to proszę mi jeszcze powiedzieć, czy po takiej przeróbce wskazania wyświetlacza będą uwzględniały częstotliwość pośrednią 10,7 MHz z przestrajanego radia ?
    Wszystkim z góry dziękuję za ewentualne zainteresowanie i pomoc.

1 4
  • #2 23 Mar 2012 18:07
    maystero
    Poziom 24  

Hahaha ale się uśmiałem! Kolego to twoje radio ma zapewne syntezę PLL i tam procesor przestraja tuner FM napięciem warikapowym a częstotliwość wyświetlana na LCD jest proproporcionalna do owego napięcia warikapowego.
    (to tak w duużym uproszczeniu)

0
  • #3 23 Mar 2012 20:23
    Mariopi
    Poziom 34  

To trochę nieładnie, że szanowny kolego maystero pozwalasz sobie na wycieczki emocjonalno-ironiczne do Autora, skoro ten sam napisał, że jest laikiem/amatorem i prosi o pomoc, dość rozsądnie formułując swoje pytania/wątpliwości zresztą.
    Oczywiście dalszą treść Twojego postu potwierdzam, radio może wiekowe - ale miało już stety/niestety syntezę PLL, więc pomysł adaptacji na częstościomierz jest z technicznego punktu widzenia chybiony.
    Owszem miałem kiedyś z parę razy do czynienia z car-radiami, które "sczytywały" bezpośrednio częstotliwość heterodyny uwzględniając częstotliwość pośrednią (ale to bardzo stare modele Blaupunkt-a i jakieś tam inne), tj. analogowe, ale z cyfrowym odczytem odbieranej częstotliwości (lubiła druga cyferka po przecinku sobie czasami przeskakiwać +/- o jedną wartość, czego w PLL już nie ma miejsca).
    To też z mojej strony, tak w "duużym uproszczeniu" :) . Pozdrawiam - Mariusz.

0
  • #5 24 Mar 2012 13:50
    mario205
    Poziom 18  

maystero napisał:
    Hahaha ale się uśmiałem!

Cieszę się, że moja niewiedza przyspożyła koledze powodów do radości, bo śmiech to zdrowie. Wcale teraz nie ironizuję, bo nie poczułem się dotknięty. Doskonale zdaję sobie sprawę z poziomu swojej wiedzy( niewiedzy) elektronicznej dlatego czasem szukam na forum pomocy u fachowców. Jak to w życiu bywa, jedni są bardziej przyjaźnie do tej pomocy nastawieni, inni mniej ale na pewno nie ma powodu aby się obrażać na kogokolwiek. To tyle. A teraz wrócę do zasadniczego tematu. Radio rozkręciłem i na panelu siedzi jedynie sterownik wyświetlacza LC7582. Zdjęć nie zamieszczam bo mijało by się to z celem, skoro nierealna jest ta adaptacja. Co do linku, który kolega maystero podał, to odpowiem, że nie o taką konstrukcję mi chodziło. Widziałem ją już wcześniej, szukając informacji na temat mierników częstotliwości, ale dziękuję koledze za podanie linku. Na pewno z niego skorzystam, jeśli zawiodą wszystkie inne prostsze sposoby pozyskania tego miernika częstotliwości. Zakładając temat chciałem poprostu uzyskać informację, czy będzie możliwa taka adaptacja radia na miernik, bo uzyskałbym podwójną korzyść.
    1 . Radio nie zalegałoby bezużytecznie.
    2. Pozyskałbym nowe urządzenie, minimalnym kosztem.
    Obu kolegom dziękuję za zainteresowanie i temat uważam za wyczerpany.
    P.S Dziękuję ci kolego Mariopi, że wstawiłeś się w mojej obronie :please:. Jeśli pozwolisz, to zapytam cię jeszcze o tą tematykę ale już na pw, bo dotyczy ona zupełnie innej kwestii, aczkolwiek związanej z miernikiem częstotliwości. Pozdrawiam, ,,the same,, Mariusz

0