Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[atmega1284p][c] Wyświetlacz graficzny MSG240128 - T6963C (RA6963)

matrox 25 Mar 2012 08:23 2240 4
  • #1 25 Mar 2012 08:23
    matrox
    Poziom 2  

Witam wszystkich,

Zostałem posiadaczem wyświetlacza MSG240128E, opartego o kontroler RA6963, teoretycznie w pełni kompatybilnego z T6963C. Nie mogę jednak zmusić go do współpracy. Z samym programowaniem problemów nie mam, ale jeśli chodzi o elektronikę, to zapewne dużo jeszcze przede mną.
    Korzystam z biblioteki radzia (http://en.radzio.dxp.pl/t6963), którą oczywiście odpowiednio skonfigurowałem zgodnie z moimi połączeniami (takie jak na stronie radzia, ale inny port kontroli). Usiłuję uruchomić przynajmniej ten prosty program zamieszczony na stronie z libem, ponieważ mój soft, na którym wszystko będzie pracować ma już kilka tyś linii i trudno byłoby mi na nim debugować. W każdym bądź razie całość jedzie na atmega1284p@16MHz, do której były podłączone inne sprzęty typu RFMxx, RCT po TWI i kilka przycisków. Wszystko odłączyłem i został praktycznie sam kwarc + LCD.

Tutaj jest link do skromnej dokumentacji tego LCDka: http://lcd-systeme.com/downloads/goods_tables_pdf/docpdf_000265.pdf

Posiada chyba dość nietypową ilość pinów bo tylko 18 + dwa na podświetlenie, a zazwyczaj w innych modelach opartych o t6963c widziałem 22 w tym backlight.
    W/g specyfikacji ma on wbudowany generator napięcia ujemnego (4. Built-in N.V.), ale nigdzie nie widzę wyjścia tego napięcia. Sprzedający poinformował mnie o tym, że takiego generatora faktycznie nie ma i trzeba samemu je dostarczyć. Wnioskuję, że jest ono potrzebne do kontrastu (pin Vo), ale nie jestem pewien jak wysokie ma ono być. W tej chwili mając zasilacz symetryczny, podaję -5V (chociaż mam przeczucie, że za mało), ale oczywiście nic się nie dzieje.
    Jest jeszcze pin Frame GND, który - jak sama nazwa wskazuje - teoretycznie powinien być podłączony do masy i taką też informację odgrzebałem gdzieś w czeluściach internetu. Podłączyłem go więc do masy.

Oczywiście w sieci nigdzie nie znalazłem ani jednej informacji o tym wyświetlaczu :(
    W teorii wszystko wygląda prosto, schemat, biblioteka, wszystko jak na tacy, ale ni huhu.
    Dodam, że połączenia sprawdzałem kilkukrotnie, co oczywiście nie oznacza, że wszystko jest ok :)

Może ktoś z forumowiczów spotkał się z tym wyświetlaczem? Będę wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki.

0 4
  • #3 25 Mar 2012 14:47
    Jj_Johnys
    Poziom 21  

Przejrzyj jeszcze raz datasheet, do którego link podałeś :)

[atmega1284p][c] Wyświetlacz graficzny MSG240128 - T6963C (RA6963)

0
  • #4 25 Mar 2012 16:12
    matrox
    Poziom 2  

Dzięki wielkie! Aż miło popatrzeć jak działa.
    Podejrzewałem, że napięcia z tej tabeli mają coś z tym wspólnego, ale bałem się podawać tak wysokie napięcia, bez cienia potwierdzenia, że mogą być od tego, żeby nie uszkodzić układów.
    Swoją drogą dlaczego podają je jako dodatnie, tylko oznaczają jako Vdd-V0? Nie kumam do końca tego oznaczenia.

0
  • #5 25 Mar 2012 16:16
    Jj_Johnys
    Poziom 21  

To jest różnica między Vdd a Vo. 5 - 19 = -14

0