Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brother DCP-195C wydruk testowy - brakuje paru żółtych kwadracików

24 Mar 2012 18:49 12492 15
  • Poziom 8  
    Witam, od wczoraj mam taki problem, że na wydruku testowym brakuje mi kilku żółtych kwadracików jak na zdjęciu poniżej:

Oczywiście robiłem kilkakrotnie czyszczenie głowicy z poziomu panelu drukarki i efekt jest taki, że na dole pojawił się żółty kwadracik na pozycji trzeciej od lewej. Pierwszy raz mam taki problem. Używam oryginalnych wkładów, żółty jeszcze jest.

Zrobiłem kilka testów:
    1. Narysowałem kwadrat żółty w Wordzie i jak widać na powyższym zdjęciu są takie leciutkie białe paski poziome.
    2. zeskanowałem raport i następnie ten blok żółtych kwadracików wyciąłem, zapisałem jak jpg i wstawiłem do Worda 4 razy. Efekt jest taki, że drukują się wszystkie kolory.

Drukarka stała bezczynnie ja wiem... 2-3 tygodnie z tego co pamiętam. Czy możliwe jest, ze coś nie teges z głowicą, dyszami a może wkład jest zły? Co to może być? Pozostałe kolory jak widać są OK. Dziękuję za pomoc z góry.
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 10  
    zółty kadridż przysech. Musisz robić czyszczenie wielokrotnie lub wymienić kadridż na nowy ale wielokrotne czyszczenie powinno w końcu pomóc
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 20  
    Kolego mam drukarke Brother dcp 165c co jakis czas jak nie uzywam to robie jej czyszczenie bo poprostu zasycha czasami tez tak rób
  • Poziom 8  
    Co dokładnie mogło przyschnąć? Tusz w kartridżu, a może głowica lub dysze? Bo tutaj głowica jest oczywiście wbudowana w drukarkę. Wkłady z atramentem się tylko wsuwa w odpowiednie miejsce to co mogło przy nich zaschnąć? Sam już nie wiem co teraz zrobić? Głowica normalnie pobiera atrament z kartridży (przyjrzałem się przy otwartej klapie) i w momencie jak "jeździ" po kartce to nie wszystkie kwadraciki żółtego koloru się drukują - tak jak na obrazku w pierwszym poście (z tą różnicą że jeden kwadracik teraz się zaczął drukować na dole na pozycji 3 od lewej ale nadal nie wszystkie są). Zawsze co jakiś czas drukuję wydruk testowy, żeby nie zaschło ale była jakaś tam przerwa ze 3 tygodnie że nic nie drukowałem. Drukarka jest cały czas podłączona do prądu bo jak potrzebuje to czyści się sama.
    Jak ten blok żółtych kwadratów drukuję z komputera to, jak napisałem, drukują się wszystkie.
    W zasadzie czym różni się wydruk testowy od np. zeskanowania tego wydruku i wydrukowania go z, np. PDF-a lub Worda z poziomu komputera?

Zaznaczam, że już robiłem czyszczenie programowo wiele razy i efekt jest taki, ze pojawił się właśnie tylko ten jeden kolejny żółty kwadracik. Nie chcę czyścić n-razy bo mi się tusze wyczerpią a szkoda mi tak marnować ;] a może trzeba coś przeczyścić fizycznie? Tylko jak i co i czy w ogóle?
  • Poziom 10  
    Jeżeli dobrze się orientuje to do twojej drukarki pasują tusze LC980 - na samy kadriżu nie ma dusz - więc tam nic fizycznie nie wyczyścisz.Drukarka pobiera tusz mikrokanalikami więc aby nie nastąpiło przyschnięcie tego tuszu w tych kanalikach , drukarka sama co jakiś czas sama się czyści, ale niestety i tak zdarza się przyschnięcie. Zawsze jedna po kilkukrotnym czyszczeniu i wydrukowaniu jakiś "obrazków" testowych , problem znikał.
    Co do skanowania i drukowania - obrazek zeskanowany nie gwarantuje odwzorowania kolorów w 100% . Każda drukarka korzysta z kolorów CMYK czyli 4 podstawowych "kadriży" z kolorami, a kolor żółty - zeskanowany, może mieć minimalnie inny odcień niż ten oryginalny w kadriżu i w związku z tym żółty może powstać z kilku mieszanych kolorów.
    Spróbuj jeszcze wyjąć zółty kadriż i włożyć , czyść wielokrotnie kilka razy pod rząd. No i spróbuj wydrukować jakieś zdjęcie kolorowe i sprawdź czy jest rzeczywiście jakiś problem z kolorem zółtym, bo może być tylko problem z tą stroną testową.
    Ostatecznie tusze LC980 można kupić na necie za jakieś 3zł(zastępczy) więc ostatecznie wymień kadridż
  • Poziom 19  
    Namorzynowy napisał:
    ...
    W zasadzie czym różni się wydruk testowy od np. zeskanowania tego wydruku i wydrukowania go z, np. PDF-a lub Worda z poziomu komputera?
    ...

