Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mondeo Mk3 panel klimatyzacji climatronic tylko grzeje

Prezydentrp 23 Mar 2012 22:17 10418 4
Testo
    Prezydentrp
    Level 18  
    Witam
    Chciałbym poruszyć temat wadliwych paneli sterowania klimatyzacją i nawiewem występujących w Mondeo MK3 z pierwszych roczników produkcji. Chodzi o te z białym symbolem przedniej szyby na przyciskach. Jego awaria dotknęła i mnie :( Panel reguluje prędkość wentylatora, włącza i wyłącza klimę ale nie działa absolutnie regulacja temperatury, cały czas grzeje na max. Chciałbym się dowiedzieć czy komuś może udało się to naprawić, czy jedynie wymiana na poprawioną wersję (tzn. z żółtym symbolem szyby i napisem max) załatwia sprawę. Podobno winny jest soft i te wersje niby tylko nim się różnią. W takim wypadku czy ktoś dysponuje wsadem z poprawionej wersji? Nie wiem jaka tam siedzi pamięć bo jeszcze nie rozbierałem, czekam na jakąś dłuższą wolną chwilę. Jeśli ktoś ma jakiekolwiek doświadczenie związane z tym panelem to proszę o informację, wielu osobom na pewno by pomogły. Panele poprawione są trudno dostępne a jeśli już są to w wysokich cenach. W związku z tym że nie chcę rozbebeszać auta na dłuższy czas zakupiłem na allegro za małą kwotę taki sam panel przed poprawką ale podobno 100% sprawny, czekam tylko aż paczka do mnie dotrze i poeksperymentuję trochę, może czegoś się dowiem, w międzyczasie zapraszam do dyskusji

Pozdrawiam
    Bartek
  • Testo
    Prezydentrp
    Level 18  
    Witam
    Dostałem już ten panel i zajrzałem do środka, a tam w sumie niewiele - procek Motoroli XC507654CFU i kilka układzików i tranzystory wykonawcze. Ta motorola to podobno MC68HC12B32 i tu pytanie - czym ją odczytać i zaprogramować? Wiem że poradziłby sobie z nią XPROG ale nie będę inwestował tyle pieniędzy w eksperymenty z urządzeniem wartym nawet nie połowę ceny programatora. Czy można na szybko wykonać jakiś prowizoryczny programator do tego układu? Chodzi o to że chcę zgrać wsad z tego procesora i spróbować wgrać go do sterownika który zaczął już wariować
  • Testo
    uncledeath
    Level 10  
    Witam, odgrzebuję trochę temat bo mam podobny problem. U mnie sterowanie temperaturą działa w 9 przypadkach na 10 ale czasem po prostu silnik ruszający klapą od mieszania ciepłe/zimne się nie rusza. Zazwyczaj pomaga wymuszenie self-testa (przytrzymanie przycisku off i nawiew na nogi przez 2 sekundy a następnie auto) a czasem wystarczy pojeździć temperaturą góra-dół i załapie. Już raz przelutowałem cały panel z nadzieją na zimny lut, silnik też raczej wykluczam bo zamieniłem go z innym (tam siedzą bodajże 3 identyczne do 3 różnych klap). Czy ktoś się spotkał z tym problemem? Jak można się spodziewać najczęściej mam problem jak jest gorąco i chcę szybko poczuć powiew zimnego powietrza :)

jeszcze jedno - jeśli ustawię klimę na max chłodzenie i klapa się nie przestawi od razu (zwykle jest gdzieś pomiędzy i powietrze jest minimalnie chłodniejsze niż z zewnątrz) to po kilku minutach zwykle zaczyna być lepiej, tzn sterownik jakby próbował raz na jakiś czas klapę obniżyć.

Sprężarka na 100% sprawna (niedawno była regenerowana), pozatym manualne przestawienie klapy skutkuje zamarzaniem potu na czole :)
    Prezydentrp
    Level 18  
    U mnie na razie to samo, wstawiłem drugi używany sterownik i problem występuje rzadziej ale nadal występuje. Puki co przyzwyczaiłem się do tego, jak będę miał trochę wolnego czasu to powrócę do tematu.
    2139622
    Level 11  
    Cześć. Ja też mam problem z tym beznadziejnym panelem sterowania. Prezydentrp próbowałeś coś z tym zrobić, chętnie pomogę jeśli chcesz.