Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czym zastąpić głośnik niskotonowy 20cm 4Ohm

23 Mar 2012 17:15 4398 22
  • Poziom 9  
    Witam, otrzymałem od kolegi Kolumny Magnat Sonobull 35. Oryginalnie były w każdej z nich po 2 głośniki niskotonowe C20WG-25 4Ohm. Niestety wszystkie 4ry były do wywalenia (popalone, popękane) i teraz poszukuje zamienników. Tymczasowo włożyłem tam Tonsile GDN 20/50/8Ohm , ale nie gra to tak jak bym chciał. Zastanawiałem się nad STX 20-80-4. Proszę o porady.
  • Moderator
    Obudowy i zwrornice są wyliczone do konkretnych głośników. Nie istnieje pojęcie "zamiennika".
  • Poziom 9  
    czyli mam wywalić te obudowy bo do niczego się nie przydadzą ? Głośników Vify tych konkretnych nie znalazłem nigdzie.

Dane z kolumn :
    częstotliwość to 30 - 34.000Hz
    pasmo częstotliwości przejścia 600 - 2.000 Hz.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Z tego co zrozumiałem oryginalna kolumna w sekcji niskotonowej ma 2 głośniki o średnicy 20cm/4ohm, podpięte w szereg.

Masz 3 wyjścia- od najtrudniejszego do najłatwiejszego:
    1. Jeśli chcesz żeby grało tak jak oryginał musisz szukać używanych/ nowych głośników montowanych przez producenta. Sam zauważyłeś, że wrzucenie czegokolwiek nie przynosi efektu.

2.Regeneracja - pod warunkiem, że będzie wykonana dokładnie, na takich samych ( lub bardzo zbliżonych elementach) uzyskasz efekt niewiele odbiegający do oryginału.

3a. Poszukaj głośników oferujące zbliżone parametry TS do przetworników oryginalnych. Uzyskasz dzięki temu podobny efekt do konstrukcji fabrycznej ( obudowa i zwrotnica tak "pi*oko" zaakceptują podmieniony przetwornik ) W efekcie zagra to akuratnie - nie jak fabryka, ale tragedii nie będzie :wink:

3b. Poszukaj przynajmniej głośnik 20cm/4ohm, do którego pasowała będzie obudowa ( zrób symulację w programie WinIsd - instalka i tutorial jest na forum ). Unikniesz zamulania i dudnienia - resztę dostroisz watoliną lub wełną metodą "na słuch".

Pozdrawiam,
    nitros66
  • Poziom 9  
    Dokładnie tak : 2x20cm 4ohm , obudowa ma 43,3l na dole BR.

1. głośniki ogólnie niedostępne
    2. regeneracja nie wchodzi w grę gdy zostały praktycznie same klosze
    3. niby najprościej - gdybym znalazł/znał parametry poprzednich głosników

jedyny katalog Vify jaki znalazłem
    http://www.wescomponents.com/datasheets/Speakers/index.php?dir=Vifa/
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Teraz jeszcze zmierz długość i średnice otworu BR - będziesz miał punkt wyjściowy do symulacji w programie. Przy symulowaniu poszczególnych głośników lekko manipuluj długością BR - w ten sposób określisz który z oferowanych "zamienników" najbardziej się nada. Resztę dostroisz na słuch. Kolego ja Ci teraz symulacji nie zrobię bo mam napięte godziny na uczelni. Ewentualnie w przerwie świątecznej. Ale spróbuj najpierw sam, potem się zweryfikuje Twoje symulacje i przy okazji nauczysz się czegoś nowego. Kompletny tutorial jak korzystać z programu masz na forum w dziale Akustyka. :)

Pozdrawiam,
    nitros66
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Oba głośniki będą miały słabawy niski bas. Symulowałeś z krótszym otworem BR np 12cm - tak żeby przejście ch-ki przy -3dB było jak najniższe? Spróbuj może faktycznie StX podejdzie. Sprawdziłem jeszcze Visaton W200 - średnio mi się widzi - za bardzo podbija przy 100 Hz, a potem leci gwałtownie w dół, ale jest dosyć szybki ( od 30Hz w górę ). Ku mojemu wielkiemu zdziwieniu nieźle pasuje Alphard LW800! ( choć niski bas w praktyce może być ospały i taki "misiowaty" :/ )

