Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Spawarka inwerterowa i transformatorowa - która lepsza?

MasteR828 25 Mar 2012 12:42 30605 20
    MasteR828
    Level 13  
    Witam! Mam do was pytanie, Waszym zdaniem która spawarka jest lepsza http://www.skleptechniczny.pl/Niezawodna_Spawarka_TELWIN_Force_165_Inverter_150A__p1868.html czy może http://www.skleptechniczny.pl/Nowoczesna_lekka_spawarka_LIZARD_200_A_inwerterowa_p1540.html Spawarki chce używać w przydomowym warsztacie (Pospawać na przykład samochód, traktor,i jakieś inne części metalowe). Słyszałem że inwerterowa jest lepsza od transformatorowej to jest prawda ?
    Z góry dzięki za odpowiedzi.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    trebuch1
    Level 24  
    Wg mnie ta 200A jest bardziej uniwersalna i wydaje się być solidniejsza.
    Należy zweryfikować czy jest w gospodarstwie obwód z zabezpieczeniem 25A.
    Spawarki inwertorowe dają stabilny łuk a co za tym idzie łatwiej i lepiej się spawa. Są lżejsze i jednocześnie zaawansowane technologicznie. Nie można ich traktować "byle jak" w przechowywaniu. Muszą mieć zapewnione suche i czyste warunki klimatyczne.
    MasteR828
    Level 13  
    I jeszcze jedno pytanie czy do spawarki inwertorowej używa się takich samych elektrod jak do spawarki transformatorowej ? I czym się różni spawarka transformatorowa od inwertorowej ?
    12pawel
    Level 33  
    Do spawarek inwertorowych jak i transformatorowych używa się takich samych elektrod.
    Spawarka transformatorowa to praktycznie tylko duży transformator. Spawarka inwetretowa ma wiele elektroniki i malutki transformator, tyle że ten transformator nie działa na częstotliwości 50Hz tylko np 18kHz i dzięki temu daje porównywalną moc. To tak w dużym skrócie.
    komatssu
    Level 29  
    12pawel wrote:
    Do spawarek inwertorowych jak i transformatorowych używa się takich samych elektrod.

Nie zgodzę się, spawarka transformatorowa nadaje się tylko do spawania elektrodami rutylowymi, i to nie wszystkimi bo np. ER146 spawa każda spawarka, a ER246/346 tylko te z wysokim napięciem jałowym. Natomiast inwertorową pospawasz każdym rodzajem elektrody, także zasadowymi EB i kwaśnymi EA.
    tehaceole

Level 28  
    A może DEDRA 200? Czasami w Castoramie można trafić na promocję <600PLN. Wymienionych przez Ciebie nie znam, ale swoją dedrą wyspawałem już kilkanaście paczek elektrod i mogę ją z czystym sumieniem polecić. Przeważnie spawam prądami 70-140A i nigdy, nawet przy intensywnej eksploatacji nie zdarzyło się aby musiało działać zabezpieczenie termiczne. Pełnej mocy jeszcze nie miałem okazji wykorzystać, ale przy 160A dawała sobie wspaniale radę - spawanie bednarek na otok. Spawarka kupowana była tak jak u Ciebie: domowy warsztat :)
    MasteR828
    Level 13  
    A jakimi grubymi elektrodami tą DEDRĄ spawałeś ?
    tehaceole

Level 28  
    Raz tylko zdarzyło się to spawanie na 160A, więc użyłem tego, co miałem pod ręką, bodajże 3mm. Spawam zarówno tymi z różową końcówką, jak i rutylowymi. Grubszych nigdy nie kupowałem - nie mam odpowiednio grubych materiałów, które potrzebowałyby większych elektrod. W temat spawalnictwa zagłębiać się nie będę - jestem w tej materii amatorem :)
    adam 660
    Level 15  
    A może DEDRA DESTI 200 (jeśli nie pomyliłem typu ) z tigiem , można kupić za ok 1000 zł .
    tehaceole

Level 28  
    No ta moja dedra to właśnie ten model z tigiem :) Nigdy go nie użyłem jeszcze bo niestety osobno musiałbym dokupić elektrodę wolframową i butlę a narazie nie mam takiej potrzeby. Ale na przyszłość już jakiś punkt wyjścia jest :) To właśnie ona była w promocji w Castoramie za 600zł.

Proszę o zachowywanie zasad poprawnej polszczyzny i właściwej pisowni jednostek, symboli i nazw technicznych. [retrofood]
    MasteR828
    Level 13  
    Zamówiłem tą spawarkę Welder Fantasy ARC 200 zobaczymy co jest warta jak przyjdzie :)
    MasteR828
    Level 13  
    Spawarka jest wprost zajebista pięknie spawa nie klei się elektroda ma ładny wyświetlacz, a gdyby tego było mało spawałem nią dziś prawie cały dzień z małymi przerwami elektrodą 2,5 mm i ani raz sie nie przegrzała . Bardzo jestem z niej zadowolony i oczywiście polecam ją każdemu do domowego warsztatu bo naprawdę jest warta swojej ceny :)

A jeszcze takie pytanie chce do niej kupić maskę(tarczę) spawalniczą wiecie może o jakim stopniu zaciemnienia będzie najlepsza ?
    darek4168
    Level 21  
    MasteR828 wrote:

A jeszcze takie pytanie chce do niej kupić maskę(tarczę) spawalniczą wiecie może o jakim stopniu zaciemnienia będzie najlepsza ?

To zależy od Twojego wzroku kolego, jak masz wadę wzroku to szybka ściemniająca o niższej cyferce 9-tka najniższa, jak wady nie masz to o wyższej np. 12-tka. Ja mam wadę i szybkę 9-tkę ale muszę zmienić na wyższą bo po spawaniu dużym amperażem mam plamki przed oczami.
    komatssu
    Level 29  
    Mnie uczono, że stopień zaciemnienia dobiera się do prądu spawania.
    Kup sobie automatyczną przyłbicę z płynnie regulowanym stopniem zaciemnienia 9-13 DIN, unikniesz przypadkowego naświetlania oczu przy zajarzaniu łuku i będziesz miał 2 ręce wolne.
    12pawel
    Level 33  
    Tylko że taka maska kosztuje ok 600zł.
    MasteR828
    Level 13  
    12pawel wrote:

A ja na maskę mogę wydać max 50 zł bo mi cudów nie potrzeba. Pojadę do sklepu może mi coś doradzą.
    komatssu
    Level 29  
    12pawel wrote:

Nie przesadzaj, ceny zaczynają się od 120zł: LINK
    Snara
    Level 10  
    Hej MasteR828.
    I jak się sprawuje ta spawarka po kilku miesiącach?