Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowanie akumulatora żelowego 6V 4.5Ah prądnicą 3 fazową z ograniczeniem prądu

gordie 24 Mar 2012 16:11 3560 5
  • #1 24 Mar 2012 16:11
    gordie
    Poziom 10  

Witam nie wiem czy to odpowiedni dział ale dopiero się uczę i moje pytania pewnie reprezentują niski poziom dlatego go wybrałem, do tej pory radziłem sobie sam czytając godzinami forum ale teraz mam kilka pytań i problemów związanych z poniższym schematem, przedstawię go krótko żeby było wiadomo o co chodzi. Ramka czerwona to prądnica 3 fazowa daje coś koło 0-10V najczęściej koło 6V. Ramka żółta powielacz
    napięcia x4 zrobiony z kondensatorów 470uf 63V i diód Schottkiego 1A-2A(takie mam). Ramka zielona układ, który znalazłem w dokumentacji LM317 i w paru innych schematach na forum ma służyć do ładowania akumulatora żelowego 6V. Rezystorami 220 i 1k ograniczam napięcie do 6.9V, do tego rezystor 1,2 ohm do ograniczenia prądu na poziomie 0,35-0.5A przynajmniej w teorii bo ten rezystor jest opisany 1R2J90 ale na multimetrze ma 1.7. Ramka pomarańczowa akumulator oddzielony dioda Schottkiego żeby mi prąd nie uciekał do tyłu jak nie ma wiatru.

I teraz taki problem kupiłem akumulator żelowy 6V zmierzyłem go ze ma coś kolo 6.4V wiec postanowiłem go naładować testując jednocześnie działanie układu z zielonej i pomarańczowej ramki tylko zamiast prądnicy i powielacza podłączyłem zasilacz 11.5 V 0.3A. Zostawiłem go na noc wstaje rano patrzę napięcie doszło do 6.6V i dalej nie idzie więc zacząłem kombinować odpiąłem diodę Schottkiego podłączyłem z powrotem i zaczęło iść dalej po paru h doszło do tych 6.9V więc go odłączyłem.
    Po odpięciu go po jakimś czasie napięcie spadło z powrotem do 6.6V i tego już nie rozumiem czy to tak ma być czy coś jest nie tak?

Robiłem też test, że na podłączonym układzie bez diody Schottkiego na akumulatorze jest napięcie 6.9V na podłączonym z dioda 6.6V i na odłączonym też 6.6V.

Czy to znaczy, że jak go odpiąłem rano gdy był podłączony do układu z dioda i miał 6.6V to był juz w pełni naładowany ? tylko niepotrzebnie kombinowałem jeśli tak to dlaczego wtedy po odłączeniu diody i podłączeniu go do ładowania bez niej
    od razu nie wskoczyło napięcie 6,9 tylko rosło powoli od 6.6V do 6.9V przez parę godzin. Wychodzi na to, że ta dioda odcina go tak od ładowarki, że pokazuje napięcia jakby był nie podłączony.

Pytanie dodatkowe czy ładowanie takie, że raz wiatr wieje raz nie wieje to jest ładowanie cykliczne czy buforowe? przyjąłem ze buforowe dlatego ustawiłem do 6.9V.

Kolejny problem to, że chciałbym dodać diodę LED ale nie tak jak w większości schematów przed stabilizatorem czy w środku gdzie sygnalizuje tylko czy jest zasilanie tylko taka żeby pokazywała czy naprawdę jest ładowany.
    Wymyśliłem taki układ ramka różowa, na symulatorze to działa w ten sposób ze jak akumulator przyjmuje to prąd mi leci też na bazę tranzystora i zapala leda niestety wadą tego jest to, że ten rezystor 1 ohm by mi ograniczał prąd ładowania czego nie chce. Może ktoś ma inny pomysł jak to rozwiązać ?

Następne pytanie powiedzmy, że będzie spory wiatr wystarczający na ładowanie samego akumulatora i teraz chciałbym przed stabilizatorem podłączyć jakieś obciążenie nie wiem jeszcze, może kolejny stabilizator,może coś co nie wymaga
    stabilizacji jak to zrobić żeby priorytet miało ładowanie akumulatora a dopiero potem obciążenie. Ewentualnie tak,że gdy akumulator jest naładowany to zasila mi coś innego tylko nie wiem w, którym miejscu układu to dać może między stabilizatorem a noga tranzystora?