Najbardziej optymalne odpowiedzi dla:
    W200 4 - obudowa 43,3l, BR 6,8x13
    LW800 ( 4ohm ) obudowa 43,3 BR 6,8x13,5

Czym zastąpić głośnik niskotonowy 20cm 4Ohm Czym zastąpić głośnik niskotonowy 20cm 4Ohm

Warto by było jeszcze "wziąć na warsztat" 4 ohmowe modele Tonsila GDN 20... oraz TVM z rodziny ARN226.... ( dawna nazwa firmy to Tesla ). Pamiętaj, że symulacja to tylko poglądowy punkt wyjścia. W praktyce dostrajasz zestaw ( w pewnych granicach ) wytłumieniem i długością BR.

Pozdrawiam,
    nitros66
  • Poziom 9  
    ARN226 - najłatwiej dostać 8ohm. Tonsila miałem..wprawdzie tylko jednego GDN 20/50. Visaton odpada (200zł/szt). z STX-em jeszcze się pobawię.

ARN 226-05/4
  • Poziom 26  
    Akurat te Tonsile w Twoim przypadku nie zdadzą egzaminu ( sam się przekonałeś ). Dziurawe Vify, które zostały robią za dodatkowy, zbędny otwór BR :D

Tesla ARN 226/05/4 za bardzo podbija. Spróbuj z ARN226/07/4 ( niby różnią się detalami ale... ) - z tego co sobie przypominam właśnie one świetnie pracowały w zestawach BR 2x20cm w szeregu. Wprawdzie potrzebowały chyba większej objętości, ale sprawdzenie nic Cię nie kosztuje.

Jest jeszcze Tonsil 20/40 4ohm - zrobiłem symulację i w najlepszym przypadku podbija przy 100hz aż o 3,5 dB a przy -3 ma tylko 63Hz czyli się nie nadaje. Do głowy przyszedł mi jeszcze Tonsil 20/60 wersja 15ohm. Przy podłączeniu równoległym było by 8ohm - mimo, że symulacja wygląda trochę lepiej ( przy 100hz podbicie o 2,5dB a przy -3db masz 54Hz ) to i tak do Twojej skrzyni odpada - przeciąga za bardzo.

Samochodowe 20cm to albo drogie markowe produkty albo chiński "no name", którego nie sprawdzisz bo brak parametrów. Dlatego zobacz w symulacjach co wyciągniesz z STX'ów i tej Tesli ARN 226/07/4. Jeśli dalej lipa to zostaje Alphard LW800, którego symulacje najlepiej wychodzą - robiłem na nim kolumny koledze, ma dobry stosunek cena/jakość.

Tak jeszcze myślę, ale już do głowy nic innego mi nie przychodzi w tym budżecie ( obracam się w kwotach do 300zł za całość czyli za 4 sztuki ). Bo wydawać 400-500 zł na głośniki, które i tak pasowałby by do skrzyni jak "pięść do nosa" to bezsens i lepiej dołożyć jeszcze 200zł i za 700zł zbudować od podstaw "3 drogi na STX". Może inni koledzy się jeszcze udzielą i coś świeżego podpowiedzą.

Pozdrawiam,
    nitros66
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    30 litrów to stanowczo za mało. W dobrze dobranej obudowie największe opóźnienie powinno występować w okolicy częstotliwości rezonansowej głośnika.
  • Poziom 9  
    Jeśli ustawiam "strojenie" skrzyni na 33,85 Hz to długość BR mi wychodzi 17cm, wtedy zgodnie z obrazkiem mam najwyższe opóźnienie w okolicach 30 Hz.
    Przy zmianie "strojenia" przesuwam "wzniesienie" w prawo i tak dla 34,45Hz mam proponowaną długość BR - 16,3cm.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 26  
    No powiem, że naprawdę nieźle to wychodzi. Zakładam, że to symulacja dla 2 sztuk w jednej skrzyni. Kliknij na zakładkę "skrzynia", wstaw średnicę 6,8cm i wtedy otrzymasz dokładną długość otworu BR. Ch-kę podbicia masz liniową przy tej konkretnej symulacji? Najlepiej ją wrzuć. Jak będzie w miarę ok to powiem Ci dokładnie co dalej zrobić po kupnie głośników. A potem to już tylko z uśmiechem słuchać, słuchać i jeszcze raz słuchać :wink:

Pozdrawiam,
    nirtros66
  • Poziom 9  
    Dla tej konkretnej symulacji przy średnicy otworu 6,8 długość BR to 17,9cm.
    A odpowiadając na Twoje pytanie - oczywiście symulację przeprowadzam dla 2ch głośników w tej obudowie. Poniżej zamieszczam charakterystykę podbicia.

3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    3.3. Użytkownik zobowiązany jest niezwłocznie wykonać polecenia moderatora.
    ...A Wielkie literki na początku zdań w kilku postach? Sprawdziłem - nic nie było z nimi robione...
    (dj-MatyAS)
  • Poziom 26  
    Bas będziesz miał dosyć szybki, ale słabo słyszalny. W najprostszym tłumaczeniu - ch-ka podbicia powinna przecinać linię -3dB przynajmniej w okolicy 50Hz. U Ciebie jest około 75Hz to stanowczo za dużo. I nie musi być koniecznie liniowa ( leżeć na poziomie 0dB ) w okolicy 100Hz. Spokojnie możesz mieć do 1,5dB. Z kolei opóźnienie żeby było poniżej 20ms - teraz masz około 16,2ms więc jeszcze spróbuj podciągnąć długością BR albo odrobinkę mniejszą obudową. Dosyć upierdliwe jest takie przymierzanie do gotowej skrzyni - cierpliwości. :)

Staraj się uzyskać przybliżone wykresy do linii, które naniosłem na Twoje symulacje. Czerwony - prawie ideał ( raczej go nie osiągniesz ), niebieski lub żółty - względnie dobrze to zagra.

Ewentualnie zamieść plik bazowy z parametrami do tego STX'a ( znajduje się w folderze Drivers ) to osobiście jeszcze sprawdzę co z niego da się w Twoim przypadku wycisnąć. Co dwie głowy to nie jedna.
  • Poziom 26  
    Ok zrobiłem jeszcze kilkadziesiąt prób i ostatecznie po mojemu sprawa wygląda tak:
    1. Najlepsze w miejsce oryginałów będą - wszystko masz na ch-kach.
    STX GDN20-120-4 SC. Wymiary BR to 6,8cm x 5,15 cm lub ( lepiej, ale powiększyć będziesz musiał nieco otwór ) 8,2cm x 8,75cm. Ciężko będzie je dostać. Zadzwoń do sklepu "Nowy elektronik" - rzekomo są u nich na zamówienie.
    http://nowyelektronik.home.pl/searchsklep.php...at=G%A3O%A6NIKI&nazwa=STX%20Niskotonowe%20GDN

Alphard LW800 Wymiary BR 6,8cm x 13,5cm Głośnik powszechnie dostępny. Jego symulacja jest pokazana kilka postów wyżej.

STX GDN 20-80-4 PP - nic o istnieniu takiego modelu mi nie wiadomo. Figuruje on w bazie WinISD, a na rynku o nim cisza. Nadałby się od biedy ( BR 6,8cm x 5,15cm lub 8,2cm x 8,75cm ) Jest w sprzedaży głośnik STX GDN 20-80-4SC , którego symulacja oparta o dane ze strony producenta skreśla go z listy kandydatów.

STX GDN 22-120-4SC. Wymiary BR 6,8cm x 3cm lub 8,2cm x 5,62cm. Głośnik chyba już na rynku niedostępny. Aby go zamontować w kolumnie najprawdopodobniej będziesz musiał powiększyć otwory montażowe. Nie zaszkodzi jak je jeszcze podfrezujesz na głębokość około 2mm.

2. Nie nadają się:
    STX 22-200-4 SC ( wymaga komory o pojemności około 55-60 litrów )
    STX GDN 20-80-4SC - opisałem go w pkt. 1
    Tesla z rodziny ARN 226...
    Tonsile z grupy GDN 20...

3. Jeśli nie uda Ci się kupić głośnika STX GDN20-120-4 SC. to ja na Twoim miejscu brałbym Alpharda, a pozostałe STx'y odpuścił.

4. Jak już kupisz głośniki to po wkręceniu posłuchaj ich CICHO przez około 20 godzin. Nie kombinuj z żadnym skracaniem BR, ani wytłumieniem, nich sobie brzęczą - nowe zawieszenie musi sie "rozbić". Coś w stylu docierania nowego samochodu. Po tym czasie możesz bawić się w dostrajanie. Ustaw długość BR na proponowaną przez program. Posłuchaj chwilę, jak dźwięk będzie przymulony, ciągnący się to odejmij troszkę wytłumienia ze środka, a jeśli będzie twardy, szorstki, dudniący ( nie wiem jak by Ci to opisać ) to troszkę dołóż watoliny do wnętrza. Ewentualnie poeksperymentuj z długością BR. Skracaj/przedłużaj. Do tego celu najlepiej wykorzystać rurę kanalizacyjną PCV ( w tedy regulacja jest tańsza niż z użyciem specjalnych rur BR ) , a jak już będziesz wiedział jakie BR ma mieć wymiary to kup gotową rurę BR w sklepie ( ładnie wygląda ).

Materiał tłumiący to np. watolina ze starej kołdry/kurtki lub wełna owcza. Możesz dodatkowo ( profilaktycznie ) do środka włożyć aromat lawendowy lub popsikać ją Raid'em/Bross'em przeciwko molom. Wata szklana/wełna mineralna używana do ociepleń opadają - w obudowie BR głośnik będzie wydmuchiwał włókienka, które zachowują się podobnie do azbestu :!:

Dla przypomnienia głośniki w szeregu łączymy tak:

5. Możesz też napisać do użytkowników Tomq oraz Przemo-lukas, aby rzucili okiem na temat. Obydwoje mają o wiele większa wiedzę ode mnie w tym temacie - ja jestem jeszcze początkujący. Możliwe, że jeszcze coś mądrego powiedzą i sprawdzą poprawność moich symulacji. :wink:

6.Jak już dokończysz dostrajanie to napisz mi na priv wrażenia odsłuchowe. Jestem ciekawy jak zestaw zagra w porównaniu do Tonsili, które masz teraz zamontowane :)

Pozdrawiam,
    nitros66

Zrzuty ch-tyk
    Czym zastąpić głośnik niskotonowy 20cm 4Ohm Czym zastąpić głośnik niskotonowy 20cm 4Ohm
  • Poziom 9  
    W chwili obecnej skrzynie nie są wytłumione, ale doskonale wiem o co Tobie chodzi z dźwiękiem. Mam 2 utwory na których testowałem te Tonsile GDN 20/50, także sądzę że nie będzie problemów z zamieszczeniem wrażeń odsłuchowych.

A co do Alpharda LW800 - to jest produkt archiwalny, ogólnie wyparty przez firmę Fonics , nalazłem może z 2szt dostępne (Alpharda oczywiście). Z tym STX jeszcze gorzej - ale napisałem już do firmy nowyelektronik i zobaczymy co odpiszą. Podsumowując - jesteś wielki, jak będziesz w Poznaniu to masz u mnie dooobre piwo :)
  • Poziom 26  
    Nie dziękuj tak nie ma za co :) Zadzwoń do producenta - nr tel na stronie http://www.alphard.pl/ Możliwe, że mają jeszcze leżaki magazynowe. LW800 wychodził w kilku seriach A6 ( srebrna kopułka ) A4 ( czarna ) etc - produkcja szła w tonach :) A nie różniły się niczym! Porównałem głośnik Fonics LW800 i Alphard LW800 - na wygląd nie różnią się niczym poza symbolami. Ale nie mogę znaleźć parametrów TS do Fonicsa, więc nie będę wyrokował, że to ten sam głośnik. Zapytaj w Alphardzie czy to po prostu chwyt marketingowy ( zamiana nazwy producenta ), a przetworniki są te same.
  • Poziom 9  
    Skontaktowałem się z firmą fonics , która stwierdziła że głośniki są te same, po zamówieniu 2ch szt, niestety okazało się inaczej. Skończyło się na sprzedaży obudów.