Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak usprawnić ogrzewanie - kominek z DGP

andrzejpiotr 25 Lut 2013 09:13 49824 82
  • #61 25 Lut 2013 09:13
    mirrzo

Moderator na urlopie...

andrzejpiotr napisał:
    Czy ktoś z Was do podłączenia wkładu kominkowego z kominem zastosował rurę z radiatorem? I czy warto użyć wtedy rurę z radiatorem, czy zwiększa sprawność kominka?

Sprawności kominka nie zwiększysz. Jedynie możesz podnieść sprawność dystrybutora. Jeżeli przedobrzysz z radiatorem, to możesz doprowadzić do nadmiernego wystudzenia spalin, co spowoduje ograniczenie lub brak ciągu komina.

• #62 25 Lut 2013 09:21
    GanzConrad
    Poziom 22  

andrzejpiotr napisał:
    Czy ktoś z Was do podłączenia wkładu kominkowego z kominem zastosował rurę z radiatorem?

mam u siebie 2 radiatory długie w sumie na ok 1m, Cug działa, nie zauważyłem różnicy.

• #63 25 Lut 2013 17:28
    andrzejpiotr
    Poziom 9  

GanzConrad - nie zauważyłeś różnicy w ciągu kominowym czy w "sprawności kominka"?
    W mnie rura łącząca wkład z kominem to niewiele ponad 1 m. Z tego co udało mi się odszukać w internecie, to produkowane są rury spalinowe z radiatorem tylko w odcinkach 0,5 m, czy tak jest faktycznie? Czy są jakieś zasadnicze różniec pomiędzy poszczególnymi produktami? Jakiej firymy są najlepsze? No i czy w ogóle warto je montować?

• #64 25 Lut 2013 23:56
    GanzConrad
    Poziom 22  

nie zauważyłem różnicy w ciągu komina. Radiatory zamawiałem u ślusarza i dopasowałem do rur, nie kupowałem gotowych. Wyszło taniej i efektywniej (długość radiatora jest dopasowana, do miejsca na rurze kominowej)

• #65 26 Lut 2013 08:33
    andrzejpiotr
    Poziom 9  

GanzConrad - ale nie odpowiedziałeś, czy stosowanie takiego patentu jest sensowne?
    Ty dorabiałeś radiator do już istniejącej rury. A jak wygląda oryginalne rozwiązanie? Czy jest to rura spalinowa z przymocowanym na stałe radiatorem? Czy tak jak u Ciebie - osobno rura i osobno radiator nasuwany na rurę?

• #66 26 Lut 2013 09:55
    GanzConrad
    Poziom 22  

jest sensowne, nie wiem dlaczego muszę to wyraźnie pisać, skoro radiator - jak działa, każdy wie, a więc jak nałożysz go na gorącą rurę (czasem powyżej 200st.C) to tym bardziej będzie działał. Polecam jedynie dobre zabezpieczenie antykorozyjne (jakaś srebrzanka wysokotemperaturowa) + częste odkurzanie, ponieważ duża ilość mielonego powietrza niesie sporo zanieczyszczeń. Blacha, z której jest zrobiony radiator musi mieć odpowiednią grubość, aby zapewnić transport ciepła wewnątrz metalu, u mnie jest chyba 1,5mm.

• #67 06 Mar 2014 18:54
    danyo1
    Poziom 9  

Witam mam takie pytanie kominek mam w salonie na środku i chcę puścić 2 rury spiro aby grawitacyjnie sobie tam szło to powietrze na piętro do 2 pokoi i teraz moje pytanie czy rury wylotu ciepłego powietrza zamontować przy podłodze czy może pod sufitem ??

• #68 06 Mar 2014 19:35
    GanzConrad
    Poziom 22  

przy podłodze. Gorące powietrze z rur będzie się mieszało z chłodniejszym w pokoju. Gdybyś zamocował pod sufitem, wówczas całe gorące powietrze pozostałoby pod sufitem.

• #69 06 Mar 2014 19:46
    danyo1
    Poziom 9  

a jak to się ma bo podobno jak dam przy podłodze to szybko ucieknie przez drzwi ciepłe powietrze

• #70 06 Mar 2014 20:41
    GanzConrad
    Poziom 22  

wróżenie z fusów nie jest moją najlepszą stroną, więc popatrz na to logicznie pod kątem odległości wylotów od drzwi. Pamiętaj, aby otwory wentylacyjne w drzwiach miały co najmniej tą samą powierzchnię co kratka nadmuchu ciepłego powietrza.

• #71 07 Mar 2014 00:59
    pkorol
    Poziom 17  

danyo1 napisał:
    czy rury wylotu ciepłego powietrza zamontować przy podłodze czy może pod sufitem ??

Ja bym dał pod sufitem, (spiro stalowe) ze względu na to, iż rury będą robiły za radiatory (większa powierzchnia do wymiany) i na całej długości podgrzewały powietrze. Tym samym wprawią w ruch większe masy powietrza.
    Przy podłodze, ciepłe powietrze będzie wędrowało tam gzie mu wygodniej, do góry powoli mieszając się z zimnym powietrzem.

W jednym z pokoi mam nadmuch na kratce, i mam tam pięknie wymieszane powietrze. Wreszcie pokoi (bez nadmuchu) są wyraźne punkty zimnego i ciepłego powietrza.

Dodano po 21 [minuty]:

andrzejpiotr napisał:
    GanzConrad - ale nie odpowiedziałeś, czy stosowanie takiego patentu jest sensowne?
    Ty dorabiałeś radiator do już istniejącej rury. A jak wygląda oryginalne rozwiązanie? Czy jest to rura spalinowa z przymocowanym na stałe radiatorem?

Rury z radiatorem kupisz nawet kastoramie.

Stosowanie radiatora na pewno ma sens. Mam radiator, nie mam problemów z ciągiem. Gdybym teraz budował kominek to radiator zrobiłbym maksymalnie duży (ile się da). Mam ocieplony komin do samej góry od wewnątrz (rura ceramiczna w blokach ocieplona wełną) oraz na zewnątrz, ociepliłem sam. Mało tego, wpakowałem do wkładu 60 kg żeliwnych odważników. Mam też GWC, więc powietrza w domu nie brakuje.
    Kominek chodzi 3 lata, niema ani kropli wody pod spodem. Natomiast u kolegi który preferuje palenie oszczędne, czyli zmusza by drzewo się tliło. Komin nie ocieplony. Więc jemu się normalnie woda leje z komina. I teraz ma problem jak tą wodę usuwać.

• #72 07 Mar 2014 08:26
    danyo1
    Poziom 9  

A powiedz mi jeszcze czy mogę wsadzić w otwory te u góry jak już tak zastosuje wylot wentylatory dodatkowo zamiast kratek przy wylocie. Będzie miało to sens czy raczej nie?

• #73 07 Mar 2014 08:54
    GanzConrad
    Poziom 22  

pkorol napisał:
    Ja bym dał pod sufitem, (spiro stalowe) ze względu na to, iż rury będą robiły za radiatory

pozostaje pytanie, czy kolega danyo1 chce mieć rury spiro "na wierzchu". Osobiście założyłem, że będą obudowane, bo jakoś sobie nie wyobrażam takiego wystroju wnętrz, a dodatkowo każde dotknięcie rury będzie się wiązało z jej odkształceniem i po krótkim czasie będzie tragicznie wyglądać. Jeśli mają być obudowane to radziłbym zmienić na rury ocieplane. Jeśli spiro i zabudowane to starałbym się skrócić je maksymalnie i zapewnić wentylację wnętrza obudowy.

Dodano po 11 [minuty]:

danyo1 napisał:
    Będzie miało to sens czy raczej nie?

niewielki, nie zaśniesz przy nich, a nawet jak zaśniesz to wstaniesz niewyspany i zmęczony. Poza tym te wentylatory będą pracowały cały czas w maxymalnie wysokiej temperaturze i muszą być do tego przeznaczone. Nie testowałem tego rozwiązania, ale trudno mi sobie wyobrazić, że łożysko w silniku wentylatora będzie "wieczne" lub porównywalne z silnikami bezszczotkowymi. Poza tym podejrzewam, że większość wentylatorów posiada silniki szczotkowe, więc ich trwałość w takich warunkach nie będzie rewelacyjna i z biegiem czasu będą coraz bardziej hałasować.

• #74 07 Mar 2014 10:48
    danyo1
    Poziom 9  

Więc chyba pozostawie wylot prawem grawitacji a w wylotach zastosuje ozdobne kratki

Dodano po 4 [minuty]:

danyo1 napisał:
    Więc chyba pozostawie wylot prawem grawitacji a w wylotach zastosuje ozdobne kratki

dodam jeszcze że moje rury spiro nie idą bezpośrednio przez pokój miałem trochę miejsca koło komina więc idą koło komina i wychodzą u góry w pokojach

• #75 07 Mar 2014 11:59
    pkorol
    Poziom 17  

danyo1 napisał:
    A powiedz mi jeszcze czy mogę wsadzić w otwory te u góry jak już tak zastosuje wylot wentylatory dodatkowo zamiast kratek przy wylocie. Będzie miało to sens czy raczej nie?

