Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak usprawnić ogrzewanie - kominek z DGP

andrzejpiotr 25 Feb 2013 09:13 56841 82
Bosch
 • #61
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  andrzejpiotr wrote:
  Czy ktoś z Was do podłączenia wkładu kominkowego z kominem zastosował rurę z radiatorem? I czy warto użyć wtedy rurę z radiatorem, czy zwiększa sprawność kominka?

  Sprawności kominka nie zwiększysz. Jedynie możesz podnieść sprawność dystrybutora. Jeżeli przedobrzysz z radiatorem, to możesz doprowadzić do nadmiernego wystudzenia spalin, co spowoduje ograniczenie lub brak ciągu komina.
 • Bosch
 • #63
  andrzejpiotr
  Level 9  
  GanzConrad - nie zauważyłeś różnicy w ciągu kominowym czy w "sprawności kominka"?
  W mnie rura łącząca wkład z kominem to niewiele ponad 1 m. Z tego co udało mi się odszukać w internecie, to produkowane są rury spalinowe z radiatorem tylko w odcinkach 0,5 m, czy tak jest faktycznie? Czy są jakieś zasadnicze różniec pomiędzy poszczególnymi produktami? Jakiej firymy są najlepsze? No i czy w ogóle warto je montować?
 • Bosch
 • #65
  andrzejpiotr
  Level 9  
  GanzConrad - ale nie odpowiedziałeś, czy stosowanie takiego patentu jest sensowne?
  Ty dorabiałeś radiator do już istniejącej rury. A jak wygląda oryginalne rozwiązanie? Czy jest to rura spalinowa z przymocowanym na stałe radiatorem? Czy tak jak u Ciebie - osobno rura i osobno radiator nasuwany na rurę?
 • #66
  GanzConrad
  Level 25  
  jest sensowne, nie wiem dlaczego muszę to wyraźnie pisać, skoro radiator - jak działa, każdy wie, a więc jak nałożysz go na gorącą rurę (czasem powyżej 200st.C) to tym bardziej będzie działał. Polecam jedynie dobre zabezpieczenie antykorozyjne (jakaś srebrzanka wysokotemperaturowa) + częste odkurzanie, ponieważ duża ilość mielonego powietrza niesie sporo zanieczyszczeń. Blacha, z której jest zrobiony radiator musi mieć odpowiednią grubość, aby zapewnić transport ciepła wewnątrz metalu, u mnie jest chyba 1,5mm.
 • #67
  danyo1
  Level 10  
  Witam mam takie pytanie kominek mam w salonie na środku i chcę puścić 2 rury spiro aby grawitacyjnie sobie tam szło to powietrze na piętro do 2 pokoi i teraz moje pytanie czy rury wylotu ciepłego powietrza zamontować przy podłodze czy może pod sufitem ??
 • #69
  danyo1
  Level 10  
  a jak to się ma bo podobno jak dam przy podłodze to szybko ucieknie przez drzwi ciepłe powietrze
 • #71
  User removed account
  User removed account  
 • #72
  danyo1
  Level 10  
  A powiedz mi jeszcze czy mogę wsadzić w otwory te u góry jak już tak zastosuje wylot wentylatory dodatkowo zamiast kratek przy wylocie. Będzie miało to sens czy raczej nie?
 • #73
  GanzConrad
  Level 25  
  pkorol wrote:
  Ja bym dał pod sufitem, (spiro stalowe) ze względu na to, iż rury będą robiły za radiatory

  pozostaje pytanie, czy kolega danyo1 chce mieć rury spiro "na wierzchu". Osobiście założyłem, że będą obudowane, bo jakoś sobie nie wyobrażam takiego wystroju wnętrz, a dodatkowo każde dotknięcie rury będzie się wiązało z jej odkształceniem i po krótkim czasie będzie tragicznie wyglądać. Jeśli mają być obudowane to radziłbym zmienić na rury ocieplane. Jeśli spiro i zabudowane to starałbym się skrócić je maksymalnie i zapewnić wentylację wnętrza obudowy.

