Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogrzewanie w garażu.Zastosowanie wymiennika?

Zatwardziały Banita 25 Mar 2012 12:13 3157 17
  • #1 25 Mar 2012 12:13
    Zatwardziały Banita
    Poziom 12  

Witam.Buduje garaż i w przyszłości chciałbym go delikatnie ogrzewać.
    Garaż nie stanowi całości z budynkiem mieszkalnym.
    Do ogrzania garażu chciałbym wykorzystać istniejąca instalację CO w domu
    mieszkalnym.Ale chciałbym aby cześć instalacji "garażowej" została zalana czymś w rodzaju glikolu i i nie stanowiła całości z instalacją istniejącą w domu.
    Czy do tego celu mam wykorzystać jakiś wymiennik płytowy?
    Proszę mnie oświecić w jaki sposób mam to poprawnie wykonać.

0 17
  • Pomocny post
    #2 25 Mar 2012 12:28
    nuszek
    Poziom 24  

Stosujesz, jak napisałeś wymiennik płytowy zasilany z instalacji CO domu, do wymiennika podłączasz instalację CO od garażu /w wymienniku masz wejście i wyjście zasilające i wejście i wyjście odbiorcze/ . Jeżeli wymiennik będzie zamontowany poniżej kaloryferów w garażu, można pokusić się o sprawdzenie czy grawitacja wymusi cyrkulację wody /glikolu/, jeżeli nie to w obieg trzeba wmontować pompkę. Nie zapomnij o naczyniu wyrównawczym otwartym lub zbiorniku przeponowym i zaworze bezpieczeństwa w instalacji CO garażu.

0
  • #3 25 Mar 2012 13:32
    Zatwardziały Banita
    Poziom 12  

A w jaki sposób dobrać wielkość,moc wymiennika do powiedzmy czterech podwójno panelowych grzejników o wymiarach 60x120 aby skuteczność wymiennika nie okazała się
    zbyt mała?

0
  • Pomocny post
    #4 25 Mar 2012 17:35
    nuszek
    Poziom 24  

Wymiennik dobiera się uwzględniając wiele parametrów, są do tego programy, ale można wysłać zapytanie do producenta podając podstawowe dane, oni bezpłatnie powiedzą jaki typ i wielkość. Zaglądnij tu.
    Podany przez ciebie grzejnik to ok. 1,5 kW łącznie ok 6 kW, wejdź sobie na allegro i poszukaj "wymiennik ciepła płytowy" tam podają orientacyjne moce wymienników, ale proszę się tym za bardzo nie sugerować.

0
  • #5 25 Mar 2012 19:34
    -west
    Specjalista - systemy grzewcze

Tylko wymiennik musisz mieć zamontowany w ciepłym pomieszczeniu gdzie masz zasilany układ CO. Żeby nie przymarzł :D

0
  • #6 14 Kwi 2012 22:08
    wtct
    Poziom 10  

Witam,

Mam podobny dylemat. Chciałbym ogrzać wolno stojący garaż oddalony o 12m od domu i również wpadłem na zastosowanie wymiennika ciepła.

Kubatura mojego garażu to ok. 100m3, ściany z suporeksu 25cm, a dach ocieplony wełną 15cm.

Chciałbym zrobić to ogrzewanie następująco:

1. Wymiennik ciepła podłączyć do obecnego obiegu grawitacyjnego, który mam w domu (zasilane kotłem na paliwo stałe - temp. cieczy ok. 60st. C).
    2. Jako ciecz między wymiennikiem a garażem chciałbym zastosować glikol, tak żeby można było kompletnie wyłączać ogrzewanie w garażu w dowolnym momencie.
    3. Na obiegu garaż-wymiennik zastosować pompę, bo niestety nie da rady wykonać obiegu grawitacyjnego (różnica poziomów i konieczność puszczenia rur na głębokości ok. 1m)
    4. W garażu wstawić grzejnik dwupłytowy np. 200x60.

Niestety obawiam się, że wydam nie mało kasy, a i tak nie będę w stanie zagrzać tego garażu do wygodnej temperatury.

Co o tym myślicie?

0
  • #7 14 Kwi 2012 22:48
    mirrzo

Moderator na urlopie...

wtct napisał:
    1. Wymiennik ciepła podłączyć do obecnego obiegu grawitacyjnego,
    ... obawiam się, że wydam nie mało kasy, a i tak nie będę w stanie zagrzać tego garażu do wygodnej temperatury.

Oczywiście, że nie nagrzejesz, bo wymiennik nie będzie pracował w grawitacji.
    Co to jest "wygodna temperatura" ?

0
  • #9 14 Kwi 2012 22:58
    mirrzo

Moderator na urlopie...

wtct napisał:
    18st. C

W garażu ?
    wtct napisał:
    ...żeby można było kompletnie wyłączać ogrzewanie w garażu w dowolnym momencie.

To żona Cię nie wpuszcza do domu i chcesz tam sypiać ? ;)

0
  • #10 14 Kwi 2012 23:10
    wtct
    Poziom 10  

mirrzo napisał:
    To żona Cię nie wpuszcza do domu i chcesz tam sypiać ?

Po prostu lubię robić ze swoim autem, bo nie jeżdżę do mechaników, a swoje już wymarzłem robiąc z autem na dworze.

0
  • #11 14 Kwi 2012 23:44
    mirrzo

Moderator na urlopie...

wtct napisał:
    Po prostu lubię robić ze swoim autem... a swoje już wymarzłem robiąc z autem na dworze.

To za dużo chcesz. Porównaj:
    Ogrzewanie w garażu.Zastosowanie wymiennika?

0
  • #12 14 Kwi 2012 23:45
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

wtct napisał:
    mirrzo napisał:
    To żona Cię nie wpuszcza do domu i chcesz tam sypiać ?

Po prostu lubię robić ze swoim autem, bo nie jeżdżę do mechaników, a swoje już wymarzłem robiąc z autem na dworze.

Jak ocieplona jest podłoga i ściany garażu ?
    Czy ma to być ogrzewane non stop ?
    Jeśli nie jak szybko ma to nagrzać pomieszczenie do zadanej temperatury ?

0
  • #13 15 Kwi 2012 00:17
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Grzegorz Siemienowicz napisał:
    Czy ma to być ogrzewane non stop ?
    Jeśli nie jak szybko ma to nagrzać pomieszczenie do zadanej temperatury ?

Nie ma być ogrzewane non-stop. Stałopalnym w grawitacji jest niemożliwe, żeby nagrzać szybko.

0
  • #14 15 Kwi 2012 00:41
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

W takim razie niech przemyśli zakup promiennika na butlę propan-butan lub piecyka katalitycznego.
    Sam używam do doraźnych prac w garażu.

0
  • #16 15 Kwi 2012 10:14
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Tylko kocioł stałopalny jej nie da rady.

0
  • #17 15 Kwi 2012 11:01
    Zatwardziały Banita
    Poziom 12  

mirrzo napisał:
    Tylko kocioł stałopalny jej nie da rady.

Może kolega rozwinąć myśl?

0
  • #18 28 Lis 2015 18:25
    idtwo
    Poziom 10  

a nie myślałeś nad zamontowaniem pompy ciepła? dolne źródło np powietrze zewnątrz

0