Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie o 8052, pamięć i kompilator

mak270 25 Mar 2012 14:43 1023 1
  • #1 25 Mar 2012 14:43
    mak270
    Poziom 17  

Witam,
    Pytanie do praktyków. Chciałbym zbudować sobie układ np. sterujący wyświetlaczem i z czasem go uzupełniać o kolejne pomysły, oparty na 8052 jakoże znam od teoretycznej strony programowanie go (interesuje mnie tylko assembler). Pisałem programy i testowałem w prostych układach np. w Electronic Workbenchu (który umożliwia to ale w ograniczonym zakresie - np. nie można symulować układu gdzie kod programu będzie w zewnętrznej pamięci).

1. Jaki układ procesora polecacie z własną pamięcią Flash/EEPROM (nie jestem pewien czy są takowe z największa możliwą pamięcią 64kB) ?
    2. Ew. jeśli nie pkt 1 to jaką parę układów stosujecie w połączeniu procesor 8052 + zewnętrzna pamięć kodu i jakich programatorów używacie ?
    3. Poproszę też o polecenie kompilatorów assemblera do pliku wsadowego.

• #2 25 Mar 2012 21:31
    bogdan_p
    Poziom 39  

Czy nie prościej przejść na wersję z ISP i mieć możliwość programowania w układzie np. 89s52 ( 8kb) jeżeli to nadal za mało pamięci to są wersje 16 , 32 kB . Można wykorzystać wersję 89C52 ale to z kolei wymaga wyjmowania układu oraz programatora równoległego , ponadto obie wersje posiadają możliwość tak jak 8052 podłączenia dodatkowej pamięci 16 bitowy adres , 8 bitowa szyna danych . Wybór oczywiście należy do Ciebie tylko po co sobie utrudniać życie przez wyciągnie procesora lub pamięci w celu wgrania programu , przykład prostego systemu z 89s52 masz tu http://chaokhun.kmitl.ac.th/~kswichit/tahan/tahan.htm , programatorów ISP jest dość dużo najpopularniejszy to STK 200 /300 lub jak w przykładzie bezpośrednio z LPT .

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME