Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Canon a720is czy xx? - parę pytań.

25 Mar 2012 10:39 2491 9
  • Poziom 12  
    Witam!
    Mam możliwość kupna w dobrej cenie aparatu canon a720is, jednak ogółem- interesuje mnie aparat który będzie robił dobre zdjęcia w makro (od 1cm)- zdjęcia elektroniki itp, dobrze by było gdyby miał w miarę szeroki obiektyw (najlepiej mniej niż 36mm) - dla fotografowania np krajobrazów, oraz by nie był w pełni automatyczny, tzn chciałbym by miał manualny "focus" tak bym mógł ustawić ostrość tam gdzie chcę a nie tam gdzie się udało oraz możliwość zmiany np przesłony, migawki itp. Zoom optyczny- 6 myślę, że wystarczy. To tyle. Poza tym -tylko nie wiem czy to już możliwe- dobrze by było gdyby nagrywał filmy w rozdzielczości większej niż 640x480 ale to już nie jest konieczne- po prostu pytam czy taki aparat jest osiągalny. Dziękuję za każdą sugestię :)
  • Poziom 21  
    Nie ważne od ilu cm jest makro, ale jaka jest skala odwzorowania w makro.

Twe wymagania spełnia w zupełności Minolta Konica A200 - szeroki kąt 28mm, nagrywanie nawet 800x600, ręczny zoom, pełen manual jak i auto, no i przyzwoita jakość zdjęć, zoom 28-200, czyli 7x. Cena 200-500pln lub starszy Minolta 7i w cenie 100-200pln.

Oto sample makro w moim wykonaniu. Kompaktem takiej głębi ostrości nie uzyskasz.

7i Minolta z tym samym obiektywem, co powyższy

• Poziom 31  
    Jednak do makro elektroniki mimo wszystko najlepszy będzie Canon z trybem super makro.
    Do tego jest jednak zoom rzędu góra 4x. Jeśli jednak chcemy aparat z zoomem typu tele to 1 cm makro wówczas odpada. Niestety coś za coś.
  • Poziom 12  
    Dziękuję za odpowiedź, zdjęcia rzeczywiście wyglądają bardzo poprawnie, natomiast mam jeszcze pytanie w związku z A200- czy mimo sporej odległości minimalnej w trybie makro - zdoła zrobić dokładne zdjęcie powiedzmy elementu o wymiarach rzędu paru mm?
    Zdjęcie z canona robi wrażenie. Myślę, że jesli a200 zrobi podobne- zakupię go bo właściwie posiada wszystko to o czym pisałem, czego oczekuje od aparatu. Jeśli nie - będzie dylemat.. :)
  • Poziom 31  
    Obiektywy z zoomem rzędu 5-10 mają makro ok kilkanaście do 20 kilku cm. jakkolwiek kilka milimetrów nie jest tu jakimś wielkim problemem inaczej jeśli interesuje nas coś ok 1mm i mniej.
    Trzeba się zastanowić do czego ma być ten aparat i albo mieć dwa albo coś pomiędzy.
  • Poziom 12  
    Myślę, że w zupełności mi wystarczy takie zbliżenie a nawet może być mniejsze niż na załączonym foto płyty, przede wszystkim chciałbym robić poprawne zdjęcia "na powietrzu" i nie tylko a makro dodatkowo- używać do fotografowania małej elektroniki, zwierzątek. Zależy mi na manualnym dobrym focusie bym miał ostrość akurat na tym na czym potrzeba, a nie tam gdzie się uda. Poza tym by podczas nagrywania działał tryb makro - byłoby idealnie (tzn by była ostrość i by było widać np napisy na druku itp). Mimo wyboru dość trudnego cieszę się za cenne wskazówki udzielone mi do tej pory :) Wolałbym wybrać "coś" pośrodku- czyżby A200 miałoby być złotym środkiem? czy jednak wybrać A720is który chyba TYLKO w trybie super makro jest lepszy?...
  • Poziom 21  
    ion-tichy napisał:
    Jednak do makro elektroniki mimo wszystko najlepszy będzie Canon z trybem super makro. [...]
    Do tego jest jednak zoom rzędu góra 4x. Jeśli jednak chcemy aparat z zoomem typu tele to 1 cm makro wówczas odpada.

Kolego, co ty za cuda wypisujesz ? Konica Minolta Z5/Z6 posiadają zarówno tryb super macro od 0,1cm jak i tele rzędu 420mm, czyli zoom 12X w stosunku do 28mm.

Jednak nie polecam zwykłego kompaktu, ponieważ zarówno Canon, którym robiłeś kolego ion-tichy te zaszumione zdjęcia, jak i inne kompakty z matrycą rzędu powierzchni pół cm2 nie nadają się do niczego w rzeczywistości.

W przypadku A200 skala odwzorowania w macro może nie powala, ale na cropie masz nadal wyraźne zdjęcie. Wystarczy zrobić wycinek, a stabilizacja matrycy i jasne szkło, jak i matryca 2/3" dają lepsze efekty niż matryca 1/2.5". A w razie potrzeby zakupujesz konwerter macro Raynox 250 (ok. 100pln używany), który zakładasz na obiektyw i podziwiasz atomy.

