Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Yamaha a-960 usterka związana z zasilaniem

Kryshnas 24 Mar 2012 18:09 2452 9
  • #1 24 Mar 2012 18:09
    Kryshnas
    Poziom 13  

Witam. Otóż słuchałem sobie ostatnio spokojnie muzyki na kolumnach alton 80 napędzanych Yamahą a-960 i pare sekund po skończeniu piosenki usłuszałem puk w głośnikach. We wzmacniaczu zgasło podświetlenie tylko została jedna dioda od przełącznika phono selector. Odrazu przybliżyłem się do pokrywy wzmacniacza i wogóle nie było czuć spalenizny czy jakiś dziwnych zapachów. Również przy tym puknięciu w kolumnach nie usłyszałem żadnych strzałów we wzmacniaczu. Na wszystkich kanałach jest teraz cisza. Rozebrałem go. Żadnych niepokojących oznak. Poprawiłem kilka lutów na płycie głównej. Zdjąłem płytkę od selektrów i również nic tam nie było. Sprawdziłem jeden bezpiecznik i jest ok. Drugi bezpiecznik wyjołem ale nie mogłem go sprawdzić bo nie jest przezroczysty, a nie mam miernika toteż włożyłem go spowrotem. Tak pogrzebałem, posprawdzałem. Składam wszystko i włączam, a tu nagle olśnienie- wszystko działa. Po chwili zaczeła się wyłączać dioda w przycisku power i mocniej się zaczeła świecić dioda nad przełącznikiem phono selector i tak cały czas. Po chwili w głośnikach pukneło i lekko wychyliło membrany w GDN'ach i znów to samo: podświetlenie nie działa i cisza wszędzie. Radiatory się nie grzeją, ale za to bardzo mocno grzeją się, wręcz parzą dwa białe rezystory zamieszczone na fotce poniżej. Co to może być? Bardzo proszę o pomoc.

Yamaha a-960 usterka związana z zasilaniem

3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    (dj-MatyAS)

0 9
  • #2 24 Mar 2012 19:04
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 24 Mar 2012 20:56
    sawage
    Poziom 14  

Sprawdź żarówkę od podświetlenia guzika POWER właściwie to ją od razu wymień.
    Tylko nie pytaj na jaką, to znajdziesz w serwisówce albo porównaj ze sprawnymi.

Moderowany przez dj-MatyAS:

3.1.11. (10.2, 10.7, 12) Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.
    Porada co najmniej idiotyczna. Co ma podświetlenie 9zresztą sprawne) do "ciszy w głośnikach"?
    Ostrzeżenie.

0
  • #4 24 Mar 2012 22:04
    btomko
    Poziom 34  

Kryshnas napisał:
    a nie mam miernika toteż włożyłem go spowrotem

co Kryshnas ma sprawdzić jak nie ma miernika, nauczcie się czytać

0
  • #5 24 Mar 2012 22:24
    Kryshnas
    Poziom 13  

@sawage Tam nie ma żarówki, tylko jest dioda, pozatym podświetlenie jest sprawne.

Postaram się zakupić miernik, ale ostatnio mam mało czasu (szkoła, nauka), więc chyba poprostu zaniosę wzmacniacz do naprawy. To napewno nic poważnego, jeszcze jak na chwilę Yamaha zaczeła działać, to dźwięk był idealny, taki sam jak przed tą usterką. Myśle, że coś poprostu gdzieś nie łączy albo jakiś lut nie styka. Jak myślicie?

0
  • Pomocny post
    #6 25 Mar 2012 05:03
    jersey69
    Poziom 34  

sawage napisał:
    Sprawdź żarówkę od podświetlenia guzika POWER właściwie to ją od razu wymień.
    Tylko nie pytaj na jaką, to znajdziesz w serwisówce albo porównaj ze sprawnymi.

dj-MatyAS napisał:

Porada co najmniej idiotyczna. Co ma podświetlenie 9zresztą sprawne) do "ciszy w głośnikach"?
    Ostrzeżenie.

Otóż niekoniecznie idiotyczna i choć faktycznie niezgodna z logiką , to akurat w tym wzmacniaczu się sprawdza . W linku trzeba wybrać zakładkę "user" .

Kryshnas napisał:
    Myśle, że coś poprostu gdzieś nie łączy albo jakiś lut nie styka

Dobrze myślisz , tylko tam powinna być żarówka (8V/150mA) , więc nie wiem skąd się wzięła dioda LED .

pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #7 25 Mar 2012 13:29
    sawage
    Poziom 14  

Autor wyraźnie napisał, że zgasły wszystkie inne podświetlenia i zostało tylko PHONO. Jak to jest idiotyzm to proszę sobie zajrzeć do serwisówki. Miałem kilka takich wzmacniaczy i z palca sobie tego nie wyssałem, co między innymi potwierdza kolega z postem powyżej oraz link który wkleił. Więc nie bardzo rozumiem w czym miałem złamać regulamin.

Moderowany przez dj-MatyAS:

Z ogromnymi przeprosinami za swą nadgorliwość (nigdy bym nie wpadł na tak cudaczny pomysł jak inżynierowie projektujący ten sprzęt) cofam rzecz jasna ostrzeżenie i jeszcze raz proszę o wybaczenie'
    dj-MatyAS.

0
  • #8 25 Mar 2012 13:31
    Kryshnas
    Poziom 13  

No tak! Przetłumaczyłem sobie ten tekst i ten sam problem jest u mnie. Nie wiedziałem, że od oświetlenia ten wzmacniacz jest tak zależny. jersey69 wielkie dzięki! Leci reput. sawage- zwracam honor. Tylko który kablek jest zły? U mnie dioda od przycisku power przechodzi przez jakiś spalony rezystor. Zmienić poprostu ten cały kabel od przycisku power?

Yamaha a-960 usterka związana z zasilaniem Yamaha a-960 usterka związana z zasilaniem

0
  • #9 25 Mar 2012 15:52
    jersey69
    Poziom 34  

Ktoś przerobił podświetlenie i źle dobrał rezystor . Zobacz tutaj - podobne rozwiązanie w A760 .

0
  • #10 25 Mar 2012 15:59
    Kryshnas
    Poziom 13  

Dokładnie. Przelożyłem na próbę żaróweczke z przycisku disc do power i wzmacniacz pyka po włączeniu i wyłączeniu, wszystko ok, tylko dźwięku nie było no ale widocznie żarówka od disc też ma jakieś powiązanie z czymś. Wybiorę się jutro do elektronicznego i zakupię żarówkę 8V/150mA- taką jak podałeś jersey69.

@EDIT To nie wina braku żarówki disc tylko kabli nie miałem podłaczonych od kolumn... Wszystko pięknie smiga nawet bez żarówki w przycisku disc. Dzięki wszystkim za pomoc i sugestie. W życiu bym się nie spodziewał, że praca całego wzmacniacza zależy od jednej małej żarówki :D

0