Oczywiście to ma sens. Ale niema takiego wentylatorka który wytrzyma taką temperaturę.
    Ja zrobiłem tak. W jednym z pokoi (w ramach eksperymentu) dałem wentylatorek na rurę 1 metr przed kratką. Jest to wentylatorek 12v, bardzo cichy, nic nie słychać. Drugi wentylatorek dmucha powietrze prosto do obudowy kominka na poziomie wkładu ale czerpnie ma pod sufitem, więc pcha do kominka ciepłe powietrze, około 150m3/h
    Wszystko to bardzo wyrażnie poprawiło pracę DGP. Komonkiem grzeję do -15c. Powierzchnia 100m2 (280m3) w jednym poziomie.

• #77 04 Kwi 2014 13:26
    ezop9
    Poziom 2  

Witam, jestem na etapie stanu surowego zamkniętego. Dom dwukondygnacyjny. Obecnie ocieplam dach i strop drewniany na pietrze.
    Ponieważ chce DGP mechaniczne, gdzie "aparat nawiewny" będzie znajdował się na strychu nad kominkiem i stamtąd rurami do pokoi. Dlatego na tym etapie chce poprowadzić spiro.
    Tylko jak się domyślałem i tutaj, gdzieniegdzie ten wątek jest poruszany jest problem ze suchym powietrzem. Jest tez gdzieś tutaj napisane, że wymiennik nie wchodzi w rachubę z powodu zbyt dużej temperatury powietrza z kominka.
    I tutaj wpadł mi do głowy taki pomysł: Aby doprowadzić do kominka nie tylko powietrze które służy do spalania, ale drugim przewodem świeże powietrze które ogrzeje się w komorze nad wkładem. Aby to powietrze nie mieszało się z "suchym", oraz zdążyło się ogrzać do odpowiedniej temp. Rurę którą jest ono prowadzone, dziele na kilka mniejszych zachowując przekrój przepływu ( w komorze nad wkładem) i dalej już jedna do "aparatu nawiewnego". Te rury w komorze grzewczej trzeba by zrobić z jakiejś stali nierdzewnej.
    Ponieważ nie byłem zbyt dobrym uczniem z fizyki, to proszę o jakieś komentarze, które utwierdza mnie w moim pomyśle lub mi do obrzydzą.

• #78 04 Kwi 2014 16:26
    GanzConrad
    Poziom 22  

rura spiro to idealny kaloryfer: jest pofałdowana, ma wielką powierzchnię wymiany ciepła. Efekt będzie taki, że ciepło będzie wszędzie dookoła rur, ale nie w pokojach do których prowadzą. Moim zdaniem powinieneś zastosować rury izolowane.

ezop9 napisał:
    świeże powietrze które ogrzeje się w komorze nad wkładem

właśnie w tym jest problem z wypompowywaniem wilgoci. Jeśli doprowadzasz powietrze z zewnątrz do domu to podczas mrozów to powietrze jest bardzo suche, więc skoro je wprowadzasz to inną drogą (np. wentylacja) musi z domu wylecieć taka sama ilość wilgotnego powietrza przez co poziom wilgoci w domu będzie spadał.

• #79 04 Kwi 2014 20:32
    ezop9
    Poziom 2  

Od kominka chce lecieć rurami izolowanymi, ale chyba masz racje co do suchości powietrza, chodź na pewno będzie bardziej wilgotne niż takie bezpośrednio znad kominka.

• #80 05 Kwi 2014 19:24
    gaz4
    Poziom 30  

Ezop, to nie tak. Podczas dużych mrozów powietrze z zewnątrz będzie bardziej suche niż wewnątrz. To kwestia definicji wilgotności:

Wilgotnośc bezwzględna oznacza ile pary wodnej jest w powietrzu i nie zależy od temperatury, prawie nie używana.
    Wilgotność względna którą się posługujemy oznacza ile pary wodnej jest w powietrzu w porownaniu do MAKSIMUM jakie może być w danej temperaturze. Im zimniejsze powietrze tym mniej pary wodnej może maksymalnie w nim być, a więc nawet jak przy mrozie ma 100% wilgotności to w temp. pokojowej będzie suche jak pieprz.

W wątku pojawia się pomysł z dostarczaniem powietrza do spalania tak jak opisał Ezop9. Uważam to za znacznie lepsze rozwiązanie niż powszechnie stosowane bezpośrednie podawanie do wkładu. Przede wszystkim w sezonie grzewczym kominek zasysa takie ilości powietrza, że czasami może to w całości zastąpić wentylację: świeze i podgrzane trafia do pomieszczeń, a zużyte do komory splania i przez komin na zewnątrz. Z reakcji chemicznych oraz właściwości fizycznych wynika, że właśnie takie postępowanie pozwala na uzyskanie max sprawności. Po prostu ciepłe powietrze w komorze poprawia spalanie, a to daje wyższe temp. wkładu. Cieplejszy wkład w połączeniu z zimniejszym powietrzem dostarczanym z zewnątrz daje wyższą sprawność w przekazywaniu energii do pomieszczeń. W skrocie można powiedzieć, że kominek z tak dostarczanym powietrzem działa jak namiastka rekuperatora odbierająca ciepło ze zużytego powietrza.