Test dysz sterowany jest wewnętrznym programem drukarki i linie/kwadraciki, drukowane są przez konkretną dyszę/zespół dysz, natomiast zeskanowany wydruk drukowany jest jak każda bitmapa przez całą głowicę.
  • Poziom 8  
    Żółty kartridż już wyjmowałem i wkładałem parę razy i nic to nie dało. Czyściłem wielokrotnie i też nie bardzo pomogło. Na tym forum czytałem, że może pomóc dotknięcie głowicy np. chusteczką higieniczną zwilżoną środkiem czyszczącym. Czy takim środkiem może być rozpuszczalnik czy nie bardzo? Głowicę potrafię zatrzymać na środku drukarki drukując raport testowy i odłączając nagle drukarkę z prądu. Wtedy mogę głowicę przesuwać. Czy to w ogóle mogłoby pomóc? Nie chcę niczego uszkodzić.
    Może stacja dokująca (ta po prawej stronie, która chyba odsysa tusz z głowicy podczas czyszczenia) niezbyt dobrze udrażnia głowicę? Jest tam lekko brudne.
  • Poziom 1  
    Witam mam podobny problem, ta sama drukarka z tym, że problem dotyczy koloru niebieskiego, też brakuje paru kwadracików na wydruku testowym. Zastanawiałem się nad przeczyszczeniem głowicy tak jak kolega wyżej mówi, np. rozpuszczalnikiem ale wole się najpierw zapytać jak to dokładnie zrobić i czy niczego się przy tym nie sknoci.
  • Poziom 19  
    Pojęcie rozpuszczalnik jest zbyt pojemne.
    Zanim zaczniesz eksperymenty z kwasem solnym i siarkowym ( to też rozpuszczalniki ;) ) to proponuję jednak zastosować specjalne płyny do udrażniania głowic.
  • Poziom 19  
    Cytat:
    Na tym forum czytałem, że może pomóc dotknięcie głowicy np. chusteczką higieniczną zwilżoną środkiem czyszczącym. Czy takim środkiem może być rozpuszczalnik

Niestety rozpuszczalnik do takich rzeczy się nie nadaje, do tego służą specjalne płyny udrażniające tutaj
  • Poziom 12  
    Tak ale tym płynem głowicę w brotherze nie tak łatwo przeczyścić.
    Można spróbować napełnić tusz takim płynem i próbować przedrukować większą ilość stron, drugi sposób jest taki aby wyciągnąć tusze i założoną na strzykawkę gumową rurkę wcisnąć tam gdzie powinien być tusz, następnie mocno ale stopniowo spróbować przecisnąć płyn do głowicy (w miarę możliwości).
  • Poziom 8  
    W moim przypadku posiadam rozcieńczalnik ftalowy. Czyściłem nim np. starą pastę na procesorze gdy zakładałem nową. Wygląda tak:

Czyli czymś takim nie bardzo mogę spróbować przeczyścić głowicę?
  • Moderator
    Namorzynowy napisał:
    Czyli czymś takim nie bardzo mogę spróbować przeczyścić głowicę?
    Możesz spróbować. Twoja głowica, Twój problem. Ty wyrzucisz głowicę do śmietnika.
    Masz wyżej wyraźnie napisane, czego użyć do głowicy.
  • Poziom 8  
    A jeszcze mam takie pytanie. Na necie (w zasadzie na elektrodzie :D ) znalazłem taki poradnik:

Cytat:
    Brother DCP MFC Czyszczenie głowicy porada

Czyszczenie głowicy DCP
    - Wyciągnąć kabel zasilający z urządzenia
    - Nacisnąć przycisk MENU
    - Z naciśniętym przyciskiem MENU podłączyć wtyczkę
    - Na wyświetlaczu LCD pojawi się napis: >>Maintenance<<

(W przypadku urządzeń z dotykowym wyświetlaczem LCD, proszę wpisać
    następujący kod, aby wejść do trybu MAINTENANCE:
    Menü – Start mono – 4 razy przycisk “Scanner” wciągu 2 sek.)

