Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka pod 12V, jak zrobic?

23 Mar 2012 22:55 9529 20
  • Poziom 22  
    Jak w temacie, moduł Peltiera już mam tzn już znalazłem tylko nie wiem jaki wybrać z tego

Lodówka pod 12V, jak zrobic?

Poprawiono obrazek.
    ANUBIS

oraz drugie pytanie, z jakiej rzeczy mógł by się zdać pojemnik na tą lodówę, tzn wielkość to chcę taka jak na puszkę piwka lub pepsi.
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Złącze USB jest w stanie zapewnić 0,5A prądu. Skąd weźmiesz pozostałe 4,5A? Poza tym w złączu USB jest napięcie 5V a wszystkie modułu Peltiera wymagają 12V.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    DooOmino12 napisał:
    oraz drugie pytanie, z jakiej rzeczy mógł by się zdać pojemnik na tą lodówę, tzn wielkość to chcę taka jak na puszkę piwka lub pepsi.

Jakikolwiek pojemnik obudowany około 2-3cm styropianu. Styropian może być wewnątrz, lub na zewnątrz pojemnika. Ze względu na łatwość obłożenia i klejenia styropianu wybrałbym pojemnik o kształtach prostopadłościanu. Można również wykonać pojemnik z samego styropianu, lecz będzie on delikatny mechanicznie. Ogniwo Peltiera montujemy w górnej pokrywie pojemnika, wówczas zimne powietrze "samo" powędruje w dół, wypychając w górę cieplejsze.
  • Poziom 22  
    Mozecie mi powiedziec czy zlotko jest dobra izolacja tzn, obkleilem juz styropiankiem pod panele podlogowe i nie wiem czy dawac jeszcze to zlotko..
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    DooOmino12 napisał:
    mozecie mi powiedziec czy zlotko jest dobra izolacja tzn, obkleilem juz styropiankiem pod panele podlogowe i nie wiem czy dawac jeszcze to zlotko..

Jaki gruby jest stropianek pod panele podłogowe?
    Co rozumiesz pod pojęciem "zlotko"?
  • Poziom 22  
    Styropian jest bardzo dobry, z 1cm ma, a 'zlotko' innaczej folia aluminowa

Dodano po 8 [minuty]:

a jeszcze do ilu stopni musze schlodzic ciepla strone aby w lodowce miec jakies 2 stopnie?
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    DooOmino12 napisał:
    styropian jest bardzo dobry, z 1cm ma, a 'zlotko' innaczej folia aluminowa
    Dodano po 8 [minuty]:
    a jeszcze do ilu stopni musze schlodzic ciepla strone aby w lodowce miec jakies 2 stopnie?

1 cm styropianu to nie "bardzo dobry" tylko "bardzo zły" rozmiar. Minimum to 2-3 cm, o czym wspominałem wyżej. Owinięcie całości folią aluminiową na pewno nie zaszkodzi. a zmniejszy efekt pochłaniania ciepła od źródeł zewnętrznych.
    W tabeli, którą zacytowałeś w 1 poście jest rubryka Delta Tmax. Jest to maksymalna możliwa różnica temperatur między stroną ciepłą a zimną w warunkach idealnych (laboratoryjnych). Na pewno po stronie "gorącej" niezbędny będzie wentylator do rozpraszania nagromadzonego ciepła. Temperatura 2°C po stronie "zimnej" będzie trudna do osiągnięcia, chociaż wszystko zależy od przenikalności termicznej ścian komory chłodniczej. Im mniejsza przenikalność, tym większa szansa na sukces. Moja chłodziarka oparta o 4A/12V ogniwo Peltiera osiąga latem temperaturę +12°C w komorze, co przy upale +25-28°C na zewnątrz jest bardzo zadowalającym osiągnięciem. Przewożona w samochodzie zapewnia na całej wielosetkilometrowej trasie chłodne napoje. Pojemność komory: butelki PET 2x1,5 litra + 6 puszek 0,5 litra. Czas schładzania do podanej temperatury około 4 godziny.
  • Poziom 22  
    ale to nie jest zwykly styropian tylko "wysoko jakosciowy" i to raczej styropianem nazwac nie mozna, nazwy tego izolatora nie pamietam ale wiem ze jeden jest pod panele podlogowe a drugi z lodowki, mam trzy warstwy, pierwsza to ta pod panele, pozniej to zlodowki nastepnie folia aluminiowa.