  Dodano po 11 [minuty]:

  danyo1 wrote:
  Będzie miało to sens czy raczej nie?

  niewielki, nie zaśniesz przy nich, a nawet jak zaśniesz to wstaniesz niewyspany i zmęczony. Poza tym te wentylatory będą pracowały cały czas w maxymalnie wysokiej temperaturze i muszą być do tego przeznaczone. Nie testowałem tego rozwiązania, ale trudno mi sobie wyobrazić, że łożysko w silniku wentylatora będzie "wieczne" lub porównywalne z silnikami bezszczotkowymi. Poza tym podejrzewam, że większość wentylatorów posiada silniki szczotkowe, więc ich trwałość w takich warunkach nie będzie rewelacyjna i z biegiem czasu będą coraz bardziej hałasować.
 • #74
  danyo1
  Level 10  
  Więc chyba pozostawie wylot prawem grawitacji a w wylotach zastosuje ozdobne kratki

  Dodano po 4 [minuty]:

  danyo1 wrote:
  Więc chyba pozostawie wylot prawem grawitacji a w wylotach zastosuje ozdobne kratki

  dodam jeszcze że moje rury spiro nie idą bezpośrednio przez pokój miałem trochę miejsca koło komina więc idą koło komina i wychodzą u góry w pokojach
 • #75
  User removed account
  User removed account  
 • #77
  ezop9
  Level 2  
  Witam, jestem na etapie stanu surowego zamkniętego. Dom dwukondygnacyjny. Obecnie ocieplam dach i strop drewniany na pietrze.
  Ponieważ chce DGP mechaniczne, gdzie "aparat nawiewny" będzie znajdował się na strychu nad kominkiem i stamtąd rurami do pokoi. Dlatego na tym etapie chce poprowadzić spiro.
  Tylko jak się domyślałem i tutaj, gdzieniegdzie ten wątek jest poruszany jest problem ze suchym powietrzem. Jest tez gdzieś tutaj napisane, że wymiennik nie wchodzi w rachubę z powodu zbyt dużej temperatury powietrza z kominka.
  I tutaj wpadł mi do głowy taki pomysł: Aby doprowadzić do kominka nie tylko powietrze które służy do spalania, ale drugim przewodem świeże powietrze które ogrzeje się w komorze nad wkładem. Aby to powietrze nie mieszało się z "suchym", oraz zdążyło się ogrzać do odpowiedniej temp. Rurę którą jest ono prowadzone, dziele na kilka mniejszych zachowując przekrój przepływu ( w komorze nad wkładem) i dalej już jedna do "aparatu nawiewnego". Te rury w komorze grzewczej trzeba by zrobić z jakiejś stali nierdzewnej.
  Ponieważ nie byłem zbyt dobrym uczniem z fizyki, to proszę o jakieś komentarze, które utwierdza mnie w moim pomyśle lub mi do obrzydzą.
 • #78
  GanzConrad
  Level 25  
  rura spiro to idealny kaloryfer: jest pofałdowana, ma wielką powierzchnię wymiany ciepła. Efekt będzie taki, że ciepło będzie wszędzie dookoła rur, ale nie w pokojach do których prowadzą. Moim zdaniem powinieneś zastosować rury izolowane.
  ezop9 wrote:
  świeże powietrze które ogrzeje się w komorze nad wkładem

  właśnie w tym jest problem z wypompowywaniem wilgoci. Jeśli doprowadzasz powietrze z zewnątrz do domu to podczas mrozów to powietrze jest bardzo suche, więc skoro je wprowadzasz to inną drogą (np. wentylacja) musi z domu wylecieć taka sama ilość wilgotnego powietrza przez co poziom wilgoci w domu będzie spadał.
 • #79
  ezop9
  Level 2  
  Od kominka chce lecieć rurami izolowanymi, ale chyba masz racje co do suchości powietrza, chodź na pewno będzie bardziej wilgotne niż takie bezpośrednio znad kominka.
 • #80
  gaz4
  Level 33  
  Ezop, to nie tak. Podczas dużych mrozów powietrze z zewnątrz będzie bardziej suche niż wewnątrz. To kwestia definicji wilgotności:

  Wilgotnośc bezwzględna oznacza ile pary wodnej jest w powietrzu i nie zależy od temperatury, prawie nie używana.
  Wilgotność względna którą się posługujemy oznacza ile pary wodnej jest w powietrzu w porownaniu do MAKSIMUM jakie może być w danej temperaturze. Im zimniejsze powietrze tym mniej pary wodnej może maksymalnie w nim być, a więc nawet jak przy mrozie ma 100% wilgotności to w temp. pokojowej będzie suche jak pieprz.

