Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

silnik elektryczny jednofazowy. Jak zmniejszyć obroty?

25 Mar 2012 18:38 19113 14
  • Poziom 9  
    Witam, potrzebuje porady jaki zakupic silnik elektryczny w ktorym bardzo łatwo bedzie mozna regulowac obroty, chcialbym uzyskac bardzo wolne obroty ale szybkie też. Nie wiem czy wystarczy zwykły silnik jednofazowy i do tego zakupic regulator obrotów? czy moze silnik krokowy? ale jak w nim sie reguluje obroty? Prosze o zrozumienie, jestem laikiem w tych sprawach. Silnik nie musi miec duzej mocy i na 220V musi byc, pozdrawiam
  • Poziom 24  
    Jakiej mocy potrzebujesz ten silnik? Albo do czego?
  • Poziom 26  
    Witam.
    Cytat:
    nie potrafie konkretnie powiedziec ile obrotów , poprostu zeby sie wolno obracał i szybko, mocy do takiego urzadzenia nie potrzeba zbyt duzo, ale zalezy mi zeby to bylo na 220v
    Musisz ustalić w jakim zakresie (minimalne-maksymalne) powinny być obroty. Może silnik trójfazowy i do niego falownik zasilany z jednej fazy spełniłby Twoje oczekiwania. Ewentualnie obroty przekładnią skorygować. Ale tanie to nie będzie.
  • Poziom 32  
    juskowiak99 napisał:
    Chce zrobic urządzenie do wyrabiania ceramiki z gliny typu garnki, dzbany itp.

Jak do koła garncarskiego to myślę ze maksymalne obroty to w granicach 200 obr/min najtaniej będzie zrobić napęd z silnika od pralki automatycznej obroty można zmieniać za pomocą regulatora fazowego.
  • Poziom 24  
    Jak do koła garncarskiego to radzę pomyśleć o bezpieczeństwie użytkownika... silnik 12v DC (albo 24) do tego regulator obrotów i zasilacz. Moc będziesz musiał dobrać zależnie od wielkości talerza oraz wykonywanych przedmiotów. Tanie, małe, proste i bezpieczne.
  • Poziom 9  
    Witam, udało mi się wejść w posiadanie silnika jednofazowego (widocznego na załączonych zdjęciach). Czy macie może pomysł jak można w tym silniku zmniejszyć obroty do ok. 200? Fabryczne obroty to 1420/min. Oczywiście stosując dosyć tanie rozwiązania. Pozdrawiam wszystkich odwiedzających i Pana moderatora, który ciągle mi usuwa posty za niepoprawną polszczyznę. Mam nadzieję, że tym razem piszę zrozumiale :)

silnik elektryczny jednofazowy. Jak zmniejszyć obroty? silnik elektryczny jednofazowy. Jak zmniejszyć obroty?

Proszę skupić się na głównym wątku, bo temat niebezpiecznie zbliża się do pkt 3.1.14 i 3.1.17 regulaminu forum. [retrofood]
  • Poziom 28  
    Pasek klinowy i koło pasowe? koło pasowe to nawet z drewna sobie wytocz rowek :)
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    juskowiak99 napisał:
    Czy macie może pomysł jak można w tym silniku zmniejszyć obroty do ok. 200? Fabryczne obroty to 1420/min.

W tym przypadku nie ma możliwości zmniejszenia obrotów samego silnika, jest w nim wyłącznik odśrodkowy, który nie może pracować przy zmniejszonych obrotach. Jedyne wyjście to przekładnia, jak już napisał kolega wyżej.
  • Poziom 35  
    Jakiej średnicy masz koło na silniku?
  • Poziom 9  
    krzysiek7 napisał:
    Jakiej średnicy masz koło na silniku?

Koło na silniku ma ok 7 cm średnicy...
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Więc żeby uzyskać te 200 obr/min, drugie koło powinno mieć 49,7 cm.
  • Poziom 9  
    krzysiek7 napisał:
    Więc żeby uzyskać te 200 obr/min, drugie koło powinno mieć 49,7 cm.

Wow jestem pod wrazeniem ze tak szybko to obliczyles, dziekuje za porade, wychodzi na to ze musze poszukac innego silnika, bo urządzenie z kołem pasowym o srednicy ok 50 cm nie wchodzi w gre :)
  • Moderator
    3.1.17. (10.9, 16) Zabronione jest publikowanie wpisów obniżających ogólny poziom dyskusji, wynikających z lenistwa lub zawierających roszczeniowy charakter wypowiedzi.

3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.

Temat zamykam.