czytalem gdzies ze najlepiej kupic dwa ogniwa i je na siebie dac, tzn drugie ogniwo schladzalo by pierwsze, co o tym sadzicie?

dzis doszly mi ogniwa peltiera, 90wat, jednak jestem zawiedziony.. chlodzenie mam bardzo dobre a strona zimna jest srednio zimna, gdy dalem do mojej lodowki, to prawie temperatura sie nie zmiejszyla, wtf

moze mi ktos pomoc przy kondensatorach?
  • Poziom 35  
    DooOmino12 napisał:
    moze mi ktos pomoc przy kondensatorach?

Przy jakich kondensatorach?
    Ogniwo Peltiera wymaga czasu. Osiągnięcie niskiej temperatury w części schładzanej to dłuższy proces. Proces nie dzieje się w ciągu 5 minut. Popatrz sobie na sprawność takiego schładzania. To nie jest agregat sprężarkowy!
  • Poziom 22  
    juz wszystko ok;) jeszcze ja troche "upieksze" i dam efekty mojej pracy ;)

Dodano po 3 [godziny] 40 [minuty]:

mam problem, nie moge bardziej schlodzic niz 10 stopni chociaz ciepla strona ma dobry radiator, dobry wiatrak i ma z 30 stopni. moze ktos pomoc?

macie pomysl aby zapobiedz skraplaniu sie wody w lodowce?Wink
  • Poziom 14  
    Witam, podepnę się pod temat: czy po stronie zimnej też trzeba dać pastę, czy nie? I po jakim czasie lodóweczka 21l powinna się z chłodzić?
  • Poziom 17  
    Stefan01 napisał:
    czy po stronie zimnej też trzeba dać pastę czy nie?
    Ciepło przemieszcza się z ciała ciepłego do chłodniejszego. Pasta jest więc zalecana aby zwiększyć wydajność przekazywania ciepła.

Stefan01 napisał:
    I po jakim czasie lodóweczka 21l powinna się z chłodzić?

Ile i jakie ogniwa? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo wpływ na wydajność chłodzenia ma szereg czynników.
  • Poziom 14  
    Jest jedno ogniwo TEC 1 12705, zastanawiam się czy nie dać mocniejszego, ale chyba pozostanę przy tym, jedyne korci mnie tylko dać dolny wentylatorek z 15 łopatkami, teraz mam 7 łopatek. Schładza tylko tak po około 2 godzin schłodziło mi 2l coli. Jak myślisz czy jeśli kupię takie samo nowe ogniwo to powinno szybciej lub choć mocniej chłodzić?
  • Poziom 17  
    Słuchaj, nie wiem czy będzie Ci się co kolwiek chłodzić szybciej czy wolniej. Im lepiej będziesz odbierał ciepło radiatorem tym sprawniej będziesz wychładzał.
    Stefan01 napisał:
    Jak myślisz czy jeśli kupie takie samo nowe ogniwo to powinno szybciej lub choć mocniej chłodzić.

Szybciej, o ile "szybciej" odbierzesz ciepło z drugiej strony.
  • Poziom 37  
    Powierzchnie konwekcyjne (te oddające cieplo po stronie zimnej i ciepłej) powinny być czarne i matowe. Tylko takie najlepiej rozpraszają ciepło i może takie coś by pomogło.

Ostatnio na laborce porównywałem jak różne powierzchnie oddają ciepło. Badałem ściankę wypolerowaną zaśniedziałą szczotkowaną i pomalowaną czarną matową farbą. Zaśniedziała i wypolerowana praktycznie nie oddawała ciepła (temp wody w zbiorniku 80 stopni a zmierzona pirometrem około 26 do 30), szczotkowana dawała pomiar 50 stopni a pomalowana 78
  • Poziom 11  
    Z charakterystyk modułów Peltiera wynika że zmniejszenie prądu poprawia sprawność jeżeli chodzi o chłodzenie (kwadratowa zależność ciepła Jolue'a a liniowa zależność zjawiska Peltiera). Więc kilka modułów połączonych szeregowo (elektrycznie) może mieć podobną wydajność przy niższym prądzie. Piszę oczywiście że "może" bo nie sprawdzałem tego doświadczalnie. Oczywiście dochodzi tu czynnik szkodliwy- większe przewodzenie ciepła przez zespół modułów.