• #81 07 Kwi 2014 18:37
    tom3579
    Poziom 1  

Witam.
    Mam do was takie pytanie chcem zrobić dgp na poddasze + łazienka , czy moge to poprowadzić wszystko na jednej rurze rozdzielając to tylko trójnikiem , łącznie będzie gdzieś ok 6-8 mb rury i czy potrzebuje do tego turbiny?

• #82 10 Gru 2014 21:42
    saskia
    Poziom 38  

Trochę stary temat, ale same kierownice nic nie daja.
    Użycie "turbin-dodatkowych wentylatorów zależy od oporów przeplywu kanałami.
    Na początku strony, zauważyłem post kol. mirrzo, i mimo że jest tu Fachowcem z dużej litery, to musze nieco poprawić jego wypowiedź, a mianowicie fragment z ustaniem ciągu kominowego. Otóż kominy są różne i przy jednym może ciąg kominowy ustać, a przy wielu poprawnie wykonanych starych kominach ciąg ten nigdy nie ustanie.
    Są one (te stare) tak skonstruowane że praktycznie jest niemożliwe zatrzymanie ciągu. trzeba by chyba uszczelnić wszelkie szpary i wloty pianką poliuretanową i silikonem aby je na prawdę zatrzymać, tzn. ich ciąg.
    Mimo nawet "całkowitego zatrzymania ciągu, będą stale wytwarzały podciśnienie, co w rezultacie da efekt, że po otwarciu jakiegokolwiek wlotu zassaja ze wzmożoną energią ssania.

Oczywiście nie dotyczy to nowych kominów, do których najprawdopodobniej odniósł sie kol. mirrzo.

• #83 06 Gru 2015 09:15
    wesolymichal
    Poziom 2  

dzien dobry mam pytanie odnosnie wentylacji pomieszczenia przy nadmuchu dgp cieplego powietrza z kominka , nadmuchy zamontowalem nad oknami , gdzie dac amenostaty wywiewne sufitowe , nadmienie ze jest to domek parterowy z nieuzytkowym strychem /strych jest wentylowany kratkami zamontowanymi w dwoch przeciwnych scianach bocznych I jest tam spory przeciag czy wentylacyjne rury 2m spiro moge zakonczyc na strychu czy musze je podlaczyc do dachowek wentylacyjnych I 2 pytanie w tym momecie kominek pobiera powietrze z domu do spalania I do dystrybucji cieplego powietrza czy to jest ok czy doprowadzic powietrze z zewnątrz z gory dziekuje za odp Michal w odp na meila wesolymichal(malpa)tlen.pl

Dodano po 12 [minuty]:

dzien dobry mam pytanie odnosnie wentylacji pomieszczenia przy nadmuchu dgp cieplego powietrza z kominka , nadmuchy zamontowalem nad oknami , gdzie dac amenostaty wywiewne sufitowe , nadmienie ze jest to domek parterowy z nieuzytkowym strychem /strych jest wentylowany kratkami zamontowanymi w dwoch przeciwnych scianach bocznych I jest tam spory przeciag czy wentylacyjne rury 2m spiro moge zakonczyc na strychu czy musze je podlaczyc do dachowek wentylacyjnych I 2 pytanie w tym momecie kominek pobiera powietrze z domu do spalania I do dystrybucji cieplego powietrza czy to jest ok czy doprowadzic powietrze z zewnątrz z gory dziekuje za odp Michal w

Dodano po 9 [minuty]:

dzien dobry mam pytanie odnosnie wentylacji pomieszczenia przy nadmuchu dgp cieplego powietrza z kominka , nadmuchy zamontowalem nad oknami , gdzie dac amenostaty wywiewne sufitowe , nadmienie ze jest to domek parterowy z nieuzytkowym strychem /strych jest wentylowany kratkami zamontowanymi w dwoch przeciwnych scianach bocznych I jest tam spory przeciag czy wentylacyjne rury 2m spiro moge zakonczyc na strychu czy musze je podlaczyc do dachowek wentylacyjnych I 2 pytanie w tym momecie kominek pobiera powietrze z domu do spalania I do dystrybucji cieplego powietrza czy to jest ok czy doprowadzic powietrze z zewnątrz z gory dziekuje za odp Michal w