Naciskać przycisk Strzałkę do góry tak długo, aż na wyświetlaczu LCD pojawi
    się cyfra 7, następnie nacisnąć przycisk "OK".
    Ponownie naciskać przycisk Strzałkę do góry tak długo, aż na wyświetlaczu
    LCD pojawi się cyfra 6, następnie nacisnąć przycisk "OK".
    Na wyświetlaczu LCD pojawi się komunikat "Cleaning All".
    Proszę nacisnąć raz na przycisk “Strzałkę do góry”
    Na wyświetlaczu pojawi się Strzałka w prawo, proszę nacisnąć Ok
    Na wyświetlaczu LCD pojawia się komunikat: Cleaning Black

(Aby wybrać odpowiedni kolor, który powinien być przeczyszczony, proszę
    ponownie nacisnąć na przycisk “Strzałkę do góry”
    Na wyświetlaczu LCD pojawi się Strzałka w prawo, proszę nacisnąć Ok i
    powtórzyć te kroki aż w wyświetlaczu pojawi się odpowiedni kolor)

Proszę naciskać przycisk Strzałka do góry tak długo, aż na wyświetlaczu LCD
    pojawi się cyfra 4, następnie nacisnąć przycisk "OK".
    Żeby rozpocząć czyszczenie proszę nacisnąć przycisk "Start mono".
    Gdy na wyświetlaczu LCD pojawi się znów: >>Maintenance<<, proszę naciskać
    przycisk Strzałka do góry tak długo, aż na wyświetlaczu LCD pojawi się cyfra
    9, następnie nacisnąć przycisk "OK" i powtórzyć jeszcze raz (wybrać ponownie
    cyfrę 9).
    W przypadku urządzeń MFC (z faksem) wyboru cyfr proszę dokonywać przy
    pomocy klawiatury numerycznej (aby wybrać odpowiedni kolor, który powinien
    być przeczyszczony, proszę naciskać na przycisk “Strzałkę w prawo”)

Pytanie: czym różni się ta metoda czyszczenia od tej programowej poprzez przedni panel (zarządzanie atramentem)?
  • Poziom 14  
    Jeżeli chodzi o te kropki które sie drukują a poszczególnych kolorach to jest normalny test dyszy.

Informacja jest prosta jeżeli są wszystkie to znaczy ze dysze w głowicy są ok nie sa przytkane.

Jeżeli zaczyna brakować to znaczy cze któreś dysze są przytkane.

Wszelkiego rodzaju czyszczenia ( nie rozpuszczalnikiem ) to trochę walka z wiatrakami.

Raczej trzeba skupić się na tym aby często wymuszać czyszczenie w drukarce lub poprostu drukować , drukować bo to tusz. Więc naturalnie zacznie przysychac
  • Poziom 8  
    Witam ponownie. Chciałbym powrócić do problemu,który prawdopodobnie... został już rozwiązany. Dla potencjalnych zainteresowanych, którzy mieliby ten sam problem powiem, że problem rozwiązał się sam. Zostawiłem wszystko jak jest i co jakiś czas (od kilku do kilkunastu dni) robiłem normalne czyszczenie z poziomu panelu, ale tylko tuszy kolorowych. Sukcesywnie zaczęły pojawiać się kolejne brakujące żółte kwadraciki, aż do momentu gdy zostały tylko dwa brakujące miejsca na górze po prawej stronie (tak jak na screenie w pierwszym poście). Po którymś kolejnym czyszczeniu i te dwa brakujące kwadraciki się pojawiły. Teraz wydruk testowy jest w porządku, czeka mnie jednak kolejna wymiana kolorowych tuszy ze względu na to, że się powoli kończą ;). Dziękuję wszystkim, którzy poświęcili chwile swojego czasu i wypowiedzieli się w tym temacie. Pozdrawiam.