Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

czujnik wilgotnośći gleby

24 Mar 2012 21:47 5081 8
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich
    W ramach pracy dyplomowej potrzebuję wykonać czujnik wilgotności gleby o wyjściu napięciowym 0-10V. Umyśliłem sobie, że wyskalowany on będzie dla jednego rodzaju gleby. Sondy pomiarowe wykonałem w dwóch wersjach, tj. dwa wkręty zatopione w gipsie odlewniczym o chłonności 30% oraz wkręty jako dwie elektrody oddalone od siebie w równej odległości co sondy z gipsu. Problem polega na tym, że aby zdjąć charakterystykę czujnika przy zastosowaniu sond gipsowych wymaga wiele czasu więc na tę chwilę go odrzuciłem. Zająłem się trzema sondami elektrodowymi połączonymi w szeregu, i teraz żeby było śmieszniej zacząłem zdejmować ch-tykę U=f(W) [W wilgotność % (zawartość wody w próbce)] i okazało się, że jeżeli podłączę sondę przewodami w kolejności 1,2 to napięcie wyjściowe powoli spada (I sondy=1,6mA), zaś gdy zmienię kolejność na 2,1 to zaczyna rosnąć.
    Może mi ktoś powiedzieć jak dokonać jednoznacznego odczytu?
    Co do czujnika to zrobiłem go na ne555, który generuje prostokąt ok. 1200Hz aby wyeliminować efekt elektrolizy, potencjometrem R5 nastawiam sobie zakres.
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 24  
    Układ zasilania sondy OK. Natomiast włącznie sondy i odbiór z niej sygnału nie mają prawa działać poprawnie. Co należy zmienić:
    1) Jeśli sonda ma być włączona szeregowo (a jest), ma być obciążona rezystancją.
    2) Sonda i rezystancja wg p1 mają stanowić "potencjometr" z którego należy pobrać sygnał przemienny.
    3) Do "odczytu" sygnału sondy proponuję wtórnik (np OP gdzie k=1)
    4) Dopiero za wtórnikiem można zastosować detektor (podobny jak na schemacie).
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 9  
    Długo myślałem nad tym dlaczego zmienia się sygnał wyjściowy tak mocno, w tak krótkim czasie. Sądziłem że to kondensator na wyjściu gdzieś się rozładowuje. Aż tu nagle pomyślałem czy czasem przez sondy nie płynie jakaś składowa stała, no i zmodyfikowałem układ. Teraz czekam na wyniki pomiarów, jestem w trakcie prób. Podpowiedzi na ulepszenie czujnika są mile widziane. Dziękuję za uwagi kolegi trebucha, uwzględnię je w kolejnych wersjach czujnika.
  • Poziom 24  
    weitex, nadal jest źle.
    Koniecznie połącz wolny koniec potencjometru R5 do masy i zrób testy.
    Może się okazać że R5 musi mieć o wiele większą rezystancję.

Dodano po 2 [minuty]:

Diodę D1 podłącz do suwaka R5.
  • Poziom 9  
    Już miesiąc siedzę nad sondami i czujnikami i mogę powiedzieć, że ziemia organiczna wcale nie ma dużej rezystancji. Oczywiście pomiar Ohmomierzem jest kiepski dlatego wykonywałem pomiar metodą techniczną i dla zawartości 70% wody w całej masy próbki R=1,7kOhm.
    Nadal nie wiem dlaczego mam połączyć nóżkę R5 do masy przecież, jak wisi w powietrzu to to samo. Sonda i R5 mają stanowić dzielnik napięcia, zmiana rezystancji sondy powoduje zmianę napięcia na R5.
  • Poziom 24  
    witeix napisał:

Nadal nie wiem dlaczego mam połączyć nóżkę R5 do masy przecież, jak wisi w powietrzu to to samo.

To nie to samo. Jeśli zrobisz klasyczny układ potencjometryczny, kręcąc
    suwakiem R5 nie zmienisz parametrów zasilania sondy.
  • Poziom 9  
    Ale w takim układzie jak, mój w sumie oto chodzi, normalnie potencjometr sam w sobie stanowi dzielnik napięcia, u mnie R5 ma być rezystorem o zmiennej rezystancji, po próbach i pomiarach ustalę wartość stałą i zamiast potencjometru wstawię rezystor.
  • Poziom 19  
    Witam, w związku z układem posiadam pewne pytanie. Czy zasilanie sondy przebiegiem o jednej polaryzacji (prostokąt 1200Hz) powoduje realne wydłużenie jej życia, czy jest to równoznaczne z posiadaniem pewnej składowej stałej wynikającej z przebiegu? Czy aby całkowicie wyeliminować ten efekt, nie należałoby stosować przebiegu bipolarnego (raz dodatnia raz ujemna polaryzacja elektrod)? Jak realizuje się to bardziej profesjonalnie? Nie mówię o pomiarze współczynnika fali stojącej i metodach mikrofalowych, ale właśnie taki prymitywny sposób pomiaru, tak aby elektrody sondy pożyły kilka lat w ziemi. Pozdrawiam
  • Poziom 19  
    Jeśli wolno mi coś zasugerować, to ja zbudowałem 3 lata temu własny czujnik wilgotności gleby stosowany w systemach nawadniających trawniki. Nieco go rozbudowałem, otrzymał mK Attiny13 i cyfrowy potencjometr DS1267(na schemacie zamiast R2), do komunikacji ze sterownikiem służy MAX485. Zasięg jaki uzyskuje na marnej jakości UTP (1para zasialnie 2pary AB komunikacja) 150m.

link do wzorca czujnika http://www.redcircuits.com/Page18.htm