  W wątku pojawia się pomysł z dostarczaniem powietrza do spalania tak jak opisał Ezop9. Uważam to za znacznie lepsze rozwiązanie niż powszechnie stosowane bezpośrednie podawanie do wkładu. Przede wszystkim w sezonie grzewczym kominek zasysa takie ilości powietrza, że czasami może to w całości zastąpić wentylację: świeze i podgrzane trafia do pomieszczeń, a zużyte do komory splania i przez komin na zewnątrz. Z reakcji chemicznych oraz właściwości fizycznych wynika, że właśnie takie postępowanie pozwala na uzyskanie max sprawności. Po prostu ciepłe powietrze w komorze poprawia spalanie, a to daje wyższe temp. wkładu. Cieplejszy wkład w połączeniu z zimniejszym powietrzem dostarczanym z zewnątrz daje wyższą sprawność w przekazywaniu energii do pomieszczeń. W skrocie można powiedzieć, że kominek z tak dostarczanym powietrzem działa jak namiastka rekuperatora odbierająca ciepło ze zużytego powietrza.
 • #81
  tom3579
  Level 1  
  Witam.
  Mam do was takie pytanie chcem zrobić dgp na poddasze + łazienka , czy moge to poprowadzić wszystko na jednej rurze rozdzielając to tylko trójnikiem , łącznie będzie gdzieś ok 6-8 mb rury i czy potrzebuje do tego turbiny?
 • #82
  saskia
  Level 39  
  Trochę stary temat, ale same kierownice nic nie daja.
  Użycie "turbin-dodatkowych wentylatorów zależy od oporów przeplywu kanałami.
  Na początku strony, zauważyłem post kol. mirrzo, i mimo że jest tu Fachowcem z dużej litery, to musze nieco poprawić jego wypowiedź, a mianowicie fragment z ustaniem ciągu kominowego. Otóż kominy są różne i przy jednym może ciąg kominowy ustać, a przy wielu poprawnie wykonanych starych kominach ciąg ten nigdy nie ustanie.
  Są one (te stare) tak skonstruowane że praktycznie jest niemożliwe zatrzymanie ciągu. trzeba by chyba uszczelnić wszelkie szpary i wloty pianką poliuretanową i silikonem aby je na prawdę zatrzymać, tzn. ich ciąg.
  Mimo nawet "całkowitego zatrzymania ciągu, będą stale wytwarzały podciśnienie, co w rezultacie da efekt, że po otwarciu jakiegokolwiek wlotu zassaja ze wzmożoną energią ssania.

  Oczywiście nie dotyczy to nowych kominów, do których najprawdopodobniej odniósł sie kol. mirrzo.
 • #83
  wesolymichal
  Level 2  
  dzien dobry mam pytanie odnosnie wentylacji pomieszczenia przy nadmuchu dgp cieplego powietrza z kominka , nadmuchy zamontowalem nad oknami , gdzie dac amenostaty wywiewne sufitowe , nadmienie ze jest to domek parterowy z nieuzytkowym strychem /strych jest wentylowany kratkami zamontowanymi w dwoch przeciwnych scianach bocznych I jest tam spory przeciag czy wentylacyjne rury 2m spiro moge zakonczyc na strychu czy musze je podlaczyc do dachowek wentylacyjnych I 2 pytanie w tym momecie kominek pobiera powietrze z domu do spalania I do dystrybucji cieplego powietrza czy to jest ok czy doprowadzic powietrze z zewnątrz z gory dziekuje za odp Michal w odp na meila wesolymichal(malpa)tlen.pl

  Dodano po 12 [minuty]:

  dzien dobry mam pytanie odnosnie wentylacji pomieszczenia przy nadmuchu dgp cieplego powietrza z kominka , nadmuchy zamontowalem nad oknami , gdzie dac amenostaty wywiewne sufitowe , nadmienie ze jest to domek parterowy z nieuzytkowym strychem /strych jest wentylowany kratkami zamontowanymi w dwoch przeciwnych scianach bocznych I jest tam spory przeciag czy wentylacyjne rury 2m spiro moge zakonczyc na strychu czy musze je podlaczyc do dachowek wentylacyjnych I 2 pytanie w tym momecie kominek pobiera powietrze z domu do spalania I do dystrybucji cieplego powietrza czy to jest ok czy doprowadzic powietrze z zewnątrz z gory dziekuje za odp Michal w

  Dodano po 9 [minuty]:

  dzien dobry mam pytanie odnosnie wentylacji pomieszczenia przy nadmuchu dgp cieplego powietrza z kominka , nadmuchy zamontowalem nad oknami , gdzie dac amenostaty wywiewne sufitowe , nadmienie ze jest to domek parterowy z nieuzytkowym strychem /strych jest wentylowany kratkami zamontowanymi w dwoch przeciwnych scianach bocznych I jest tam spory przeciag czy wentylacyjne rury 2m spiro moge zakonczyc na strychu czy musze je podlaczyc do dachowek wentylacyjnych I 2 pytanie w tym momecie kominek pobiera powietrze z domu do spalania I do dystrybucji cieplego powietrza czy to jest ok czy doprowadzic powietrze z zewnątrz z gory dziekuje za odp Michal w