I ostatnia sprawa jak sie ma ładowanie tego przez powielacz x4 bo na symulatorze to wygląda w ten sposób ze akumulator nie dostaje prądu stale tylko takimi jakby impulsami czyli ze na 1 sekundę ładowania polowe czasu dostaje impulsy a polowe czasu ładują sie kondensatory z powielacza.Jak to sie ma do ograniczenia prądowego bo skoro w 1 sekundzie połowę czasu ładują sie kondensatory a połowę oddają to czy ograniczanie do 0.45A ma sens bo przyjmując, że wiatr by zasuwał godzinę to i tak tylko polowe czasu się ładuje a połowę czasu czeka na impuls czyli zamiast tego 0.45A jest jakby polowa tego.

0 5
  • #2 24 Mar 2012 19:44
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

gordie napisał:
    Ramka żółta powielacz
    napięcia x4 zrobiony z kondensatorów 470uf 63V i diód Schottkiego 1A-2A(takie mam).

Rozmaluj ten powielacz po ludzku, bo ja sobie odpuściłem analizę schematu w momencie w którym stwierdziłem że układ jest niesymetryczny względem faz napięcia zasilającego.

gordie napisał:
    Ramka zielona układ, który znalazłem w dokumentacji LM317 i w paru innych schematach na forum ma służyć do ładowania akumulatora żelowego 6V. Rezystorami 220 i 1k ograniczam napięcie do 6.9V, do tego rezystor 1,2 ohm do ograniczenia prądu na poziomie 0,35-0.5A przynajmniej w teorii

W teorii broń Boże - to nie ma prawa działać, zobacz do materiału źródłowego jak ma być włączony rezystor pomiarowy tego układu w obwód płynącego prądu.

gordie napisał:
    I teraz taki problem kupiłem akumulator żelowy 6V zmierzyłem go ze ma coś kolo 6.4V wiec postanowiłem go naładować testując jednocześnie działanie układu z zielonej i pomarańczowej ramki tylko zamiast prądnicy i powielacza podłączyłem zasilacz 11.5 V 0.3A. Zostawiłem go na noc wstaje rano patrzę napięcie doszło do 6.6V i dalej nie idzie więc zacząłem kombinować odpiąłem diodę Schottkiego podłączyłem z powrotem i zaczęło iść dalej po paru h doszło do tych 6.9V więc go odłączyłem.
    Po odpięciu go po jakimś czasie napięcie spadło z powrotem do 6.6V i tego już nie rozumiem czy to tak ma być czy coś jest nie tak?

Zanim zamordujesz akumulator zapoznaj się ze stosowną literaturą.

gordie napisał:
    Kolejny problem to, że chciałbym dodać diodę LED ale nie tak jak w większości schematów przed stabilizatorem czy w środku gdzie sygnalizuje tylko czy jest zasilanie tylko taka żeby pokazywała czy naprawdę jest ładowany.
    Wymyśliłem taki układ ramka różowa, na symulatorze to działa w ten sposób ze jak akumulator przyjmuje to prąd mi leci też na bazę tranzystora i zapala leda niestety wadą tego jest to, że ten rezystor 1 ohm by mi ograniczał prąd ładowania czego nie chce. Może ktoś ma inny pomysł jak to rozwiązać ?

Prosto - przenieść przed stabilizator napięcia lub (lepiej) użyć tego samego rezystora pomiarowego do obydwu celów.

0
  • #4 24 Mar 2012 20:45
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

gordie napisał:
    "]A co do tego rezystora to nie widzę różnicy miedzy układem z zielonej ramki a tym z dokumentacji, nie wiem o co chodzi.

To popatrz gdzie w podlinkowanym obrazku jest podłączony ujemny biegun akumulatora.

0
  • #5 24 Mar 2012 20:50
    gordie
    Poziom 10  

Tak zauważyłem na schemacie, który narysowałem w 1 poście był błąd już poprawiłem link do obrazka, a w rzeczywistości układ zlutowałem poprawnie.

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem z tym przeniesieniem różowej ramki i wykorzystanie tego rezystora pomiarowego do zapalania leda tylko wtedy kiedy akumulator się ładuje, uczę się na symulatorze niestety w tym nie ma stabilizatorów wiec nie jestem w stanie sprawdzić działania tego ale daje obrazek czy to ma ta wyglądać?

0