Ceny modułów nie są już aż takie wysokie więc budowa chłodziarki na 4 modułach np. po dwa w szereg, zasilanych z PWM (po filtracji) może być alternatywą dla sprężarkowych.
  • Poziom 2  
    Stary temat, ale chciałbym odświeżyć szybkim pytaniem. Czy akumulator żelowy do skutera, 12v 4Ah nada się do ogniwa peltiera tec1 12705?oczywiście +radiator i wiatraczek od kompa.Do lodóweczki pod namiot z pojemnika styropianowego. Nie wiem dokładnie jaki litraż ale nie jest to duże. Chodzi mi tylko, czy taki zestaw pasuje do siebie. Ewentualnie jakieś rady inne :) Link do aukcji z akumulatorem poniżej. Innych info niż podałem tam nie ma, ale może ktoś jakieś uwagi będzie miał dopóki link nie wygaśnie.

http://allegro.pl/akumulator-zelowy-skuter-12v-4ah-tester-ladowarka-i4889332036.html

Ewentualnie czy możecie mi powiedzieć ile taki akumulator wytrzyma, jeśli podłącze taką zwykłą lodówkę turystyczną o parametrach:

Pojemność: 24L
    Panel sterowniczy: TAK - wybór funkcji
    Zasilanie: DC12V; AC100-240V 50-60HZ
    Przewody zasilające: 220V o długości 2m. 12V o długości 2m. zakończony wtykiem do gniazda zapalniczki
    Moc DC: chłodzenie 40W ±20%, grzanie 32W ±20%
    Moc AC: chłodzenie 56W ±20%, grzanie 52W ±20%
    Wymiary zewnętrzne: 39 x 29 x 42 cm
    Wymiary wewnętrzne: 32 x 22 x 34 cm
    Warstwa izolacyjna: bardzo gruba i wydajna

lub czy w ogóle jakikolwiek taki przenośny akumulator podoła w miarę temu zadaniu. Nie opłaca mi się np. 2 razy dziennie po parę godz ładować akumulatora, jeśli ma działać 5 godzin. Może np akumulator żelowy 12v 10Ah?
  • Poziom 22  
    Na takim akumulatorku podziała to z godzinę, te ogniwa kochają prąd a jam ich dobrze nje schłodzisz to nic Ci z tej lodówki nie wyjdzie wolisz kupić najsłabsze ogniwo i je dobrze schodzić niż to mocniejsze które jest ciężej chłodzić co daje większą temperaturę po stronie zimnej i skuteczność będzie mniejsza od tego słabszego.
  • Poziom 43  
    Moim zdaniem chłodziarki (nie lodówki, bo osiągnięcie temperatury poniżej 0°C jest raczej niemożliwe) z ogniwem Peltiera są mocno przereklamowane. Lepiej nadają się do przechowania produktu uprzednio schłodzonego w normalnej lodówce niż do schładzania produktu o temperaturze otoczenia.
    kreslarz napisał:
    Minimum to 2-3 cm, o czym wspominałem wyżej.
    Dałbym minimum 5 cm a jeżeli to nie jest "zwykły styropian" a poliuretan stosowany w lodówkach to minimum 3 cm. Dlatego, że agregat sprężarkowy a ogniwo Peltiera to dwie rożne bajki, chłodziarkę z ogniwem można porównać do chłodziarki absorpcyjnej.
  • Poziom 22  
    ogólnie nie polecam samemu skręcać lodówki chyba, że tylko dla "zabawy" bo jej sprawność będzie słaba i dużo nie zaoszczędzisz bo idzie już kupić takie małe 4littowe za 60 zl i taka już jakoś tam 'chlodzi'