Kolego sq7hqi,

Jeżeli aparat ma być uniwersalny to w grę wchodzi tylko hybryda. Wówczas można się określić, czy preferujemy rozwój w kierunku lustra, czy kompaktu.

Jeżeli ma służyć tylko do sprzedaży przedmiotów, to wystarczy używany kompakt za 50pln z macro od 1cm.

Oto maksimum możliwości A200/7i/A1/A2 (napis Schneider ma ok 1mm wysokości, gdy powiększysz zdjęcie, wówczas możesz zrobić wycinek o dobrej jakości, w przypadku zdjęć ion'a-tichy'ego możesz co najwyżej patrzeć na rozmiar 600x400, bo powyżej tylko szum...)

Uwaga, tryb Super Macro (tele) w Minolcie A200/A1/A2/7i działa na zasadzie zbliżania/oddalania aparatu od przedmiotu, w zwykłym makro jest auto focus.

A gdy myślisz o dobrych zdjęciach i filmach makro, to bezkonkurencyjny jest HX1:

Zamiast Minolty A200 możesz kupić Samsunga Pro815, również świetny sprzęt, ale wymaga wprawy!

Oto foty makro z niego (pierwsza to całe zdjęcie, a druga to wycinek - jak widzisz szczegółów zdjęciu nie ubyło):

Ogólnie miałem w życiu wiele aparatów, od luster po tanie małpki, a moje recenzje możesz poczytać na stronach foto i pooglądać video nimi nagrywane na youtubie.

Rozważ jeszcze tego Pro815, bo jest to dobry sprzęt.

Dodano po 7 [minuty]:

Wybacz jakość zdjęć, ale skompresowałem do 100KB.
  • Poziom 12  
    Bardzo obrazowa odpowiedź- dziękuję!
    Preferowałbym rozwój w kierunku lustra, zdjęć lepszych niż tych automatycznych i zaszumionych. Prawdę mówiąc myślę, że takie zbliżenie jak aparatu w telefonie lg pewnie by mi wystarczyło, bynajmniej wygląda dobrze. A co z hx1- jest de facto sporo lepszy od pozostałych? powiem tak- zależy mi na makro ale powiedzmy, że mniej niż na reszcie- foto ma być ostre, ładne, bez szumów, CZASEM film ma być wyraźny, ostry, z wyraźnym audio, chętnie w rozdzielczości większej niż 640x480 i przede wszystkim chcę mieć dobry manual, mieć możliwość kontroli zdjęcia a nie -ufać że może dobrze wyostrzy tam gdzie bym chciał...
    /Samsung też wydaje się być poważniejszym aparatem- więc na te chwilę waham się pomiędzy Minolta A200 i Samsungiem, który chyba ma podobne możliwości i jakość zdjęć/ co znaczy wymaga wprawy? Domyślam się, że nie będzie łatwo jak z typowym auto-pstryk ale liczę, że później jakość mi trud wynagrodzi :) A co z hx1- w czym dużo lepszy? tylko w makro? Te "wycinki" myślę, że dobrze obrazują małe przedmioty no i bardzo dobrze, że jest ostrość i mało "ziaren".
    Krótko mówiąc -znając już mniej więcej moje preferencje fotograficzne co wybrać? A200? Samsung PRO? HX1?
    Wiem, że wybór spory (tak ogólnie bo aparatów na rynku mnóstwo...) dlatego im mniejszy wybór (te 3 wyżej) tym chyba lepiej :)
  • Poziom 21  
    HX1 jest tylko dobry pod względem możliwości nagrywania w FullHD w trybie macro i idealnie dopracowanym AUTO, jak i idealnie wykonaną Panoramą, jednak szum generuje największy spośród całej trójki! Po prostu jest bardzo uniwersalny, ale szum jest spory, przez co na ostrości w cropie traci.

Co do A200 i Pro815 - ciężki wybór (Samsung minimalnie bardziej szumi i nie ma stabilizacji matrycy, jednak oferuje ultrajasny obiektyw na szerokim kącie pozbawiony w zakresie 30-420 szpecących aberracji, wyświetlacz 3,5" i górny "do zdjęć z brzucha", A200 ma za to obrotowy, ale 1,8"... Ciężki wybór. Miałem obydwa i obydwa były dobre. Do zdjęć o zmierzchu lub w pomieszczeniach, żaden bez lampy się nie nadaje. Do tego tylko lustro i dobre szkło.

Pisałem, że Pro815 wymaga wprawy, ponieważ wymaga zabawy w ustawienia manualne, AUTO jest trochę niedopracowane, ale w świetle dziennym szum stosunkowo mały, a na pewno mniejszy niż w kompaktach za 50 pln.
  • Poziom 12  
    Stawiam więc na Minoltę, dziękuję za wartościowe odpowiedzi! Pozdrawiam!